Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Как действа най-добрата пенсионна система в света
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:482 « Предишна Страница 10 от 25 8 9 10 11 12 Следваща »
vetov
28 Окт 2010 16:05
Мнения: 2,780
От: Bulgaria
Форест, пенсионният фонд (един от пенсионните фондове) може да е държавен.
Стига с тия частници, които само за крадене мислели.
Чай
28 Окт 2010 16:09
Мнения: 257
От: Bulgaria
За да стане каквото и да било в някакво общество, където и да било в дългосрочен план трябват три прости неща:
1. Измислят се свестни правила.
2. Спазват се същите от основната част от играчите.
3. Има такива които стриктно следят за спазването на правилата и ги отстояват.
И на трите места достатъчна част от участниците са от така наречените "добросъвестни" или както ги наричате.
Е, къде са тези неща в българия/по погрешка я написах с малка буква, но като гледам ще я оставя така/...
Кой слага ред като няма правила, знаете сами.
dibo
28 Окт 2010 16:10
Мнения: 2,059
От: Bulgaria
но държавата няма къде да се скрие, тя е гарант до края на времената, освен ако следващото поколение не се появи.


А, именно. ; )

Mrx++
28 Окт 2010 16:16
Мнения: 20,876
От: Bulgaria
Вижте сега, цялата тази теория на аФТорот куца по три линии.
1. Никой не може да каже, почвайки като млад професионалната си кариера и внасяйки в частните фондове, какво ще стане след 40 години, с парите, които внася и със самите фондове. Дали те няма да фалират и да му завлекат парите, както стана впрочем при тази криза в САЩ. Или огромна инфлация, която да му изяде парите, както стана у нас през 90-те години. Вноските, които имаха българите в края на 80-те за един апартамент, станаха на такива за един хладилник. Никой няма гаранция за такъв голям период.
2. Заплатите на българите са такива, че едва остава за изхранването на народонаселението. Така, че много българи когато дойде вереме за пенсия може да се окаже, че не са внасяли за такава. Както и сега много работодатели не са ги осигурявали или са ги осигурявали на минимална заплата.
3. Нищо не гарантира, че работодателите, като не плащат осигуровки ще дадат тези пари на работещите за да си плащат те самите. Това ще е добре дошло за работодателите, но работещите ще останат без вноски за пенсии.
Солидарната система дава най-добра гаранция, тъй като работещите осигуряват пенсионерите, а държавата е гарант. Там е работата, че след 1989г. Държавата абдикира и от там се появи огромният пробле.
Нашата Бенедичка - родна птичка
ЗА обща пенционна каца ще гласуват всички мързеливци, маргинали и мангали, които много обичат да лежат на чужд гръб, а ЗА частни пенсионни фондове- останалите- които работят.
Ма Бенедичке, ти защо си си въобразила, че си много работна. И откъде си решила, че за частните задължително ще гласуват работни, а против тях - мързеливите. Елементарно обяснение на елементарен човек. И работният иска след 40 години труд да има сигурна пенсия, а не да внася в някакъв фонд и после този фонд да се изули като мокра връв. Често частните фондове използват парите за рискови финансови операции и като фалират пенсионерите ще пият една студена вода. Примери за това колкото щеш. Ей и Максуел след като загина се оказа, че е опапал пенсионните вноски на служителите си ( а може и за това да е загинал). При частните пенсионни фондове основната грижа е печалбата, докато държавата няма такава грижа.
ФОРЕСТ ГЪМП-СИН
28 Окт 2010 16:17
Мнения: 1,915
От: 0
Ти мислиш, че това е по-вероятно от възможността за провал от страна на някой фонд? Тогава логиката като наука я пращаме в някой обувен завод да сметне, дали да прибавят към мъжките чифтове трета обувка или не.
dibo
28 Окт 2010 16:18
Мнения: 2,059
От: Bulgaria
Никой няма гаранция за такъв голям период.


Държавата - тоже. Справка - България.
dibo
28 Окт 2010 16:23
Мнения: 2,059
От: Bulgaria
Ти мислиш, че това е по-вероятно от възможността за провал от страна на някой фонд?


Мисля, че е неизбежно, държавата, а и не само нашата, също го мисли. Всеки, който разбира поне малко от математика може сам да го сметне. При фонда имаш риск, факт, при солидарната система имаш застаряване на населението. Кое според теб е по-неизбежно? Иначе решението е изключително просто за разходопокривния модел - дига се драстично пенсионната възраст и сметките отново ще излязат.
ФОРЕСТ ГЪМП-СИН
28 Окт 2010 16:27
Мнения: 1,915
От: 0
България съществува от 681 година, а шефът на някой фонд утре може да получи инсулт и акциите да тръгнат надолу, защото е умрял върху секретарката си - не е могъл да го вдигне и да избегне трагедията - всичката кръв отишла горе в главата. Логиката на борсата е - тоя е страдал от импотенция, мълчал си е, сигурно и други неща е премълчал, които са се оказали пагубни за неговата потентност.
dibo
28 Окт 2010 16:28
Мнения: 2,059
От: Bulgaria
Не помня Аспарух да е плащал пенсии или данъкоплатците му да са очаквали такива, нооо....знае ли човек?
Пенка от Прокатния
28 Окт 2010 16:29
Мнения: 2,210
От: Bulgaria

Нищо не гарантира, че работодателите, като не плащат осигуровки ще дадат тези пари на работещите за да си плащат те самите. Това ще е добре дошло за работодателите, но работещите ще останат без вноски за пенсии.


Вярно донякъде (ако няма добре развит пазар, а то няма). Но в такъв случай работодателите ще останат с по-голяма печалба, която може да бъде обложена. Както казах, по-добре е да облагаш резултата, а не да товариш дейността с осигуровки още преди да е почнало да се изкарва и печели нещо. Когато осигуровките са високи се изисква и повече капитал за да започне даден бизнес. Е, откъде този капитал??! А ако са ниски е по-лесно и да се започне и да се движи. И като остане печалба - тя да се обложи.

____________________________
Да живее ВССЕ -
Великата Световна Социалистическа Еволюция!

ФОРЕСТ ГЪМП-СИН
28 Окт 2010 16:31
Мнения: 1,915
От: 0
Ааа, не, говорим за времеви вектори, моля, моля.
Doctora
28 Окт 2010 16:32
Мнения: 19,503
От: Bulgaria
Вероятно повечето от вас са виждали , че японските пенсионери активно обикалят света и нямат вид на нещастни. Верно е, че японците работят здраво и считат дори американските работохолици за мързеливи, но явно от значение е и организацията на социалното дело в страната на Изгряващото слънце.
Ето какво пише в сайта на японското посолство у нас:

Поради застаряването на нацията и намаляване броя на населението в резултат на ниската раждаемост системите за социална защита, включително и пенсиите, трябва да бъдат преразгледани. Както бе споменато вече, през 1961 г. бе положено началото на пенсионно осигуряване за всички японски граждани. Гражданите биват разделени на три групи: "социална пенсия" (кокумин ненкин) за самоосигуряващите се, ( косей ненкин) за работещите на трудов договор и (кьосей ненкин) или "спомагателни пенсии" за държавните служители. В началото на 1986 г. бе въведена двустепенна пенсионна система, благодарение на която цялото население получи право на социална пенсия, към която се изплащат допълнителни суми в определени пропорции.


В момента първата степен на двустепенната пенсионна система е социалната пенсия, като осигуреното население е разделено на три групи в зависимост от размера на получаваната пенсия, методът на плащането на пенсионните вноски и дали са упълномощени да получават доплащания към пенсиите. Първата категория "Гарантирани пенсии" включва студенти или самонаети граждани на възраст от 20 до 60 години, които сами внасят своите осигуровки. Втората категория обхваща главно тези, които са на трудов договор във фирма или бюджетна организация. В третата категория влизат съпругите на тези от втора категория, които нямат собствен доход и следователно не са задължени да правят осигурителни вноски.
Японските работници получават право на пенсии след навършване на 60 години. След реформата на пенсионната система през 1994 г. изплащането на допълнителни пенсии от доброволно пенсионно осигуряване се отлага до навършване на 65 години. До скоро жените в Япония се пенсионираха на 55 години. В момента тази възраст е 60 години. След 2018 г. пенсионната възраст ще бъде 65 години.


Най-сериозният проблем, свързан с ниската раждаемост в Япония, е намаляването на броя на хората, които допринасят за набиране на средства за социално осигуряване. С това е свързано и неравномерното разпределяне на данъчната тежест. Например, усилено се коментира неравнопоставеността между данъчното бреме на тези от третата категория (предимно домакини) и самотните и омъжени работещи жени. От общо 19, 1 милиона самонаети и самоосигуряващи се, 4, 5 - 5 милиона не внасят редовно вноските или ползват преференции. Към тях се прибавят още 1, 95 милиона, които нямат осигурителни книжки. Подобни фактори разклащат финансовата основа на националната пенсионна система.
KaizerSoze
28 Окт 2010 16:32
Мнения: 5,044
От: Bulgaria
дига се драстично пенсионната възраст и сметките отново ще излязат.


няма да излязат - никой няма да иска да плаща и ще се лъже още повече. най-накрая системата ще катастрофира с огромен трясък и тогава вече сума ти хора ще се учат да ядът камънье.../ и пак ще псуват някого, ма без да знаят кого, щот ние самите никога не сме виновни.../.
dibo
28 Окт 2010 16:34
Мнения: 2,059
От: Bulgaria
Оки, виж кво ти е написал Маркса:
Или огромна инфлация, която да му изяде парите, както стана у нас през 90-те години. Вноските, които имаха българите в края на 80-те за един апартамент, станаха на такива за един хладилник.

Според теб това дето са го внасяли днешните пенсионери, отговаря ли на стойността на получаваната пенсия? На тях кой им е бил гарант?
Пенка от Прокатния
28 Окт 2010 16:39
Мнения: 2,210
От: Bulgaria

при солидарната система имаш застаряване на населението. Кое според теб е по-неизбежно? Иначе решението е изключително просто за разходопокривния модел - дига се драстично пенсионната възраст и сметките отново ще излязат.


Еееее, като че ли при фондовия модел възрастта е без значение??! Айде малко по-сериозно де! Нали точно сега се оказа, че категорийните работници не били внасяли достатъчно дълго и достатъчно много и затова са им малки пенсиите от фондовете.

____________________________
Да живее ВССЕ -
Великата Световна Социалистическа Еволюция!

vetov
28 Окт 2010 16:41
Мнения: 2,780
От: Bulgaria
KaizerSoze

дига се драстично пенсионната възраст и сметките отново ще излязат.

няма да излязат - никой няма да иска да плаща

Ще излязат - просто трябва да се вдигне достатъчно възрастта. Вярно никой няма да плаща, ама и нужда няма да има, щото и никой няма да получава.
ФОРЕСТ ГЪМП-СИН
28 Окт 2010 16:43
Мнения: 1,915
От: 0
Хора, нали видяхте как един огромен паричен поток мина и замина, последва бум в стрителството, хората се разпищолиха, защото си помислиха, че вече няма да има нужда да ходят на работа - беше достатъчно само да идат да дръпнат един кредит. Е, защо си отиде потокът, нали имахме строга фискална политика, нали имаше бум, не можех да стигна и за три часа до центъра и обикалях през циганската маала, та ме замеряха чааветата с хайвер. Айде сега да поприложим малко математика, малко финанси, малко политика, малко икономика и да видим какъв е отговорът. Ами, може да питаме Владимир Каролев, той ще ни светне ноо яко. Ние никога няма да можем да прогнозираме каквито и да е икономически модели, не защото сме глупави или некадърни, а защото, според мен, и Трактора не знае английски, а утре и той ще стане премиер.
vetov
28 Окт 2010 16:43
Мнения: 2,780
От: Bulgaria
Нали точно сега се оказа, че категорийните работници не били внасяли достатъчно дълго и достатъчно много и затова са им малки пенсиите от фондовете.

Кой казва, че са малки? Колкото са внесли, толкова са големи.
dibo
28 Окт 2010 16:44
Мнения: 2,059
От: Bulgaria
При фондовия модел възрастта има значение за теб и само за теб - за твоята партида. При солидарния разчиташ, че ще живееш достатъчно дълго, за да получиш пенсия и че ще има достатъчно на брой следващо поколение, което да заработва пенсията ти. Май има известна разлика.

Редактирано от - dibo на 28/10/2010 г/ 17:30:06

ФОРЕСТ ГЪМП-СИН
28 Окт 2010 16:47
Мнения: 1,915
От: 0
Доторе, ти пропускаш, че на японците им е по-евтино да скитат по света немили, недраги, отколкото да си седят в Токио. Та, затова така.
Добави мнение   Мнения:482 « Предишна Страница 10 от 25 8 9 10 11 12 Следваща »