Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Кръстоносният поход на европейския десен популизъм*
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:201 Предишна Страница 2 от 10 1 2 3 4 Следваща »
Siol En
19 Окт 2010 00:57
Мнения: 1,171
От: Bulgaria
Brightman,
Исляма НАСЛЕДЯВА цивилизация (византийско/православната) която в продължение на почти хиляда години е по-напред от западноевропейската - Дори 200 години след паденето на основния й културен център - Константинопол, тази византийска цивилизация продължава да бъде фактор и да "изтика" западноевропейската цивилизация до т.нар. "Ренесанс". За съжаление тази цивилизация загива, като прекият й наследник - Русия, взима основните й постулати от посредник - България.
Brightman
19 Окт 2010 01:04
Мнения: 23,083
От: Bulgaria
Siol En,
византийската си е византийска. Тук става дума за арабската, която безспорно стъпва и на античността, но за разлика от средновековното мракобесие в Европа успява да осигури надграждане и развитие.
-
Ако сравняваме ислямските и християнските държави през средновековието, то ще установим една много по голяма толерантност и цивилизованост при исляма.
-
Дори да забравим инквизицията, то нека само си припомним къде бягат европейските цигани и евреи, когато християните са ги преработвали на сапун.
ba_ra_ba
19 Окт 2010 01:10
Мнения: 1,384
От: Bulgaria
Брайти, колко мюсюлмани познаваш? Бил ли си някога в ислямска страна?
Brightman
19 Окт 2010 01:19
Мнения: 23,083
От: Bulgaria
ba_ra_ba,
ами служил съм в строителни войски, заедно с цигани и турци, живял съм кърджалийско, точно по време на възродителният процес. След това съм правил бизнес в този район, като работниците ми бяха мюсулмани. Никакви проблеми.
-
Винаги съм говорил с тях направо и откровено, уважавал съм тяхното самосъзнание и вяра и са ми отговаряли със същото. Никакви проблеми. Обективни основания за проблеми няма. Просто някой в момента разгръща пропаганда на омразата за да си подготви война срещу Иран.
Siol En
19 Окт 2010 01:21
Мнения: 1,171
От: Bulgaria
Brightman,
Ти сравняваш тогавашната средновековната (и варварска, особенно в северната й част) западноевропейска култура с арабската, която се е определила като ислямска, но все още се е развивала под силното влияние на източноевропейската. Когато културното влияние на православното християнство става незначително (около 13-ти/14-ти век), културата в ислямските земи дефакто спира да се развива.
ba_ra_ba
19 Окт 2010 01:28
Мнения: 1,384
От: Bulgaria
Аха, значи в повечето случаи са зависели от теб. Гарантирам ти, че в обратната ситуация ще мислиш малко по иначе. Пък и нашенските мюсюлмани изповядват една от най-толерантните форми на исляма и въобще не са показателни. Имах предвид нещо по-така, и то на техен терен.
Brightman
19 Окт 2010 01:29
Мнения: 23,083
От: Bulgaria
Siol En,
арабската култура се изгражда на основата на исляма. Вярно, че ислямът е третият етап на средиземноморската монотеистична религия (юдаизъм, християнство, ислям), даже четвърти (монотеизма на Ехнатон, юдаизъм, християнство, ислям), вярно, че Северна Африка и Месопотамия, Иран са носители на античната култура и даже на източноримската (тези хора все пак не падат от небето), но идеологическата основа, която успява да интегрира и даде поле за развитието на тази цивилизация е ислямът.
-
Не надценявай влиянието на Византия. Такова пряко няма.
Brightman
19 Окт 2010 01:38
Мнения: 23,083
От: Bulgaria
ba_ra_ba,
в Иран, Египет или Магреба не съм бил. Но не е и нужно за тезата ми. А тя е простичка - нужно е уважение, признаване на личностният и национален суверенитет на всеки, на правото му сам да решава в какво да вярва, какви да са убежденията му, как да живее живота си, как да устройва държавата си, как да експлоатира ресурсите й и т.н., и в съответствие на това трябва да се изисква реципрочно същото.
-
Разпалването на омраза към една религия е неконтролируемо висока цена за спечелване на общественото мнение за една война за петрол и сигурността на Израел. По-скоро Израел трябва да се разбере с арабите, отколкото да иска да въвлича останалият свят в една мащабна война.
Brightman
19 Окт 2010 01:41
Мнения: 23,083
От: Bulgaria
ba_ra_ba,
и нашенските мюсюлмани, както и нашенските християни не биха се сещали за религията си, нито за етническата си принадлежност, ако някой непрекъснато не искаше да им навира това.
ba_ra_ba
19 Окт 2010 01:45
Мнения: 1,384
От: Bulgaria
Siol En, така е. Заедно с отслабването на антично-византийското влияние през 13-14 в., влияние оказват и военните поражения на Иберийския полуостров, както и неуспеха на обсадата на Виена. Бурната експанзия на исляма е спряна и той е изтикан извън Европа, с изключение на Балканите, за наше нещастие. Вследствие и на двата фактора ислямът се радикализира и културното развитието на ислямските народи спира.
Brightman
19 Окт 2010 01:53
Мнения: 23,083
От: Bulgaria
ba_ra_ba,
недей и ти да правиш манджа с грозде. Обсадата на Виена е от Турците и е чак 16 век, Тюрките приемат исляма, писмеността и донякъде културата на арабите, но са си пастирски племена на твърде ниско ниво.
-
Византийската култура си е съвсем отделна от арабската и влиянията са взаимни, както между всички съседни култури.

Редактирано от - Brightman на 19/10/2010 г/ 02:25:40

Brightman
19 Окт 2010 01:55
Мнения: 23,083
От: Bulgaria
Виж да кажеш, че турската култура е смесица от византийска, арабска и тюркска би било вярно.
ba_ra_ba
19 Окт 2010 01:59
Мнения: 1,384
От: Bulgaria
в Иран, Египет или Магреба не съм бил. Но не е и нужно за тезата ми.

Не че е задължително, но непосредствения опит се и полезен. Живият живот се различава от книгите.
А тя е простичка - нужно е уважение, признаване на личностният и национален суверенитет на всеки, на правото му сам да решава в какво да вярва, какви да са убежденията му, как да живее живота си, как да устройва държавата си, как да експлоатира ресурсите й и т.н., и в съответствие на това трябва да се изисква реципрочно същото.

Ами значи имаме предвид почти едно и също. Аз съм също твърдо против разпалването на омраза. Всъщност нямам нищо против и Иран, имам доста приятели там, повечето открито не одобряват режима, някои даже стигат до крайности като "Дано ни нападнат американците, че да се отървем от чалмалиите". Спорил съм с тях на тази тема, не одобрявам това. Но европейската цивилизация има нужда да сложи ясна граница пред недопустимото поведение на някои имигранти. Да заяви спокойно, любезно, но твърдо - това и това НЕ МОЖЕ да правите, ако искате да останете тук.
потребител,07
19 Окт 2010 02:03
Мнения: 8,146
От: Bulgaria
Хеерт Вилдерс е против войната в Афганистан, така че най вероятно няма да е за война с Иран. Но те си имат пълното право утре Холандия да е отново Холандия и да не се ислямизира. В Холандия изборът е на холандците.
____
Хеерт Вилдерс: "Дами и господа, ние трябва да защитаваме правото на свобода на словото. С всичките си сили. С цялата ни мощ. Свободата на словото е най-важната от многото ни свободи. Свободата на словото е крайъгълен камък на нашите съвременни общества. Свободата на словото е диханието на нашата демокрация, без свободата на словото нашият начин на живот и свободата ни ще си отидат.


Смятам, че е наше задължение да запазим наследството на смелите млади войници, които щурмуваха плажовете на Нормандия. Това освободи Европа от тиранията. Не е възможно тези герои да са умрели за нищо. Наше задължение е да защитаваме свободата на словото. Както Джордж Оруел каза: "Ако свободата означава нещо, тя означава правото да кажеш на хората това, което те не искат да чуят".


Дами и господа, аз вярвам в друга политика, време е за промяна. Ние трябва да побързаме. Ние не можем да чакаме повече. Времето изтича. Ако мога да цитирам един от любимите ми американски президенти: Роналд Рейгън веднъж каза: "Ние трябва да действаме днес, за да защитим утрешния ден". Ето защо предлагам следните мерки, само споменавам някои от тях, за да защитим свободата си:


На първо място, ние ще трябва да защитим свободата на словото. Това е най-важната от нашите свободи. В Европа и със сигурност в Нидерландия, е необходимо нещо подобно на американската Първа поправка.


На второ място, ние ще трябва да сложим край и да се отървем от културния релативизъм. За културните релативисти, за шариа-социалистите, аз гордо казвам: Нашата западна култура е много по-висша от ислямската култура. Не се страхувайте да го казвате. Ти не си расист, когато казваш, че нашата култура е по-добра.


Трето, ние ще трябва да спрем масовата имиграция от ислямските страни. Тъй като повече ислям означава по-малко свобода.


Четвърто, ние ще трябва да експулсираме криминалните имигранти и след лишаване от гражданство, ние ще трябва да експулсираме престъпниците с двойно гражданство. Има много от тях в моята страна.


На пето място, ние ще трябва да забраним изграждането на нови джамии. Има достатъчно ислям в Европа. Особено защото християните в Турция, Египет, Ирак, Иран, Пакистан и Индонезия са малтретирани, трябва да се спре изграждането на джамии на Запад.


И не на последно място, ние ще трябва да се отървем от всички тези така наречени лидери. Аз го казах и преди: по-малко Чембърлейновци, повече Чърчиловци. Да изберем истински лидери.


Уважаеми дами и господа. За предишното поколение, това на моите родители, думата "Лондон" е синоним на надежда и свобода. Когато моята страна беше окупирана от национал-социалистите, Би Би Си предлагаше ежедневен поглед към надеждата в моята страна, в мрака на нацистката тирания. Милиони от моите сънародници слушаха Би Би Си тайно. Думите "Това е Лондон" бяха символ на идващия по-добър свят.


Какво ще се излъчва след четиридесет години? Дали ще е все още "Това е Лондон"? Или ще бъде "Това е Лондонистан"? Ще ни носи ли надежда? Или ще излъчва ценностите на Мека и Медина? Дали Великобритания ще предлага покорство или упорство? Свобода или робство? Изборът е ваш. А в Холандия изборът е наш."

Maximus II
19 Окт 2010 02:16
Мнения: 9,741
От: Bulgaria
потребител, 07
Brightman
19 Окт 2010 02:16
Мнения: 23,083
От: Bulgaria
Да заяви спокойно, любезно, но твърдо - това и това НЕ МОЖЕ да правите, ако искате да останете тук.

Ами това става с единен за всички, светски неутрален към религии законов ред, който защитава човешките права на всички и ясно поставя границата между публичната и частната сфера, като натиква всички религии в частната сфера.
-
Това, обаче не може да се разпростира върху облекло или символи по тялото, защото облеклото е нещо частно и себеизразяващо.
-
Що се отнася до възгледите на Хеерт Вилдерс цитирани от потребител, 07, то това са възгледите на Хитлер за нацията и гражданството. Прочистване на нацията от културно чужди й елементи, чрез отнемане на гражданството им и даване на предимство на местните.
ba_ra_ba
19 Окт 2010 02:20
Мнения: 1,384
От: Bulgaria
недей и ти да правиш манджа с грозде.

Та значи, имах предвид отслабването на влиянието на гръко-римската и нейния приемник византийската, както и персийската култура култура през 13-14 в. А военните поражения са в края на 15-ти и началото на 16-ти век. По-точно, Гранада е превзета през 1492-а, а Виена е обсадена през 1529. 37 години не са кой-знае каква историческа дистанция.
Което и не е особено важно. Важно е радикализирането на исляма и спирането на културното развитие.

Та, такова... чети малко по-внимателно. Ясно, че чукча е писател, ама...
потребител,07
19 Окт 2010 02:24
Мнения: 8,146
От: Bulgaria
Brightman, пълни глупости говориш, не си в час.
Brightman
19 Окт 2010 02:27
Мнения: 23,083
От: Bulgaria
потребител, 07,
що ме караш да ти цитирам "Моята борба", която Хеерт Вилдерс преразказва ?
ba_ra_ba
19 Окт 2010 02:29
Мнения: 1,384
От: Bulgaria
Ами това става с единен за всички, светски неутрален към религии законов ред, който защитава човешките права на всички и ясно поставя границата между публичната и частната сфера, като натиква всички религии в частната сфера.

Ей под това се подписвам и гласувам с две ръце.
[/quote]
Добави мнение   Мнения:201 Предишна Страница 2 от 10 1 2 3 4 Следваща »