Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Турция вече не признава дипломите на българските университети
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:101 Предишна Страница 3 от 5 1 2 3 4 5 Следваща
Brightman
08 Ное 2010 01:35
Мнения: 23,083
От: Bulgaria
Големият проблем на днешното българско висше образование е корупцията и покупко-продажбата на дипломи. Това пък е свързано с корупцията и шуробаджанащината в администрацията. Знания не се търсят, а хартии наречени дипломи. И каквото се търси, това се и предлага.
-
Ако дипломите не важат автоматично за заемане на държавна или общинска длъжност, а задължително се преминава през публичен изпит, организиран от независима държавна агенция, то вероятно и стимулът за знания ще се засили.
hamel
08 Ное 2010 01:40
Мнения: 65,681
От: Bulgaria
Все някой трябваше да ви каже на "академичната общност" колко струвате.
Решението на Турция няма нищо общо с качеството нито на академичната общност в БГ, което все още е по-високо от турското, нито на образованието. Все още няма засилили се българи да учат в Турция, а виж турци идват в Бг на талази. И точно заради това е въпросното решение - турците си направиха сметката, че вместо да се плащат пари на Бг, по-добре е тези пари да останат в Турция. Само в последните 2-3 години там се откриха 9 нови университета. Разбира се положението с преподавателите там е плачевно, но то си е тяхна работа. Та така. Иначе, както трябваше да се очаква, помиярската реакция е налице - "вижте се от академичната общност какво представлявате".
Brightman
08 Ное 2010 01:47
Мнения: 23,083
От: Bulgaria
hamel,
и най качественият преподавател да ти преподава на китайски, ти като не знаеш този език, то какво ще разбереш ? А ако пък това са цели групи, които не знаят езика, нямат намерение да го учат, защото си плащат и никой няма намерение да ги къса и им загуби парите, дали въобще ще има някакво преподаване ?
-
Тези турци, а и други чужденци идват да "учат" в България, само и единствено защото лесно и относително евтино си купуват дипломи. И това го знаят всички.
hamel
08 Ное 2010 01:51
Мнения: 65,681
От: Bulgaria
А това, че турските студенти не знаели български - не са длъжни да знаят. Обучението е на чужд език, обикновено на английски. Още един път за нивото - налага се, а и по тяхно желание, им се правят встъпителни курсове по елементарна математика и физика. Миналата година вестниците писаха за един рейд на турския консул в Бургас из няколко университета, да пита защо така много късат на изпити неговите сънародници - това е за шуробаджанащината на Брайтман.
hamel
08 Ное 2010 02:10
Мнения: 65,681
От: Bulgaria
Доколкото знам, този изпит се изисква при заемането на държавна длъжност. Разбира се това е в противоречие с междуправителствени спогодби, Лисабон и т.н. Но както и да е. По инициатива на няколко турски университета се предвижда общообразователната подготовка, демек първите 2 години да се провежда там, а специалната - тук. Това пак е във връзка с качеството на "академичната общност".
Brightman
08 Ное 2010 02:10
Мнения: 23,083
От: Bulgaria
hamel,
доколкото знам обучението е на български, а пък ако някъде има на английски, то ще си заслужава със скрита камера да се наблюдава как ням чете лекции на глухи.
-
В информацията на ТУ Натиснете тук, никъде не пише за преподаване на английски, а от магистърските програми за които е дадена информация само в 4 от 30 има възможност да са на английски.
Brightman
08 Ное 2010 02:13
Мнения: 23,083
От: Bulgaria
А шуробаджанащината я употребявам в съвсем друг контекст. При турските студенти става въпрос за корупция и за нищо друго.
hamel
08 Ное 2010 02:17
Мнения: 65,681
От: Bulgaria
И в ТУ-София и на други места, има обучение и на английски и на немски. Турски студенти, които се обучават на български има, но те са в пъти по-малко. Като правило те са деца на изселили се и прекрасно знаят български. Отделен е въпросът, че понякога се правят на луди, че уж не знаят езика. Освен това, тези от тях, които имат двойно гражданство плащат и много по-малки такси. Имаше някакъв номер и с имената им, но не го знам точно. Но голяма част от тях се презаписаха с български имена. Така ми разказаха едни познати.
Brightman
08 Ное 2010 02:22
Мнения: 23,083
От: Bulgaria
hamel,
за тези турски студенти, за далаверите и корупцията около тях са ми разправяли легенди. Ако те интересува, утре ще звънна за подробности и ще ти кажа съвсем конкретно кой за колко къде, как, защо и т.н. пикантна конкретика. Аз я пропуснах покрай ушите си, защото корупцията в ТУ не е нещо учудващо и неочаквано.
-
Това, обаче, което е факт е, че от ТУ просто им продават дипломи, без никакво покритие. И сега от Турция им удрят балтията.
hamel
08 Ное 2010 02:22
Мнения: 65,681
От: Bulgaria
Пак едни познати ми казаха, че двама преподаватели са се отказали да преподават, въпреки доста доброто заплащане. Причината е, че турците не ходят на занятия, или ако отидат, си приказват за техни си работи и са изключително арогантни - "ние плащаме, вие играете". И тези преподаватели са сметнали, че унижението е твърде голямо.
lukcho2
08 Ное 2010 02:25
Мнения: 3,244
От: Bulgaria
Лема: И най-добрата система може да се опорочи.

Не съм фен на Игнатов. Но много пъти той прави неща, които съответстват на международната практика, а вие го ругаете. Ето например този закон за научните степени: ами той съответства напълно на това, което се прави по света. Това дето в Европа за комисиите за защита на докторати канели най-големите международни светила - дали е така или не, не знам. Но в УСА в такива комисии не канят хора извън УСА. Също в Мексико хората от комисиите са мексиканци. Тази практика има своите отрицателни страни, които се знаят в съответните страни, но никой не е и мислил да слага нещо като ВАК. Така че в този случай законът е в съзвучие с международната практика.
Ама в БГ този закон нямало да действа, корупция щяло да има и т.н.!!! Моля, виж
лемата. Така че може би законът си е хубав, а просто средата в БГ е калпава. Ами тогава не обвинявайте закона, а си оправете академичната среда в БГ!
hamel
08 Ное 2010 02:38
Мнения: 65,681
От: Bulgaria
Не става дума все още дали законът е хубав или лош. Това, което е известно със сигурност е, че е противоконституционен в една не малка част.
lukcho2
08 Ное 2010 02:40
Мнения: 3,244
От: Bulgaria
Литовската система на СвСофия е много добра. Тя всъщност е английска система от преди много време (поне преди 25 години). Тази система има една добавка: "претеглянето" на резултатите от тестовете (ако най-високата бележка е 7 по десетобалната скала, то всички бележки се умножават по коефициент 10/7, което облагодетелства носителите на високите бележки). Тази система за "претеглените" резултати я ползвам аз сега. Ефектът е че изчезнаха всякакви опити за подсказване или преписване, понеже студентите разбраха че "всяка коза за свой крак виси".
Но ако тази ситема се въведе в БГ, веднага ще бъде опорочена. Това не значи че системата е лоша, а че академичната общност в БГ не струва.
А аз даже сега помня "тарифите" за оценка (3) на изпит на гръцки стиденти там където работех в БГ: в зависимост от предмета беШе от 150 УСД, до 300 УСД за тежки предмети (това за около преди 20 години). Сега доларът падна, цената може да се е покачила
lukcho2
08 Ное 2010 02:54
Мнения: 3,244
От: Bulgaria
комаре, за това - колко хубава работа е ВАК, мога да ти разкажа два случая от преди около 25 години. Имаше едно леке в Медицинска Академия с големи връзки. На защитата пред Специализирания научен съвет имаще около 3 бЮлетини "за", 5-6 бЮлетини "бели" и всички останали "против". Дисертацията му беше реферат направен от студенти и лаборантки. Във ВАК дисертацията беШе одобрена с пълно болшинство.
Втори случай с моята дисертация: професорът който я докладвал пред ВАК, само я прелистил. И когато го питали един елементарен въпрос: "А как се измерва времето в експеримента?", той благоволил да каже че времето не се измерва. И това при положение че половината графики са ос за време, и прекрасно обяснено в дисертацията че времето се измерва софтуерно.
Аз бих възразил срещу нова форма на ВАК с твоя аргумент - че процедурата през ВАК ще бъде опорочена.
lukcho2
08 Ное 2010 03:03
Мнения: 3,244
От: Bulgaria
Ранкирането на специалностите на БГ Университетите е много ценна и много закъсняла мярка. И именно ранкирането на специалности, а не на Университети. Така ще се дават повече пари на по-добрите специалности. И това го направи Игнатов, колкото и черен да го изкарвате. Но вие пак сте недоволни: критериите не били правилни, не знам си какво било .
На калпавата ракета (Бг академичната общност) космосът й крив (законите).
ivo kunchev
08 Ное 2010 03:24
Мнения: 5,363
От: United States
Лукчо слабо сте ги цакали навремето гърчетата.В наше време, по думите на приятел в София, турчета, гърчета и разни афро-африкани ги бумкат с хилядарки и то в евро...И няма такива работи като тежки и леки предмети - всичко на едно.То така или иначе те изобщо не учат и представа си нямат кой е тежък предмет и кой по-разбираем.Така, че парите на масата, близко-източно приятелче, ако искаш тройка!И без друго тук освен да даваш работа на курвите друго не правиш, така че плащай и си взимай дипломката, пък ако в Турция те подлагат на приравнителен то това си лично твоя работа...
BroodWar
08 Ное 2010 04:33
Мнения: 2,403
От: Bulgaria
Иначе, както трябваше да се очаква, помиярската реакция е налице - "вижте се от академичната общност какво представлявате".

помияри щеше да е най-лекият епитет, който бих употребил. След дълго преглъщане стигнах до твоето мнение и ми олекна
ivo kunchev
08 Ное 2010 05:08
Мнения: 5,363
От: United States
Това предишното не се отнася за СУ, разбира се...чак пък толкоз...
комар
08 Ное 2010 05:44
Мнения: 1,910
От: Bulgaria
lukcho2 опровергавам те веднага - твърдението ти " Но в УСА в такива комисии не канят хора извън УСА" не отговаря на истината
- моя милост е пример на човек, писал рецензия за избор на професор в УСА... а знам и колеги от Европа правили същото. Проблемът с Игнатов е, че бидейки нула като оригинален учен, той като всеки провинциалист се прехласва от неща, невидял дотогава, без да ги разбира в същината им,
да не говорим че в неговия случай има и користни мотиви, а и прочети само смехотворната мотивировка , с която внесе закончето си в МС (ама те май я скриха оная стенограма). Съчетано с недоказано от нищо самочувствие (и доказана склонност към мазнене към силните) , този невежа става много вреден. Никой не твърди, че ВАК е била идеална система - хора вътре в нещата имаха цял поменик с предложения какво да се промени там. И разбира се, като всяка подобна система тя допуска некачествени хора - пример самият египтолог, незнайно как защитил неотдавна голяма докторска. Но нещата се познават в сравнение - ако едно нещо не е достатъчно добро, това не е основание, а е безкрайно глупаво, да го сменяш с още по-лошо. Лесно е да се руши, трудно - да се гради - тривиално, но все това правим в тази страна...
Запитай се защо водещите учени в БГ в природо-научните дисциплини
вкупом оплюха ЗРАС-а (прочети петицията срещу закона и коментарите към нея, подписана от 800 души). Изобщо идеята, че някакъв уманитар е допуснат да реформира науката, може да хрумне само на... друг уманитар... Лошото е, че не се очертава да се отървем само с недоносчето ЗРАС - тая дянкова маша има още много да вършее...
То, като се замислиш, всичките ни реформи за тези 20 г. все
пишман уманитари ги правиха, та затуй сме на това дередже.
(Не искам да обиждам свестните хора от хуманитарните области, та т.н. икономисти не ги слагам и в тази графа...)
И не е вярно, че навсякъде системата била една и съща - и друг път сме дискутирали тук, че в Италия например, професорите се избират от централизирана комисия, нищо че става по заявка на отделни университети. За малка страна като БГ това е начин да си подобри кадрите
в провинциалните университети - отиваш за 3 години, нещо като едновремешното разпределение - а после вече може да се върнеш и в своя университет.

Т_Живков
08 Ное 2010 05:46
Мнения: 5,459
От: Bulgaria
Непризнаването на дипломи е логична и неизбежна последица от бурното нахлуване на "демокрацията" в България и на незнаещата граници жажда за пари и власт, лумпенизирала цели професионални гилдии - в наука, в здравеопазване, в правосъдие - навсякъде! Следващата логична последица ще бъде непризнаването на присъди, издавани от български съд! ...

Редактирано от - Т_Живков на 08/11/2010 г/ 05:50:01

Добави мнение   Мнения:101 Предишна Страница 3 от 5 1 2 3 4 5 Следваща