Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Световната банка сложи България в черен списък
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:157 Страница 1 от 8 1 2 3 Следваща »
Herr_Vasko
22 Юни 2009 22:59
Мнения: 2,184
От: Denmark
Ей, тоя Бойко Борисов още не е дошъл на власт и вече обърка нещата.А какво ли ще е, като хване геврека на държавата?
Тънката лайсна
22 Юни 2009 23:04
Мнения: 7,756
От: Bulgaria
Важното е, че публичния дълг, гарантиран от държавата е нищожно малък. Нужно е частните институции - фирми и банки да внимават повече, когато вземат заеми, за да не дойдат кредиторите и да им отнемат собствеността.

Редактирано от - Тънката лайсна на 22/6/2009 г/ 23:06:34

Пенка от Прокатния
22 Юни 2009 23:07
Мнения: 2,210
От: Bulgaria

Аз пак да попитам: Ако стане така, че някои частни ""български"" банки го закъсат, ще се стигне ли до положение да бъдат спасявани от държавата, бюджета и данъкоплатеца както стана в Исландия и Ирландия с частните до преди това банки? Т.е. ще бъде ли национализиран дълга на тези банки?



____________________________
Спортът е опиум за народите!
Тънката лайсна
22 Юни 2009 23:10
Мнения: 7,756
От: Bulgaria
Кои са частните български банки? ОББ? Други? Май всичко друго вече е продадено.
Fantata
22 Юни 2009 23:29
Мнения: 4,153
От: Bulgaria
Ще видим, ще видим...

Не разбирам как с лека ръка икономистите прекъсват връзката между държава и частник... Откъде идват данъците? Какво ще се случи, ако вълната от фалити е по-силна от очакваното? Банките ще управляват хотели или ще прибират бяла техника от домовете по-напред?

Кой ще кредитира? С какво ще купуват частните фирми петролец, когато банките не дават парици? С какво ще плащат заплати работодателите?

Откъде иде ликвидността и валутата? Да слагаме ли весници и дипломи на икономислти на слънце, че да позеленеят до долари?

Баси забавните хора... Преди 9 месеца говореха, че и кризата ще ни подмине нашите икономисли...И к'во се пръкна...Ми то от глупост след девет месеца без гащи и по-хубави работи са се пръквали
Тънката лайсна
22 Юни 2009 23:32
Мнения: 7,756
От: Bulgaria
Фанта,
затова частниците да внимават когато вземат кредити, щото ако не ги връщат -зле за тях, зле и за държавата.
Петър Петров
22 Юни 2009 23:50
Мнения: 2,254
От: Bulgaria
Тънка Лайсна,

Не искам да те разочаровам, но ОББ е 99.9% чужда банка, а не българска. Справка: Натиснете тук
Учредена
през 1992 г. посредством сливането на 22 български регионални търговски банки, Обединена българска банка е първият и най-мащабен консолидационен проект в българския банков сектор.
Основен акционер
Национална банка на Гърция (NBG) - 99, 9%

Mars Attack
22 Юни 2009 23:54
Мнения: 12,996
От: Bulgaria
Fanta,


Абсолютно точно, всичко е като в скачени съдове: ако частните банки го закъсат поради неплатежоспоспбност на клиентите си (не могат да си върнат вересиите), спира кредитирането на фирмите, това прекъсва нормалния процес на бизнеса им (невъзможност за купуване на суровини, на плащане на заплати, на покриване на текущите производствени разходи и тези по поддържане на офиса, и т.н.), т.е. веригата на възпроизводството се прекъсва. В резултат намаляват събираните данъци и бюджетът почва да киха, самата държава почва да има нужда от кредити и печатницата почва да работи на по-висока скорост, че се намесват и межд. фин. институции ... Нещата са силно свързани и не могжат да се разглеждат изолирано.


Тънка,


Не ти отговорих на постинга от предишния брой:‌ индустрията и селското стопанство у нас бяха създадени и развити не толкова и не само от гл. т. на националния интерес на страната (като структура и природни дадености и сравнителни предимства), а за обслужване на системата на СИВ и интересите на "големия брат". Пазарът там поемаше всичко, независимо от качеството на изделията и това се отрази на конкурентноспособността на продукцията и на отраслите, които я произвеждаха. А разбиването и на конкурентните такива е грешка, за това спор не може да има. Но това не е по темата на тази статия, да оставим разговора за друг път...

Монтен 1
22 Юни 2009 23:55
Мнения: 3,218
От: Bulgaria
Първи инвест, Корпоративна и кредитна са
VOCI
23 Юни 2009 00:39
Мнения: 28,177
От: Antigua and Barbuda
Мечко се изцепи че като чуе некой да вкарва България в един кюп с Латвия и Унгария той се фащал за кобуро.

Ама ако този НЕКОй е Световната банка Мечко мое да се фане за палците.
Mars Attack
23 Юни 2009 00:41
Мнения: 12,996
От: Bulgaria
Да видим коментарите от Ню Йорк по темата ...
VOCI
23 Юни 2009 00:48
Мнения: 28,177
От: Antigua and Barbuda
Задокеанскио интеуектуауен еуит на Партията се е сбрал в кенефо на мозъчна ( прости Господи ) атака.
Скоро че станем свидетели на продукто.
Brightman
23 Юни 2009 00:51
Мнения: 23,083
От: Bulgaria
В доклада се намеква, че България тепърва ще търси подпомагане, защото държави, които нямат огромни резерви в чужда валута, при проблем трябва да търсят или капиталови потоци от официални източници, или финансиране от международни финансови институции.

Ей тука е заровено кучето. Натискат ни да сключим споразумение с Международния валутен фонд за да им извадим от обращение част от зелените хартийки без покритие дето напечатаха прекалено много, като при това и им плащаме лихви.
С други думи опитват се да натискат подопечните им туземни колониални администрации да поемат част от тежестта на американската финансова криза.
-
Световната банка, като ни натиска да сключим споразумение с МВФ цели ни повече ни по-малко:
-
1. Да им изтеглим долари от обращение, като ги замразим в наш "резерв" за който да им плащаме лихва;
-
2. Да понижим цените на нашите реални стоки - работна сила, суровини и материали;
-
3. Да им дадем лост, чрез който по-лесно да прокарват неизгодни за българите сделки в полза на чуждите корпорации.
tknikodim
23 Юни 2009 00:54
Мнения: 410
От: Bulgaria
В статията се казва:


"От началото на годината до края на март краткосрочният външен дълг на България е намалял с 203 млн. евро, или 1.5%, сочат данните на БНБ. Валутните резерви обаче са паднали с 1.8 млрд. евро."

и още:


"Данните на БНБ сочат, че краткосрочният външен дълг на България в края на март е бил 13 млрд. евро"


Аз такива данни в статистиката на сайта на БНБ не намерих. Но намерих други, които опровергават тези твърдения:


1. Международни резерви на БНБ (равняват се на общия обем на активите на управление "Емисионно", в млн лв за 2009 са както следва: януари-23, 709.7; фев-3, 495.5; март-23, 111.0; април-23, 062.9; май-23, 044.5. Разликата между най-високата и най-ниската цифра е само 700 млн лв, не 1.8 млрд евро. (Източник: Таблицата "Макроикономически показатели", http://www.bnb.bg, Секция "Статистика"


Валутният ни резерв от 23 млрд лв крепи пари в обръщение от само около 8 млрд лв.


2. Как се стига до краткосрочен дълг от 13 млрд евро и съотношението от 100% между краткосрочен дълг и БВП не е ясно. Вероятно това стъпва на някакви прогнози за размерите на БВП през 2009, и отново прогнози за движението на краткосрочния дълг до края на годината. Също така прогнозна е вероятно и цифрата 35.9% в същата таблица "Макроикономически показатели" за съотношение на краткосрочен дълг към БВП. Но ако това са само прогнози, да се каже ясно!


За разлика от прогнозите, пак там в раздела "Парична статистика", има добри данни за кредитите отпуснати от банките на нефинансовите предприятия и гражданите. Те са разбити по срок на погасяване - овердрафт, до 1 година, от 1 до 5 години и над 5 години. Ако се сумират всички цифри на кредити овердрафт + до 1 година, сумата е около 13 млрд ЛЕВА, не ЕВРО!


Освен това, таблицата ни дава и разбивка на кредитие в лева, в евро, и в други валути. Кредитите в чужда валута, основно евро, са само около половината от всички отпуснати кредити. Тоест, само кредити за около 6.5 млрд лв би трябвало да се добавят към парите в обръщение от 8 млрд лв - т.е., само около 14-15 млрд лв е общата сума, която може да претендира за покритие от валутния ни резерв от 23 млрд лв. Вижда се, че остава предостатъчно и за рекапитализиране на дефицита по платежния баланс.


Да обобщя: ние дишаме свободно дори и при най-невероятните обстоятелства, които човек може да си представи - ако системата неочаквано се капсулира от някой магьосник, всички кредити изведнъж станат изискуеми, никой друг освен държавата не може да ги плаща, всички чужди инвестиции изведнъж секнат до последния цент, и емигрантите не преведат дори и един пробит долар или евро до края на годината.


Къде господата от Световната Банка виждат основание за такава паника?


Още повече, ако се погледнат и таблиците с депозитите (пак там) става ясно, че около половината от депозитите са също в левове - това би трябвало да говори за високо доверие в лева при пълзящата евроизация на икономиката.
Brightman
23 Юни 2009 00:59
Мнения: 23,083
От: Bulgaria
VOCI,
България е суверенна държава част от Европейския съюз. Ако някой приема на сериозно тези партенки на Световната банка е глупак, а ако пък е готов да сключи споразумение с МВФ е просто национален предател и слуга на чужди финансови интереси срещу родината си.
-
Сключване на споразумение с МВФ означава увеличена безработица, намалени заплати и пенсии и увеличена инфлация. Означава българската икономика да подпомага американската, като поеме допълнителна и несъразмерна част от нейната криза.
Brightman
23 Юни 2009 01:04
Мнения: 23,083
От: Bulgaria
А относно "кризата" в България.
Кризата в България е по-скоро криза на външните пазари, най вече в строителството и на ограниченото кредитиране от засегнатите чужди банки. Тя е и по-скоро виртуално заклинание, отколкото нещо реално в България.
-
Миналата седмица бях в провинцията. Производствените мощности работещи за износ отново се натоварват. Износът се възстановява. Ако сами от глупост не си докараме истинска криза, то тази медийната май ни се размина.
disk
23 Юни 2009 01:24
Мнения: 256
От: Bulgaria
Миналата седмица бях в провинцията. Производствените мощности работещи за износ отново се натоварват. Износът се възстановява. Ако сами от глупост не си докараме истинска криза, то тази медийната май ни се размина.

Любопитно ми е коя е тази по -провинция от Меден рудник.Единствените натоварени мощности са летищата и предполагам натоварването ще се увеличава.
Brightman
23 Юни 2009 01:37
Мнения: 23,083
От: Bulgaria
disk,
Хасково, Ст.Загора, Пловдив...
VOCI
23 Юни 2009 02:18
Мнения: 28,177
От: Antigua and Barbuda
О , йеее. Износът нарствал.
Ама постъпленията във валута намаляват . Това е проблема , Брайти.

Тоз продукт на мозъчната атака дето сега го снесе е нефелен .Продължавайте напъните.
Kotka
23 Юни 2009 02:20
Мнения: 13,187
От: Aruba
Я отдавна съм ги сложил Световната банка у черенио списък,
оти они са легални рекетьори и паразити!
Brightman
23 Юни 2009 02:35
Мнения: 23,083
От: Bulgaria
VOCI,
първо статистиката още не е отчела това оживление за което говоря, а второ дори и при най-лоши развития в света, валутният борд е нещо много хубаво защото си работи автоматично. За да е всичко наред със стабилността на българската финансова система просто не трябва да се пипа нищо. Не бива да има никакви импровизации. Сложната машина, която е напаснала частите си и работи добре не бива да се пипа. Още повече, когато светът около нас се тресе в нестабилност. България е стабилна, трябва и може да остане такава. Политиката на това правителство е възможно най адекватната на ситуацията и засега успешно предвижда, калкулира и неутрализира предизвикателствата.
Добави мнение   Мнения:157 Страница 1 от 8 1 2 3 Следваща »