Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Меджлис в България ли ще правим?
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:134 « Предишна Страница 4 от 7 2 3 4 5 6 Следваща »
Руританец
09 Апр 2009 13:12
Мнения: 3,941
От: Bulgaria
Напълно смислено, Змей. От гледна точка на гражданите, разбира се. От гледна точка на олигархията не е.
XYZxyz
09 Апр 2009 13:18
Мнения: 26,211
От: Antigua and Barbuda

Дясна политика е вдигането на изборния праг,
лява политика е намаляването му или отменянето му.
Коя ли политика ще спечели?
Heat
09 Апр 2009 13:19
Мнения: 13,716
От: Bulgaria
Ами симпатяго, за всяка партия трябват поне по 5 000 000 бюлетини, по 20 ст което прави 1 000 000 лева пари от джобовете на данъкоплатците на партия. С разбиране ще ги прежалим защото демокрацията струва пари, ама поне да съберете 1 %. На интелигентен човек да обяснявам какво означава 300 партии по 5 000 000 бюлетини на всяка ми се вижда някак обидно. Нямам представа как е из Европа, но очевидно имат някакви механизми които предотвратяват ходенето на няколкостотин партии на избори. А част от вашите идеи ще искат по много повече от стотачка на човек и то не само от организаторите. Ако не можете 500 човека да убедите да ги прежалят, как ще убеждавате по честен и почтен начин 5 000 000 да го правят?
vekia
09 Апр 2009 13:29
Мнения: 334
От: Bulgaria
Петьо, ти как си го представяш това:без праг за влизане в парламента.Изглежда лобираш за купувачите на гласове, защото ако се изпълни твоето предложение, купуването на депутатско или съветническо място ще бъде много лесна далавера.Да не би и ти да се каниш да ставаш "държавник"?
Руританец
09 Апр 2009 13:29
Мнения: 3,941
От: Bulgaria
Ние 1 процент ще съберем, бъди спокоен. Тук в момента не броим гласовете, а парите. За съжаление тъкмо това е и което се опитва да направи нашата олигархия - да не се броят гласовете, а парите. Или да се направи пряка връзка между двете: имаш пари (олигарси или субсидия) - имаш гласове; нямаш пари (олигарси или субсидия) - нямаш гласове, щото не те пускат да идеш на избори. Толкова е просто. А че на хора като теб това положение им харесва (по сеирджийски - глей ги ся тия) говори наистина за сериозни дефицити в гражданското образование на хората. Не се тревожи за 300-те партии, понеже 270 от тях не могат да съберат необходимите подписи за участие в изборите (15 000 за Европарламента, 5 000 - за нашия). Аз не съм видял друга партия, освен ЗЕЛЕНИТЕ, която да си събира подписите на улицата и пред щандовете да има опашки. Това явно се забелязва. И ще ни цакат с парите. Ако бяха толкова загрижени за партиите-фантоми, можеха да вдигнат още исканата бройка подписи, вместо депозита, ама не го правят, нали?
шуменско пиво
09 Апр 2009 13:36
Мнения: 3,617
От: Angola
mitcoq не само в Европарламента се гласува така. Същото е и тук, в португалския парламент - гласува се с вдигане на ръка. Ако има спор за броя на гласовете се става прав! Гледам такива кадри почти всеки ден. Но тук има още две основни неща които не само липсват у нас, но и дори не се осъзнават като необходимост. Едното е липсата на всякакъв праг, нещо което слава богу е отбелязано в материала.
шуменско пиво
09 Апр 2009 13:37
Мнения: 3,617
От: Angola
А другото ти самия малко по-горе си го отхвърлил категорично - правото на глас на емиграцията! Тук не само на никого не му идва на ум да забрани гласуването в чужбина, но и от много години има т.нар. дистанционен вот! Преди е бил по пощата, чрез регистрация в посолствата и консулските бюра. Сега вече е по Интернет, но и стария начин все още съществува.
И още нещо, което е много важно за изчистване на "мъртвите души" - за всеки вот отиваш и се регистрираш! Хората си имат специални "карти на гласоподавател" с които се легитимират за вота. Сега тече процес на подмяна на личните документи и новите лични карти ще обединят в едно почти всички такива отделни документи, но то е друга тема. Помните вероятно последния вот и споровте коите се вихреха тук за изборните секции извън посолствата. Очевидно са били полезни, щом БСП пратиха чак тук при нас наблюдател да следи дали всичко е в ред!? А после взеха, че забраниха изобщо такива секции.
Защо ли?
шуменско пиво
09 Апр 2009 13:42
Мнения: 3,617
От: Angola
Дясна политика е вдигането на изборния праг,
лява политика е намаляването му или отменянето му.

Хиксе, туй пък откъде ти хрумна?
Свалянето на прага и дори премахването му е демократична, а не лява политика! ДЕМОКРАТИЧНА! За твой ужас!
mitkog
09 Апр 2009 13:48
Мнения: 5,063
От: Bulgaria
ШуменскоПиво,

Относно - "Отхевърлянето на гласовете на емиграция" - Португалия няма нашия случай на ДПС и етнически ориентиран вот.
________
Предложението ми е единствено и само във връзка с предотвратяването на подобни изкривявания. фактът е че БГ изборите предизвикват много малък интерес сред българите емигрирали постоянно в чужбина изключая турската малцинствена група - може би е време на това да се сложи край. Ако не се лъжа във Франция - правото на глас е обвързано с пклащането на данъци за последната фискална година но тук стъпвам върху тънък лед инякой който е на място би мопгъл да внесе яснота.
___
Относно изборната бариера - в португалия със сигурност няма нашето число "политици" партии и организации с желание да участват във властта - от тази гледна точка е нужен някакъв праг.
В момента така нареченото "мнозинство" управлява със гласовете на по малко от 1/3 от имащите право на глас - това е абсурдно положение.
Heat
09 Апр 2009 13:48
Мнения: 13,716
От: Bulgaria
Ами навсякъде по света олигархията се опитва да направи точно това което казваш, да се броят парите а не гласовете (или еквивалентното, повече пари - повече гласове). Ако имаш амбицията да го пребориш, ще трябва да жертваш нещо, а 2-3 средни надници не ми се виждат чак толкова голяма жертва. И подписките ви ги видях. Няколко човека застанали под навес върху зелената площ в парка а не върху асфалта (доста символично) събират подписи за прекрасни светли неща. Въреки това за 5-10 минути не видях никой да се подписва, но наблюдението ми е категорично непредставително. Всъщност този ваш лидер дето организираше протестите пред парламента с футболните агитки в ролята на водач (сарандов), откъде беше намерил пари за тия работи?
XYZxyz
09 Апр 2009 13:52
Мнения: 26,211
От: Antigua and Barbuda
шуменско пиво
Свалянето на прага и дори премахването му е демократична, а не лява политика! ДЕМОКРАТИЧНА! За твой ужас!

Само то може да правиш връзка между демократична политика и ужас! Явно това е първата ти реакция едва ли не на подсъзнателно ниво като чуеш за демокрация или демократичност - обхваща те ужас.
rki
09 Апр 2009 13:54
Мнения: 20,973
От: Albania
Трикоординатният почна да плещи несвързано.

__________________________________________ _____________________
Once the government socializes losses, it will soon socialize profits. If we lose our ability to fail, we will soon lose our ability to succeed. If we bail out risky behavior, we will soon see even riskier behavior.
XYZxyz
09 Апр 2009 13:55
Мнения: 26,211
От: Antigua and Barbuda

Особеностите на България са такива, че е съвсем правилно избягалите от България да нямат право да гласуват, но ... в Конституцията пише друго, така че докато не се промени Конституцията, това може да са само добри пожелания.

Редактирано от - XYZxyz на 09/4/2009 г/ 13:57:04

шуменско пиво
09 Апр 2009 14:08
Мнения: 3,617
От: Angola
rki, той трикоординатния поначало си плещи несвързано, тъй че не му е нещо ново!
Хиксе, единствения дето го тресе параноя като чуе за демокрация, доколкото си спомням е твоя милост! От години вече се будалкам с тая твоя фобия, тъй че не ми пробутвай такива плоски номерца!
шуменско пиво
09 Апр 2009 14:15
Мнения: 3,617
От: Angola
Хиксе, що се отнася до забраната на такива като мен да гласуват, е много ясно че е стара мечта на такива като тебе. А с тоя парламент и тия управници като нищо досега да са го пробутали, ако не им беше келепира с турските гаст-гласуващи. В това отношение mitkoq е прав. А дали българите живеещи в чужбина имат или нямат желание да участват в политическия живот у нас, поне с гласовете си - огледай тоя форум и преброй какъв процент от активните гласове са отвъд границата! Ако можеш изобщо да мислиш, де!
Бармалей
09 Апр 2009 14:32
Мнения: 15,926
От: Bulgaria
То тея избори ги упущихме веки, ама според мен не е нужен Изборен закон, а изборен Кодекс - гласуван, приет и с възможност за промени с квалифицирано мнозинство...Да няма изборен праг...И 120 дупеДати

_____________________________________ _________________________________________


Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>
Mars Attack
09 Апр 2009 14:42
Мнения: 12,996
От: Bulgaria
Zmeja,


for all postings today


But not 10% barrier (too high), 4 - 5% is OK (in the majority of the old democracies is 5%).
Mitev
09 Апр 2009 14:42
Мнения: 20,056
От: Bulgaria
Особеностите на България са такива, че е съвсем правилно избягалите от България да нямат право да гласуват, но ... в Конституцията пише друго, така че докато не се промени Конституцията, това може да са само добри пожелания.


XYZxyz,
огромното мнозинство от българите в чужбина помагат на близките си да свързват двата края, много от тях планират да се завърнат. Ти искаш да ги лишиш от право на глас! Ако се позамислиш малко ще разбереш, че по този въпрос стъпваш на криво като предлагаш да им се прекъсне връзката с България като ги лишиш от тяхно основно конституционно право да избират и да бъдат избирани. Според теб май имат право само да формират значителна част от валутните постъпления на България, но не им се полагат избирателни права.
Да си забелязал случайно, че вече и граждани на ЕС от други страни имат право да гласуват в България например за евродепутати? Колелото на историята се върти в посока различна от тази, която ти искаш.






Edited by - Mitev on 09/4/2009 г/ 14:44:13

Mitev
09 Апр 2009 14:46
Мнения: 20,056
От: Bulgaria
Zmeja,

for all postings today

But not 10% barrier (too high), 4 - 5% is OK (in the majority of the old democracies is 5%).


Марсе,
на Марс английския ли е официален език?
ПП.
Пак добре, че не си написал на марсиански език.

mitkog
09 Апр 2009 14:59
Мнения: 5,063
От: Bulgaria
относно българските гласове в чужбина...
имаме следното разпределение - от българите постоянно пребиваващи в чужбина имаме 144 секции в 49 държави (това е за 2006-та). Подадени са под 50 хиляди гласа.
От тези 50 хиляди около 30 хиляди са от Турция.
Това не включва хората с двойно гражданство дошли да гласуват на място
За вас оставям да се замислите колко българи са дошли примерно от германия за да пуснат бюлетина и колко са пресекли границата от турция и какво е съотношението "привнесени гласове за ДПС срешу привнесени гласове за която и да било друга политическа сила в БГ".
В тази връзка - анализите и изводите са за всеки но от българив чужбина имаме пренебрежимо малко участие за сметка на повече или по малко масирана подкрепа за ДПС (над 55%).
Не ми се рови за по сериозен анализ но това е сериозно изкривяване на изборната картина което трябва да се прекрати.

Редактирано от - mitkog на 09/4/2009 г/ 15:03:40

Добави мнение   Мнения:134 « Предишна Страница 4 от 7 2 3 4 5 6 Следваща »