Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Кризата измерва цената на световната алчност
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:119 Страница 1 от 6 1 2 3 Следваща »
/\\eko
17 Ное 2008 22:20
Мнения: 4,397
От: Bulgaria
А всичко е толкова просто.Поредните алабализми, за да не излязат хората със сопите по улиците.В България и сопи не останаха.Пак ще се надяваме на другите народи, дето имат сопи.
A Bulgarian in the USA
17 Ное 2008 22:22
Мнения: 2,540
От: United States
Хареса ми.
Чичо Фичо
17 Ное 2008 22:37
Мнения: 24,838
От: United States
"Няма и да разберете, докато продължавате да четете брътвежи на икономисти" -
Терзиев, опитайте тогава с брътвежите на пожарникари
За хората с малко по-логично мислене:
Алчността в света не е била по-малко в 90-те години, но тогава нямаше такава криза. Живи са хората, моито помнят.
Значи само алчността едва ли е обяснението на кризата.
Юмжагийн Целденбал
17 Ное 2008 23:08
Мнения: 1,061
От: Mongolia
Шефът на една козметична компания обяснявал на новопостъпилите дейността на компанията по следния начин:


"В нашите фабрики ние произвеждаме химия.
В нашите магазини продаваме надежда."
Voltervoice
17 Ное 2008 23:29
Мнения: 720
От: Bulgaria
Аха, призива е: Четете "Възходът на мрежовото общество" на Мануел Кастелс !
Но, всъщност, в него не се казва нещо кой знае колко ново.
Извода бил - "...гениалният по своята простота извод на Кастелс: "Концепцията за печалбата винаги е била благородна версия на един по-дълбок и
фундаментален човешки инстинкт: алчността
Нищо ново под слънцето!

По-добре четете Карл Маркс и неговия пророк другаря Ленин (Най-вече "Империализмът като най-висок и последен стадий на капитализма" !




Редактирано от - Voltervoice на 17/11/2008 г/ 23:31:48

total
18 Ное 2008 00:03
Мнения: 1,319
От: Bulgaria
morehappyman
18 Ное 2008 00:18
Мнения: 2,666
От: Austria
Добър преразказ, предназначен за един средностатистически българин. Или както му викат по научному, 4-ти клас
Сещам се една книжка от новият жанр, кибер-мрежи-т.н.. в която автора изказва идеята че господ е НАГРАДИЛ хората, като ги разпъснал, и им е дал различни езици. И по такъв начин е прекъснал горе-споменатият мрежов ефект (един гениален ум да може да повлияе на цялото човечество). Интересно а, май глобализицаията ще се окаже творение на дзвера
sofeto
18 Ное 2008 00:46
Мнения: 1,695
От: Bulgaria
Светослав Терзиев литературно много добре го е написал но защо не обяснява на хората че всъщност всеки трябва да се спасява индивидуално.
Капитан Немо
18 Ное 2008 01:02
Мнения: 4,073
От: Papua New Guinea
Значи:
като генерират пазарна капитализация от самата пазарна капитализация

На това му се вика - с пръдня - боя... Чичо, детиту научи ли това упражнение, щото ще му трябва в GS...
Хората са казали, че икономиката зависи от икономистите както времето зависи от метеоролозите. И те като тях ни казват, че какъв ще да е тренда утре - ще разберем вдруги ден.
Надавям се, че най-после ще почнат да пляскат през ръцете лакомията и че бачкатори ще почнат да се търсят, а не хиени - пардон - икономисти!
paragraph39
18 Ное 2008 01:23
Мнения: 80,095
От: Bulgaria
ЧИЧО ФИЧО,
/:/ "За хората с малко по-логично мислене:
Алчността в света не е била по-малко в 90-те години, но тогава нямаше такава криза..."
......................................... .....................................
А по-логичните хора знаят, че една капка НЕ пълни чашата, но последната от многото капки препълва и прелива чашата!!!
А, според учението на Маркс-Енгелс-Ленин/"Диалектическият Материализъм", по-специално/, "Количествените натрупвания водят да качествени изменения!"
А, според мен, когато Повечето Пари отиват у по-малкото хора/Богатите/, се получава "изкривяване" на Пазара и на снижаване или, дори, спиране на Производството за Пазара-поради ниска платежоспособност на повечето хора/НЕбогатите/!!!
Rednik South O.Z.
18 Ное 2008 01:26
Мнения: 2,839
От: Burundi
Добър опит на Терзиев
Чичо Фичо
18 Ное 2008 01:39
Мнения: 24,838
От: United States
Пара,
За последното съм съгласен. Това е основната причина за кризата на реалната иикономика на САЩ - последните години мнозинството обедня и задлъжня. Най-богатите станаха много по-богати, средните станаха по-бедни (най-бедните са си като по-рано, социална помощ, купони и безплатно лечение).

За капката - не е съвсем точно. Просто регулациите в 2000-те години се оказаха недостатъчни за новите финансови продукти, някои регулации бяха и премахнати. Цялата работа беше нагласена за постоянно растящи цени - висока задлъжнялост, сложни инструменти, прикриване на риска. Никой не се сещаше, че цените ще спрат да растат. Когато спряха да растат, всичко се срина. Тук беше мястото на липсващата регулация - да тури спирачка на алчността, имаше много силни сигнали какво се задава, поне от февруари м.г.

За глобализацията като такава няма опасност - всички пишем на интернета. Но ще има спирачки за прекалено лесното и безплатно местене на капитали и по-изравнени търговски стандарти за всички страни.
yoyo
18 Ное 2008 03:30
Мнения: 1,106
От: Papua New Guinea
Фичо, при капитализЪма, за разлика от социализЪма няма регулация и планиране, затова пък има свръхпроизводство и хаотично развиване на пазара.
Тази криза беше очаквана още преди 1990.Превръщането на бившите соц държави в предпазен клапан(разширяване на пазара) на прегрялата икономика на запад просто отложи срива, който рано или късно щеше да се случи.
Колкото до алчността- тя е в основата на всички войни в световен и локален мащаб.Да не забравяме, че количествените натрупвания водят до качествени изменения(положителни или отрицателни)...във всеки един аспект
Капише???!!!
Д-р Тормозчиян
18 Ное 2008 03:38
Мнения: 8,152
От: Botswana
За глобализацията като такава няма опасност - всички пишем на интернета. Но ще има спирачки за прекалено лесното и безплатно местене на капитали и по-изравнени търговски стандарти за всички страни.


Това твърдение издава чудовищно невежество. Но за съжаление не е само Фичо, който мисли така - такава е масовата представа. А глобализацията няма нищо общо с интернет или с глобалното (световното) село на Маклуън и т.н. Има много общо обаче точно с лесното, безпрепятствено движение на капитали - спре ли се то, ограничи ли се силно, няма глобализация.

"Глобализация" е всъщност евфемизъм за един много агресивен и хищен икономически процес, който съвсем не е спонтанен, възникнал от само себе си, а е замислен от мозъчни центрове и провеждан с помощта на добре известни институции като Световната банка, МВФ, СТО.

Накратко, същността на глобализацията е премахване на всички огради и бариери пред мултинационалните и транснационалните корпорации, които нахлуват във всички сектори на националните икономики и ги изсмукват с цел осигуряване на големи краткосрочни печалби и съответни дивиденти за акционерите. Националната държава все повече се превръща във фасада, във фикция.

Глобализация означава също проникване на частния интерес в традиционно защитени сфери на публичен интерес като образованието и здравеопазването и превръщането им в бизнес. Изобщо всичко става бизнес, оттам и най-важен измерител за всичко стават парите. Животът днес е много повече "паричен", отколкото по време на нашето детство. Тогава примерно поне игрите ни не бяха свързани с пари, докато днес не е така и затова децата от съвсем малки се фиксират върху парите, защото всяко забавление и удоволствие струва пари.

"Обизнесяването" на целия живот е от полза за икономическия растеж, който през последните 20 години в много голяма степен се дължи именно на глобализацията. Само че печалбите от нея се разпределяха крайно несправедливо - в полза на едни народи и във вреда на други (и ние сред тях), в полза на едни социални групи и в ущърб на други. Това нагнети големи социални напрежения, които сега при снижения жизнен стандарт и отнемането на наркотика на консуматорството ще избухнат. Доведе и до огромни екологични и морални проблеми. Подчини науката на капитала под предлог за ефективност, което породи в резултат размиване на границите между обикновено и научно знание (чалгизация на науката), до множество фалшифицирани изследвания и експертизи в угода на корпорациите.

Всичко това не може да се оправи с икономически регулации. Регулацията означава ако не рецесия, то поне забавяне на растежа. А и проблемите изобщо не са само финансови, то затова и политиците са толкова стреснати. Задълбочи ли се кризата, ще се стигне до преразглеждане и на политически модели. А на дъното на всичко стоят всъщност светогледни проблеми, но там никой няма да рови, щото става много страшно (алчността не е дъното, какво стои под нея?). Затова и занапред говоренето за кризата ще бъде удържано на най-повърхностното равнище - финансови инструменти, регулации, нов финансов ред и пр.

Zaq
18 Ное 2008 06:40
Мнения: 1,511
От: Bulgaria
Много добре написано!
И както обикновено, форумът е пълен с "умни" икономисти, които знаят повече...
Mrx++
18 Ное 2008 08:44
Мнения: 20,876
От: Bulgaria
Превъзходна статия
И така става ясно, че "целият капитализъм е спекулативен, защото според неговата логика създаването на стойност не е необходимо да бъде въплътено в материално производство".
Не ви ли го писах това преди време. Тази криза е наказанието дето вместо да слушат стария Маркс, че парите трябва да отговарят на произведените стоки, слушаха монетаристите, като Фрийдман Милтън - да се управлява производството с пари, т.е., да се пусне печатницата на долари и производството ще ги следва. Там е работата, че тези долари отидоха в необезпечени кредити, а не в производството. По същия начин и у нас куфарчетата с пари и кредити от банките не се вложиха в производството то да се модернизира, а за купуване на скъпи коли, луксозни жилища, в строителството на хотели и молове. А сИга кво Шъ праИм. Га яли играли и пяли, га плащали плакали.
хунвейбин
18 Ное 2008 09:01
Мнения: 9,895
От: Bulgaria
Оттук следва направо гениалният по своята простота извод на Кастелс:
"Концепцията за печалбата винаги е била благородна версия на един по-дълбок и

фундаментален човешки инстинкт: алчността

Алчността се изразява в създаването на стойност посредством очакванията за по-висока стойност". И така става ясно, че "целият капитализъм е спекулативен, защото според неговата логика създаването на стойност не е необходимо да бъде въплътено в материално производство".
Чета и се чудя , за да се оправдае ненормалността на ненормалният капитализъм , на обществото създадено от психично болната раса , докъде може да достигне откриването на ФУНДАМЕНТАЛНИТЕ причини и какви върхове ще завземат ФУНДАМЕНТАЛНИТЕ обяснения.
На конкретният капутализъм , на капутализма в дадена страна , винаги народа му е виновен.
Стана ГЛОБАЛЕН и виновен му стана ЧОВЕКА.
Велико откритие.Сега остава да се каже.Няма човек , няма проблем , ликвидира се човека , той това прави и фундаменталният капутализъм и всичко си отива по местата.
А нали точно АЛЧНОСТТА , какво друго е егоцентричният интерес , това е основата на която се строи това ненормално общество.
Чрез алчност се строи , чрез алчност се обяснява , абсурдна логика.
Във психично болната раса , във расата болна от феноменална алчност , там някъде е обяснението.На най високото ниво са олигарсите.на най ниското са кокошкарите.Общото е грабежа , мародерството , апашлъка-КЛЕПТОМАНИЯТА проявена благодарение на СИЛАТА.Крадеш защото си по силен , колкото си по силен толкова в по големи мащаби крадеш.Мутри , правилно ги нарича народа , представителите на психично болната раса.
Kotka
18 Ное 2008 09:03
Мнения: 13,187
От: Aruba
Светослав Терзиев
Hugin
18 Ное 2008 09:09
Мнения: 8,461
От: Bulgaria
Терзиев е прав - човешката алчност е основен фактор.
Но не е достатъчна за такава криза.
Требва и ГЛУПОСТ в големи количества..
Например да оставиш едно частно мошеническо предприятие като FED да иправлява напълно безконтролно американската и световна икономика и да дава отрицателни лихви в продължение на години. И накрая "гуруто" да рече "Ма ний ни знаихми к'во става..."
Да оставиш City Group да раздава милиардни рушвети в Конгреса за да се приеме закон, който в края на краищата ще доведе до фалита и!!!
Както е казал едно време Боконон - "Foma! Lies! A pack of foma!"
хунвейбин
18 Ное 2008 09:25
Мнения: 9,895
От: Bulgaria
Според мен , казаното оправдава строителната пирамида , която първа ще рухне пред очите ни.
Това обяснение е ФАЛШИВО?
, , Всъщност у нас се създаде пазар, какъвто има навсякъде по света - от двама продавачи и един потърпевш.”
Картелната връзка БАНКА-СТРОИТЕЛ , това е едната страна.
Банката като институция , която събира парите на хората и след това им раздава ипотечни кредити-другата.
Така се получава една единствена верига.Банката е създала пързалката-строителната пирамида.Финансира строителите , за да построят тази пързалка и спуска по нея хората за да ги обере.
Абсолютна спекулация .Безмозъчни били икономистите.Банковите им сметки , показват друго , ако приложим реалният капуталистически измерител на мозъка-ПАРИТЕ.
Щом капутализма е спекулативен , спекулативно натрупаните пари , са главният признак на спекулативният мозък и интелект , движещ това ненормално общество.А къде са тези пари , това всеки от нас го знае?
ppetrov66
18 Ное 2008 09:36
Мнения: 482
От: Bulgaria
Алоооооооооооо автора решението е много просто ама няма да го вземат защото нямат интерес.В природата винаги е имало хищници и жертви.Умните винаги ще прибират парите на глупавите и ще живеят на гърба им именно защото са глупави и алчни.Та решението е следното
1 Не се отпускат необезпечени кредити.Банкер отпуснал такъв кредит се наказва с не до а с 20затвор
2 Забрана да се продават дългове
3 Забрана на банките да се занимават с инвестиции
4 Оставят се всички правили горните неща да фалират и да си понесат последствията
5 Забрана държавата да помага на такива фирми.
6 Тези правила важат за абсолютно всички
Добави мнение   Мнения:119 Страница 1 от 6 1 2 3 Следваща »