Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Късите крака на спънатите лихви
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:168 « Предишна Страница 7 от 9 5 6 7 8 9 Следваща
kaily
07 Юни 2010 17:12
Мнения: 35,647
От: Bulgaria
Абе някой знае ли какво се случва с последния шеф на Булбанк, който до последно беше против продажбата и на Уникредит?
Къде е сега тоя човек?

_________________________________
ДЪРЖАВАТА ТОВА Е ФАРС - http://www.kaily.dir.bg
Mitev
07 Юни 2010 17:22
Мнения: 20,056
От: Bulgaria
Днес превеждах здравните си осигуровки в банка ДСК. Вдигнали са преводната такса от 1, 50 на 2, 00 лв, което е увеличение с над 33%. Че всички банки имат кожодерски лихви по заемите е факт. Но това не им стига, та намират още много начини да печелят. И друг път съм писал, че себестойността на банковия превод е едноцифрено число стотинки, а сега вземат вече 200 стотинки за преводна такса. Колко процента им е нормата на печалбата? Да не говорим пък, че когато нямаш сметка в същата банка, за преводна такса вземат цели 6 лв. И няма кой да озапти тази лакомия. Всички банки са си плюли в устата по този въпрос. Инак правителствата отвреме навреме пред празници почват "война" със спекулата, защото някой надул цените със 100 или 200 %. Не че съм за такава практика на надуване на цените, ама защо не се загледат в банките, които предлагат услугата банков превод на цена не един или два пъти по-висока от разходите за нея, а стотици пъти по-висока. А онзи ден отчетоха, че въпреки кризата, банковия сектор, за разлика от производствения, е на печалба, чувствителна при това.

Fantata
07 Юни 2010 17:24
Мнения: 4,153
От: Bulgaria
rki, за теб и други интересуващи се защо Сарко що така говори и какво е вероятно да ни споходи Натиснете тук

За останалите радио БДЦ (Боко-Дянката-Цецко). Забавлявайте се
хунвейбин
07 Юни 2010 17:27
Мнения: 9,895
От: Bulgaria
Мога да ти кажа къде е последният шеф приватизатор от времето на др.Костов.В една черно бяла страна , Африканска. , заедно с едни други банкери.
Като искаш да ги видиш , вземаш самолета , отиваш на сафари и ако имаш късмет ги срещаш.А може и по дворците да търсиш , всичко е възможно, ако си достатъчно упорита в търсенето. , , Труден и тежък" живот живеят
МВР и ДАНС обаче не може да ги открие , защото изобщо не ги търси?
Пенка от Прокатния
07 Юни 2010 17:28
Мнения: 2,210
От: Bulgaria

Няма никакви печатани пари , ама никакви. Това не са емисионни банки. В оборот са действуващите пари , на вложителите.

Не е баш така. Банките може и да не печатат пари, но "създават" такива чрез механизма известен като депозитна (парична) мултипликация. При него едни и същи пари се дават по няколко пъти на заем. Така се получава и разликата между паричните агрегати (М1, М2 до М3 в България и до М7 в САЩ) или между така наречените тесни и широки пари. За България, паричния мултипликатор се движи около 3. Т.е. за всяко евро влязло отвън, банките са мултиплицирали и са създали по 3 евра. Това има различни ефекти, един от които обаче е обезценяване на труда тъй като за всеки лев придобит с труд и вложен на депозит, банките чрез кредитите създават търсене за 3 лева. И макар и да няма пряка връзка между двете, но това е една от причините жилищата да са около 3 пъти по-скъпи отколкото биха били ако нямаше такава мултипликация.


____________________________
Всеки, който вярва, че експоненциалният растеж на паричната маса може да продължи до безкрайност, в един ограничен свят, е или луд или макроикономист
Mars Attack
07 Юни 2010 17:30
Мнения: 12,996
От: Bulgaria
Широко му е на Хърсев около врата, сигурно не плаща ипотечен кредит. Имам моя рлднина с такъв заем и банката си разиграва коня, както си иска. Нормално % по ипотечния кредит (при променлив такъв) се преразглеждат веднъж годишно, на датата на подписване на договра между клиента и банката, но у нса изобщо не е така - банката си повишава лихвата, както и когато й скимне, почти винаги в ущърб на клиентите. Ненормална ситуация без ясни правила, където банката коли и беси, а клиентът е жертвеното агне, което няма как да се защити от подобни своеволия и безобразия. За което на банките трябва да им се сложи намордник - ясни правила, които те да спазват в отношенията си с клиентите.
хунвейбин
07 Юни 2010 17:53
Мнения: 9,895
От: Bulgaria
Ако банката , от едната страна кредитира строителя , от другата купувача –това е агрегат , невидим за простосмъртните.
Агрегат означава , едновременно да генерираш средството и след това да се възползваш от него .
За свой хора е великолепен.Брата на др. Милен Велчев , Батковци и братовчеди , Ковачки , замените на горите , елитните комплекси , боновата приватизация.
Агрегати , агрегати , агрегати.
Те позволяват парите да се умножават , на не печатат пари за обръщение.
Когато построят и станат собственици , печелят от бизнеса .Когато построят и продадат на най конюнктурните места , печелят от конюнктурата.
Такива пари могат и от банките майки да постъпват , а банките зад завесата да са и огромни собственици.
Аз все още не съм чул , да е проявена собствеността , особено на офшорките , които легализират инвестициите.
А и да са само те , агрегатите.
Агрегатното състояние издава агрегатите.
Когато едни умират от получените кредити , други възкръсват за вечен живот.
хикса
07 Юни 2010 18:01
Мнения: 5,046
От: Bulgaria
Марсе, едни мои познати, които живеят във Виена, живяха 20-тина години под наем, щото бяха сметнали, че това било по-изгодно от ипотечен кредит и миналата година си купиха апартамент. Така че банките в България не се държат по-различно отколкото в Европа или където щете, просто българските кредитополучатели много мразят да мислят и си мечтаят някой друг да им прави сметката. Ама то в тоя свят е така, не можеш да се скриеш от него, ако не го пуснеш да влезе през главата, той ти влиза през задника.
Old_BG
07 Юни 2010 18:14
Мнения: 22,342
От: Kiribati
Пеппи,
ей ти още малко регулирани цени
1. Одитори –регулирани цени на услугите
2. Фармацевти - изключителни права, регулирани цени, ограничения за формата на
собственост
3. Архитекти – изключителни права, допълнителни изисквания за стаж,
регулирани цени на услугите
4. Инженери - изключителни права, регулирани цени на услугите

Институт за пазарна икономика
http://www.ime.bg
Септември 2009 година

Не съм адвокат на адвокатите просто.
хунвейбин
07 Юни 2010 18:15
Мнения: 9,895
От: Bulgaria
Голяма логика.Някъде , някой , по цял свят е така.
Ако няма печеливши , няма да се юрнат губещите.
Съотношението е важно , а не това че ги има.
А това е истина.
По един начин и като по сигнал от Господ се държат.
Кризата падна от небето , изчезнаха влакови композиции с пари , оказа се че нито ЦРУ , нито ФБР , да не пропускаме ДАНС , ги е видял накъде са отпътували , нито в кой склад са разтоварени.
Нищо чудно само от станция МИР да са видени , така са се залюбили в момента и толкова са единни под юргана.

Пенка от Прокатния
07 Юни 2010 18:26
Мнения: 2,210
От: Bulgaria

ей ти още малко регулирани цени:
1. Одитори...
2. Фармацевти...
3. Архитекти...

Благодаря! Ами значи, Сидеров не е извадил кой знае колко (ако е изобщо!) антипазарна идея!
(Не съм му адвокатка)

П.П.
Пропуснал си (ти или ИПИ) нотариусите - изключителни права, допълнителни изисквания за стаж, регулирани цени на услугите, териториални ограничения.
И не знам защо си сложил инженерите! Може би някои вид(ове) инженери? Или може би, финансовите инженери (ако това са инженери) ще бъдат вкарани в регулация?

____________________________
Всеки, който вярва, че експоненциалният растеж на паричната маса може да продължи до безкрайност, в един ограничен свят, е или луд или макроикономист

Редактирано от - Пенка от Прокатния на 07/6/2010 г/ 18:32:16

kaily
07 Юни 2010 18:31
Мнения: 35,647
От: Bulgaria
левъридж май му се викаше, тук едни висши финансисти се тупаха по гърба колко много отбират преди време.
И използваха думички като тая.
Това е рамото, което ти дава банката, ако имаш 10 лева, банката ти дава 100.
Другото е не 3 пъти, а повече, дето банката умножава реалните пари с разни механизми.
Знае се, че само 3% от съществуващите в момента по света пари имат стоково покритие. Значи 97% е въздух под налягане, балон.
Значи банките и спекулантите са виновни за инфлацията, която пък какво парви? Изяжда спестяванията на обикновения човек. Щото сега ако спестиш 10 лева, с които можеш да си купиш 10 хляба, след 10 години с тия пари ще можеш да си купиш само 5 хляба. Инфлацията ще ти е изяла останалите 5.
А инфлацията я пораждат именно банките и спекулантите.

_________________________________
ДЪРЖАВАТА ТОВА Е ФАРС - http://www.kaily.dir.bg
Пенка от Прокатния
07 Юни 2010 18:41
Мнения: 2,210
От: Bulgaria

Кайли,
не си права за инфлацията. Инфлацията я пораждат централните банки (а не търговските или спекулантите) и то съвсем умишлено. Официалната цел на ЕЦБ например е инфлация под 2%, но не много под 2%. Същия е процента и за канадската ЦБ, а за другите не знам. От това разбира се печелят и търговските банки и спекулантите, но това е заради царящата към момента парадигма за кредитно-задвижваната икономика.

Също така, ливъридж и парична мултипликация са различни неща. И коефицента на паричната мултипликация в България е колкото казах - около 3. Източник - Натиснете тук.

____________________________
Всеки, който вярва, че експоненциалният растеж на паричната маса може да продължи до безкрайност, в един ограничен свят, е или луд или макроикономист

Редактирано от - Пенка от Прокатния на 07/6/2010 г/ 19:06:17

хунвейбин
07 Юни 2010 19:09
Мнения: 9,895
От: Bulgaria
Инфлация на търсенето и инфлация на предлагането , са едни от най опасните форми на инфлацията.Те се пораждат от Търговските банки.
Раздадените кредити от търговските банки са КРЕДИТНА инфлация-която поражда инфлация в търсенето и инфлация в предлагането.
Колкото повече са раздадените и за колкото по –голям период са раздадени , толкова тя е по голяма.Паднала е покупателната възможност , след вземането на кредита , до момента на неговото изплащане.
Щом е паднала , това е инфлация.
Това е една от най опасните форми на инфлация.
Вдигането на цените на масовите стоки-ток , парно , и т.н. също е инфлация .Ценова инфлация , инфлация при цените.
Всяко падане на потреблението , на покупателната способност , това е ИНФЛАЦИЯ.
Драматично пада потреблението , пада кръговрата на парите , пада икономиката , фирмите се разоряват, безработицата расте , процеса зацикля?
Пенка от Прокатния
07 Юни 2010 19:21
Мнения: 2,210
От: Bulgaria

Инфлация на търсенето и инфлация на предлагането , са едни от най опасните форми на инфлацията.Те се пораждат от Търговските банки.

Да, но да не забравяме откъде в края на краищата черпят ресурс търговските банки. Също така, да не забравяме, че централните банки извършват търговски операции на открития пазар с цел регулация на паричната маса, а от там и на инфлацията. И целта на централните банки е тази - около 2% инфлация. Отделно измерването на самата инфлация и хватките свързани с това, но това е една друга тема...


____________________________
Всеки, който вярва, че експоненциалният растеж на паричната маса може да продължи до безкрайност, в един ограничен свят, е или луд или макроикономист
Пенка от Прокатния
07 Юни 2010 19:22
Мнения: 2,210
От: Bulgaria

Също така, не трябва да се забравя, че известен процент лоши кредити са по дефиниция заложени в кредитната система като такава. "Теолозите" на системата наричат това креативно разрушение и говорят за него като за съпътстващ продукт, резултат от това, че някой не си е направил добре сметката. Истината обаче е, че няма как, всички, които са взели кредити да ги върнат. Все някои ще изгърмят. Иначе би се получило експоненциално нарастване на паричната маса и системата би експлоадирала (толкова по-бързо колкото по-високи са лихвите). Т.е. в кредитната система по принцип е заложен провала на определен процент кредитополучатели и така кредитната система стимулира конкуренцията и отпадането на най-слабите.
...Което разбира се, НЕ го пише в учебниците и книгите (или поне аз не съм попадала) защото е демотивиращо и не трябва да се знае.

____________________________
Всеки, който вярва, че експоненциалният растеж на паричната маса може да продължи до безкрайност, в един ограничен свят, е или луд или макроикономист

Редактирано от - Пенка от Прокатния на 07/6/2010 г/ 19:31:43

rossenf
07 Юни 2010 19:25
Мнения: 1,956
От: USA
Срам, не срам, от мен на Хърсев. А за форумците със милите спомени по ниските лихви на соца, и със мечти за регулация - да си спомнят също така колко се чакаше за жилище и кола по време оно. Ако те са от онея дет не са чакали - дмгнчквгз.
Пенка от Прокатния
07 Юни 2010 19:29
Мнения: 2,210
От: Bulgaria

А пък преди соца се чакаше още повече, а коли изобщо нямаше...


____________________________
Всеки, който вярва, че експоненциалният растеж на паричната маса може да продължи до безкрайност, в един ограничен свят, е или луд или макроикономист
kaily
07 Юни 2010 19:37
Мнения: 35,647
От: Bulgaria
А пък преди соца се чакаше още повече, а коли изобщо нямаше...

Кое си е верно, верно си е.


_________________________________
ДЪРЖАВАТА ТОВА Е ФАРС - http://www.kaily.dir.bg
Heat
07 Юни 2010 19:38
Мнения: 13,716
От: Bulgaria
за всяко евро влязло отвън, банките са мултиплицирали и са създали по 3 евра. Това има различни ефекти, един от които обаче е обезценяване на труда тъй като за всеки лев придобит с труд и вложен на депозит, банките чрез кредитите създават търсене за 3 лева.

При създаването на тези, да кажем 3 лева, само кредити ли се създават или има и някакви депозити в схемата?
Някаква опростена схема от левчето в банката до трите хляба по левче от пекарната?
Добави мнение   Мнения:168 « Предишна Страница 7 от 9 5 6 7 8 9 Следваща