Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Добър или лош, луд или не, Фердинанд заслужава да си го погребем
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:331 « Предишна Страница 16 от 17 14 15 16 17 Следваща
Берия
10 Окт 2010 21:16
Мнения: 999
От:
Caravaggio
Оттук нататък ще затънем в семантика, защото спокойно мога да запитам - откъде са корените на разделите в Наказателните кодекси, които третират кражбата във всичките й вариации? Да не би от Божиите заповеди? За израелския Закон за Завръщането да не говорим...
... по-добре да спрем дотук, ако не възразяваш.

Напълно съгласен.
Сибила
10 Окт 2010 21:40
Мнения: 15,613
От: Bulgaria
Мето, невъзможно е да синтезирам в един постинг всичко, което съм писала тук в продължение на осем години за противопоставянето република /монархия, но бъди убеден, че то е една цялостно изградена концепция, която съм защитила с достатъчно убедителни и надеждни аргументи, съвсем спокойно, без крясъци и тропане с юмрук по масата.
Имам предвид конституционните монархии, каквито са повечето европейски монархии, тоест, абсолютната власт на монарха е ограничена от конституцията и парламента.

Ако твърдиш, че с хората, които живеят в държава с форма на управление монархия се отнасят като с боклуци, оооо, кажи това на един холандец, швед или датчанин, сигурна съм че изобщо няма да разберат какво им казваш.

Наскоро, от едно изследване на световна агенция научихме, че датчаните се считат за най-щастливите хора на света. Аз бях там и се убедих - наистина изглеждат такива.

Откъс от една интересна статия, имаща връзка със секуларната и теократична държава - много интересна, препоръчвам:

Както апологетите на абсолютистки системи като Боден и Хобс, така и защитниците на принципа за народни права и суверенитет на народа, основават своите аргументи върху тези на Марсилио. Демокрацията – идеализацията на народа като върховна власт в Държавата – е довела до тирании толкова зловещи, колкото и всички онези, осъществени от монархически или църковни форми на управление.

Натиснете тук

Размисли за революцията във Франция

Натиснете тук

чийто автор е англичанин и чиито заключения трудно могат да бъдат оборени.

Крю,

цялото великолепие/почти/ на архитектурата на Париж и гледките от него се дължи на нейната монархия. Верно, революцията унищожавала - църкви, сгради, затваряла бибилиотеки и университети, горила книги, картини, рушила паметници, изхвърлила най-великите френски крале от гробниците им, но и много е останало, а пък което не - днешните французи прецизно и скъпо го реставрират, камъче по камъче и по старите скици, и Париж е пак столицата на света.

Веднъж си говорихме с Анастас, а той разказа как Франция е свикнала на всякакви посещения на държавници от най-висок ранг, но най голямата навалица се събира тогава, когато английската кралица пристигне на посещение и всички французи се стичат да разглеждат каляската, от която НВ им помахва с ръка.
Може би, тайничко и гузничко, без да си го признават, френската монархия им липсва.

Не твърдя, само подозирам,

И да завърша с една фраза на Марк Твен, която вече много пъти цитирам:

Републиките са кратки, монархиите са вечни.



Редактирано от - Сибила на 10/10/2010 г/ 21:46:49

Boatswain Spyder
10 Окт 2010 22:32
Мнения: 6,240
От: Bulgaria
.
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: Boatswain Spyder
Sta
10 Окт 2010 22:39
Мнения: 5,780
От: United States
Берия:
Доколкото разбирам, за теб "република = секуларна държава".

Неправилно разбираш. Правилното разбиране е "секуларна държава" -> следователно, република. Или: всяка секуларна държава е република. Затова като се каже секуларна държава, излишно е да се подчертава че е република - ясно е че е така. По същия начин като се каже пъстърва не е необходимо да се допълни че е риба. Затуй примерът ти с Иран не е по същество. Както и доказателството ти, че "република не е равно секуларна държава". Все едно да ми докажеш, че риба не е равно на пъстърва. Ами не е. Никой не е казал че е.
metamorph
10 Окт 2010 22:51
Мнения: 3,699
От: Bulgaria
Берия
10 Окт 2010 22:55
Мнения: 999
От:
Сибила
И да завърша с една фраза на Марк Твен, която вече много пъти цитирам:
Републиките са кратки, монархиите са вечни.

Хм... нещо не съм запознат с такава фраза на Марк Твен. Не че ако я имаше, това би променило нещата радикално - вероятно всеки би останал на позициите, които има. Но като си се захванала да цитираш Марк Твен като авторитет, хайде и аз да го цитирам:
I wish I might live fifty years longer; I believe I should see the thrones of Europe selling at auction for old iron. I believe I should really see the end of what is surely the grotesquest of all the swindles ever invented by man-- monarchy.
- Letter to Sylvester Baxter of Boston Herald, 1889
В бърз превод:
Иска ми се да бих живял още 50 години; вярвам, че тогава би трябвало да видя троновете на Европа продавани на аукцион за старо желязо. Вярвам, че би трябвало наистина да видя края на това, което е със сигурност най-гротескното от всички мошеничества, измислени от човека - монархията.

Берия
10 Окт 2010 23:08
Мнения: 999
От:
Sta
Правилното разбиране е "секуларна държава" -> следователно, република. Или: всяка секуларна държава е република.

Ми... и тук опираме до дефинициите. Ако вземем само първия показател от "моята" дефиниция, то тогава липсата на "държавна религия" в конституцията на съответната страна я прави секуларна (без оглед на това дали е монархия или република). Примери за "секуларни" монархии от такъв род: Белгия, Холандия, Швеция, даже Лесото... хайде да спра дотук - ето една карта на света, на която са маркирани държавите с "държавно установени" религии(снимка: натиснете тук)
Sta
10 Окт 2010 23:25
Мнения: 5,780
От: United States
Сега вече правилно разбираш. Но преди това ти каза, че "монархическият институт се води по принцип като свързан с власт, дадена от бога". Затуй предположих "твоята дефиниция" изключва монархиите от кръга на секуларните държави. Поне до преди да напишеш последния ти постинг. Затуй ми беше думата - че противоречиш на собствената си дефиниция, а не каква точно да е тя. Явно вече изяснихме недоразумението чрез леката промяна на дефиницията, която ти предлагаш.
Берия
10 Окт 2010 23:28
Мнения: 999
От:
Sta
Сега вече правилно разбираш. Но преди това ти каза, че "монархическият институт се води по принцип като свързан с власт, дадена от бога".

Да, така е, зададох си този въпрос преди да си уточня сам за себе си дефинициите.
бонго-бонго
11 Окт 2010 01:03
Мнения: 26,313
От: Swaziland
Грешиш - Англия, Норвегия и Андора са точно теокрации, защото Държавният глава е глава и на съответната църква.

Невярно, поне за Англия. Короната там е "управител" на църквата, а не глава. Ролята е чисто административна - няма канонични последици. Освен това, от 18ти век няма "крале на англия", кралете там са крале на Обединеното кралство и макар да са управители на англиканската църква, са и членове на Шотландската презвитерианска църква. Системата е малко объркана, като се прибавят и споровете около тази титла през последните 15тина гидини. Правителството на Блеър се опота да я премахне, за да има истинско равенство между всички религии в страната, но смъртта на Даяна осуети тази реформа.
бонго-бонго
11 Окт 2010 01:08
Мнения: 26,313
От: Swaziland
In a monarchy, the king and his family are the country; in a republic it is the common voice of the people.
==============
There are shams and shams; there are frauds and frauds, but the transparentest of all is the sceptered one.
==============

Все са от Марк Твен.
Берия
11 Окт 2010 01:21
Мнения: 999
От:
бонго-бонго
Все са от Марк Твен.

Тъй, тъй, и - надявам се, - не им приписваш положителен за монархиите смисъл (особено ако вземеш пълните цитати).
.
Това също е от Марк Твен:
.
"Аll monarchs are usurpers and descendants of usurpers"
.
Въобще, точно Марк Твен е доста неподходящ избор като защитник на монархията.
бонго-бонго
11 Окт 2010 09:56
Мнения: 26,313
От: Swaziland
Въобще, точно Марк Твен е доста неподходящ избор като защитник на монархията.


Крайно неподходящ, бих казал.
керпеден_1
11 Окт 2010 10:18
Мнения: 9,911
От: Bulgaria
Мадам, ако имаш поне една трошичка свест, требва да признаеш, че равенството е това, за което е имало революции и терор.




Мето , кажи ми едно място в света , едно общество , където съществува туй въджишко "равенство" и , ако съществува истинско ли е и колко е трайно.
Няма такова понятие в живата природа като "равенство" между отделните представители на една или друга обществена група, и тук не става дума само за човешки общности , а за общности от живи организми като започнеш от коралите и свършиш с приматите...... Виж РАВНОВЕСИЕ има и то се подържа въпреки стремежите на борците за "равенство" да го нарушат.
Да , революциите като правило преследват химери, а като преследваш химери и резултатът е химеричен. Нали знаеш , че който не знае къде отива никога няма да стигне там накъдето е тръгнал ...революциите са клапани... на общественото напрежение, изпускат парата за да влезе системата отново в динамично равновесие...
Meto ot Interneto
11 Окт 2010 11:02
Мнения: 17,783
От: Bulgaria
Не съм анализирал революциите. Написах само една очевадна причина за тях. Хората не искат да имат господар, който да ги тъпче, в един момент им писва, фащат го и го скъсяват с една глава.
Бармалей
11 Окт 2010 11:10
Мнения: 15,926
От: Bulgaria
И на негово място застава същият - под друго име

***
Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>
керпеден_1
11 Окт 2010 12:54
Мнения: 9,911
От: Bulgaria
Мето , хората не искат да имат "лош" господар и охотно кротуват когато господарят е "добър" , само , че критериите за добър и лош са плод на манталитета на оценяващите, и ако щеш на образователния им ценз, и вътрешното разбиране за лично духовно и материално благоденствие. Генетично е заложено на човека да върви след водача и наистина твоята причина за революциите , просто се използва като повод да се отреже една или хиляди глави и на тяхно място да турят други , както правилно отбеляза Бармалей.
Iezuit
11 Окт 2010 12:59
Мнения: 17,521
От: Pitcairn
Въобще, точно Марк Твен е доста неподходящ избор като защитник на монархията.

Крайно неподходящ, бих казал.


Ми като нема други?
StrikeEagle
11 Окт 2010 13:05
Мнения: 21,073
От: Bulgaria
Ровенето на кокали е екстремна форма на езически фетишизъм.
Берия
11 Окт 2010 13:46
Мнения: 999
От:
Покрай цитатите на Марк Твен за монархията попаднах на ето тази карикатура от 1907 г. (снимка: натиснете тук) , изобразяваща Марк Твен - в облекло на шут, - седнал на царски трон, а пред него, с корони на главата, са застанали европейските монарси. Вдясно, на стъпалата пред трона, е седнал белгийският крал Леополд II , който е прикован към едно гюлле, наречено "Конго" (намек за така наречената "Свободна държава Конго", на която той е основател и едноличен собственик; в началото на 20 в. избухва грандиозен скандал, след като в резултат на неговото безскрупулно управление загиват няколко милиона души експлоатирана - така че той се вижда принуден да "сдаде" едноличното до този момента управление на "свободната държава" в ръцете на белгийското правителство) .
.
Вляво се виждат, застанали един до друг, руският император и кайзер Вилхелм II. А пред трона, в поклон с поднос в ръце, виждаме (поне така изглежда) нашия човек Фердинанд, малко пред него, в позиция на шут с корона пред трона е - доколкото мога да разпозная, - нисичкият италиански крал Виктор Емануил III.
.
А ето това е Фердинанд половин година преди смъртта си през 1948 г. (снимка: натиснете тук)
Добави мнение   Мнения:331 « Предишна Страница 16 от 17 14 15 16 17 Следваща