Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Всеки осми абитуриент не успя да вземе диплома
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:105 Предишна Страница 3 от 6 1 2 3 4 5 Следваща »
Brightman
05 Юни 2010 22:43
Мнения: 23,083
От: Bulgaria
математическа грамотност

Ку-Ку,
нещо не сме се доразбрали. Не говорих за премахване на обучението по математика, а за общото му намаляване и свеждане до полезните неща за тези, които нямат влечение към математиката и няма да стават математици.
-
За разлика от 19 век, информацията сега е огромна и по начина на обучение от 19 век няма да стане друго, освен това което става сега - претупване на предметите и жалки резултати на учениците.
-
Нужно е преструктуриране на принципа на натрупване с принципа на усвояване на фундамента и развиване на способността за търсене, групиране, отсяване и боравене с информация. Т.е. трябва да се формира принципната рамка и способността за класифициране и намиране на конкретна информация за решаване на конкретна цел.
-
Нужно е и постепенно профилиране, още от прогимназията. Тогава вече е ясно, кой какво го влече и му се отдава.
Тези, които искат да стават математици няма никаква пречка да учат дори висша математика в гимназията, но това мъчение и губене на полезно време трябва да бъде спестено на тези с хуманитарни наклонности и интереси.
Старшината
05 Юни 2010 22:54
Мнения: 20,650
От: Bulgaria
Бритман, искаш ли да не се изказваш за математиката и последствията от нея, а? Благодаря.
Brightman
05 Юни 2010 23:03
Мнения: 23,083
От: Bulgaria
Каквото имах да казвам за математиката, вече го казах. Не смятам да й отделям повече внимание.
Моля.
nikola_tsanev
05 Юни 2010 23:04
Мнения: 12,247
От: Bulgaria
Тези, които искат да стават математици няма никаква пречка да учат дори висша математика в гимназията, но това мъчение и губене на полезно време трябва да бъде спестено на тези с хуманитарни наклонности и интереси.


Брайти, завършил сам 91 НЕГ през 1976. Учителят ми по математика Михаил Ковачев вършеше това, което ти казваш, още тогава. Всеки имаше шанс да има 6 в дипломата по математика, стига да реши определено количество задачи. И не от раз, всеки имаше по няколко шанса. Човекът не искаше да разваля на никого бъдещето, просто трябваше да има минимум знания по математика. А за тези, които щяха да кандидатстват с математика, организира кандидатстудентски курс след часовете, водещ на курса беше Костадин Петров Всеки кандидатсващ с математика от онова време знае кой е той - сборника на К. Петров!

Тъй че, спорът хуманитари - естественици за средното образование, който ти поставяш е безпредметен. Важното е да има толерантни и умни учители по математика, като Мишо Ковач, Господ здраве да му дава и дай Боже и толерантни учители по литература, защото на умни попаднах, но на разбрани не
Brightman
05 Юни 2010 23:19
Мнения: 23,083
От: Bulgaria
nikola_tsanev,
браво на твоя учител, но това е била негова субективна позиция и вероятно е бил в нарушение на правилата. Въпросът е за официализиране на този принцип и по точно за профилиране.
-
И аз бях принуден да държа два изпита по математика в УНСС, даже имам петици, но практически, друго от математиката, освен аритметика и елементарна геометрия (когато изчислявах колко да платя на шпакловчиците дето ми ремонтираха апартамента) не ми е трябвало.
Жана22
05 Юни 2010 23:20
Мнения: 896
От: Bulgaria
Никола Цанев, това което ми изглежда нелогично е конструкцията
не са прости, а и нелогични
Математиците не говорят обичайно по този начин, нали? Толкова за родния език и логични или нелогични са правилата му.
Относно чуждите езици и
Същото важи за грамотното писане или основните познания по чужд език.
от цитата "Неспособността да се справиш с гимназиален изпит по математика е свиделство за липса на елементарни логически умения или въпиюща природна тъпота. Същото важи за грамотното писане или основните познания по чужд език.",
ами и с това не съм съгласна. Ако не преподавах чужд език и нямах широки наблюдения върху стотици индивидуални случаи, тези констатации за математиката и чуждия език щях правя и аз; нямаше да си опонираме в случая. Но съм имала ученици, доста интелигентни, при това добри математици, които са били безнадежден случай по чуждия език. А чуждия език сами са избирали да учат. И обратно, ученици с блестящи лингвистични способности /в случая по чужд език/ и същевременно - много слаби математици. Разбира се, много ученици са отлични и в двете области на познанието, а има и такива, за които и двете са тъмна Индия.
Но поне в методиката, която аз съм изучавала, а-бе-то на успешното преподаване е схващането /прието широко в света/, че има различни типове интелигентности, конфигурацията от които е по-различен начин представена във всеки отделен човек. Някои психо-лингивисти смятат, че интелигентностите са 8, други - повече. Но като цяло, противоречие по този въпрос между изследователите няма. Напълно съм съгласна с тях и аз.
Така че, не бива да превъзнасяме или демонизираме този или онзи тип ученик, заради лекотата или трудността, с която се справят с дадена учебна дисциплина. Хората, не бива никога да го забравяме, сме различни. Ценността на всеки е строго индивидуална и не винаги зависи от вродения му талант. Всъщност, ценността му рядко зависи от предразположенията му по рождение. Но това е друга тема и няма да навлизам сега и в тези дълбоки води.
nikola_tsanev
05 Юни 2010 23:27
Мнения: 12,247
От: Bulgaria
След като си завършил икономическия институт, не ме будалкай, поне и просто тройно правило(иначе казано пропорция) ти е трябвало. Това е нужно на всеки счетоводител
nikola_tsanev
05 Юни 2010 23:30
Мнения: 12,247
От: Bulgaria
Жана22, не смятах да споря изобщо и с това:
Така че, не бива да превъзнасяме или демонизираме този или онзи тип ученик, заради лекотата или трудността, с която се справят с дадена учебна дисциплина. Хората, не бива никога да го забравяме, сме различни. Ценността на всеки е строго индивидуална и не винаги зависи от вродения му талант. Всъщност, ценността му рядко зависи от предразположенията му по рождение. Но това е друга тема и няма да навлизам сега и в тези дълбоки води.


съм съгласен
Жана22
05 Юни 2010 23:31
Мнения: 896
От: Bulgaria
Не следя спора ви. Несъмнено Математиката е велика наука, Царица и т.н и подценяването на значението й би било пагубно. Обичам математиката /въпреки двама учители-математици, които се опитваха да ме накарат да я намразя в червата си, докато бях ученичка/и бих желала всички ученици да я обичат. Но уви, не само заложбите на хората, а и психо-емоционалните им реакции и отношения към обектите са различни. Нежеланието или неспособността ни да признаем този простичък факт няма да ни направят по-успешни и щастливи.
aldycrown
06 Юни 2010 01:37
Мнения: 7,421
От: Bulgaria
Всеки осми абитуриент получи ли по едно ламборгини или по един московец? Щото за такива постижения това е наградата.
Отец Попеалушко
06 Юни 2010 03:21
Мнения: 207
От: Bulgaria
Прост народ- силна мафия! Силната мафия все още дава възможност на БСП/ДПС да бъде на важни места в управлението на обществото. Демокрацията дава големи извращения когато един народ не е узрял за нея и обществото се е мафиотизирало. Образованието е само част от трагедията в България и не може да бъде остров на благоденствието. Нужно е радикална промяна в българското общество, което да доведе до обрат в ситуацията във всичките и сфери, а не само в образованието.
VOCI
06 Юни 2010 04:42
Мнения: 28,177
От: Antigua and Barbuda
Шлеповете правят обрата.
курдо коленкофф
06 Юни 2010 06:57
Мнения: 779
От: Australia
Manrico:
Необходима е например, за да разбереш, че когато с няколкогодишни къртовски усилия си успял да събереш 112 поддръжници, трябва да насочиш политическите си амбиции към позицията на домоуправител, не на министър-председател.


по-точно не може да се каже; секи цървул с претенции за Наполеон...
генек
06 Юни 2010 08:04
Мнения: 36,327
От: Bulgaria
Хм, трябва да се съглася с Манрико - математиката дава СИСТЕМНО МИСЛЕНЕ. Познанията за теореми, формули и т.н. ги има в справочниците.
Завърших специализирана математическа паралелка. Влязохме 26 човека, завършихме 19. Останалите се преместиха - за по-лесно.
Бях един от слабаците по математика - имах едва 5. И отличниците от другите класове идваха да им обяснявам задачите. Завърших с 5, 40 - точна стойност. И веднага бях приет в СУ. Отличниците от другите класове поувиснаха.
От 19 души - 19 бяхме приети студенти. Медицина, физика, външна търговия, филологии и т.н.
А сега - за желаещите да потренират акъла си, една задача от тия, дето другарката Цекова ни даваше за разгрявка.
Заместете буквите с цифри, като Т=0.
DONALD
+
HERALD
----------------
ROBERT

Прост сбор. Ах, да - време за решаване - минута и половина.
-----------------------------
Блогът на Генек
Нени Миноно
06 Юни 2010 08:34
Мнения: 427
От: Bulgaria
Разпълзяването на форума по отделни учебни предмети и носталгични спомени отклонва вниманието от това, на което е посветена статията и което е точно формулирано в първите мнения – ТРАГЕДИЯТА И КОШМАРА НА ДНЕШНОТО ОБРАЗОВАНИЕ.
Дано някой, от когото нещо зависи в тази област, да направи нужните изводи от тази статия!
А то– кучетата си лаят, а на кервана изобщо не му пука....

[/quote]
Ebisu-Odaiba
06 Юни 2010 09:11
Мнения: 865
От: Japan
"Education is what remains after one has forgotten everything he learned in school."

- Albert Einstein
Transformerr
06 Юни 2010 09:43
Мнения: 2
От: Bulgaria
Един от най-болните въпроси, който обаче никой не задава, е: "Защо в 9 клас над половината осмокласници идват с високи оценки, но с ниска грамотност?" В гимназиалния етап няма предвидени часове за изучаване на граматика и пропуските просто няма как да се компенсират. И по отношение на т.нар. реформи трябва да се помисли върху този проблем. Личното ми мнение е, че трябва да се въведе задължително изучаване на българска граматика (фонетика, морфология, синтаксис) и от 9 до 12 клас. Иначе...
Top Gun
06 Юни 2010 09:52
Мнения: 5,874
От: Bulgaria
.....Иначе става това което слушаме по половината телевизии - равна реч с паузи по средата на изречението и възходяща интонация в края. За сегашните говорители Бети Чампоева само може да бъде пример за подражание
Brightman
06 Юни 2010 10:03
Мнения: 23,083
От: Bulgaria
трябва да се въведе задължително изучаване на българска граматика (фонетика, морфология, синтаксис) и от 9 до 12 клас.

Точно. Там й е мястото. Преди това има единствено затормозващ ефект. В началното училище трябва да се наблегне на практическо писане и четене и практическите правописни правила. А теорията - когато учениците са достатъчно големи за да могат и да я разберат, а не просто да трябва да я зубрят и забравят моментално след това.
nanyac
06 Юни 2010 10:09
Мнения: 6,614
От: Bulgaria
По въпроса колко е важна за обществото ни науката (??) "Български Език" и особенно след паралелите с математиката мога да кажа следното:
С добра (не гениална) математика бъдещият човек може да стане читав инженер. С ниво малко над елементарното е добър шлосер, дърводелец и т.н.
С правилен Български Език получаваме журналисти, администратори, рекламни агенти, адвокати. Все хора които са в бизнеса с думите. Приятна, чиста и желана работа, няма прах, не хвърчат стружки. Ето защо имаме излишък от тези специалисти и недостиг на предходните. Свръхпроизводството превръща думите в празни приказки които никой не консумира освен за суровина в производството на други празни приказки. Освен това за да се защити отрасъла изработва задължителни правила (още приказки) принуждаващи например за забиване на един пирон да се напише фактура в два екземпляра со все атрибути.
И какво се оказва в крайна сметка? Прекалено много ресурси на обществото ни се насочват в правене на нещо със съмнителна реална стойност. На фона на тоя извод предложението на Бритни да се намалят часовете по математика за сметка на часовете по думи ми идва малко нагорно. Политиците са асове в нагаждане на думи, манипулирането и изопачаването. Те владеят перфектно членуването. Просто това им е работата да членуват правилно. Като гледам и произведените от Либертас приказки за образованието и виждам каква притоплена манджа ни сервират с благи намерения. Компютризация ли? Стара стока от Бай Тошово време, поизлъскана и е на тезгяха. Това ли е проблема на образованието, машинките? Подреди им повечко да си цъкат фейсбука и чакай някой ден да станат работници и да работят.
1. Дисциплина
2. Стипендии и поощрения.
Е това е важното.
И задължително да се забрани "изучаването на автори". Децата трябва да четат, ако не разбират автора значи не е за тях, но да наизустяват анализите на някой посредник-литератор е отвратително.
Добави мнение   Мнения:105 Предишна Страница 3 от 6 1 2 3 4 5 Следваща »