Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Книжно злато - 2
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:187 « Предишна Страница 8 от 10 6 7 8 9 10 Следваща
rki
13 Окт 2008 19:08
Мнения: 20,973
От: Albania
Скаличански няма нерегулирани пазари.
В случая с настоящата финансова криза, проблема е както политически, така и принципен. Политически, защото утопическата капиталистическа заблуда накара някои да вярват дълго време във възможностите на свободния пазар, а и принципен е проблема, защото свободния пазар природата доказва, че е невъзможно да се саморегулира и да съществува без външна намеса.

А това коети си написал няма нищо общо с действителността. Сегашната криза е до голяма степен резултат от намесата на държавата и упълномощени от нея институции в икономиката.
Прилагането на тази взривоопасна смес от кейнсианство и монетаризъм, която се практикуваше от години ни доведе до тук.
Рецептата която се предлага е да увеличим дозите, докато пациента не пукне от свръхдоза.

__________________________________________ _____________________
Once the government socializes losses, it will soon socialize profits. If we lose our ability to fail, we will soon lose our ability to succeed. If we bail out risky behavior, we will soon see even riskier behavior.
Николай Скаличански
13 Окт 2008 19:14
Мнения: 4,135
От: Germany
suhar, прав си съзнанието също е добре да допринася за битието, само да не се изпада в екстремности.
Mitev
13 Окт 2008 19:14
Мнения: 20,056
От: Bulgaria
Сирена:
"Ако едно е сигурно към днешна дата, то е, че човешкото щастие не зависи от количеството на благата (стига да са достатъчни за оцеляване), а от това колко блага притежаваш сравнен със съседа. Т.е. щастието (потребностите) зависи единствено от "потребностите" на съседа"


Сирена,
Ако се замислиш по-задълбочено по това, което си написала, ще започнеш да се съмняваш поне малко и това ще е добре. Не отричам, че има хора, които гледат да се мерят със съседите си, а децата им в училище да се състезават кой има по-маркови дрехи или по-модерен мобилен телефон. Щастието е много лична категория и не може да се приеме като еднакво за всички. Аз например съм щастлив като изляза сред природата, докато съседът ми е щастлив като направи оргия в къщи и се напие безпаметно.
Николай Скаличански
13 Окт 2008 19:17
Мнения: 4,135
От: Germany
rki, нещо душевно ли те терзае в примера с хлебарките? Суета някаква май надушвам.
Това е само пример бе човек, не бива така емоционално да го обвързваш с неприязънта ти към сътрапезниците ти в кухнята.
Apolitichen
13 Окт 2008 19:17
Мнения: 9,749
От: Bulgaria
Виждам, че стоите на земята, но и упорито избягвате да отговорите кой ще контролира регулацията? Никой не твърди всичко да се остави на самотек. Ако грешката на банкерите при сегашната криза, че надцениха скоростта на развитие на икономиката, сиреч "продаваха" нещо, което още не е произведено, пускайки в обращение повече "книжни" пари, Вие как предлагате да се "регулира" развитието?
Сирена
13 Окт 2008 19:18
Мнения: 3,190
От: Bulgaria

Въпроса е в социалната държава да няма спекулации с парите ти от безнаказани тарикати-"финансити" а да има гаранция за спестяванията ти.


Да, това е въпроса. А отговора е, че няма такава държава (независимо как я наричаме) и такива механизми, които да гарантират спестяванията ми (изключая хартиените гаранции).

Николай Скаличански
13 Окт 2008 19:22
Мнения: 4,135
От: Germany
rki,
Каква регулация от държавата има, щом с години се събират лоши кредити и се актуват като лъскави инвестиции с голямо бъдеще и никой не поиска години наред сметка за това на хитреците от Лемън брадърс и прочие "инвестиционни" банки?
Регулация да има, означава да се прилага веднага и безизбирателно към всички. А това не стана до днес в САЩ. Така че това което пишеш за регулиран пазар и прекалена намеса на дъражвата днес е пресилено.

Редактирано от - Николай Скаличански на 13/10/2008 г/ 19:26:33

Сирена
13 Окт 2008 19:23
Мнения: 3,190
От: Bulgaria

Аз например съм щастлив като изляза сред природата, докато съседът ми е щастлив като направи оргия в къщи и се напие безпаметно.


Хайде, хайде Митев. Знам, че има нещо което те гложди и теб - когато съседа ти (по град) накара 2 милиона българи да си сменят номерата на колите, само и само некоя фирма да изкара некой лев.

Ако сме по-серозни: има прочуване, което показва, че хората в Нигерия са били щастливи колкото тези в Германия, но само до момента, в който се е появила телевизията и са разбрали как живеят в Германия.

Apolitichen
13 Окт 2008 19:29
Мнения: 9,749
От: Bulgaria
Сирена, мани тая тема с регистрационните табели на автомобилите, защото тогава катаджиите не си "записаха" какви номера продават и оставиха общините без информация какви автомобили има на тяхна територия. Сега ще повтарят процедурата, белким изградят нек'ва информационна база.
Николай Скаличански
13 Окт 2008 19:30
Мнения: 4,135
От: Germany
Apolitichen,
Първо грешката на банкерите не е в някакво дребно недоглеждане, а в умишленото спекулиране. От което грешката им се превръща в огромен грях и доказателство за умопомрачена алчност.
Нещо което дори Маккейн не спести да каже в дебатите си до сега. Така че поне по този въпрос нека не спорим и принизяваме алчността и глупостта на сегашните "брилянтни" финансови умове.
Регулацията се контролира от държавата в непрекъсната комуникация с бизнеса и трудовия пазар.

Редактирано от - Николай Скаличански на 13/10/2008 г/ 19:31:08

Сирена
13 Окт 2008 19:35
Мнения: 3,190
От: Bulgaria

Само давам пример, че щастието на всеки зависи и от съседа. Независимо в каква посока. И не казвам, че това е лошо. Напротив, както завистта, така и състраданието могат да са полезни (първото за развитие, второто за поддържане на общността).

rki
13 Окт 2008 19:35
Мнения: 20,973
От: Albania
Скаличански май теб те терзае неприязън към хората щом всичко свеждаш до биологията.
А всеки един пазар е регулиран. Регулацията сама по себе си не прави пазарите по-прозрачни, нито може да предотврати образуването на балони. В сегашната криза най-страшното е липсата на информация - никой не знае кой с колко се е набълбукал и така започва да изчезва доверието.

__________________________________________ _____________________
Once the government socializes losses, it will soon socialize profits. If we lose our ability to fail, we will soon lose our ability to succeed. If we bail out risky behavior, we will soon see even riskier behavior.
OLDMAD
13 Окт 2008 19:36
Мнения: 45,665
От: Bulgaria
Като ви чета, много скоро ще стигнете до натуралното стопанство преди "финикийските знаци"...
"Аз на тебе ти на мене - далавера да става..." да ви напомня нещо?
След Лукановата зима, след Виденоff и Костоff, ше преживеем и Станишев!
И не забравяйте - "Доларите в марки!"
Тоз път китайски, от времето на "Слънцето" и хунвейбините.
Без майтап.
Николай Скаличански
13 Окт 2008 19:41
Мнения: 4,135
От: Germany
Как става едно насочено движение на ръката?
Как се регулира?
1. Имаме план от ЦНС да се извърши дадено движение.
2. Протича координирани мускулни действия които заедно правят едно цялостно движение на ръката.
3. От рецепторите постъпва обратна информация, показваща на ЦНС, какъв е успеха на извършената операция и дали има разминаване с първоначалния план.
4. ЦНС евентулано извършва корекции в наредбите.
и т.н.
Ето как това е един непрекъснат процес, в който всеки има важна роля, като обратната връзка и координацията са най-важните принципи.
Ако така функционира една оперативна система, независимо дали говорим за горен крайник на човек или една държава, то аз не бих имал притеснения. Това уви сега не е факт в днешната банкова система, нито пък в държавата България.

Сирена
13 Окт 2008 19:46
Мнения: 3,190
От: Bulgaria

Скаличански, сега остава ""само"" да измислиш как да се приложат тези принципи към световната икономика и смятай, че нобел за икономика ти е в кърпа вързан.

Николай Скаличански
13 Окт 2008 19:47
Мнения: 4,135
От: Germany
Скаличански май теб те терзае неприязън към хората щом всичко свеждаш до биологията.

Нищо подобно друже, просто ти харесваш да ме виждаш такъв, защото така усещаш някакво превъзходство над радикалните ми разбирания, които от субективна несъвместимост не желаеш да допуснеш, че може би все пак са верни. Не мразя никой, нито дори хлебарките, хайде да видим, кой от нас по-вероятно има комплекси. Изводите ти са субективни усещания. Жалко
Apolitichen
13 Окт 2008 19:50
Мнения: 9,749
От: Bulgaria
"Държавата в непрекъсната комуникация с бизнеса и трудовия пазар" непрекъснато създава "привилегии" с оглед "наложилите се приоритети". В икономиката е наложено разбирането за "3-5% здравословна инфлация" с цел да се печели не от спестявания (както й се иска на Сирена), а от реализация на нови идеи. Повечето държ. бюджети се приемат с дефицит, еле па на САЩ. Без да оспорвам алчността и глупостта на голяма част от настоящите банкери, като цяло банковата система в развитите капиталистически държави се стреми да поддържа равновесие между произведените стоки и паричната маса. Така че, тази криза не е резултат само на "алчността и глупостта" на финансистите. Принос имат и слабото (силно специализирано) образование, бурното развитие на технологията (всеки от нас губи в една или друга степен представа за технологичните новости), държавната политика на САЩ и не само тяхната. С това не искам да извинявам банкерите, само твърдя, че регулация има, но беше нарушена. Вие твърдите от банкерите; аз твърдя, че държавата "леко" ги е подпомогнала да я нарушат. Затова питам кой ще контролира регулацията.
Николай Скаличански
13 Окт 2008 19:52
Мнения: 4,135
От: Germany
Не само че никой не знаеше, кой с колко се е набълбукал, но и в чисто корупционни практики частни рейтингови фирми лъжеха за качеството на това дето рейтинговаха. А държавата не се намеси в тези рейтинги. В тази система беше съвсем логично инвеститорите да се излъжат.
Така че няма смисъл да си приказваме празни приказки, че имало някакви регулации.
rki
13 Окт 2008 19:53
Мнения: 20,973
От: Albania
Нищо подобно друже, просто ти харесваш да ме виждаш такъв, защото така усещаш някакво превъзходство над радикалните ми разбирания, които от субективна несъвместимост не желаеш да допуснеш, че може би все пак са верни. Не мразя никой, нито дори хлебарките, хайде да видим, кой от нас по-вероятно има комплекси. Изводите ти са субективни усещания. Жалко

Убу, щом така мислиш.
Междувпрочем поне за мен има разлика между неприязън и омраза.

__________________________________________ _____________________
Once the government socializes losses, it will soon socialize profits. If we lose our ability to fail, we will soon lose our ability to succeed. If we bail out risky behavior, we will soon see even riskier behavior.
Николай Скаличански
13 Окт 2008 19:57
Мнения: 4,135
От: Germany
Всеки принцип се прилага само от политическата воля на управляващите.
Ето защо е важно да има стойностни правителсва, които да прилагат социално ефективни решения. А не дивашки капитализъм като в България.
Ето защо българските днешни политици трябва да бъдат забравени и никой повече да не гласува за некадърниците от Мерил Линч и прочие недоучени алчни хитрушки.
Добави мнение   Мнения:187 « Предишна Страница 8 от 10 6 7 8 9 10 Следваща