Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Вразумяването неизбежно
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:165 « Предишна Страница 4 от 9 2 3 4 5 6 Следваща »
Доси
11 Окт 2010 10:55
Мнения: 11,509
От: Bulgaria
А основният и фундаментален проблем на гусина Хърсева е следният - пари няма, какво да се прави? И сега аутора вижда решението само и единствено в една посока - свиване на обществените и социалните разходи чрез КАКВО??? Пълно приватизиране на същите...
Другото възможно решение, а именно държавата да си прибере вересиите и законите да важат за всички, да сложи юзда на монополите и се опита да въведе ред в къщичката си (наречена България), гусина Хърсева хич даже и си го не помисля, камо ли да го каже, щото това е удар по новоизлюпената ни (така наречена) "пазарна икономика"...
ламбен
11 Окт 2010 10:56
Мнения: 968
От: Bulgaria
„Първо - не бъркай неолиберализма с либерализма. Неолиберализмът е крайно дясна консервативна икономическа школа обслужваща интересите на транснационалните финансови корпорации, докато ... и така нататък.”


Мой човек, извинявай, ама това, което правиш, е „дърън, дърън” – както казваше един мой турски проятел, който е женен за българка, докато жена му в това време мило се усмихваше на околните в смисъл на „извинете го тоя моя, той си мисли, че говори български ...”
комар
11 Окт 2010 10:58
Мнения: 1,910
От: Bulgaria
Четиво за хърсевци, каролевци, георгиангеловци и прочие пазарни фундаменталисти: в безплатния вестник Седмична поща, брой 489, 9-16.10.2010: "Репортаж писан със сонда в стомаха", от д-р Радко Ханджиев - за унгарското здравеопазване и сравненията с нашето - по личния опит на автора. Един откъс:

....В Унгария също се опитаха да превърнат здравеопазването в стока. Но преди 2 години унгарците скочиха срещу предлаганата им "реформа" и я отхвърлиха с референдум. Налагането на минимална ставка от 5% ДДС за лекарствата и на такси "дневен болничен престой" и "визита при лекар" - малоумно наричана оу нас "потребителска такса" - срещна сериозен отпор в унгарското общество. "Властта се опитва да купи лекарското съсловие с парите на данъкоплатците", затръбиха медиите. Освен това унгарците се опасяват, че ако бъде приватизирано, здравеопазването ще се превърне от право в привилегия за ония , които могат да плащат отгоре. Въпросът е фундаментален. Според европейската социална доктрина здравеопазаването не е услуга, а право на пациента. Лекарствата не са обикновена потребителска стока, затова не трябва да се облагат с ДДС. Пациентите също не са потребители. Грижата за опазване и укрепване на тяхното здраве им се дължи по силата на конституционно гарантирано право. Право, което е неотнемаемо и неотменимо. Разписано е в основните закони на всички страни на евросъюза, както и в член 52 на Конституцията на Република България.....
Туткалчев
11 Окт 2010 11:01
Мнения: 30,781
От: Bulgaria
Г-н Хърсев отново се е изказал крайно неподготвен, говорейки за такава непозната за него сфера като образованието. Чудя му се защо не си гледа финансовите инструменти, ами си ги пъха там, дето не им е мястото.
Нашите проблеми с частните образователни институции са именно защото моделът е изцяло пазарен. Всички те - и детските градини, и средните училища, и университетите - по нашето законодателство са чисти търговски дружества. Което по света никъде другаде (ако греша, то това ще да са изключения) не съществува. Там навсякъде това са СДРУЖЕНИЯ С ИДЕАЛНА ЦЕЛ и изобщо НЕ СА ПРИЗВАНИ ДА ФОРМИРАТ ПЕЧАЛБА, а да дават обществено необходим продукт. И впрочем в по-голямата част от западноевропейските страни държавите много активно подпомагат тези сдружения (сиреч т.нар. частни училища и университети) именно поради този характер на дейността им.
И хайде частниците стига са вили на умряло! Тях или трябва да ги подпомагат, или да им отварят пазарни ниши, като държавата се отдръпва, или да им дават държавни поръчки, или да им осигуряват всички условия за лапкане. А самите те са некадърни до немай къде. Пример: програма "Хоризонт" се слуша най-много, въпреки че от двадесет години има ожесточена конкуренция в сектора.
Mert
11 Окт 2010 11:05
Мнения: 669
От: Germany
Дори Португалия в момента има повече студенти на глава от населението, отколкото България.

samweims, не знам как е в Портокалия и не ме интересува. Трябва да се спре да се сравнява България със страните от PIGS. Ако бяхме имали един читав преход отдавна да сме ги задминали тези, както ги задминаха чехи, словенци, че скоро и поляци, май.
Perkele
11 Окт 2010 11:06
Мнения: 2,929
От: Bulgaria
то било много просто: тия дето имат много пари ще имат достъп до образование и лечение, а другите -- да мрат неуки.


естествен подбор* бе душа. кат в природата. по-нормално нещо нема


и ще цъфнем и вържем!


___
както вчера някой се пенявеше под ужасите за соца
Доси
11 Окт 2010 11:10
Мнения: 11,509
От: Bulgaria
Туткалчев, сигурен съм че отвори очите на гусина Хърсева, и следващата статия ще бъде на тема "Колко е вредна програма Хоризонт за пазарното развитие на сектора на частните радиостанции", с неминуемият извод, че е необходима спешно закриване и приватизация на въпросното радио... плюс намаляване на данъците за частните субекти в сектора... осигуряване на субсидии за радиоразпръскване и пр. "пазарни" екстри.
Mrx++
11 Окт 2010 11:14
Мнения: 20,876
От: Bulgaria
няма да затъне в същото блато, а китайците са мощна икономическа сила, но за всеки има място под слънцето.
Мястото под слънцето е само нови технологии и продукти. Ама кой да ги направи, като разрушават науката. С какво отиде икономическият министър в Китай, с леене с противоналягане, защото това е оригинален наш метод. Кой и къде беше направен в БАН. Това е истината.
Туткалчев
11 Окт 2010 11:16
Мнения: 30,781
От: Bulgaria
Ама аз се чудя как и на Софийския университет не са му орязали всички пари и не са арестували половината преподаватели като феодални старци. А сградите и базите му да са дадени срещу символични наеми на "динамичните и модерни частни университети". Училищата пък какви хубави офисчета стават!...
комар
11 Окт 2010 11:25
Мнения: 1,910
От: Bulgaria
И още от същата статия на д-р Ханджиев за престоя му в унгарска клиника:

.... Домашният лекар веднага диагностицира заболяването и след спешно направени изследвания повика линейка направо за болницата. Там повториха изследванията и ми назначиха операция за след 2 дни. Нищо, че бяха Коледни празници. Оказа се животозастрашаващо запушване на панкреаса, при което ензимите и токсините навлизат в кръвта и увреждат сърцето, белите дробове, бъбреците. Поставиха ме на системи, назначиха ми антибиотици. Изписаха ми и хапчета за кръвно. Нищо, че си ги носех от дома. Щом съм в болницата - ми се полагали! Ежедневно следяха кръвната ми картина. Извършиха ми шест видеозонни, две рентгенови изследвания, ехокардиография, панендоскопия. С оперативна ендосфинктеротомия се извади камък и можество частици билиарен пясък. Чистотата и поддържането на помещенията, коридорите, тоалетните, баните бяха изрядни. Спалното бельо се сменяше на три дена, а на тежкоболните - когато се налага. Сестрите и санитарите веднага се отзоваваха на спешните повиквания. ... Преди изписването ми се назначи компютърно-томографско изследване (скенер). За всеки случай, да се изключело съмнение за това или онова. С една дума, организацията в това здравно заведение, а доколкото имам впечатление, и на цялото унгарско здравеопазване, работи като часовник. ... Такова е здравеопазването в една от новите членки на Евросъюза. Няма откази и ограничения, няма безхаберие и шмекерии, няма "тука има- тука нема"! ... Разказвам всичко подробно защото седмици преди това в България ме разкарваха от едно място на друго. Дай два лева, дай пет лева, дай петдесет лева, дай петстотин лева... Нито точно диагностициране, нито лечение у нас. Въпреки тривиалните симптоми на остър панкреатит, които са описани във всеки учебник, дори в Интернет. Не упреквам българските медици. Повечето от тях са на добро средноевропейско равнище. ... Но в България те са впримчени в огромна корупционна система, която е суспендирала конституционно гарантираното право на достъпна медицинска помощ и на безплатно медицинско обслужване и която брутално налага тотално комерсиализиране на здравеопазването. Ако някой не желае да бъде част от тази престъпна мрежа е остракизиран, административно репресиран и накрая принуждаван да си търси работа в чужбина. Или да се прехранва като таксиметров шофьор, келнер или голфер...
vetov
11 Окт 2010 11:41
Мнения: 2,780
От: Bulgaria
Харвард (сещате се, нали) има капитал от няколко десетки милиарда, които не са дошли от държавата.
Това казва Хърсев - че обществено богатство и бюджет не се покриват.
...
всички до един твърдят, че заявеното е "минималното, което страните в Европа отделят от брутния си продукт" за съответната цел. Повечето не лъжат, само пропускат да пояснят, че през бюджета на цитираните страни преминава средно до половината от тези разходи.

Редактирано от - vetov на 11/10/2010 г/ 11:43:27

kaily
11 Окт 2010 11:50
Мнения: 35,647
От: Bulgaria
След десетилетия на пазарна ориентация светът започна да прави завой и да свива перките на пазара чрез държавна регулация. Човек трябва да бъде гъвкав и наблюдателен - да умее да събира, отсява и анализира информация, да прави изводи и да променя курса си съобразно реалността.
Само че за това се иска и акъл, не става само с писане. На статии.

____________________________________
ИСКАМЕ РЕФЕРЕНДУМ ЗА ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО
Енчо
11 Окт 2010 12:23
Мнения: 1,199
От: Bulgaria
Мястото под слънцето е само нови технологии и продукти. Ама кой да ги направи, като разрушават науката.

Марксе, като имам предвид, че ти си олицетворението на науката, дето я разрушават - извинявай, ама не ми става мъчно...
bat izo
11 Окт 2010 12:48
Мнения: 1,366
От: Bulgaria
за разлика от здравеопазването висшето образование може да се оправи доста лесно и само на цената на съкратени преподаватели и самоосмисляне на биоединиците на тема "защо ми е вишуту? - дипломата, общежитието и живота в големия град". сега системата е такава единствено в името на изхранването на академичната общност. общност, която и при 9млн. население и при средна възраст на населението с няколко години по-ниска от сегашната, остава същата че се и плоди. при това не могат докажат че разликата между броя студенти през 1990 и сега се дължи на чуждестранни такива, или пък на новата ни икономическа структура демек да сме развили "икономика на знанието". изходът е забрана за студентски труд освен извън семестрите, но в комбинация със стипендии от които студентът да може да се издържа. това с добавка на високи такси за посредствеността така че да не им излиза сметката на сегашното множество студенти че е "по-добре да бачкаш за 500лв. и да крепиш там някакво студенство, пък и общежитието си е жив бонус докато успея да се уредя". учиш - добър си - получаваш и живееш без да мислишж за работа; учиш - посредствен си - плащаш 6 средни заплати на семестър; искаш диплома без да се занимаваш - плащаш все едно си питомец на швейцарски лицей.
samweims
11 Окт 2010 12:52
Мнения: 1,005
От: Bulgaria
Mert, приказката ми е, че нито университетите са ни много, нито студентите. Защото - надявам се, че ще се съгласиш с мен - по-добре е един младеж да премине през един ВУЗ, па и да не го завърши не е беда, отколкото обратното. Все пак ще се докосне до малко по-интелигентна среда, ще види много книги, събрани на едно място, учени хора ще му хортуват, белким нещо влезе през едното ухо и се позадържи малко в главата докато излезе през другото...
Пък и време е изживеем възприемането на висшето образование като белег за елитарност. Спряганите под път и над път високи технологии със средни техници няма да прокопсат. Работникът на бъдещето ще бъде поне бакалавър, просто няма да има друг начин. Естествено, не говоря за камериерки, бармани /макар на тях една инженерна химия хич няма да им бъде излишна, щото сега само на емпирични резултати се опират/, за общи работници и пр. мучо трабахо.
Погледни и сега как е - че дори медицинските сестри /правилното е "милосърдни"/ вече трябва да са бакалаври, детска учителка и в най-затънтеното село също е с висше образование, да не говорим за майстор Христо, дето ми прави терасата - може и формално образование да няма, ама е поне доктор на науките по довършителни и ремонтни работи.
Друг е въпросът, макар и може би най-важен, какво точно дава висшето образование днес на младежите.
Анадолий
11 Окт 2010 13:10
Мнения: 897
От: Bulgaria
Mert
> "Ами аз не мога да ви идвам в часа, щото съм на работа"
> Това заслужава двойката веднага.

Мерт, братле, аз така се изучих след избухването на демокрацията - СУ + хамалогия на пълен работен ден, щото требе да се яде + родители + по-малки братя, и те така... И никви купони, коли, курви и квото там още се сетиш.

Половината си бели косми в главата ги имам от тогава. И не раздувай кое как требе да бъде, без да си го пробвал. Щото ако сега пак трябва да го направя, в казармата влизам одма, обаче още едно учене с бачкане и наливане на роднини - не.

А повечето ми състуденти от тогава, дето имаха пари от мама и тате да учат, в момента от това, дето са го учили, нищо не могат и не правят.

Та на чужд гръб и сто тояги, разбираш ли...
StrikeEagle
11 Окт 2010 13:10
Мнения: 21,073
От: Bulgaria
Следващата седмица чакаме дописка за Мостстрой и отражението на подобно вулгарно мошеничество върху крехкия пазар на ценни книжа.
С примери от развитите държави - колко се лежи, кои лежат и т.н.
Другото е от лукавия.
Perkele
11 Окт 2010 13:33
Мнения: 2,929
От: Bulgaria
Обезумяването неизбежно
Доси
11 Окт 2010 13:58
Мнения: 11,509
От: Bulgaria
Хърсев да разкаже за разкажем за Мостстрой - мисия невъзможна!
kaily
11 Окт 2010 14:07
Мнения: 35,647
От: Bulgaria
Вразумяването невъзможно.
Гърбавият само гроба го изправя.
Или икономистите на прехода ще стъпят на земята или ще се разбият в нея, ама земята няма да политне до нивото на фантазиите им.

____________________________________
ИСКАМЕ РЕФЕРЕНДУМ ЗА ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО
Добави мнение   Мнения:165 « Предишна Страница 4 от 9 2 3 4 5 6 Следваща »