Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Пълни със селяни градове
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:214 Предишна Страница 3 от 11 1 2 3 4 5 Следваща »
VOCI
25 Май 2010 10:12
Мнения: 28,177
От: Antigua and Barbuda
Ахъ. Французите немат никаква производителност на село щот не са дорасли до ученически , студентски и войнишки бригади. Кат вкарат Чуждестраннио Легион у кукурузяко и току-виж догонили производителността на ТКЗС-тата от татово време.
BWW
25 Май 2010 10:19
Мнения: 908
От: Afghanistan
Въпросът е сериозен защото следващите поколения губят здравите си селски корени и стават поколения на гетото на големия град, с мозъци промивани от ултра алчни и безцеремонни медии, следващи примера на дребни престъпници и келеши от квартала. Единствения разумен отговор на властта е ДЕЦЕНТРАЛИЗАЦИЯ. По законодателен и административен път следва да се преустанови инвестирането само в големите градове и с икономически мерки /данъчно облагане, държавни такси, забрана за строежи/ инвеститорите да бъдат принудени да отидат в по-ненаселените раойни и в по-малките градове. Ако се наложи трябва да се премести и държавната администрация в друг български град. Това обаче изисква управляващите да мислят за тези въпроси, а те мислят най-вече за себе си. Втората мярка с много по-малък шанс за частичен успех е изграждане на добра ПЪТНА ИНФРАСТРУКТУРА. Ако няма напредък по тази тема, скоро почти всички ще живеем в големи, грозни и скъпи гета, а в останалата част от страната ще ни е трудно да виреем, защото може и да не разбираме езика на местните жители.
Бай Дан
25 Май 2010 10:19
Мнения: 1,899
От: Bulgaria
Какво се оплаквате, че селяните отиват в градовете?
А къде да отидат? Правителствата прокарват политика всичко да минава през София и после се оплакват, че по малките населени места нямало било инициатива - Ами това е като да блъснеш баба си по стълбите и да я питаш защо бяга.
След като и за най-дребното нещо си длъжен да питаш в София /по изискване на някой "софиянец"/ няма какво да се чудите.
Кажете какво сте направили за малките градчета и села и тогава се сърдете!
historian
25 Май 2010 10:21
Мнения: 2,031
От: Bulgaria
Марксе, а хората що бягаха от село, като било толкоз хубаво там. Що се натискаха за софийско жителство, а не молеха партийни секретари да им позволят да са от малцината избрани да живеят на такъв рахат. И къде отивах приходите от ТКЗС, и що хората правеха пари от пет-шест декара за лично ползване, а не от кооперативния бостан.
Зарежи мастурбацията, тя не води до задоволяване.
bloody mary
25 Май 2010 10:21
Мнения: 4,698
От: Bulgaria
Селяните напъплиха градовете защото са придатък на гражданите от селски тип, обикновено завършили в Маскве
Evasion
25 Май 2010 10:22
Мнения: 17,258
От: Korea, Democratic People's Republic of
Хубава статия. А това което е казал демократът за комунизма и предратът на 10 ноември е правилно. Вярно, че със създаването на ТКЗС навлезе масово и механизацията. Но също така е вярно, че механизацията вече беше започнала да навлиза, и щеше да навлезе и без ТКЗС-тата. Може би по-бавно, но така или иначе, щеше да я има. Но при комунизма нещо, което веднъж е създадено, ако не служи за военни цели, не се развива. Та така и земеделската техника - в края на 80-те си беше на нивото от началото на 60-те, само тук там имаше т.нар образцови ТКЗС и АПК - там имаше признаци за модернизация. Но % на ръчен труд си беше твърде висок, без зърнените култури. А всички искаха в града, на никой не му се работеше на село, останаха само бабичките и циганите да работят по полето и оборите. За това имаше и ученически, студентски и пр. бригади, за това се появи и акордната система и т.н. След това се появиха ликвидационните съвети, където разни другари, някои боядисани в синьо, а други не, оглозгаха каквото беше останало и започнаха внос на сухо мляко от Китай, на зеле от Македония и домати от Турция. И сега, като минавам през Сърбия, цъкам с език и се чудя защо ням един квадратен метър пустееща земя. За западните държави, където не е имало нито комунизъм, нито ТКЗС-та изобщо не се чудя. Там ми е ясно защо от земеделие се печели.
Olebole
25 Май 2010 10:25
Мнения: 22
От: Bulgaria
Имаше и един друг чудесен филм по темата - "Дърво без корен" с Никола Дадов и Невена Коканова.
Авторът е пропуснал едно прилагателно към "селяните" от Испания, Италия и Словения, а то е, че освен млади, енергични и т.н. са и начетени (изучени), но работещи за разлика от нашата поговорка "Учи, за да не работиш"!
Cruella de Vil
25 Май 2010 10:36
Мнения: 18,747
От: Bulgaria
Статията ми хареса.
И преди съм го писала: липсата на приемственост е тази, която разруши селското стопанство. Фермерството трябва да се предава от баща на син, виждала съм 12-13 годишни момчета да карат трактори за да помагат на бащите си. Защото кооператорите работеха в ТКЗС за мизерно заплащане и доплащане в натура, но основните си сили и труд хвърляха на "частното", в собствената градина и за отглеждане на животни, с което си допълваха доходите. ТКЗС-то беше общо и на никой не му пукаше особено, важното беше да се изкара от частното. И като куриоз, като бяхме на бригада част от момчетата правеха набези из бостаните. Председателят на ТКЗС-то ни предупреди да не ходим из частните бостани защото хората се оплаквали, ей къде бил кооперативният, да ядем колкото искаме.
Преди 1989 г. селското стопанство се крепеше на труда на ученици, войници и студенти. Имаше един виц за бай Тошо в южните щати на САЩ, където му казали, че събирали по четири реколти. А бай Тошо ги попитал кога учат техните ученици и студенти.
Old_BG
25 Май 2010 10:37
Мнения: 22,342
От: Kiribati
Айде сега - селяни, селяндури, култура, демокрация, мързел и други мерудии.
От акъла иде и от простотията.
За втори път ми се налага да пиша - през 94 мръднах да Чехия.Точно изгледах тука резултата от ликвидационните съвети - оборите бяха останали на темел, а тук там "трудолюбив фермер" се напъваше подир пръднята на впрегнатото си в рало магаре, щото и "комунистическите" трактори бяха отишли за скраб.
Смаян изгледах едни подредени големи блокове при чехите и като запитах - тез не ги ли е подпукала демокрацията ми обясниха, че и Хавел се опитал с такива мурафети да действа, но му показали селяните среден пръст и са си устроили кооперациите, както мислят за добре.Който иска собствен "агробизнес" - нарочно използвам термина на една долетяла отвъд гьоля кукумявка - ей там на края на блоковете - действай!Стада - на ти полагащите се 5 крави и си ги завирай където щеш.
През 49 родственик заминал за Чехия на акъл да ги учи в селското стопанство.
Сега дори и да дойде чех да ни учи как стават тия работи - няма кой да го разбере. От акъла сме си патили, патим и ще има още.
Продължаваме с хъс да викаме осанна на управляващи глупендери.
Другото всичко е следствие.
Bester
25 Май 2010 10:37
Мнения: 248
От: Bulgaria
Siol En
Eisblock
25 Май 2010 10:37
Мнения: 9,157
От: Iceland
'аиде и моята лепта у кюпот...

За да има функционираща държава и всичките 'и съставни части да работят нормално - да си останат функциониращи, трябва да има Три фундаментални условия:

1. Скелета да е здрав, без деформации и болежки!
-Скелета, това са законите, администрацията, редът!

2. Да има добра кръвоносна система, без задръствания, емболии, стеснявания и липсващо кръвооросяване. Здраво и работещо сърце.
- Кръвоносната система - това са всички пътища в държавата и тяхното стопанисване!

3. Нервната система, нейната издръжливост на случайности и претоварвания, бързината при преминаване на нервните импулси обуславящи бързите рефлекси, множеството и отлично функциониращи нервни връзки, гъстите мрежи синапси и неврони - всички те определят качествата на организъма:
- Нервната система - това са комуникационните, информационните, компютърните мрежи и системи в държавата.

Освен всичко до тук, е нужно всеки вид тъкан, орган и пр. да се намира на точното си място. Не може да има високо организиран организъм, съставен единствено от амеби или мастна тъкан. Не може дебелото черво да служи за мозък, защо продукцията му е само една единствена консистенция. Функционирането на организъма е възможно само ако всичко си остава естествено, запазило е своите си характеристики, задачи и функции и не се правят никакви опити за аматьорски размествания от типа "работническо-селска власт" или субверсивните "равенство, братство, свобода"!!...

Остава сега да се огледате и да наместите видяното в т.н. Матрица на живота.

Ако ли нещо не схващате и картинката не е на фокус, могат да се прочетат едни, измислени уж, протоколи на някакви си "мъдреци"...

И да не забравя:
- В България 99% от хората са селяни по произход. Няколко поколения "гланц и лустро" в градовете, не правят "петите ни не напукани". Амбициите на част от хората да са по различни "органи" от естественото им предназначение, създават, в най-лошия случай, единствено "Гражданя" и "Селяндури".

Инак:
- Моите най-искрени симпатии и почитания към истинските Селяни!
hamer
25 Май 2010 10:41
Мнения: 10,867
От: Bulgaria
Ходил съм в подобни ферми в страни като Франция и Италия, дори в Словения - и ми е мъчно за нас. Те са собственост на млади, енергични, усмихнати люде, доста заможни при това.


Е, аз пък съм ходил във ферми в Германия. Първо, всеки, който се занимава с фермерство, трябва да притежава съответната квалификация, придобита в специалните стопански училища. Второ, в семейните ферми младите хора в повечето случаи през деня работят на трудов договор в близките градове, а след работа и в почивните дни - във фермата. През седмицата работата във фермата се върши от възрастните родители. Трето, 60 % от разходите по производството във фермата се покриват от субсидии, иначе цените на хранителните продукти в държавата ще скочат до небесата. И четвърто - в тази част на Германия, където съм бил, хранителните продукти - непреработени и преработени са преобладаващо местни.
Minderbinder
25 Май 2010 10:44
Мнения: 5,159
От: Bulgaria
Някои селяни от Долно Уйно, надошли в София, като се приберат у дома, се перчат пред комшиите и им дават акъл. Други селяни, от Горно Уйно, отиват по-далеч от София и като поживеят година-две из чужбината, почват да дават акъл на целокупния български народ.

Колкото по-нависоко се покатери маймуната, толкова по-отдалече се вижда, че й е червен задникът. Факт.
Diver N
25 Май 2010 10:46
Мнения: 4,004
От: Bulgaria
На село лъжа, кражба, мързел, курварлък открито не вървят.
Зад стоте лица на столицата всичко се размива.
voodoo child
25 Май 2010 10:51
Мнения: 753
От: Bulgaria
....случаят с Жоро от Долни Окол стана в една елитарна компания на много вино. понеже мълчеше като пън през цялото време и се отличаваше с определено аграрния си вид, един не издържа и му каза "здравей, аз съм полонист, а ти?"
оня мълча известно време и отговори - "аз съм околис".
товарищМаузер
25 Май 2010 10:56
Мнения: 9,625
От: Bulgaria
Де да знам, тази тема за противоборството "селянье - гражданье" е от време оно и някак си се поизтърка. Отделно рупорите на гражданството предпочитат да заявяват позициите си чрез медии, които селяните сами по себе си не употребяват и комуникацията между двете социални прослойки се нарушава. Нека примерно някой гражданин да отиде у селската агора - хоремага и да изложи аргументите си против селянията. Вероятно няма да го повредят много, но също толкова вероятно ще играе кючек цела вечер на масата на селските авторитети.
OLDMAD
25 Май 2010 11:04
Мнения: 45,665
От: Bulgaria
Извинети, тихичко искам да попитам - Банкя какво е бе?
каруцаря
25 Май 2010 11:05
Мнения: 5,516
От: Bulgaria
Темата е изключително интересна и много важна, като сама по себе си обяснява страшно много неща за грозното настояще на населението и грозната среда, което то обитава. Разбира се в рамките на формата "колонка" и "форум" не би могло да се постигне нещо кой знае какво. Не мога да проумея как подобна благодатна материя и при толкоз факултети и институти никой не е изследвал задълбочено темата за миграцията и за ефекта й за икономиката, селското стопанство, нравите, бита на панелния гражданин, остатъчното селячество и ордите роми (с извинение).
ламбен
25 Май 2010 11:19
Мнения: 968
От: Bulgaria
На слабите ученици им дай да преписват от силните. Такъв е и авторът: „Само че колективизацията не даде на този естествен процес да развие малки като процент, но качествени като състав индивидуални общности, които естествено да заемат нишата на съвременното високотехнологично фермерство. Преди всичко човеците за това ги нямаше. Ходил съм в подобни ферми в страни като Франция и Италия, дори в Словения - и ми е мъчно за нас.”.


Вие, господин авторе, сте бил слаб ученик. Не сте учил добре, примерно, геометрия. Там има такъв казус – пренасяне на подобни триъгълници. Взима се един един триъгълник от едно място и се пренася на друго място. Същото, което Вие искате да направите със системата на земеделието – взимате я от Италия и я пренасяте в България. Всеки слабак би направил същото. Преписване му е майката, особено в България. Добре, ама по-силните ученици биха се замислили. Те веднага биха си задали следния въпрос - какво ще стане, ако координатните системи – там, откъдето взимаме триъгълника и там, където го пренасяме, са различни?


На това не се набляга много в началното училище, знаят го само тези, които се явяват на олимпиадите по математика. Те са чували дори за така наречените Аполонови окръжности – окръжности, които се пресичат под прав ъгъл, но, ако ги пренесеш по подходящ начин в друга координатна система, те се превръщат в квадрати. Тоест - пак се пресичат под прав ъгъл, но вече, вместо окръжности, са прави линни, които образуват квадрати. Нещо повече – нулата и безкрайността на координатните системи разменят местата си при това пренасяне.


Представяте ли си това, господин авторе? Понеже сте поетичен човек, ще Ви го обясня по друг начин. Предстaвете си, че сте си нарисувал един стол на една картинка. После си представете, че го премествате този нарисуван стол, ама в друга координатна система, примерно – като опрете листа и го разпънете, за да легне с цялата си площ, върху нещо голямо и кръгло, като глобус или нещо подобно. И сега, внимание – напънете се още малко да си представите, че тази повърхност, върху която сте опрели листа, за да го разпъвате или свивате така, че той да легне плътно върху нея, е толкова многократно и сложно огъната в пространството, че на нея стол няма как да се появи отникъде. Появява се нещо друго, но не и стол. Айде още малко – представете си сега, че повърхността, на която разпъвате листа, така се е нагънала, че, вместо стол, там се появява ... крокодил. Невъзможно ли? Не и в математиката. И току този крокодил вземе, че ви захапе за задника, когато сядате на него, мислейки го за стол.


Невъзможно ли? Не и в реалния живот. Защото в реалния живот стана точно това, когато се опитахте да пренесете италианското земеделие в нашата местна българска координатно-ценностна система. В този тежък случай, също така, даже нулата и безкрайността размениха местата си при това пренасяне.


Защо, господин авторе, Вие и подобните на Вас, се опитвате да решавате задачи, от които нищо не разбирате? Виждате ли какво става, когато правите това? Току някой крокодил Ви захапе за задника и Вие после се оплаквате. От какво се оплаквате, господин авторе? Нека да Ви кажа аз от какво, защото Вие и това не знаете. Вие се оплаквате от собственото си незнание.


Затова, вземете си урок, Вие и другите, като Вас – оставете сложните задачи да ги решават отличниците. Вие не ставате за тая работа. Занимавайте си се с поезия или с отглеждане на маргаритки или кратунки. Но, не и с неща, от които нищо не разбирате. Защото, иначе ще стане това, което Вие направихте, примерно - в земеделието и ние сега ще трябва да изхабим няколко поколения, за да го оправяме.















Редактирано от - ламбен на 25/5/2010 г/ 16:12:03

historian
25 Май 2010 11:20
Мнения: 2,031
От: Bulgaria
Ами чак никой да не е изследвал темата, едва ли. Но достъпните материали, доста общи и обобщаващи са предимно от времето на развития соц - така де тогаз и науката ни била в най-цветущото си състояние, като например тритомната етнография на България, дето има едно знаменателно изречение, че трансформациите на бита на българския народ в последните две, три десетилетия /демек от 50 до 80-те години на 20 век/, са толкова големи, че се равняват едва ли не на подмяна на етноса. Не можах да повярвам като прочетох това, но социалистическата наука не си е играла на дребно - защо са ни хора по селца и паланки, като ни трябват във фабрики и градове.
А днешната ни наука е така фасцинирана от евроатлантическата интеграция, че никак не й се занимава с набезите на селските роми из чуждите градини, а и на напъните на израстли в китни бетонирани дворчета и малки блокчета "първичноурбанизирани" субекти към нов етап в урбанизирането им. Най-много да поронят сълзи за "изтичането на мозъци" към по-близки и по-далечни страни и обезлюдяването на родината, като тия количествени показатели ги интересуват най-вероятно от гледна точка на предполагаемите и все неосъществени евросубсидии.
Живот като на кино - както казваше една популярна реклама през 90-те!
Добави мнение   Мнения:214 Предишна Страница 3 от 11 1 2 3 4 5 Следваща »