Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Пълни със селяни градове
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:214 « Предишна Страница 7 от 11 5 6 7 8 9 Следваща »
OLDMAD
25 Май 2010 15:29
Мнения: 45,665
От: Bulgaria
Жана22, по наследство притежавам няколко декара овощна градина от сини сливи - едри, ама съм ги дал "под аренда".
И от тях ми "пускат" по 3 литра сливова ракия на година, щото толкова ми се "полагало".
Какво да коментирам..
Ангелинка
25 Май 2010 15:35
Мнения: 210
От: Bulgaria
Много ми е интересно, хората, които съжаляват за предимствата на жителството, подкрепят ли визите? По мои лични наблюдения - не. Повечето хора смятат, че е много обидно и унизително да се редиш на опашка за виза, когато много други си пътуват безпроблемно. Дразниш се от визите, смяташ, че са дискриминация, а пледираш за жителство. Това не мога да го разбера.
София се била напълнила със селяни през последните години - със селяни се е напълнила през 60-те, 70-те и 80-те. От 1990 се пълни с граждани (щото селяни от 1980 г. насам почти няма) - млади хора от малките градчета, повечето завършили висшето си образование в София. Е, един младеж, десето поколение жител на Копривщица или Свищов, по-малко ли е гражданин от един второ поколение Обеля-2? Едно 80 % от тези млади хора са останали в София поради простата причина, че в родния им край не е останало нито едно работещо предприятие и са обречени на безработица и глад. И повярвайте, не е лесен този избор. Да живееш под наем нагъчкан в апартамент с още трима тебеподобни, две трети от заплатата ти да отива за въпросния наем, а мечтите за собствен дом и семейство да ти изглеждат утопия... И всеки ден да се чудиш къде си сбъркал ти, къде са сбъркали родителите ти, къде е сбъркал дядо ти, къде са сбъркали министър-председателят, Народното събрание, Народният съд, Народният театър, Чърчил, Сталин, Горбачов...
Diver N
25 Май 2010 15:43
Мнения: 4,004
От: Bulgaria
Хубавата сливова ракия се прави от дребните сини сливи.
Apolitichen
25 Май 2010 15:50
Мнения: 9,749
От: Bulgaria
но българският башибозук наричащ се демократичен го е постигнал, се обяснява с дитирамби , това е необяснимо.
Този "башибозук" не е паднал от небето. Търси родителите му и ще намериш обяснението. Можеш да ползваш и огледало за по-бързо.
А може ли един "осветляващ" отговор по отношение на елита на бълг. общество: Елитът кога се е развихрял и дали в резултат на развихрянето му "към светлото бъдеще" с неудовлетворената жажда за обсебване (национализация за лично ползване) на чужда собственост, пръските от този вихър на създаде настоящото "блато", пропито от безхаберност и невежество?
Ангелинке, повечето измекяри смятат, че е много обидно и унизително да се редиш на опашка за виза. Истинските стопани - собственици се пазят собствеността и уважават чуждата. На чуждо място отиват само, ако бъдат поканени и уважени с подобаващи салтанати. Така че визитие имат възпитателно действие, един вид култура, за гладни цоциалисти.
Mitev
25 Май 2010 15:52
Мнения: 20,056
От: Bulgaria
Митев,
пропуснал съм да добавя интелигенцията, но става дума за селяните.
Аз така съм го учил.Дружески, да, но не класи.Единствената класа беше работническата, затова един трудоден беше стотинки, а работниците се разписваха на няколко пъти по-големи заплати от началниците си.-----------------------------Тази "бащиния", която не можеха да отнемат я бяха преименували от "частна" в "лична".Думата "собственост"си беше опасна и тя е раздел между системите.

Далеч съм от мисълта да поучавам, който и да е.Казвам мнението си.[/b]



Ловецо на бисери,
не ми се сърди, но ще трябва да коригирам още един път написаното от теб.
Ти така си го учил, но неправилно си го научил. Позволи ми да ти го кажа като човек, който го е преподавал. Официално имаше две класи, съюз между тях, и прослойка, която няма всичките белези на класа - интелигенцията. Та, дружески да, но класи. Вгледай се в курсива и ще разбереш, че си противоречиш. Не може хем "не класи", хем единствената класа - работническата. (първоначално твърдиш - не класи!).
Рядкост беше работниците да се разписват на по-големи заплати от началниците. Доста по-често явление беше работници да се разписват върху по-големи заплати от специалисти с висше образование, които не са началници, а са ИТР.
Не е вярно и:

[/quote] Земеделските пенсии бяха 20 лв. и мисля, че основанието за това е именно, това че и с малкото дворно место, така наречената "бащиния"селянинът е независим, самоизхранва се и това много добре, се знаеше от партийните идеолози, които по този начин доограбваха народа.[/quote]
Отначало нямаше въобще земеделски пенсии. Не става въпрос само за "бащиния" - малкото дворно място. Става въпрос и за въведеното с течение на времето така нареченото лично спомагателно стопанство, когато на селяните бе раздавана земя за лично ползване. Раздаваше се и на служители от градовете. И аз като преподавател във ВУЗ съм имал дадени 200 кв. м. лично ползване край града.
Ниската пенсия, ниският трудоден не беше форма на ограбване на народа от "партийните идеолози"(разбирай за тяхна лична полза). По този начин за сметка на доходите на селяните се финансираше индустриализацията на страната, а не строителство на частни вили или за други форми на лично обогатяване. Друг е въпросът доколко това е било правилно. И уж говореше за селяните, пък накрая си писал за ограбване на народа.
И накрая:
Тази "бащиния", която не можеха да отнемат я бяха преименували от "частна" в "лична".Думата "собственост"си беше опасна и тя е раздел между системите.


Тук тотално си обърал понятията. Казвам ти го като човек, който две десетилетия е преподавал темата за собствеността въобще и в частност при социализма. Комунистическата идея, (а от там и преподаването при социализма) отрича частната капиталистическа собственост, на практика бе отречена и дребната, базираща се на собствен труд частна собственост, като беше заменена доброволно и зорноволно с кооперативна форма на собственост. Личната собственост никога не е била отричана. Думата собственост никога не е била опасна. Спомни си, че се говореше за обществена, държавна, кооперативна, общонародна собственост. Запомни, че собственост в чист вид, собственост като такава, не съществува. Защото винаги собственическите отношения съществуват в конкретна форма. Както не можеш да намериш човек въобще, така не можеш да намериш и собственост въобще. Различието между системите е в отричането или признаването на частнокапиталистическата собственост и делението на обществото на хора (малцинство) притежаващи собствеността върху средствата за производство, и хора (огромното мнозинство), притежаващи само работната си сила и лишени от средства за производство. Дотук по политикономия оценката ти е слаб (2).



Редактирано от - Mitev на 25/5/2010 г/ 16:04:16

Ангелинка
25 Май 2010 15:52
Мнения: 210
От: Bulgaria
Имаше един виц за жител на Чукотка, който се сдобил с нов и просторен апартамент. Идват му гости. Гордо ги развежда из апартамента. Показва кухнята - празна, показва спалнята - празна, показва хола -празен. "Ето тундра" - отбелязва щастливият новодомец. "А ето - мой дом", допълва чукчата, отваряйки вратата на килера.

За да се спрат тенденциите "тундра-дом" е необходима много сериозна политика спрямо регионите. Между другото, в бюджета на ЕС за 2007-2013 г. най-много средства за заделени не за селскостопанска политка, а за регионална политика. Как да живееш на село, когато няма кой да ти окаже първа помощ, ако ти прилошее (а пропо - какво стана с безумната идея да се закриват болници и да се купуват хеликоптери)? Как да живееш на село, когато няма училище, в което да учат децата ти? Как да живееш на село и да работиш в града, като има автобус в сряда и петък, офроудът не ти е хоби, за да ходиш сам с колата, а и заплатата ти е такава, че не можеш да си плащаш бензина...
Нени Миноно
25 Май 2010 15:54
Мнения: 427
От: Bulgaria
len: "голяма част от апартаментите по соц. времето бяха ведомствени. Няма мърдане, закрепостен си."
Ура, свърши се с ведомственото закрепостяване!
Друго си е да плащаш свободен наем по днешни цени.
(Впрочем ако уважаемият форумец с горното мнение има фирма за недвижимости или притежава банка, бълха го ухапала.)
Гн Фотон
25 Май 2010 15:57
Мнения: 1,612
От: Finland
Mars Attack, Автрът не е случаен човек. Тук е списал много прекрасни статии.
Но днес освен загриженост по една сърцераздирателна тема е допуснал няколко значими отклонения от Действителността на Майка България от Соц времето. Явно е не добре запознат с въпроса. Не знае нищо за проспериращата част на българското земеделие в края на ерата ТКЗС и част от ерата АПК. Ако е бил някъде, попаднал е на ленивите отрепки, заради които днес в България няма земеделие на световно ниво. Да унищожиш хубавото с илюзията, че изчезналият по българските земи кадърен частник ще дигне земеделието ни на мраморен пиедестал - тава е престъпление, не малка грешчица. Това ще ни струва изхвърляне на българското земеделие от списъка на успешното такова поне за 1/2 век, че и за по-дълго.
Да плачем бива, но мен ми липсва Радост!
Мисля и на всеки от нас.


каруцаря
25 Май 2010 16:02
Мнения: 5,516
От: Bulgaria
да се върне жителството, народната милиция, изходните визи и принудителното изселване в дралфа, крив чукар и фъкия
каруцаря
25 Май 2010 16:05
Мнения: 5,516
От: Bulgaria
след 50-60 години по селата нема да има и цигани, а по градовете българи само мангали и тук там некой джорефец
Mitev
25 Май 2010 16:07
Мнения: 20,056
От: Bulgaria
Хубавата сливова ракия се прави от дребните сини сливи.


Ловецо на бисери,
тук си прав, за разлика от собствеността. Само бих добавил, че дребните сини сливи трябва да са добре узрели (да лепят от сладост по ръката) когато се събират и да не се слага захар въобще. Тогава от 100 кг. сливи се получават 12 л. първокачествен четиридесетградусов елексир.

каруцаря
25 Май 2010 16:15
Мнения: 5,516
От: Bulgaria
у че то станало верно ракиено време
XYZxyz
25 Май 2010 16:15
Мнения: 26,211
От: Antigua and Barbuda
Ангелинка: ...София се била напълнила със селяни през последните години - със селяни се е напълнила през 60-те, 70-те и 80-те. От 1990 се пълни с граждани (щото селяни от 1980 г. насам почти няма) - млади хора от малките градчета, повечето завършили висшето си образование в София.
Вярно е, че София се пълни с "селяни" от доста отдавна, но има голяма разлика - първо в обема - сега за 10-15-20 години в София дойдоха над 1-2 милиона "селяни", докато преди това дойдоха най-много 300-500 хиляди. Второ, "селяни" е разтегливо понятие - то може да включва и хора от сравнително голями градове като Пловдив и Варна. Да не говорим за Банкя, която е била село до скоро, после става град, а сега и част от София. Такива села има доста, включени в София през годините. И трето, най-много от избягалите от България са именно от София, което означава, че тяхната бройка е попълнена с новодошли "селяни".
len
25 Май 2010 16:18
Мнения: 5,045
От: Bulgaria
Права е Ангелинка. Съдбата на днешните млади, които ако не са емигранти, са мигранти в София основно, после Варна и не знам кой друг град. Плащат ужасно високи наеми, но нямат друг изход. За собствено жилище дори и не мечтаят, защото с този несигурен живот и убийствените лихви, да се заробиш с ипотечен кредит не е много разумно. Добре поне, че столицата дава възможности за работа, та се оправят децата. Едно все си мисля, защо при нас все е не като в белите държави? Имаме близка в Норвегия, живее под наем, ама то цялата жилищна кооперация се дава под наем и са си нормални жилищата, с всички удобства, уредено, без разправии с хазяи и такива истории, каквито в нашата действителност добре познаваме.
И аз като Селяк по-горе бих живяла в някое село близо до големия град, където да работя. Много хора го правят вече, и в близост до София, и до Пловдив. Но, всичко опира и до инфраструктура, която в нашата мила татковина е просто ужасяваща. То в градовете улиците са дупка до дупка, пък за да стигнеш в някое село, трябва да си потрошиш колата. Ето, аз живея в Родопите, в Смолян. Една позната живее в кв. Езерово. Десетина километра, не повече. Дивна природа. Ще кажете, както и аз и казах, завиждам ти. Да, ама не. Отсечката от централния път до квартала, не повече от 2 км, е ....нямам думи. То е нещо като дере, с остатъци от някаква настилка, неясно каква. Тази позната е добре, имат в семейството джип. Ами другите, които нямат джипове, какво ли правят, хич не ми е ясно. Мила родна картинка...
Жана22
25 Май 2010 16:18
Мнения: 896
От: Bulgaria
Diver N, и сливовата, и крушовата, че и кайсиевата /за някои/
Олде, зная . Направо си е кон за кокошка и из вода газим, жадни ходим. Но какво да се прави, пазар, конюнктура и договаряне. Като не ти харесва, гледай си ги сам и си прави сам ракията. Разбира се, казвам го с много натежало сърце. Че допуснахме /по-скоро: допуснахте/ това да се случи.
дъртреалист
25 Май 2010 16:21
Мнения: 11,678
От: Bulgaria

Това, което си написал след това, не означава, че горното е невярно. Просто условията така бяха поставени, че младите си тръгваха с мръсна газ от селата.

Evasion, да прав си.
Грешката е моя, да сложа следствието като причина.
[/quote]
XYZxyz
25 Май 2010 16:22
Мнения: 26,211
От: Antigua and Barbuda
Diver N 25.5.2010 г. 14:36:07
...затова един трудоден беше стотинки, а работниците се разписваха на няколко пъти по-големи заплати от началниците си.Земеделските пенсии бяха 20 лв. и мисля, че основанието за това е именно, това че и с малкото дворно место, така наречената "бащиния"селянинът е независим, самоизхранва се и това много добре, се знаеше от партийните идеолози, които по този начин доограбваха народа.
Грешно отвсякъде, но защо все пак им плащаха пенсии на селяните след като не бяха внесли и една стотинка за пенсионно осигуряване?
товарищМаузер
25 Май 2010 16:23
Мнения: 9,625
От: Bulgaria
Вица разказат от Ангелинка за чукчата го знам в малко по-различен вариант:
Всичките стаи били празни, а семейството се било свряло в кенефа. Тогава един от комисията попитал:
- Абе товарищ чукча, неудобно е значи, ше извинявате, ама къде серете?
- Тайга широоока - отвърнал чукчата.
То пак си важи за нашата действителност де.
товарищМаузер
25 Май 2010 16:25
Мнения: 9,625
От: Bulgaria
Всяка година хиляди млади мъже и жени напускат родните си села, за да се влеят в редиците на форумните писачи...
Не ставай един от тях!!!
XYZxyz
25 Май 2010 16:26
Мнения: 26,211
От: Antigua and Barbuda
София, още няколко големи града, крайбрежието и десетина планински курорта са относително просперираща, с явни следи от облагородяваща човешка дейност и съпътстващите я капитали част. Пътищата, свързващи сегментите на тази част, са сравнително добре поддържани. Тази част от страната ни наподобява условията в най-развитите региони на света - е, с уговорки, но наподобява.
Наподобява, това е ключовата дума. Всичко в България наподобява - селяните наподобяват селяни, а гражданите наподобяват граждани. Даже и статията наподобява статия.
Добави мнение   Мнения:214 « Предишна Страница 7 от 11 5 6 7 8 9 Следваща »