Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Първи срив на икономиката след 12 години възход
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:135 « Предишна Страница 4 от 7 2 3 4 5 6 Следваща »
tupakmango
16 Май 2009 19:37
Мнения: 6,736
От: Bulgaria
Хоувкей, ти изглежда си обречен на успех!Кажи бе *** как и ний да го
постигнем това ниво! t

Редактирано от - sybil на 16/5/2009 г/ 20:17:31

total
16 Май 2009 21:43
Мнения: 1,319
От: Bulgaria
Мисля, че все пак е по-добре, че Костов и крадлив Симо не са премиери сега - твърдо щяхме да бъдем по-зле.


Разбира се - че какво толкова е направил Костов - само извади страната от криза.
Виж, другарят Виденов каква криза спретна - ето това е майсторлък. Преди него другарят Луканов, а още по-преди - непрежалимият Другар Живков!
Майстори!
Добре, че и сега майсторче ни управлява, че с успешна политика - докъде ще я докараме?!? Една криза като за пред хората не можаха да спретнат!
Ние, обаче, червените - МООООЖЕМ!
Доказали сме го и пак го доказваме!
VOCI
16 Май 2009 22:31
Мнения: 28,177
От: Antigua and Barbuda
Въпреки якото харчене камуняките не успяха да прикрият поредното си издънване барем до изборите.
Очертава се неминуем провал, за който просто са си абонирани .
Пожелавам им въпреки това да спечелят изборите и да ги гледам зимъска по уличните ламби надол с главите.
Тънката лайсна
16 Май 2009 22:47
Мнения: 7,756
От: Bulgaria
България е в перманентна криза. Тя започва веднага след освобождението от турско робство. Имало е известен икономически прогрес при Стамболов и в началото на управлението на Фердинанд. Въпреки това сме били слаборазвита държава - подемът в населението в резултат на свободата не е бил използван както трябва. Последвалите войни в периода 1913-1919г., националните катастрофи, стотиците хиляди загинали по фронтовете, загубите на територии, репарациите са довели до обезверяване на нацията, до нищета. Следват деветоюнски преврат, септевмрийско въстание, при които властта смазва желанието на народа за по-нормален живот. И пак сме били сред най-бедните в Европа. После си имаме послушни правителства, сменяни като носни кърпички от царя, първа световна икономическа криза и разбира се голям глад. По-късно България за пореден път заема погрешна позиция и застава на страната на Германия и отново губим. Хвала на бойците от Първа Българска армия, защото ако не беше тяхната саможертва, навярно щяхме да загубим още територии. После Големите сили ни оставят в ръцете на Сталин и независимо от първоначалния ентусиазъм в населението си оставаме сред най-бедните държави в Европа. Последва превратът на 10.11.1989г., криминалният преход, мафиотизиране на управлението, унищожаване на селското стопанство, нескопосана приватизация и т.н. И най-лошото - народът ни е разделен както никога досега, оскотял и освирепял, без капка доверие в политиците. В същото време отново сме сред най-бедните в Европа.
Всъщност кога през последните 131 години не сме били сред най-бедните в Европа? Кога не сме били в криза?
Причините да сме на този хал са много по-сложни, отколкото на някои им се струва.
Тънката лайсна
16 Май 2009 23:20
Мнения: 7,756
От: Bulgaria
В България са налице икономически интереси и обслужващи ги политически кръгове. Тия последните нямат нищо с идеологиите. Идеологиите отдавна са мъртви.
Кириак Стефчоолу
17 Май 2009 00:12
Мнения: 3,836
От: 0
Ей, това партийните агитатори са като троскота! Ти му думаш, че за двайсет години намалихме производството си два пъти, то пак за камуняци дудне! Е кой го намали това производство? Кой приватизираше заводите, не беше ли Костов? А новите ефективни мениджъри не разпродадоха ли после машините за скрап и не затвориха ли същите тия заводи? Кой разпарчетоса земята, та половината сега седи необработвана и внасяме лук и домати от Турция, за картофите и боба да не говорим?
През първата такава криза (1929) България е оцеляла, защото сама е произвеждала храната си. А сега? С какво ще плащаме вноса на твърда пшеница за хляб? С финансовата стабилност, или с приходите от публичните домове по Черноморието?
tupakmango, да прощаваш, ама си сбъркал цифрата. Щатите дължат трилиони, но не се знае колко са, защото от края на 2007 спряха да публикуват данни за М3.
rki
17 Май 2009 00:59
Мнения: 20,973
От: Albania
Е кой го намали това производство?

Кои ли бяха тези льоши ора?
Щатите дължат трилиони, но не се знае колко са, защото от края на 2007 спряха да публикуват данни за М3.

Напротив доста добре се знае, а ФЕД малко по-ранко престанаха да публикуват М3 - Натиснете тук

__________________________________________ _____________________
Once the government socializes losses, it will soon socialize profits. If we lose our ability to fail, we will soon lose our ability to succeed. If we bail out risky behavior, we will soon see even riskier behavior.
Orlin
17 Май 2009 01:06
Мнения: 6,333
От: Holy See (Vatican City State)
Айда, признали само 3 и половина процента. Ако погледнеме на кои пера се държеше и все още се крепи бюджет и привидната стабилност, ще се види че това са строителство, имотен пазар, туризъм и ценните пари на емигрантите. Останалато е от всичко по малко. Говореше се за милиарди инвестиции
годишно а то си бе пълна лъжа като си има в предвид как ги смятат чуждите инвестиции. И сега признават само това дето им уйдисва. Забележете, че пак ни направиха на остров на стабилността в сравнение със западната част на континента.
Казал съм го миналата година -
през 2009 поне 15% надолу
и щом съм го казал, мислил съм го и така ще бъде. Не вие дадено да знаете и позволено да ми вярвате. Само помнете, поне 15% надолу. Излиза, че това лято кой си дойде с повечко евро ще го удари на живот.
Колеги емигранти, само не го удряйте по български на хвалби и тешкарлък. Първо не е коретно и второ не се знае кой кога ще го хване паричния запек.
Bay Hasan
17 Май 2009 03:33
Мнения: 8,555
От: United States
"Казал съм го миналата година - през 2009 поне 15% надолу
и щом съм го казал, мислил съм го и така ще бъде. Не вие дадено да знаете и позволено да ми вярвате."
Е, верно, малко неграмотничко си изложил тва, де си го казвал, ама щом ти си го казал...нема начин да не е истина.
Way to go, Орльо
Тънката лайсна
17 Май 2009 07:45
Мнения: 7,756
От: Bulgaria
Тъй нареченият възход на българската икономика от 1997г. всъщност се дължи на финансови еквилибристики на последните три правителствна, краткотрайните чужди инвестиции най-вече в областта на строителството и банковото дело, както помощта идваща от страна на българските емигранти. Прирастът в производството като изключим един-два отрасъла е имагинерен. Фактът, че дори голяма част от доматите и краставиците са вносни, доказват това твърдение. Добре че Бог ни е дал красива страна страна, която привлича чужденците, които оставят тук по някое и друго евро. Иначе да сме умрели от глад досега.
E6
17 Май 2009 08:14
Мнения: 29,550
От: 0
Сещам се за бай Петко Бочаров и прословутия му израз "Да, ама не":
Поморие каза ”не” за ”Бургас-Александруполис”
98, 97% от общо гласувалите 14 900 избиратели в община Поморие са гласували с „не” на референдума за петролопровода "Бургас-Александруполис".

Натиснете тук
total
17 Май 2009 08:45
Мнения: 1,319
От: Bulgaria
Ти му думаш, че за двайсет години намалихме производството си два пъти, то пак за камуняци дудне! Е кой го намали това производство? Кой приватизираше заводите, не беше ли Костов?


Аааааах - ето къде била причината за намаленото производство - приватизацията! Следователно - Костов!
Ако бяхме запазили държавните заводи - колко хубаво щеше да бъде.....
Друже - като всеки нормален комуняга и ти си падаш по общите приказки: например - дословно твърдиш, че сме "намалили производството два пъти" и че за това е "виновен" Костов.
А истината е, че БВП / знаеш ли какво е това?/ намаляваше редовно до 1997 и стигна до фаталните шейсетина % от този през 1989-а, понеже държавните предприятия правеха каквото могат, а те могат единствено да генерират загуби в условията на пазарна икономика.
Именно реформите на СДС от 1997-а/ без да са идеални / осигуриха нов старт на икономиката ни, показателят оттогава скача редовно нагоре и БВП от 1989-а бе постигнат още през 2006-а, а днес е значително над него.
Е, твоите другари се погрижиха да се спре с това "ненормално положение". Те това могат, искат и правят.Честито
total
17 Май 2009 08:52
Мнения: 1,319
От: Bulgaria
Тъй нареченият възход на българската икономика от 1997г. всъщност се дължи на финансови еквилибристики на последните три правителствна, краткотрайните чужди инвестиции най-вече в областта на строителството и банковото дело, както помощта идваща от страна на българските емигранти. Прирастът в производството като изключим един-два отрасъла е имагинерен.


Така може да разсъждава само човек, за когото "производство" означава единствено и само бълването на планини от скапани стоки, строенето на панелки и прочее неща, които пораждат силно желание за социалистическо съревнование.
Хе, хе
total
17 Май 2009 08:55
Мнения: 1,319
От: Bulgaria
Казал съм го миналата година - през 2009 поне 15% надолу
и щом съм го казал, мислил съм го и така ще бъде. Не вие дадено да знаете и позволено да ми вярвате.


Е, щом казваш.....
Mrx++
17 Май 2009 09:12
Мнения: 20,876
От: Bulgaria
Зевзекот
Така е при капитализма, товаршги. След бум идва бъст. Но бумът трае дълго, а бъстът е кратък и минава бързо.

А след бъста идва я война я революция. Ще видим колко кратко ще трае този бъст.
Тънката лайсна
17 Май 2009 09:26
Мнения: 7,756
От: Bulgaria
Финансите на България (обезцененият лев) през 1997г. бяха стабилизирани рязко, буквално за няколко дена благодарение на въведения валутен борд, не на бум в нашата икономика. Но с това като че ли реформата беше приключена. Оттогава насам нямаме нито една сериозна чужда инвестиция, която да даде хляб на хиляди българи. Още дълго ще се спори дали приватизираното държавно имущество всъщност не бе подарено. Всъщност може да се провери (ако има кой да го направи) дали днес приватизираните фирми произвеждат нещо, дали оборудването им е продадено изгодно на чужденци или просто е заминало за скрап в металургичните комбинати. Може да се провери кой колко е инвестирал в тяхното развитие, дали фирмите са стъпили на крака, на каква цена са препродадени.
През тези 12 г. имаше нескончаеми спорове как да се финансира строежа на магистрали, вместо да се строят магистрали. През тези 12 г. се спореше как и кой да строи завод за боклук, вместо да се построи завод. През тези 12г. се спореше какво да правим с АЕЦ, вместо с ЕС да се разберем за строежа на нови блокове. Но нали разбирате, има бизнес интереси, разбирайте алчност. С тях(нея) можем да си обясним и затварянето на "София ленд", къпалнята "Мария Луиза" и оше какво ли не.
Тънката лайсна
17 Май 2009 09:40
Мнения: 7,756
От: Bulgaria
Така може да разсъждава само човек, за когото "производство" означава единствено и само бълването на планини от скапани стоки, строенето на панелки и прочее неща, които пораждат силно желание за социалистическо съревнование.

Не, искаше ми се да имаме поне една истински работеща фирма в областта на електрониката, например в ДЗУ - Ст. Загора, отрасъл в който имахме отколешни традиции и съвременни за времето си технологии. Можеше да остане поне едно машиностроително предприятие. Защо прокудихме инженерната мисъл от България, която имахме? Можеше поне да не съсипваме земеделието.
Колкото до качеството на стоките - и сега произвеждаме планини от некачествена стока. Малко са отраслите, в които се осъществява истински контрол при производството. Доколкото съм запознат, най-сериозен е той в областта на шивашката промишленост, защото чужденци бдят за качеството на изделията.
Сократ-май
17 Май 2009 09:47
Мнения: 30,841
От: Bulgaria
Лайсна,
Никой не споменава онова, в което бяхме твърде добре и което можехме да запазим без затруднения - фармацевтичното производство.
Но там станахме жертва на външен натиск и вътрешно дупедавство. Както след Втората световна война от едни държави са взимали територии, а са им ги компенсирали с части от други държави, така стана и след краха на Източния блок.
На по-големите наложиха да закрият купища производства, но донякъде ги компенсираха с пазари в по-дребните. А по-дребните трябваше да закрият кажи-речи всичко. Ние бяхме от тях. И родната фармацевтика отстъпи място на полската и унгарската.
Ловкия
17 Май 2009 10:10
Мнения: 56,087
От: Ghana
Петър Терзиев и Георг Цветански!
total
17 Май 2009 10:17
Мнения: 1,319
От: Bulgaria
Не, искаше ми се да имаме поне една истински работеща фирма в областта на електрониката, например в ДЗУ - Ст. Загора, отрасъл в който имахме отколешни традиции и съвременни за времето си технологии. Можеше да остане поне едно машиностроително предприятие.


Пич, от кое гробище те изкопаха?
Какви "отколешни традиции", какви "съвременни технологии" - та ДЗУ в най-добрите си времена е било на минимум 1, 5-2 години зад водещите технологии и то на базата на обикновени несанкционирани кражби ....
За това ли мечтаеш?Та подобно предприятие е осъдено по презумпция на смърт в една пазарна икономика - оцеляват само ВОДЕЩИТЕ компании, а нашите НИКОГА не са били такива! И въобще - мастодонтите на социкономиката бяха създадени и отгледани не в резултат на естествено технологично развитите, а по налудните прищевки на партийните величия, които заровиха милиарди по заводите, за да усовлетворят мегаломанското си пейзанско его.
Така, друже, икономика НЕ СЕ ПРАВИ, понеже подобна икономика е хилава и генерираща единствено загуби! А ти си се и размечтал за нея? "Иска ми се"?"Иска ти се" в една страна на чалгата, където диви и тъпи бивши селяни се впиянчват по кръчмите / така е било винаги, дори при "дисциплинирания" соц/, вместо да копаят в полето?
Хе, хе
Добави мнение   Мнения:135 « Предишна Страница 4 от 7 2 3 4 5 6 Следваща »