Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Банките рязко оскъпиха заемите
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:137 « Предишна Страница 5 от 7 3 4 5 6 7 Следваща
IYIONSTER
14 Окт 2008 15:40
Мнения: 400
От: Bulgaria
Gan(ю)гоТрий мен ако питаш всичко идва от ФЕД, зад който стоят и европейски банки.От там се контролират печатане на пари и лихви.Не трябва да си голям гений да се сетиш, че нищо не е случайно.
IYIONSTER
14 Окт 2008 15:46
Мнения: 400
От: Bulgaria
Само да запитам защо му е на федералното правителство на Уса да взима пари на заем от ФЕДа?Отговора е да се източват парите на данъкоплатците като се връщат тези заеми , но с начислената лихва.Проста , но ефикасна схема нали.
4uka
14 Окт 2008 15:54
Мнения: 3,111
От: Bulgaria
А КАЗАХ ЛИ да се вържем не към дойче марката, а към руската рубла 1:1
СЕГА щах да взимам вместо 500 евро 18, 210 лева
шуменско пиво
14 Окт 2008 16:18
Мнения: 3,617
От: Angola
rossenf, анджък де! Нали баш тъй съм го написал. Тогава имахме великото съчетание СТАГФЛАЦИЯ. Като прибавиш и целенасочената политика на другарите дето развързаха инфлационната спирала... някои помнят още що за весели времена бяха!
Manrico
14 Окт 2008 16:29
Мнения: 31,153
От: Bulgaria
Манрико, братко, ако искаш да теглиш заем ДРУГИ ДОГОВОРИ НИКОЯ БАНКА НЕ ПРЕДЛАГА

Не знам, кредити не съм теглил, само кредитната карта - и за нея съм чел внимателно договора и съм проучвал условията предварително - между другото тя ми е с фиксирана лихва. Както стана ясно, дори и във всички банки лихвата да е променлива, при някои е ясно с какво е вързана, при други е по усмотрение на банката! Поне това трябва да е видял човек. И каквато и да е, да си знае какво ще има да плаща и какво може да се промени, та да не е изненадан. Ако не му стигат познанията, да плати на консултант, както плаща на майстор да прегледа колата, която ще си купува
_______________________
And if I spend somebody else’s money on somebody else, I’m not concerned about how much it is, and I’m not concerned about what I get. And that’s government.
Milton Friedman, Fox News interview (May 2004)

Редактирано от - Manrico на 14/10/2008 г/ 16:38:12

4uka
14 Окт 2008 16:40
Мнения: 3,111
От: Bulgaria
Манрико,
не знам каква ти е кредит карт, но горе-долу и за Виза и за Мастер на месец ти се връзват по 1.5% ---- на годишна база прави 18% + таксите сигурно ти се струва малко и изгодно, ОК
probuzhdane
14 Окт 2008 17:10
Мнения: 1,243
От: Bulgaria
rossenf и шуменско пиво, благодаря за вниманието.
rossenf, аз шуменско пиво го разбрах в смисъл, че НЯМА такава хиперинфлация и поради достатъчната задоволеност на населението откъм стоки, той не очаква такова истерично обръщане на свободни пари в стоки за бита като '96-97/. Това за златото, добре, но доколкото се ориентирам в материята е обществена тайна, че книжните емисии на много национални валути се оказват само привидно напълно обезпечени със злато, т.е има по-малко злато от циркулиращи пари и следователно недостатъчно злато, което да задоволи едно хипотетично максимално потенциално търсене. От друга страна, остатъкът от необезпечени "хартийки" са всъщност генерираната инфлация /официална или неофициална/ и показва степента на обезценяване на валутата. При финансов борд явно това падане на националната валута не би било свободно, т.е ще има някакъв изкуствено наложен таван, до който може да стигне инфлационния процент. При такава ситуация, права ли съм или греша, че освен със злато обезпечаването на националната валутата става и с произведени стоки/материали /приемаме, че Бг разполага с такива/? И е логично, че щом имат стойност - значи може да се инвестира в тях. Е, може би не с цел печалба /тъй като не са дълготрайни активи/, а с цел намаляване степента на обезценяване на свободните пари? Ясно ми е, че в повечето страни свободни капитали не се разхождат ей така по улицата, а има просто генериране, акумулиране и пренасочване на парични потоци от едно място на друго, но в България ми се струва, че обратно на медийната информация има свободни пари, дори било то само на физически лица, та дори и тип бурканбанк. От това, което чета тук, си мисля, че е логичен ход на банките да стимулират банковите депозити. Ако стане така, тогава е добре да се инвестира в това. Това първи начин за намаляване на риска. Втори /не по значимост/ - купуване на злато, заради най-добрата му ликвидност, стабилност стабилност като цена и потенциал за бъдеща печалба. Трети начин - в стоки и материали /зависи какви, обаче/. Четвърти - като дългосрочна инвестиция - в земя, дори и не непременно със земеделска цел. Все някога, може би, ще е необходима дори и като терен за алтернативно енергопроизводство. За жилищните строителни инвестиции млъквам. Пети - в образователни или други услуги, които на бг пазара са все още с ниска стойност /въпросът е как да се отсеят качествените такива/, шесто и седмо /чух го по тв новините/ - в произведения на изкуството и както спомена Oldman в произведения с нарастваща колекционерска стойност - филателни марки и монети с нумизматична стойност. /Това добре, ако обаче разчитаме на ликвидността им в една скоро нормализирала се световна икономика и финансов ред./ Oldman, дефектните марки са филателна рядкост и затова с по-висока цена, така че хващай хунвейбина или г-н Фотона и търсете и пласирайте "некачествена" продукция.
Осмо, ако наистина е вярно това, че навсякъде по белия свят /или може би бившия такъв/ падат лихвените проценти за разлика от Бг, където тенденцията е обратна, ами защо да не се теглят кредити там и рисково да се инвестира в банкови депозити тук?
И последен въпрос: чувам, че днес на Сф фондова борса днес всички стрелки са в зелено! Странна логика, дори да се дължи на закрепеното вече доверие в стабилността на чуждите банкови системи и успокоението на банките-майки, че фалит за тях няма да има. Ако се задържат така и това не се окаже балон в скоро време, то положението тогава е наистина стабилизирано, а тогава и строителните инвестиции няма да са за пренебрегване.
-----------
шуменско пиво и rossenf, може би горните ми "упражнения" са манджа с грозде. Извинявам се, ако на някого съм загубила времето. Ако, обаче, смятате, че има нещо рационално и не се налага да тръгвате да обяснявате от А-Б, може да напишете някой ред. Аз ще се опитам да проумея.
rki
14 Окт 2008 17:13
Мнения: 20,973
От: Albania
Йонстер, къде прочете, че трежърито тегли заеми от ФЕД?

__________________________________________ _____________________
Once the government socializes losses, it will soon socialize profits. If we lose our ability to fail, we will soon lose our ability to succeed. If we bail out risky behavior, we will soon see even riskier behavior.
Manrico
14 Окт 2008 17:17
Мнения: 31,153
От: Bulgaria
на годишна база прави 18% + таксите сигурно ти се струва малко и изгодно, ОК
По-малко ми е, но пак я ползвам само като разплащателна - покривам си всичко в рамките на гратисния период и не ми взимат лихва.

_______________________
And if I spend somebody else’s money on somebody else, I’m not concerned about how much it is, and I’m not concerned about what I get. And that’s government.
Milton Friedman, Fox News interview (May 2004)
morehappyman
14 Окт 2008 17:34
Мнения: 2,666
От: Austria
Пробуждане, вземи една банкнота, и ми кажи къде пише че е обезпечена със злато
4uka
14 Окт 2008 17:41
Мнения: 3,111
От: Bulgaria
че е логичен ход на банките да стимулират банковите депозити
пробуждане - от къде разбра за "стимулиране" от стана на банките на депозитите
нещо не е ясно!
напротив - ВИНАГИ лихвата по депозитите е ПО-НИСКА от отчетната инфлация и много по-ниска от реалната
probuzhdane
14 Окт 2008 17:42
Мнения: 1,243
От: Bulgaria
morehappyman
Е, ти сега съвсем в смут ме хвърляш. Е то съотношението на реална обезпеченост тогава хипотетично би могло да бъде и 0.000000000000000000000001. Ако ам. банкова с-ма се твърди, че е нещо подобно, то и българската ли така?
Няма ли държавни документи /декрети, конституция/ които да регламентират това??
probuzhdane
14 Окт 2008 17:47
Мнения: 1,243
От: Bulgaria
4uka, по принцип, до сега - да, съгласявам се че така беше, но как за в бъдеще ще подсигурят постоянен приток на паричен ресурс. Само с обслужвания по кредитите ли? С оглед на подхванатия току-що разговор горе може и отговора за моя изненада да се окаже "да"
4uka
14 Окт 2008 17:48
Мнения: 3,111
От: Bulgaria
чувам, че днес на Сф фондова борса днес всички стрелки са в зелено! Странна логика
пробуждане, странно би било, но основно по ТЕЛЕВИЗОРА има за цел да примами дребни риби, които много-много не се замислят, а и не разбират (не се и консултират - както препоръча Манрико)
ЗЕЛЕНИТЕ СТРЕЛКИ са от покупки в особено малки размери - пакети,
а си ги купуват самите акционери и трупат загуби, но разчитат на ...
вече казах ... шарани
Manrico
14 Окт 2008 17:48
Мнения: 31,153
От: Bulgaria
Пробуждане, от много години златният стандарт е изоставен. Никоя валута не е законово обезпечена със злато. В страните с валутен борд обаче валутата е обезпечена (на теория и по закон) с чужда валута - нашият лев с евро - по закон БНБ е длъжна да ти обмени колкото искаш левове в евро по фиксирания курс.

_______________________
And if I spend somebody else’s money on somebody else, I’m not concerned about how much it is, and I’m not concerned about what I get. And that’s government.
Milton Friedman, Fox News interview (May 2004)
garamel
14 Окт 2008 17:52
Мнения: 5,847
От: Bulgaria
Предлагат хотели по 1 евро в „Слънчев бряг"
Натиснете тук
СпецеАлно за риъл естейт тайкуна от Бургас - елМухи или по ново му инж. Ганев - 300-те %.

Редактирано от - garamel на 14/10/2008 г/ 17:53:39

4uka
14 Окт 2008 17:53
Мнения: 3,111
От: Bulgaria
СИЛНИТЕ БАНКИ обслужват
на първо място Държавния бюджет на БГ
на второ вноските на държавни такси, лицензи, данъци, и др.
на трето корпоративни клиенти с гооолеми обороти
---
дребните кленти с по 10 хил.лева потребителски, вноски по кредита 200-250, заплата 500-600 лева, са за да има алъш-вериш (простете за турцизма)
4uka
14 Окт 2008 18:02
Мнения: 3,111
От: Bulgaria
Както писах в 15:54:12
трябваше да се вържем за рублата
Това с петро-доларите е финито
Сега (в период 2-2, 5 години) ще се наложат
рубль-ОЙЛов,
Русия направи първа крачка с повишаване на цената (пред заплаха от намаляване на доставките за ЕС) на природния газ
Втора крачка е рано да се каже
Но трета крачка ще бъде да се пазарува ойл в рубль, в началото по курса, после 1:5, 1:2, 5 и 1:1 спрямо юс долар
Manrico
14 Окт 2008 18:08
Мнения: 31,153
От: Bulgaria
Чук, все пак е добре, преди да се пише, и да се чете Ако видиш статистиката на сайта на БНБ, ще видиш, че грубо към 2/3 от депозитите в банките и 1/3 от кредитите са на домакинствата.

_______________________
And if I spend somebody else’s money on somebody else, I’m not concerned about how much it is, and I’m not concerned about what I get. And that’s government.
Milton Friedman, Fox News interview (May 2004)
4uka
14 Окт 2008 18:13
Мнения: 3,111
От: Bulgaria
Добре.
Но ... годишно каква сума се влага на депозит от домакинствата?
'щото държ.бюджет е няколко десетки милиарда
да не говорим за излишъка, който се натрупва и след изтичане на финансовата година остатъка се "дава" на БНБ
Добави мнение   Мнения:137 « Предишна Страница 5 от 7 3 4 5 6 7 Следваща