Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Пълни със селяни градове
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:214 Предишна Страница 2 от 11 1 2 3 4 Следваща »
хикса
25 Май 2010 07:33
Мнения: 5,046
От: Bulgaria
Между другото, София е на вода в най-буквалния смисъл, намира се върху блато. Пробвай до изкопаеш някаква по-дълбока дупка и тя веднага ще почне да се пълни с вода.

А по темата - човек като се опита да пише за нещо, което е виждал само на картинка, като, например, хората и какво правят, като се срещнат с други хора, обикновено излиза дивотия.

Редактирано от - хикса на 25/5/2010 г/ 07:35:41

alabala12
25 Май 2010 07:44
Мнения: 2,417
От: Bulgaria
Ами какво искате, след като данъците за един апартамент от 100 хиляди евро е 200 лева на година, що да не идват всички в градовете? И естествено улиците ще бъдат оправени като за толкова. И никой няма да пази, щото като не си дал нищо/не е твое/ що да пазиш.
генек
25 Май 2010 07:58
Мнения: 36,327
От: Bulgaria
Правете разлика между СЕЛЯНИ и СЕЛЯНДУРИ!
А за жителството...София е станала толкоз ти още при социализЪма.
Изтеглят някой другар на работа в столицата, привика той верни люце - да се обгради с тях, те извикат родата и...Сега реват, че София се напълнила със селяни.
Хайде холан!
------------------
Блогът на Генек

toly
25 Май 2010 08:11
Мнения: 4,974
От: Bulgaria
Аз като човек със селски проиход бих могъл да ви кажа какво виждаме ние жалките провинциалисти в столицата - липса на елит на нацията, материални ценности задоволявани предимно чрез корупционни практики. Това преобладава, но не може да се обобщава все пак.
oIo
25 Май 2010 08:46
Мнения: 8,618
От: Bulgaria
Мчи то с отчаяни носталгици дето вярват само в плодовете на "реалния сектор" е пълен всеки уважаващ себе си форум. А напушените пъпчиви патриоти висят на гроздове от черешата. И в този смисъл да, демокрацията е виновна. Даде компютри на раята.
товарищМаузер
25 Май 2010 08:50
Мнения: 9,625
От: Bulgaria
Тъкмо напротив - явява рядък пример как еволюционният процес от ловно-събирачески към земеделски общини може да се обърне наопаки - пак към ловно-събирачески, и по точно - към отчаян лов и събирачество на чужда собственост из западнали махали и ниви...

Абсолютно съгласен, с това уточнение че цивилизационният регрес не е толкова рядък феномен. Например ескимосите, аборигените и амазонските индианци - всички те са преминали вторично към ловно-събирачески бит. И лошото е че веднъж върнали се към подобно съществуване общностите изключително трудно излизат от него. Сравнително до неотдавна цивилизационните мерки включваха пехотни карета, военна музика и бодлива тел. Ама къде останаха вече свестни военни оркестри...
Diver N
25 Май 2010 08:50
Мнения: 4,004
От: Bulgaria
Проблемът е идеологически и той ни учеше, че селяните са класова прослойка.
Поради тази причина истинските селяни бяха унишожени.Гордостта на независимият, с достойнство и собственост, селянин, беше превърната в нарицателното "селяндур".Друга причина, е че селско стопанство без субсидии не може да има.
И все пак, както беше казал някой:-"Момчето можеш да извадиш от селото, но селото от момчето никога"!

Редактирано от - Diver N на 25/5/2010 г/ 08:54:15

Mrx++
25 Май 2010 09:02
Мнения: 20,876
От: Bulgaria
Аз съм харесвал статиите на Бойко ама този път се е олял.
Нашата градска култура се разви малко насила, тя има имитационен характер, беше продукт преди всичко на петилетковата индустриализация и обезлюди селата, но без да напълни градовете с граждани, а с нещо друго. Напълни ги главно със стресирани носталгици. (Имаше един филм - "Селянинът с колелото", по тази тема, добър поглед.)
Тук има известна истина изостаналите страни са принудени да развиват имитационна култура и икономика), но процента на тази истина е много малък (според така наречената fuzzy logic). Има една друга истина, която е с по-голям процент, че именно след 1944г. в селото настъпи една революция. Дотогавашните селяни с малки нивици, които не можеха да изхранват семействата си и повечето от тях бяха ипотекирани, започнаха един напълно нов живот. Какви локомотиви и вършачки. Още в 50-те години навлязоха комбайни, дотогава непознати у нас и започна ударна механизация на селското стопанство. Това освободи една голяма част от селяните и те се ориентираха към градовете. Имаше един бурен устрем за получаване на знания, голяма част от инженери, писатели, културни творци дойдоха от там. Повечето от форумците сигурно още държат цървулите на бащите и дядовците на горния рафт на гардероба (образно казано). Голяма е вероятността и Бойковия дядо да е от село. Аз съм писал, че докато още през 1814г. селското население в Англия остава 40%, а десетина години по-късно то става 14%, то през 1944г. у нас то бе 85%. Просто нямаше как това население да не се намали, защото с въвеждането на механизацията то оставаше без работа, а не можеше да се произвежда ръчно скъпа селскостопанска продукция, когато механизираната обработка в другите страни я правеше евтина. Така вече 60 000 дка се обработваха машинно само от 6 мехнизатори (става въпрос за зърнените култури). Това налагаше и ударна индустриализация на една изостанала държава, за да може това население да има работа. Някъде към 80-те вече и в селата навлизаха цехове, а селата все повече заприличваха на малки градчета. Големият разгром на селското стопанство настъпи след 1989г., осбено след връщането на земята в реални граници, на разни хора, които никога няма да я обработват. Ликвидационните съвети де факто ликвидирайха българското селско стопанство, , а от там западането на селата и малките (а и не много малки градове).
генек
25 Май 2010 09:05
Мнения: 36,327
От: Bulgaria
Селяни си има и сега - и на село, и в града.
Опасни са други - СЕЛЯНДУРИТЕ!
С които е пълно в градовете. Макар че налазиха и селата.
Селяндурът е хибрид между селянин и гражданин, взел най-лошите черти на двамата.
И не бива да се смесват селянин и селяндур. Спомнете си още съдията във вълчия кожух как говори на Андрешко.
historian
25 Май 2010 09:10
Мнения: 2,031
От: Bulgaria
Защо ли ми се струва, че обсъждането на тая тема е ужасно закъсняло - малко странно е наистина толкова честото споменаване на село, селяни, селяндури и ругателството на тая тема в ежедневието.
Явно проблемът е в това, че макар че селото в България е мъртво, темата за изтръгнатият от корените си народ си е напълно жива. И какво имаме предвид като наричаме ближния селянин. Явно не това, че довчера е копал земята, което явно не е така.
Явно имаме предвид болното общество, в което живеем и това че можем да проявим загриженост към кучета и котки, но не и към хора.
Mrx++
25 Май 2010 09:14
Мнения: 20,876
От: Bulgaria
на Манрико пак мързел му се превижда Само като погледнеш какво се направи преди 1989г., как мостът на Дружбата се построи за 2.7г., а сега 2-рият не могат да го построят за 20 години - да не говорим за всичко друго, което се построи - съвсем не става въпрос за мързел. Само вземи какво произвеждаше селското стопанство тогава и го сравни с какво сега ще разбереш , че не става дума за мързел, ами за тотално сбъркан модел. Много хора сега искат да работят ама няма работа, ей това не може да му влезе на Манрико в главата. Тези същите селяни сега вместо да работят в България се потят в Гърция, Испания и къде ли не. Това съвсем не говори за мързел. Манрико благодарение на социаллизма взе, че научи нещо си в IT технологиите, инак чакайки селото да се промени еволюционно сигурно щеше да пасе патките на дяда си.
samuil
25 Май 2010 09:15
Мнения: 1,970
От: Bulgaria
По принцип наистина в Германия в селата хората живеят сред птички, зелени градини, цветя...затова и недвижимите имоти там са по-скъпи....но пък най-малкото има пътища, влакчета от Мюнхен до почти всяко населено място наоколо, велоалеи до гарите..от населението в селата там, не повече от 5-10% работят в земеделието, останалите просто са си богаташи.На село живеят от Бони М, на село там е Горбачов, на село живят Щефи Граф и Бекер, както и Шумахерите(автомобилиста и футболиста)и Бекенбауер си е от село..Но пък наистина има разделение между селото и града-богатите от селото и гражданите-градските мъже с мустаците и градските жени с бели забрадки..
В българия сравнително заможните са малоумни и се трупат в градовете, явно такъв живот по им харесва...

4uka
25 Май 2010 09:26
Мнения: 3,111
От: Bulgaria
Тук се пробутва "ма-а-алка" манипулация, в действителност София (главно) и по-големите градове се препълниха с провинциалисти в последните 15-тина години.
Но пък приходящите са желани от работодателите, защото имат по-малки претенции, много са агресивни в работата си и кариерата, а да не говорим за държавните служби - при всяка промяна на властта в министерствата и агенциите се довеждат близки и познати на ръководството, на депутати, на министри и т.н.
По-лошото е, че при следващата смяна властта едните се заменят с други, пак главно от провинцията и така се върти ...
Democrat
25 Май 2010 09:26
Мнения: 801
От: Bulgaria
Ликвидацията на българското село започва с убийството на Александър Стамболийски през юни 1923 г. Комунизмът го довърши, а превратът на 10 ноември 1989 г. окончателно го унищожи.
Tim
25 Май 2010 09:34
Мнения: 6,853
От: Bulgaria
Много добра статия, макар и по-скоро описателно-сравнителна.
samuil
25 Май 2010 09:38
Мнения: 1,970
От: Bulgaria
Демокрацията няма нищо общо!
Мързелът - да!


Сега-аз имам ок.80 дка, имам и къща в едно село, от там е баща ми, майчиният ми род пък си е градски от преди Освобождението-живели са прапрадядовците ми в град Плоещ.Земята ми я разорават сега някакви агрохолдинги(говори се че са ТИМ) заявяват я и взимат евросубсидии..против циганите не ме е мълзяло и съм си направил огради, ама те и през високи огради минават.Наистина пътят е разбит, няма канализация, но пък телефон и водопровод има-не ни е мързяло и навремето, помня, с наш труд копахме, та да се прекарат-аз още ученик една ваканция помагах, когато се нареждаха тротоари помагах.Рядхо си ходех на село-все пак аз съм раждан, възпитан и израстнал в Пловдив имах си да уча, но там на село си ми харесваше-спокойно, зелено, в горите има гъби, на язовира риба...Смятам се за работлив, но не виждам какво мога да направя-ами аз бях против ликвидационните съвети, и против кражбите на ромите съм и против ТИМ съм.Нямам идея сам да се боря, но не от мързел-аз каквото можах, направих-гласувах и агитирах за Атака.
След 5-6 години ТИМ ще отидат в съда, ще кажат че има давност-те 5 години са владели и ползвали земята, ще доведат и свидетели и ще си изкарат нотариални актове, ще ми вземат земята.В София определено не ми харесва, и едва ли някога ще ида да живея там, имах все пак период на работене там..

Редактирано от - samuil на 25/5/2010 г/ 09:46:31

suhar
25 Май 2010 09:48
Мнения: 6,222
От: Bulgaria
Когато един индивид израстне с привелегии, той не може да разсъждава безпристрастно и справедливо. Такива хора си личат. Деформацията остава за цял живот. А месторождението и родителите си никой не избира сам, нали? Те са привелегии по рождение. Или обратното. И никой от нас няма заслуга за това.
Пикачу
25 Май 2010 09:51
Мнения: 8,152
От: South Africa
Ламбовски
Може би авторът заслужава едно потупване по рамото за това, че търси корена на проблема, но е тръгнал откъм клоните по върха.
Като определено градски човек (предполагам поне от три поколения), той няма как да знае , че никой селянин не си е оставил имота доброволно, а му беше насилствено отнет. Така както след това в началото на 90-те му бе насилствено върнат.
Тук е разликата между нашите комунисти, които се силеха да излязат с едни гърди пред братята болшевики, (та било то и в простотиите) и партиите управлявали източния блок през изминалите 65 години.
В цитираната Словения, дребният и среден фермер не бе притесняван и синът му не побягнат в големия град гледайки с ужас назад. Затова и малкото кооперативи след преврата нямаше нужда да бъдат оплячкосвани и изравнявани със земята , както направиха агентите на ДС Филип Димитров и Иван Костов. А дребните и средни фермери станаха големи и...усмихнати.
emacs
25 Май 2010 09:52
Мнения: 7,577
От: Bulgaria
А тезисите на Гоце по темата? Какви са?
Mrx++
25 Май 2010 10:02
Мнения: 20,876
От: Bulgaria
Ликвидацията на българското село започва с убийството на Александър Стамболийски през юни 1923 г. Комунизмът го довърши, а превратът на 10 ноември 1989 г. окончателно го унищожи.
Не знам какво точно е допринесъл Стамбоклийски, като изключим, че оземляваше селяните за сметка на кулаците, при което земята още повече се раздробяваше. Дргата му заслуга беше, че погна агрономите и де що имаше някакъв зачатък на интелигенция на село с прослувутите си оранжеви отряди. Инак някои дето не знаят какво е ставало си пишат ей тъй наизуст. Най-голяма производителност селското стопанство имаше по времето на комунизма, и тогава селата имаха най-добро развитие. Това са фактите, а всичко друго са фантазии, пишат си това, което им се иска да е било, а не това, което е било.
Добави мнение   Мнения:214 Предишна Страница 2 от 11 1 2 3 4 Следваща »