Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Всеки осми абитуриент не успя да вземе диплома
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:105 Предишна Страница 2 от 6 1 2 3 4 Следваща »
aazz
05 Юни 2010 10:55
Мнения: 576
От: Bulgaria
Идеално!!!. Но критериите трябва още да се вдигат. Съвсем нормално е до 50% от завършилите средно образование да не могат да прескочат летвата на матурите. Така ще придобият задължителното средно образование, но няма да могат да кандидатстват за висше. По този начин ВУЗ-овете ще спрат да се пълнят с полуидиоти, които със подарено средно и купено висше образование стават активисти на ДПС и разни други партии и влизат в управлението на държавата и общините. И математиката трябва да стане втора задължителна матура. Защото ми омръзна на всяка крачка да срещам хора за които е трудно да се повярва, че са завършили дори основно образование, а размахват дипломи за по 2-3 завършени магистратури.
л-т Грубер
05 Юни 2010 11:05
Мнения: 1,446
От: France
aazz
Brightman
05 Юни 2010 11:27
Мнения: 23,083
От: Bulgaria
aazz,
изучаването и значението на математиката и сега е хиперраздуто. Часовете по математика трябва силно да се намалят, с изключение на специализираните паралелки. На нормален човек друго, освен аритметика и геометрия не му трябва, но му трябват много други знания, които сега няма време да се изучават, защото времето е заето с безмислената самоцелност на "знания", , които на 99 % от учениците никога няма да потрябват. И тъй като нормалният човешки мозък има свойството да се изпразва от ненужната информация, то тези знания бързо се забравят.
The Bulgarian Lion
05 Юни 2010 11:49
Мнения: 13,869
От: Antarctica
Натиснете тук
л-т Грубер
05 Юни 2010 12:06
Мнения: 1,446
От: France
Браво, бе Брайти. Да са намалели математиката. Що направо не преминем към математиката от Рибния буквар. Май там беше- има три аритметически действия: събиране, изваждане и умножение. Има и четвърто, деление, но то не е за всеки... Какво ще си губят времето до 12 клас дечицата, да изучават алгебра, геометрия, тригонометрия, щом ще ги забравят.
Видяхме до къде я докарахме за 20 години с производството на юристи, филолози, икономисти, езиковеди, социолози и обикновени дизайнери
mercury
05 Юни 2010 12:13
Мнения: 6,675
От: Bulgaria
Брайтман,
в предложенията ти има доста недомислици.
2. Обезсмисля се функцията на стипендиите. Те имат стимулираща задача. Като човек с поглед върху образователната система, мога да кажа, че в значителен процент учениците се борят за успех за срока и годината, за да получат стипендия. Проблемът е, че нейният размер е много малък - 20 лева, които те получават на куп за няколко месеца, и които харчат, за да си купуват музика.
3. Оценяването е неотменна част от преподаването, защото има контролен и педагогически характер. Ако оценяването се отдели от преподаването, учениците тотално ще спрат да учат, защото няма да има от какво да се страхуват. Оценяването е съществен инструмент в ръцете на учителя, за да постига образователни и педагогически цели. Друг е въпросът, че има разминаване в оценки и знания. Тук е ролята на външното оценяване, но прилагано по начина, по който се прави сега, то няма смисъл. Само натоварва административно учителите.
4. Учителският труд трябва да се заплаща високо, а при постижения на учениците, подготвяни от даден учител, той, учителят, трябва да бъде стимулиран с допълнително заплащане за постигнатите успехи, и то значимо материално стимулиране, контролирано от министерството, а не от директорите.
5. Делегираните бюджети уж бяха въведени, за да създадат условия за конкуренция в образованието, но те са толкова мижави, че на сегашния етап по-скоро доведоха до влошаване на състоянието. Едно училище, за да оцелява финансово, е принудено да приема всякакви ученици, които, естествено, подкопават авторитета му. То просто няма друг избор.

6. Училищата вече са компютаризирани. Замяната на хартиените учебници с електронни, обаче, още повече ще намали компетенциите на учениците да боравят със словото - в писмена и устна форма. Ниските оценки по БЕЛ, а оттам и по другите предмети се дължат на това, че учениците не четат. Както художествена, така и научна литература, а учебниците все пак са написани на научен стил. Младите хора не могат да са извън Интернет. Това е техният свят. Необходимо е, обаче, да се поддържа балансът между компютъра и книгата.

Аз бих очертала два други големи проблема.
1. Намаляването на часовете по предмети намалява възможностите за упражнения и практическо приложение на теоретичните знания. Това в пряк текст означава намаляване на възможностите на учениците да развиват умения за анализ и синтез, т. е. да разсждават, по логичен път да стигат сами до отговори, да развиват въображение. Българските ученици ЗАТЪПЯВАТ, а като няма и теоретични знания, защото не учат, затъпяването е тотално. В това отношение Интернет също носи вина, защото дава информация наготово.
2. Поради общото състояние на обществото ни, българският учител е принуден да носи отговорност преди всичко за възпитанието на учениците, а не за тяхното образование, което трябва да е водещо пред възпитанието. Той е принуден да поема функциите на родителите, детска педагогическа стая, полицията, най-общо държавата, а това е непосилно.


Manrico
05 Юни 2010 13:35
Мнения: 31,153
От: Bulgaria
Математиката, както и всяка друга дисциплина на училищно ниво, е ценна не толкова с конкретните познания, колкото с възпитаването на определен начин на мислене. Не е необходима, за да решаваш наум диференциални уравнения и така да прецениш колко силно да натиснеш спирачката, та да спреш пред светофара. Необходима е например, за да разбереш, че когато с няколкогодишни къртовски усилия си успял да събереш 112 поддръжници, трябва да насочиш политическите си амбиции към позицията на домоуправител, не на министър-председател. Макар че за подобен извод би трябвало да могат да помогнат и други дисциплини с техния си начин на мислене, например историята.

_______________________
Покажи неуважение към георги първанов (гоцэ), пиши името му с малка буква!
Блогът на Манрико
Ку-Ку
05 Юни 2010 13:48
Мнения: 4,128
От: Bulgaria
Брайти, математиката развива логичесткото мислене и аргументация. Освен това изпитите по математика най-много се доближават до някакъв обективен тест на интелигеността. Матурите трябва да са по български (не литература, тук съм съгласен с теб - това е изкуство и не бива да караме децата да намразват художествената литература като ги караме да четат насила и да пишат безумни изсмукани от пръстите анализи), математика и чужд език. Българския език проверява наличието на елементарна грамотнист, математиката - на логическо мислене и аргументация (за тази цял трябва да има по-сложни задачи, а не само да се посочва правилния отговор), а чуждият език дава оценка на дисциплинираността и мотивацията.
Старшината
05 Юни 2010 14:58
Мнения: 20,650
От: Bulgaria
... сигурно ще скандализирам форумското общество, ама ми се върти мисълта, че децата на неграмотни родители трябва да се учат само срещу заплащане ... това ангажира отговорността на родителите и осъзнаването на личната им загуба ... останатото (кифли, тинтири-минтири) е загуба на време и тратене на наши пари ...

Редактирано от - Старшината на 05/6/2010 г/ 15:00:40

Жана22
05 Юни 2010 15:55
Мнения: 896
От: Bulgaria
Математиката, както и всяка друга дисциплина на училищно ниво, е ценна не толкова с конкретните познания, колкото с възпитаването на определен начин на мислене. Не е необходима, за да решаваш наум диференциални уравнения и така да прецениш колко силно да натиснеш спирачката, та да спреш пред светофара.
Не мога да не се съглася тук с Brightman
Мой познат, вече доста изявен (в добрия смисъл на думата) студент- първокурсник във Франция се издънил на семестриалния си изпит по математика. Притеснен как изобщо ще успее да го вземе, че хич не се обичали с тази наука, отишъл за съвет при курсовия си ръководител. Изненада! Той му разрешил да не се явява изобщо на поправка, защото сборът му от кредити от блестящо взетите изпити по другите дисциплини далеч надхвърлял средноаритметичните резултати на състудентите му, дори при успешното им полагане на изпита по математика.
Да очакваме всички да са с еднакви вродени способности, с еднаква насока на таланта и моженето е абсурдно и вредно. Губи се не само излишно време, усилия, енергия, пари и всякакви други ресурси, но и се умножава чувството за неадекватност, безсилие, омразата и нещастието сред хората.

Редактирано от - Жана22 на 05/6/2010 г/ 15:59:30

Ку-Ку
05 Юни 2010 16:09
Мнения: 4,128
От: Bulgaria
Неспособността да се справиш с гимназиален изпит по математика е свиделство за липса на елементарни логически умения или въпиюща природна тъпота. Същото важи за грамотното писане или основните познания по чужд език. Математическия талант се проявява в съвсем други случаи. Никой не кара децата да схващат абстрактни математически теории.
Жана22
05 Юни 2010 16:26
Мнения: 896
От: Bulgaria
Ку-ку, констатацията ти, че
Неспособността да се справиш с гимназиален изпит по математика е свиделство за липса на елементарни логически умения или въпиюща природна тъпота.
тежи също толкова колкото, ако аз заявя, че "на зряла възраст, ако човек още не е автоматизирал простичките граматически правила за правилно членуване в българския език, то той има липса на елементарни когнитивни умения и се отличава с въпиюща природна тъпота" /
МатематическияТТТТ талант се проявява в съвсем други случаи.
/
И първото, и второто твърдение са еднакво абсурдни. Но това е дъвкано и предъвквано тук, във форума, с години! Странно, много странно, че не си го забелязал
beagle
05 Юни 2010 17:05
Мнения: 20,732
От: Bulgaria
Дълбоката Реформа в системата на образованието трябва да бъде предшествана от най-широк дебат , За смисъла и характера на потребното ни такова . А участието на либерали и либерасти в такъв дебат , може да е само и в единствено , проформа пожелателно . Жана22 , ...

Редактирано от - beagle на 05/6/2010 г/ 17:09:25

Brightman
05 Юни 2010 21:19
Мнения: 23,083
От: Bulgaria
mercury,
За пълното обвързване на стипендиите с успеха, включително и за тези поради бедност, съм съгласен. Това съответства на цялостната идея за обвързване на парите с резултата.
-
За останалото не съм съгласен. Учителя и ученика трябва да бъдат от едната страна на барикадата и отношенията им трябва да са партньорски, а не на подчинение.
Може би отношенията на партньорство и липсата на страх са водещата причина за това, деца, които в училище не могат да разберат и научат много неща, при частни уроци да го правят бързо и лесно. И то говоря за еднакво старателни учители и на двете места.
-
Да, учителските (и всички) заплати трябва да бъдат, колкото е възможно по-големи. Но тук не става въпрос за сумата, а за най-ефективният начин на изразходване на парите за образование, така, че тези, които са най-добри (оценени обективно, чрез продукта си) да получават най-много, а останалите за имат стимул и да не зависят от шуробаданашки и приятелски отношения, а единствено от собственият си труд и талант.
-
Делегираните бюджети в този вид дадоха обратният резултат - допълнително падна качеството на образованието, тъй като умишлено, с редица трикове, се избягва попълването на учителските щатове.
-
Информацията има различни форми, а когато е в текстови вид, то дали носителят е хартиен или електронен и се чете на дисплей, няма никакво значение. Освен за цената, достъпността и разбира се за бизнеса на издателите.

Редактирано от - Brightman на 05/6/2010 г/ 21:30:52

Brightman
05 Юни 2010 21:29
Мнения: 23,083
От: Bulgaria
Математиката нищо не развива, освен въображението на тези, които са я завършили, че нещо развива.
-
Познавам доста математици и това, което мога да кажа със съжаление - това, което знаят не им върши практически никаква работа, а им липсват елементарни знания, които са задължителни за общата култура на всеки съвременен човек.
nikola_tsanev
05 Юни 2010 21:35
Мнения: 12,247
От: Bulgaria
Математиката, както и всяка друга дисциплина на училищно ниво, е ценна не толкова с конкретните познания, колкото с възпитаването на определен начин на мислене. Не е необходима, за да решаваш наум диференциални уравнения и така да прецениш колко силно да натиснеш спирачката, та да спреш пред светофара. Необходима е например, за да разбереш, че когато с няколкогодишни къртовски усилия си успял да събереш 112 поддръжници, трябва да насочиш политическите си амбиции към позицията на домоуправител, не на министър-председател. Макар че за подобен извод би трябвало да могат да помогнат и други дисциплини с техния си начин на мислене, например историята.


Манрико, ти домоуправител ли си?



Неспособността да се справиш с гимназиален изпит по математика е свиделство за липса на елементарни логически умения или въпиюща природна тъпота. Същото важи за грамотното писане или основните познания по чужд език. Математическия талант се проявява в съвсем други случаи. Никой не кара децата да схващат абстрактни математически теории.


Съгласен напълно

тежи също толкова колкото, ако аз заявя, че "на зряла възраст, ако човек още не е автоматизирал простичките граматически правила за правилно членуване в българския език, то той има липса на елементарни когнитивни умения и се отличава с въпиюща природна тъпота"



Жана22 не е така. Правилата за членуване в българския език не са прости, а и нелогични.
nikola_tsanev
05 Юни 2010 21:40
Мнения: 12,247
От: Bulgaria
Познавам доста математици и това, което мога да кажа със съжаление - това, което знаят не им върши практически никаква работа, а им липсват елементарни знания, които са задължителни за общата култура на всеки съвременен човек.


Не съм математик, но след това изказване смятам, че на привържениците Либертас им липсват още повече елементарни знания, задължителни за общата култура на всеки съвременен човек. Не е случаен и успехът им на избори
Brightman
05 Юни 2010 21:47
Мнения: 23,083
От: Bulgaria
Освен това изпитите по математика най-много се доближават до някакъв обективен тест на интелигеността.

Ку-Ку,
какво е интелигентността ?
-
1. Способността да се приспособяваш към средата (животинската интелигентност);
-
2. Способността да променяш средата (човешката интелигентност).
-
От тук и необходимите знания и умения за проявление на интелигентността.
---
Не се сещам за нито един велик политик, фундаментален учен или изобретател, който да е бил и добър математик.
Може би единственото изключение е с началото на Суперструнната теория, но за прерастването й в М-теорията приносът е в идеи и тълкуване, които нямат общо с математиката.
-
Айнщайн например е бил много слаб по математика и математическият апарат на теорията му е правен в последствие и не от него.
Brightman
05 Юни 2010 21:59
Мнения: 23,083
От: Bulgaria
nikola_tsanev,
Съжалявам, но говоря за реални хора, които съм срещал.
И разликата между Либертас и останалите е, че ние не смятаме, че лъжата е пътят към успеха. И не успехът на партията е целта, а на България. Без възможност за успех на България, успехът на партията е безсмислен.
-
С лъжи видяхме до къде стигнахме - 71% от завършващите средно образование не са чували за Парижкия договор, а 20% на къде води магистрала "Тракия".
Зя останалото дето всеки ден го дъвчем, няма смисъл да споменавам.
Ку-Ку
05 Юни 2010 22:27
Мнения: 4,128
От: Bulgaria
Брайти, разбирането на коя да е съвременна наука (например физика, химия, билогия, информатика, психология, социология), както и съвременните икономически науки е невъзможно без математическа грамотност. Но аз имах предвид нещо съвсем различно, а именно че за усвояването на елементарната математика, която се учи в училище не е нужно нищо повече от малко способност за логическо мислене и систематичност.
Добави мнение   Мнения:105 Предишна Страница 2 от 6 1 2 3 4 Следваща »