Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Пълни със селяни градове
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:214 « Предишна Страница 8 от 11 6 7 8 9 10 Следваща »
хунвейбин
25 Май 2010 16:28
Мнения: 9,895
От: Bulgaria
Днешният селски труд също е образован , също изисква учене.Труда на ветеринаря и агронома не е за подценяване.
Култура , дори и тази думичка има главно селски произход , защото говедата са опитомени , защото за чушки и домати е намерен научен начин да се произвеждат-станали са , , култури и културни”.След това понятието е пренесено и върху човека , който пак е животно , но животното надарено с разум -е човек , а като го няма си остава животно.
Не е като при бананите и маймуните , за да се отнасяме така иронично.
Под общ знаменател е грешно да се подвежда.
Селянин , това не е лоша дума.
Здравият български корен е селски.
С много неволи и битки за оцеляване са свързани днешните процеси , преврщащи тази страна в развъдник за мишки и смокове , в резерват.
Много здраво пострада здравият селски български корен.
От тази оцеляваща селска маса и сред нея има една писклива , селяндуро -хунвейбинска прослойка , която ги озвучава като демократични.
Какво е селяндур , по-какво се отличава от здравият и мощен български селянин , на който дължим хляба.
Примерно.Селяндур е седесарският кмет от Приморско , раздал само там 400 места , оземляващи черноморските селяндури , които вместо да отглеждат говеда , развъждат проститутки.
Селяндурски бяха седесарските тройки , който не само разбиха ограбиха и унищожиха селото , но с кошаревски свидетелски показания-разбирай мошенически декларации – я поделиха като баници , препродадоха я и станаха криминални гражданЕ.

Затова българският башибозук наричащ се демократичен, е , селяндур по душа , горила по телосложение и малоумен по поведение.

Селяндур не равно на селянин.Селяндурите са една особена прослойка от пискливи граждани –демократи, от особен вид и тип , с особен селяндурско икономически капитал и хунвйбинско културно и революционно разбиране за демокрацията , като конкуренция в краденето и насилието.

Бананите , бананите , това е тяхната идеологическа и биологическа храна.Другото се вижда.Ежедневно ги виждаме да подскачат по тротоарите , защото който не подскача е червен

дъртреалист
25 Май 2010 16:30
Мнения: 11,678
От: Bulgaria
но защо все пак им плащаха пенсии на селяните след като не бяха внесли и една стотинка за пенсионно осигуряване?

А ве Хиксе, защо така мислиш? Предполагаш че ТКЗС-то си е делило приходите на калпак?
Че те тогаз щяха да бъдат богати кооператорите, драги.

Apolitichen
25 Май 2010 16:32
Мнения: 9,749
От: Bulgaria
и хора (огромното мнозинство), притежаващи само работната си сила
Ама има едно малцинство като Бил Гейтс, Сергей Брин, Лари Пейдж, в по-старо време Алфред Нобел, Томас Едисон с едната "работна сила" създали "средства за производство" и то какви.
Ако бяха имали отлични оценки по политикономия (те със сигурност не са чували за нея), едва ли щяха да осъществят идеите си .
Митев, какви технически решения/прогрес бяха създадени при общонародната собственост на патентите? Дали тая общонародна собственост не се оказа плацдарма на сегашното покраднюване в икономиката и плагеатстването в науката? Та дори и "бизнес-елитът" чака държавата да му възложи работата, гаче е малко дете и няма бизнес да прави.
historian
25 Май 2010 16:39
Мнения: 2,031
От: Bulgaria
Аполитичен, по-кротко. Нерде Гугъл, нерде Кибертрон.
Apolitichen
25 Май 2010 16:48
Мнения: 9,749
От: Bulgaria
Грешно отвсякъде, но защо все пак им плащаха пенсии на селяните след като не бяха внесли и една стотинка за пенсионно осигуряване?
Ти колко си внесъл и колко с останали след девалвацията? Ето помощен материал:
От 1.01.1949 до 28.02.1991 г. размерът на осигурителната вноска е общ и покрива всички осигурителни рискове. Начислява се върху изплатеното брутно трудово възнаграждение и е изцяло за сметка на работодателя:
− от 1.01.1949 до 31.12.1972 г. – 12, 5%;
− от 1.01.1973 до 30.09.1979 г. – 20, 0%;
− от 1.10.1979 до 28.02.1991 г. – 30, 0%;
− от 12.09.1989 г. се въвежда допълнителна осигурителна вноска само за трудова злополука и професионално заболяване в размер на 2, 0%, която се запазва до 1.07.1999 г.
 От 1.03.1991 до 28.02.1996 г. осигурителната вноска се диференцира според условията натруд:
− за първа категория труд – 50, 0%;
− за втора категория труд – 45, 0%;
− за трета категория труд – 35, 0%.
Целият размер на осигурителната вноска продължава да е за сметка на работодателя и се начислява върху изплатеното брутно месечно трудово възнаграждение на наетото лице.

Нещо да си чувал за постановления на Министерския съвет по задължителните държавни доставки, с които селяните са силно натоварени с предаване на държавата доставки по нормирани цени или светът започва от теб?
Apolitichen
25 Май 2010 16:53
Мнения: 9,749
От: Bulgaria
Кибертрон ООД или “Ние моем всичко, щот сме страшни”
Iwan Wazow
25 Май 2010 16:59
Мнения: 1,511
От: Bulgaria
Ще видите дали е по-добре да си гражданин или селянин ... като дойде 2012.
Mars Attack
25 Май 2010 17:08
Мнения: 12,996
От: Bulgaria
Г-н Фотон,


Благодаря за отговора, уважавм личното ти мнение, макар и да не го споделям напълно. Водещото селско стопанство го имаше в определени (показно-експериментални) АПК и ТКЗС, ходил съм с делегации по време на асамблеите "Знаме на Мира" като част от програмата им (около Пловдив). Но това НЕ БЕ масовата практика (случай). Както съм споменавал тук (и имаше бая плюнки след това), на 6 км от София, кооператорките обработваха земята така, както преди столетия - с мотика и гребло. През ваканциите си съм бил в ТКЗС с баба ми години наред и го знам от личен опит, не от книгите. А за прибирането на реколтата от ученици, студенти и войници (като правило - на безплатни бригади) - какво да говорим ? ... Не е това пътя, иначе строят (в т.ч. и в селското стопанство) не би се сгромолясъл, както това стана във всичките соц. страни.
XYZxyz
25 Май 2010 17:12
Мнения: 26,211
От: Antigua and Barbuda
Apolitichen е писал по-горе, че осигуровките са били 30% върху заплатата от 1979 до 1991 години. Значи сега поради типа на пенсионната ни система, който не е да си натрупаш някаква сума, сега трябва да се вземат 30% върху осигурителните суми на осигуряващите се в България и с така получената сума да се плащат пенсиите в България като вече има разлика в индивидуалните пенсии според това кой как се е осигурявал преди пенсионирането. Който не е внесъл и стотинка, каквито са селяните, не им се полага пенсия.

Редактирано от - XYZxyz на 25/5/2010 г/ 17:14:21

хунвейбин
25 Май 2010 17:14
Мнения: 9,895
От: Bulgaria
, , кооператорките обработваха земята така, както преди столетия - с мотика и гребло”.

, , А за прибирането на реколтата от ученици, студенти и войници (като правило - на безплатни бригади) - какво да говорим ? „

Това е марсианската логика?
С мотика , кооператорките създават реколта-която ученици , войници и студенти трябва да ходят на бригада , за да може да се прибере.

-----------------------------

Лош , много лош съветник са емоциите , дори когато чак на Марс се наблюдават?
XYZxyz
25 Май 2010 17:25
Мнения: 26,211
От: Antigua and Barbuda
...там няколко вехти и болни пенсионери анахорети са единственият признак за човешки живот иззад някой случаен дувар
Е, не знаех какво е анахорети, но по това, което намерих в нета, е гръцка дума и означава "излязъл от света на хората", "отшелник", т.е. тези хора не са анахорети, защото не по своя воля са останали по няколко човека сами в дадено село.
Второ, проява на неуважение и презрение е да се наричат възрастните хора по тези села "вехти и болни". Най-вероятно те са много по-здрави и по-малко вехти, отколкото са доста по-млади от тях граждани.
Mitev
25 Май 2010 17:32
Мнения: 20,056
От: Bulgaria
и хора (огромното мнозинство), притежаващи само работната си сила


Ама има едно малцинство като Бил Гейтс, Сергей Брин, Лари Пейдж, в по-старо време Алфред Нобел, Томас Едисон с едната "работна сила" създали "средства за производство" и то какви.


Ако бяха имали отлични оценки по политикономия (те със сигурност не са чували за нея), едва ли щяха да осъществят идеите си .
Митев, какви технически решения/прогрес бяха създадени при общонародната собственост на патентите? Дали тая общонародна собственост не се оказа плацдарма на сегашното покраднюване в икономиката и плагеатстването в науката? Та дори и "бизнес-елитът" чака държавата да му възложи работата, гаче е малко дете и няма бизнес да прави


Аполитичен,
навярно си правил специално интервю с горепосочените лица, за да твърдиш, че със сигурност не са чували за политикономия. Влез за всеки случай в биографията на нашия Симеончо Мадридски и ще видиш, че дори и той е изучавал политикономия.
Твърдиш, че ако са имали познания за икономиката и нейните механизми, каквито всъщност дава политикономията като наука, те едва ли са щели да осъществят идеите си. Много неграмотни ги изкарваш, приятелю. И освен това, горепосочените не са създавали "средства за производство" (очевидно нямаш представа какво означава този термин), а наука и научни постижения, а други хора, на базата на техните научни постижения, са създавали средствата за производство.
А що се отнася до общонародната собственост (такава в България де факто никога не е имало) като плацдарм за сегашното покраднюване, просто нямам думи. Първо, кой ти е казал, че от частна собственост не се краде? Второ, обектите на държавната собственост бяха разграбвани съвсем целенасочено през прехода от политическата мафия, заместила червената буржоазия начело на държавата. Още малко и ще изкараш целия народ виновен за това, че е създал материални ценности, защото са станали обект на кражби.
Накрая, за патентите и техническия прогрес. Вярно е, че частният собственик е принуден от конкурентната борба постоянно да търси нови технически решения. Но е вярно, че като ги намери, той се стреми да останат само за него (промишлена и търговска тайна съществуват, нали?) или да ги продаде. В такив смисъл разпространяването на техническия прогрес в мащаба на обществото в условията на частната собственост е под въздействието на противоречиви интереси.
Обратно, при общонародната собственост, откритието в едно звено няма проблеми да бъде разпространено в мащабите на цялото общество. От тази гледна точка това е плюс на този тип собственост.
А на въпроса какви технически постижения са били създадени по време на соца, би трябвало да питаш конкретните специалисти в различните отрасли. Вярно е, че на Запад и особено в САЩ науката даде повече постижения в сравнение със соцстраните (за това има много обективни и субективни причини), но ще бъде грешка да се твърди, че тук нищо не е било създадено в областта на патентите.

Редактирано от - Mitev на 25/5/2010 г/ 17:52:47

Cruella de Vil
25 Май 2010 17:38
Мнения: 18,747
От: Bulgaria
Грешно отвсякъде, но защо все пак им плащаха пенсии на селяните след като не бяха внесли и една стотинка за пенсионно осигуряване?

Това наистина е невероятна глупост! На селяните се плащаше това, което държавата беше решила да им отпусне чрез регулираните цени на тяхната продукция. Едно им се плащаше малко и второ пенсиите им бяха мизерни в сравнение с останалите.
В този ред на мисли трябва да се запитаме защо, аджеба, се плащат пенсии на тези, които цял живот са "работили" първо на платена комсомолска, а след това на партийна работа. Какво са създавали тези хора въобще не мога да се сетя! Цял живот на чужда издръжка!
boby1945
25 Май 2010 17:39
Мнения: 4,915
От: Bulgaria
Много негативизъм, много....
Точно обратното е на практика маса места в България са си много приятни за живеене, даже ингилизи идват да живеят тук.... ние не ходим там... значи??
Mars Attack
25 Май 2010 17:40
Мнения: 12,996
От: Bulgaria
"Лош , много лош съветник са емоциите , дори когато чак на Марс се наблюдават?"


С теб сме на различни планети и затова трудно можем да спорим, но като изключение, ти отговарям:

- нема никакви емоции, само факти (емпирични);
- фактите са от земната практика през 60-те и 70-те години на миналия век.

Толкова, не ми отговаряй, моля ти се, не се чувствай длъжен !!!
Forza NATO
25 Май 2010 17:45
Мнения: 11,582
От: Bulgaria
Значи, че те имат пари да живеят, където решат, че им е най-изгодно, а ние не.
Единствено това значи, boby1945.
Cruella de Vil
25 Май 2010 17:53
Мнения: 18,747
От: Bulgaria
даже ингилизи идват да живеят тук.... ние не ходим там... значи??

А, не ходим!? Сигурен ли си?
Имаш ли статистика колко англичани имат имоти в България и колко българи във Великобритания? Щото които българи познавам и живеят във Великобритания си имат имоти там.
Michael_P
25 Май 2010 17:59
Мнения: 1,767
От: Bulgaria
"Пълни със селяни градове". Нека да сме точни. Това не е проблем защото е невярно. Проблемът е, че населението както на града така и на селото се лумпенизира.
хунвейбин
25 Май 2010 17:59
Мнения: 9,895
От: Bulgaria
Може , щом това пък са емпирични данни?
Колхознички с мотики , създават реколта , , за прибирането на която се ангажират учениците студентите и войниците.
Очевидно е , как от други планети са експериментирали и получили тези емпирични данни.

А пък аз очаквах да сподели опит от Марс , вероятно там напояването го правят с космически лъчи , а чукарите ги обработват с атомни бомби?
Де да знам , всичко е възможно , може на тракторите - лопати да ги наричат на Марс и това също да са емпирични данни.

А истината е очевидна и очевадна.
Какво бяха селата , какви къщи си направиха кооператорите с малките земеделски пенсии , какви реколти отглеждаха.
Mrx++
25 Май 2010 17:59
Мнения: 20,876
От: Bulgaria
кооператорките обработваха земята така, както преди столетия - с мотика и гребло”.
, , А за прибирането на реколтата от ученици, студенти и войници (като правило - на безплатни бригади) - какво да говорим ? „
Това е марсианската логика?

Това са приказки на човек, който не е бил на село. Нека да стане ясно, едва след 1944г. се въведе механизация на селския труд, преди това имаше само някои зачатъци- тук там някой железен плуг или вършачка. Разбира се селскостопанският труд не може да се механизира напълно, затова в Англия и САЩ се използват студенти (от по-бедните страни, включая България), а в САЩ мексиканци. Е плаща им се. Че са отиваха ученици или студенти за няколко седмици да берат, тук го направиха голямо оплакване. Към нашият институт беше зачислена градина с ягоди в Казичене. Веднъж годишно за половин събота ходехме да берем ягодите (те бяха засети плевени и какво ли не от АПК-то). Разбира се там се наядаш на ягоди и след това си купуваш ягоди на ниски цени. И пак роптаеха.
Напускането на селата след 2-та световна война е световно явление, то се дължи, както на механизирането на селксия труд, така и на по-добрите условия за живот, които предлага градът.
Истина е, че заплащането на селския труд беше по-ниско от работническия, но за сметка на това селяните си изкарваха почти цялата храна като много малко купуваха. В края на 70-те и през 80-те им се даваха по 16 дка за лично ползване (сега повечето владеят по-малко). АПК-то ги обработваше механизирано засяваше, за тях оставаше само ръчния труд плевенето и брането. Сега всичко това се плаща - 50 лв. за механизирана обработка, 50 лв за друго. Тогава от продукцията от това лично стопанство селяните гледаха животни и имаха мляко, месо и т.н.
Именно това им помогна да издигнат къщи на по два ката. След дИмУкрацията и най-вече ликвидационните съвети всичко се срина. Кооперативите в бившето ГДР и в Чехия бяха оставени, сега 90% от млякото в Германия идва от тях. Беронът също предлагаше АПК-тата да се преобразуват в търговски дружества, ама блъснатите в главата дИмУкракъци начело ц Зелю Зелеве и педерунгела Фил Кенеди създадоха ликвидационните съвети.
Добави мнение   Мнения:214 « Предишна Страница 8 от 11 6 7 8 9 10 Следваща »