Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Борисов не е хъш, а Банкя не е Браила
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:379 « Предишна Страница 16 от 19 14 15 16 17 18 Следваща »
Туткалчев
19 Сеп 2010 17:53
Мнения: 30,781
От: Bulgaria
Митев, не споделям постулатите на марксизма, още по-малко частния въпрос за базата и надстройката. Още по-пълен абсурд за пряката демокрация е тя да съществува в тоталитарно общество, контролирано от край до край от една партия.
Пряката демокрация, ще обясня още веднъж, е механизъм, по който суверенът (шест и половина милиона избиратели):
1. Избира своите представители в изпълнителната, законодателната и съдебната власт, контролира дейността им и ги отзовава, ако трябва (това, което той върши сега, е да избере само представителите си в законодателната власт, които след това чрез съответните механизми избират и изпълнителната, и съдебната власт, без при това да имаме никакви възможности да ги контролираме, а още по-малко да ги отзоваваме);
2. Определя решенията по най-важните вътрешни и външни проблеми на страната (примерно дали да участваме във войната в Афганистан; дали да строим "Белене", дали да национализираме електроразпределителните дружества, и т.н.);
3. Авалира ключови закони или положения в тях: например за бюджета, за просветата, за здравеопазването, за донорството, за заменките, за хазарта, за проституцията и т.н.
В този смисъл това, че сме приели частната собственост и произтичащите от нея обществени отношения, за свещена, изобщо не пречи на пряката демокрация.
E6
19 Сеп 2010 17:55
Мнения: 29,550
От: 0
При мажоритарния елемент има една основна уловка - партии с по-малко гласове, могат да спечелят повече места, ако са заложили на по-качествени хора. Например - партия А срещу партия Б в мажоритарни избори. Партия А печели в девет общини с един глас разлика. Партия Б печели в десетата община със 100 гласа разлика. Сумарно гласове от десетте общини - повече за партия Б, но като депутати в парламента, партия А - 9 депутати, партия Б - 1 депутат.
Освен това мажоритарния елемент играе като филтър за случайни хора в политиката, както и система за контрол върху политически грешки.
Пример:
Ако утре има мажоритарни парламентарни избори в Плевен при задължително гласуване, някой може ли да се обзаложи, че леля Цецка с безбройните си гафове и тъпизми ще стане отново депутат, при една алтернативна силна местна кандидатура??
Mitev
19 Сеп 2010 17:57
Мнения: 20,056
От: Bulgaria
Никой не забранява и не лишава който и да е да придобие средства за производство. Омръзна ми вече да ти обяснявам, а ти да си пееш все старите мантри.


Бени,
имаш още много да учиш за да почнеш да обясняваш подобни неща. Да, права си, де юре никой не забранява и не лишава който и да е да придобие средства за производство. Но де факто - виж постинга ми от преди малко за действието на закона за стойността и положението на участниците в икономическата действителност. Само не се опитвай да ми обясняваш нещата единствено с кадърност или некадърност на различните участници в иконическия живот. Нещата са далеч по-сложни за да ти ги описвам в един постинг.
ПП.
На мен пък не ми омръзва да се смея как се опитваш да ми обясняваш неща, които познаваш много, ама много по-малко от мен.

Manrico
19 Сеп 2010 17:59
Мнения: 31,153
От: Bulgaria
Пример:
Ако утре има мажоритарни парламентарни избори в Плевен при задължително гласуване, някой може ли да се обзаложи, че леля Цецка с безбройните си гафове и тъпизми ще стане отново депутат, при една алтернативна силна местна кандидатура??
Леля ти Цецка е избрана именно на мажоритарните избори в Плевен
Натиснете тук

_______________________
Покажи неуважение към георги първанов (гоцэ), пиши името му с малка буква!
Блогът на Манрико
Туткалчев
19 Сеп 2010 18:01
Мнения: 30,781
От: Bulgaria
Митев, когато говоря за античната цивилизация, естествено имам предвид само пълноправното мъжко население, изключвайки жените, робите и свободните, но непълноправни граждани, каквито в Атина например са т.на. "метеки". Мисля, че това се подразбира. Колкото до понятия като "роби на наемния труд", не си служа с тях.
Не виждам какво е отношението на закона за стойността с пряката демокрация. Поне от абзаца, който си написал по този въпрос, не става ясно.
Benedicta
19 Сеп 2010 18:01
Мнения: 17,577
От: Bulgaria
да ми обясняваш неща, които познаваш много, ама много по-малко от мен.

Ти познаваш една теория, която е доказана утопия, т.е нещо неприложимо в живота, затова всяка утопия по своята същност е НЕПОЗНАВАНЕ на реалностите, така че ти нищо не знаеш.
E6
19 Сеп 2010 18:02
Мнения: 29,550
От: 0
Мажоритарният вот на последните избори просто се смеси с пропорционалния, защото населението не е свикнало на това и гласуваше по инерция за ГЕРБ. Мажоритарно влязоха хора като Божо, Цецка и Вежди, които не съм сигурен дали ще влязат в един следващ парламент (мажоритарно). Когато се гласуваше за Велико народно събрание системата (ако не ме лъже паметта) беше такава, че един кандидат можеше да се явява и мажоритарно и пропорционално, т.е. пускаха се популярните лица в партията да взимат допълнителни мандати, но при евентуален неуспех, влизаха в пропорционалната листа.
Mitev
19 Сеп 2010 18:04
Мнения: 20,056
От: Bulgaria
Митев, не споделям постулатите на марксизма, още по-малко частния въпрос за базата и надстройката.
----------------------------------------- -----------------------
В този смисъл това, че сме приели частната собственост и произтичащите от нея обществени отношения, за свещена, изобщо не пречи на пряката демокрация.


Туткалчев,
това, че не споделяш постулатите на марксизма по отношение на въпроса за базата и надстройката не ги прави неверни. Напротив. Животът ги потвърждава непрекъснато.
Частната собственост върху средствата за производство е два вида - частна, базираща се на собствен труд, (нейна разновидност е трудовата кооперативна собственост) и частнокапиталистическа - която се поставя в движение с помощта на наемен труд. Много има да чакаш и няма да дочакаш при господство на частнокапиталистическа собственост суверенът, народът, да диктува какво ще става в страната. За съжаление.

E6
19 Сеп 2010 18:05
Мнения: 29,550
От: 0
Манрико - ти въообще четеш ли или реагираш на текст по ключови думи??
Леля Цецка е избрана в Плевен, което е основа на моя въпрос: "АКО утре има ПАК маж. избори със задължително гласуване, някой ще се обзаложи ли, че Леля Ц. ПАК ще влезе мажоритарно в парламента, след като хората я поопознаха вече и при наличието на силна местна кандидатура (по възможност партийно НЕоцветена)
По-бавно не мога да го напиша....
Gan(ю)гоТрий
19 Сеп 2010 18:05
Мнения: 20,679
От: Bulgaria
Туткалчев, за всичко си прав. Но някои неща са ти идеализъм(утопия), т.е. възможни са, но няма ги условията за това. Пример: Искаш да свариш яйца - хубаво. Имаш яйца, котлон, тенджерка и вода. Но ако котлонът ти не работи или му е изгорял единия реотан няма да ядеш варени яйца или ще ги ядеш малко ПО-КЪСНО. Най-трудното е осигуряването на условията. После яйцата са лесни.
Zmeja
19 Сеп 2010 18:06
Мнения: 35,948
От: Bulgaria
Някъде около 1990 г. се хванах на бас с един приятел-демократ, че България ще стане нормална страна едва след 4-5 парламента, когато утихнат страстите и хората започнат да разсъждават със собствените си глави, а не с тези на самоназначилите се за вождове. Явно съм бил прекален оптимист. Загубих баса! Признавам. Но по-важното е, че и той не го спечели защото твърдеше, че само след 10-ина години, т.е. някъде към 2000 г. вече ще сме нормална и модерна държава. А беше с три висши образования, ерудиран, бивш представител в Сингапур, директор на търговска централа и пр.
Туткалчев
19 Сеп 2010 18:07
Мнения: 30,781
От: Bulgaria
Е6, мажоритарните избори все повече отпадат като възможност за представителство, защото:
1. Изкривяват това представителство (може с доста по-малък общ брой гласове да получиш пълна доминация в парламента), което е несправедливо;
2. Народните представители получават прекомерно голяма самостоятелност, превръщат се в свободни играчи, което пречи да се изпълнява партийна политика. А това неминуемо води до хаос, да не говорим, че у нас това ще означава див лобизъм;
3. Въпросните кандидатури пак ще бъдат излъчени от досегашните партии, затънали в досегашните отношения (пример: предлагат нещастника Станишко и неговата камарила просто защото те са ръководството на партията).
За задължителното гласуване пък да не говорим - не намирам положителни страни в него.
Mars Attack
19 Сеп 2010 18:09
Мнения: 12,996
От: Bulgaria
Benedicta,


Я му изОкай ей това на Митев, пък може и да те разбере: Натиснете тук

Туткалчев
19 Сеп 2010 18:12
Мнения: 30,781
От: Bulgaria
Гане, казвам, че пряката демокрация ще стане след 20-25 години, и то първо в развитите демократични страни, а ние като примерен кудук ще я внедрим, защото ще ни я наложат. Нямам илюзии, че е възможна тук и сега.
Което обаче не пречи да мислим за нея.
Manrico
19 Сеп 2010 18:14
Мнения: 31,153
От: Bulgaria
Ами аз не отговарям на въпроса ти и мога да отговоря само, че не бих се обзаложил за нищо. Ако не е леля Цецка, при мажоритарни избори вероятно ще бъде избран някой кандидат на партията, която е на гребена на вълната. Хубаво нещо са мажоритарните избори, но се съмнявам, че ще решат съществените проблеми. Освен един - вероятно ще дадат на спечелилата партия стабилно мнозинство, което ще и позволи да си провежда политиката, без да търси коалиции. Ако сегашният параламент беше избран мажоритарно, според мен ГЕРБ щеше да има голямо мнозинство, БСП щеше да е доста по-слабо представена, ДПС пак щеше да е представена заради компактния си електорат. Атака и сините я вкарали по 1-2 депутати, я не, може да има 2-3 уж независими. Това повече ли щеше да ти харесва?

_______________________
Покажи неуважение към георги първанов (гоцэ), пиши името му с малка буква!
Блогът на Манрико
Mars Attack
19 Сеп 2010 18:14
Мнения: 12,996
От: Bulgaria
Zmej,


На това му викахме Натиснете тук

Уви, не стана реалност !
Туткалчев
19 Сеп 2010 18:14
Мнения: 30,781
От: Bulgaria
Митев, казваш:
Много има да чакаш и няма да дочакаш при господство на частнокапиталистическа собственост суверенът, народът, да диктува какво ще става в страната. За съжаление.

Братска Швейцария не е ли страна, в която има господство на частнокапиталистическата собственост? Пък на, има пряка демокрация.
Какво ще кажеш?
Сократ-май
19 Сеп 2010 18:16
Мнения: 30,841
От: Bulgaria
Марсе,
По повод предишното ти изказване.
Много пъти съм казвал, че коренът на злото се крие в съзнателно изопачения модел на прехода.
Ясно беше, че ще трябва да имаме капиталисти. Но първоначалният план предвиждаше това да бъдат хора от така наречената стопанска номенклатура. Представи си един директор, получил като подарък собствения си завод (плюс евентуално и куфарче с пари). Щеше ли той да приеме закриване на производството, защото някой някъде бил казал? Щеше ли да търси помощ от неграмотни мутри, за да върти далавери? Щеше ли да позволява заводът да поема загубите, а някой на кранчето да дои печалбите?
Все ми се струва, че нямаше да стане точно така.
Именно затова беше скорострелният преврат на 10 ноември. Партийната номенклатура трябваше да защити властта си - иначе отиваше на бунището.
Mitev
19 Сеп 2010 18:16
Мнения: 20,056
От: Bulgaria
Митев, когато говоря за античната цивилизация, [quote]естествено имам предвид само пълноправното мъжко население
, изключвайки жените, робите и свободните, но непълноправни граждани, каквито в Атина например са т.на. "метеки". Мисля, че това се подразбира. Колкото до понятия като "роби на наемния труд", не си служа с тях.[/quote]

Туткалчев,
де факто и сега си имаме "пълноправно (е не само мъжко) население", на което фактът, че не е нормативно закрепено в конституцията или в друг закон господстващото му положение, не му пречи да господства в страната. За него демокрацията е пълна и всеобхватна. Разполага с държавен апарат - армия, полиция, съдебна система, прокуратура. Негови са печатните и електронните медии. А в резерв има и мутри.
Другата част от населението, която по конституция има равни права с първите, де факто е по-малко равна на тях. Или ще твърдиш, че наблюдаваната действителност у нас свидетелства за нещо друго? Едните формално нямат право да господстват при вземането на решенията , но имат възможност, а другите имат право, но нямат възможност.
В цялата човешка история няма пример за съществувала истинска демокрация.
Правилно посочваш, че и при античната цивилизация демокрацията е само за пълноправното мъжко население. Да не би да мислиш, че останалата част от населението е била питана, дали е съгласна с това положение на нещата? По същия начин и днес не питат масата хора, които по конституция трябва да имат право да изпълняват ролята на суверен. [/quote]


Редактирано от - Mitev на 19/9/2010 г/ 18:36:34

Mars Attack
19 Сеп 2010 18:17
Мнения: 12,996
От: Bulgaria
"Братска Швейцария ..."


Ами да й бяхме станали един кантон, и - готово !
Добави мнение   Мнения:379 « Предишна Страница 16 от 19 14 15 16 17 18 Следваща »