Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Някой ден Румяна Желева ще признае и Република Тексас
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:186 Страница 1 от 10 1 2 3 Следваща »
Tim
10 Дек 2009 00:09
Мнения: 6,853
От: Bulgaria
Е добре де, и с ББ‌ ли не са съгласувани действията на Румяна Желева?
Shako
10 Дек 2009 00:29
Мнения: 1,638
От: Bulgaria
Тука некой май намеква за референдум.
Може, ама без гласовете от Турция.
Аэ
10 Дек 2009 00:43
Мнения: 342
От: Bulgaria
Може и да звучи грубо, но при военните е както във всяка друга област - няма как да си на високо ниво, ако нямаш грам практически опит. Никога няма да имаме силна и боеспособна армия, ако служещите само набиват крак до припадък на плаца и пеят маршове с пълно гърло. Това ще са войните следващия век - екзотични дестинации и неясни каузи. Но войни ще продължава да има. Като свършат в Азия, започват в Африка. Най-вероятно и на двата континента. Може и Южна Америка. И няма защо да се правим, че това никога не се е случвало - още от древността почти не е имало битка без наемни войски. А в много от случаите наемниците са се възползвали след това от наученото от съюзниците си, включително и срещу тях самите. Военните учения, ако се организират както трябва също няма да струват малко пари. Затова - по-добре нашите войници да се гонят с талибаните в Афганистан, които пък съвсем не са най-невинните жертви на света, но да знаем, че имаме армия с някаква боеспособност, вместо да се залъгваме, че имаме войска, а офицерите да са със средно тегло 150 кг. Така поне по принуда ще стигнем някакво ниво, а може и политически и икономически ползи да извлечем, стига дипломатите също да постигнат някакъв минимален КПД.
Meto ot Interneto
10 Дек 2009 00:49
Мнения: 17,783
От: Bulgaria

И не само да "информират", Требва "Атака" да изясни позицията си,
А за Афганистан - там за БГ нито работа има, нито интерес. Питайте туркието, дето ужким с най-голема войска в натото - защо не дава аскер за там?
Защото са на един акъл и на една вера.
Какво правим там, каво правим в нато?
tknikodim
10 Дек 2009 01:18
Мнения: 410
От: Bulgaria
Според "Дневник", Натиснете тук, май имаме кандидат за прякора "Тоалетното Руми".


Дипломати потвърдиха, че тя е провеждала "частни срещи" в Постоянното представителство на България в ЕС докато в централата на НАТО външните министри са решавали ангажиментите на всяка страна в Афганистан.

"Участвах в абсолютно всички заседания в НАТО," заяви Желева, но не отрече също, че е била в другия край на Брюксел по време на срещата в Алианса. "Ходих до тоалетната няколко пъти и се срещнах с г-жа Клинтън и г-н Лавров,"
Чичо Фичо
10 Дек 2009 01:27
Мнения: 24,838
От: United States
Съгласен съм, Желева е напълно некомпетентна и в момента нямаме министерска и премиерска "позиция" по никой международен въпрос. Тяхното мислене е 100% корупционно - кому дължим услуга: на Путин (СИБанк), на Лукойл (Златев), на Брюксел (ЕНП), на САЩ? Самата Желева е наложена на Боко от Златев. Никога не сме имали толкова безхаберно висше ръководство.

По въпроса за Афганистан - и аз вече мисля, че е време за изтегляне, не за усилване на контингента. Карзай приказва за още 20 години военна помощ, но нито Америка, нито България имат излишни средства в момента.

Но по принцип съм съгласен, че който иска боеспособна армия, трябва да я кали в международни операции. Неутрална Швеция е първата, която го прави. Имаме и задължения към НАТО. Просто сега не е целесъобразно да пращаме още войска в Афганистан и е време за изтегляне в пълен ред.

Г-н Цеков обаче нелепо е свързал горното с абсолютно несвързания въпрос за сръбското искане до Международния съд (на ООН, в Хага) за advisory opinion по декларацията за независимостта на Косово и нашата позиция. За щастие (въпреки надвисващия по това време гаулайтерски погром над дипслужбата) България беше представена в Хага не от "някой си", а от началника на дирекция Международно право в МВнР и кадрови дипломат, моя бивш колега Златко Димитров. (Аз лично намирам, че можеше да пратят и някой по-витиеват и емоционален човек - Златко е суховат педант, буквояд - може би тъкмо какъвто трябва да е международният правник). Говори добре английски, бил е на дип академия, има и един мандат в ООН ‌ в Ню Йорк в правния - шести - комитет (аз го акредитирах). Има и един мандат в Испания, доколкото знам и други. Отракан е.

Та Златко е изложил позицията на България, която съвпада с тази на мнозинството страни от ЕС (освен Румъния, Гърция и Кипър) и особено - с тези на Австрия и‌ Германия, говорили преди нас. И най-вече - съзвучна е с българските интереси. Повече по въпроса вижте тук.

Мрънкането на Сърбия може да ни касае само като информация от първа ръка, че тази съседна страна няма скоро да излезе от умоизпарението си и да влезе с ЕС. Това е лошо преди всичко за нея, а и е нетактично баш сега, като ставаме партньори по Южен поток - и дори може би и Боко ще свидетелства (след падането си) в техния съд по делото на Йоца Амстердама.
THX_1138
10 Дек 2009 01:28
Мнения: 218
От: Bulgaria
Ха, а нима г-н Петьо Цеков очаква България да подкрепи Сърбия, която продължава да развива антибългарски политики на собствена и съседска, т. е. македонска територия?! Цеков е отличен вътрешен коментатор, но изглежда по външните проблеми и очевидното го затруднява.
GBG
10 Дек 2009 01:30
Мнения: 1,279
От: Bulgaria
Не знам защо, но статията е доста едностранчиво написана, което директно означава че е написана с определена цел. За съжаление целта не отговаря на краткосрочните и дългосрочни интереси на държавата ни. На автора ще кажа, че дори и да се сменят правителствата - политиката ни по отношение на близките ни съседи се прави на малко по-високо ниво и преследва дългосрочни цели надминаващи мандата на едно правителство. Политиката спрямо западния ни съсед е повече от адекватна. Ако целта е била да запълните колонката - да постигнали сте я, но нищо повече.
Пройчо
10 Дек 2009 01:31
Мнения: 1,846
От: Bulgaria
Аэ!
Ами горките швейцарци като не са воювали от има нема 400 години как ли живеят без боеспособна армия? Пък и шведите как ли оцеляват като последната война която е водила армията им е в началото на 19 век с Русия.
Виж грузинската армия е връх на боеспособността след като Сакашвили беше изпратил 2000 човека в Ирак при дефакто 2 милионна Грузия. Проблема беше че докато ги докарат от Ирак, руснаците превзеха половин Грузия.
Нямаме работа в Афганистан, още по - малко имах ме работа в Ирак. Тези военни мисии компроментират идеята на НАТО и участието ни там. Няма да се учудя ако Афганистан стане катализатора за разспадане на НАТО както стана със Съветския съюз. Търканията вече преминават в бутане и ръгане.
THX_1138
10 Дек 2009 01:52
Мнения: 218
От: Bulgaria
Съгласен съм с господинот Фически, че "мрънкането на Сърбия" е по-скоро ритуално и няма да има някакви практически последствия. От една страна независимостта на Косово е призната дори от повечето съседи на Сърбия - Албания, България, Македония, Черна гора, Унгария и Хърватска, не я признават само Румъния и Босна и Херцеговина, а от друга българското становище е било предоставено в писмен вид дълго време преди устното му излагане пред Международния съд, така че сръбските дипломатически представители са имали много ясна представа какво ги е очаквало. Впрочем тъй като няма сила, способна да върне без насилие двата милиона косовски албанци обратно под сръбска власт, то целият случай представлява най-вече опит на Сърбия да възстанови ако не друго, то поне международния си престиж, рухнал до равнището на извършител на геноцид, етнически прочиствания и открита подкрепа на сепаратистки движения в съседните страни в условия на брутален националистически режим на собствена територия.
oIo
10 Дек 2009 02:16
Мнения: 8,618
От: Bulgaria
Ако на всеки 100 хил. похарчени евро Цеков подскачаше по толкова колкото подскача днес, лани щеше да е отнесъл покрива на редакцията. Ама не е. Друго го гложди. Дали не са им отказали пътуване с делегация? Копенхаген? Брюксел? Де да знаеш...


Причината за изнервянето може да бъде и в напрежението - днес отбелязва Деня на доносника. Ех!
ba_ra_ba
10 Дек 2009 02:18
Мнения: 1,384
От: Bulgaria
Пройчо, известно ли ти е, че Швейцария е една от най-милитаризираните страни в света? Всички мъже от 18 до 50 години подлежат на военна служба и ЕЖЕГОДНО биват викани за по около месец запас. Там трябва да покрият норматив по физ. подготовка, стрелба и специална подготовка. Който не успее, срокът му се удължава докато покрие. Оръжието и екипировката им се съхранява по домовете в специални оръжейни. Всеки знае към коя част е зачислен, тъй като там провежда подготовката си. Доколкото знам, това е единствената страна, която е способна да направи пълна мобилизация за 24-48 часа.
cisco
10 Дек 2009 02:19
Мнения: 7,737
От: Italy
Абе Афганистан си е много голяма далавера, там какви пари се прават и в Клондайк на времето не са правили...Дават ти пълна власт да застреляш, обискираш и тормозиш който ти падне, включително и наркотрафиканти, а заплатата е малка.Митничар и катаджия ряпа да ядат пред "реинджърите" ни...
FL
10 Дек 2009 02:20
Мнения: 6,942
От: Canada
Може единствено да се молим хората от жълтите павета да мислят малко повече за интересите на страната си, отколкото за интересите на афганистанци и косовари.

Автора не е чувал за НАТО, за военни съюзи, за права и задължения...за жертви и облаги...за международен тероризъм?
Ето малък реанимационен шок за форумните илитерати!
В Афганистан българските войници служат и се жертват за родината си България.
ba_ra_ba
10 Дек 2009 02:28
Мнения: 1,384
От: Bulgaria
Всеки, който е имал нещо общо с армията в живота си и е имал контакт с момчетата преди и след службата им в Афганистан, а преди това Ирак, не може да не признае очевидното: връщат се променени. Не знам дали стават по-добри като хора или като граждани, но определено са по-добри войници. Което май е и целта на занятието, а?
into
10 Дек 2009 02:36
Мнения: 3,061
От: Bulgaria
Войните на "демократична" България са доста повече - СФР Югославия, "независимо Косово", Босна и Херцеговина, Ирак, Афганистан, Грузия. Каква ти Желева! Какво общо има тя и представляваната кой знае защо от нея държавица с това, което става по света?
Meto ot Interneto
10 Дек 2009 02:36
Мнения: 17,783
От: Bulgaria
Натото е кауза пердута, шушлеци. Запомнете го, и пак ше си говориме, както за други работи, за които имахте илюзии.
А за Тексас и Кабул - нема кво да се дърляме - там още сега е светло
tknikodim
10 Дек 2009 02:39
Мнения: 410
От: Bulgaria
Пройчо,


Грешиш за швейцарците - те имат една от най-боеспособните армии в Европа Натиснете тук - това е тяхна традиция и обществото им е убедено, че силната армия гарантира неутралността им. Дори Хитлер не се е осмелил да ги нападне, знаейки какво би струвало на Райха да ги победи.


По население те са почти колкото България. Нашата армия в най-силните времена за Варшавския договор не е била по-голяма от 120 хил, заедно с командния състав. Швейцарската сега е около 200 хил, само преди 5-6 години намалена от 400 хил. На практика, цялото мъжко население там ежегодно прекарва по 2-3 седмици в запас.


От тяхната армия имаме т.нар. Swiss knife, което освен че е практичен нож, като понятие се използва и алегорично за човек или институция с много способности. Като силни войници, швейцарците традиционно са били наемници още от средните векове. Дори до ден днешен, гвардията на папата във Ватикана е швейцарска.


Само не ми е ясно, защо портиерът в руските хотели и в старите дворянски домове се нарича "швейцар"?
tknikodim
10 Дек 2009 02:52
Мнения: 410
От: Bulgaria
Участие в международни мисии ще имаме все повече. След като сме част от НАТО, ние сме приели да участваме в "ремонтирането" на света в посока на ценностите, които споделяме с останалите страни-членки.


Петьо Цеков поставя друг въпрос - доколко това може да се прави от правителството, без обсъждане в обществото и без техническо решение на парламента. Досега парламента решаваше винаго, когато се изпращаха войници в чужбина. По същество, това е участие във военни действия на територия на чужда държава, а това по конституция се решава от парламента.
Чичо Фичо
10 Дек 2009 03:25
Мнения: 24,838
От: United States
Народното събрание решава въпросите за обявяване на война и за сключване на мир. Приема бюджета. Но да гласува за пращане на още войници в съществуваща операция?

За Хага - Сърбия дори не съди Косово, което не признава за държава, а иска advisory opinion от МС дали декларацията му за независимост нарушава международното право. Това мнение, каквото и да е, няма задължителна сила.

Западните страни без Румъния, Гърция и Кипър ще държат на правото на народа на Косово на самопределение, третия свят, соц страните и ОНД ще са против самоопределянето на територии, които не са колонии.
Типичен кьорсокак/тупик от времето на студената война.

Неконструктивно за Сърбия. Йеремич претендира и за "лидерство" в региона.
paragraph39
10 Дек 2009 03:39
Мнения: 80,095
От: Bulgaria
BA-RA-BA,
НЕ е ли малко гадничко и лицемерно твърдението /ти/, че мисията на българските войници в Афганистан и полезна и нужна, понеже така те трупали реален боен опит?!
Значи, по тази логика, дайте да правим войни, за да обучаваме войниците си там как да воюват във /други/ войни?! "Майната им на жертвите!" би казал един Паси...
И, значи, горките швейцарци и горката Швейцария- Господ да ги пази, щото нямат участие във войни, нали!
Добави мнение   Мнения:186 Страница 1 от 10 1 2 3 Следваща »