Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Синдикатите могат да доведат всяка държава до банкрут
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:143 « Предишна Страница 5 от 8 3 4 5 6 7 Следваща »
Caravaggio
23 Ное 2010 09:27
Мнения: 13,610
От: Italy
Гледай ти, философ-пропагандаторът откри топлата вода. Сега остава и да се изкъпе...

Редактирано от - Caravaggio на 23/11/2010 г/ 09:28:06

Калки
23 Ное 2010 10:08
Мнения: 20,000
От: Bulgaria
За ползата от империята на злото или превъплъщенията на синия стожер.
XYZxyz
23 Ное 2010 10:09
Мнения: 26,211
От: Antigua and Barbuda
Прочетох почти всички коментарии, но някак си повечето не са на ниво. Особено смешен е Dinain с неговите допотопни представи от праисторическата ера съчетани с огромното му самочувствие за непогрешимост. Два смислени коментара от Gozambo малко след 08:00 днес.
Най-общо - едно съвременно общество се развива добре, ако има потребление. Първата стъпка е вътрешното потребление, а после идва и износа. Изключенията са държавите с някакви особено ценни суровини, като нефт или природен газ. За да има потребление, трябва да има и покупателна способност, което означава по-високи доходи. Тук има две посоки - нагоре или надолу. В България посоката е надолу - по-ниски доходи, по-малко потребление, по-малко производство, по-малки печалби. В нормалните държави посоката е нагоре - засега по-високи доходи, повече потребление, повече производство, по-голями печалби. Пиша засега, защото след промените през 1989-та вече не се знае как ще се развиват нещата.
XYZxyz
23 Ное 2010 10:15
Мнения: 26,211
От: Antigua and Barbuda
(продължение)
Ролята на синдикатите е в няколко насоки като основните са да осигурят безопасни условия на труд и да осигурят по-високи доходи, което ще осигури потребление стимулиращо производството и носещо в крайна сметка по-високи печалби. Това е един от начините да се преодолее безкрайната жажда за печалби на собствениците, което в крайна сметка ще ги лиши от печалби.
генек
23 Ное 2010 10:16
Мнения: 36,327
От: Bulgaria
Удобно е синдикатите да са виновни. Така не се замисляме за ролята на политиканите. А всъщност няма смисъл да се спори кой е по-виновен за кризите в обществото. Партиите? Системата? Синдикатите? Независимите сдружения?
Щото и те подриват властта /говоря за истинските, не за виреещите у нас/.
Днес ударът е срещу синдикатите. Но те играят определена роля в съвременната държава. И в много случаи са необходимия модератор /музикално/ за обществото.
Сговори синдикати-партии има навред. И, за да се насочи огънят към синдикатите, май показва, че става натопорчено.
Досега синдикати и политици бяха заедно, сега"Боливар не може да носи двама" / Натиснете тук/
----------------------------------------- ---
Блогът на Генек
hamel
23 Ное 2010 10:39
Мнения: 65,681
От: Bulgaria
За ползата от империята на злото
'Ела. зло, че без теб по-зло". Както е казал народът
draco
23 Ное 2010 10:50
Мнения: 1,271
От: Bulgaria
"Тази статия също мирише на мухъл, безмозъчна е, като всяка догма, която подменя реалността с едностранчиви рецитации. "

Brightman, никъде не видях статията да претендира за изчерпателност. Говори се за една-единствена причинно-следствена връзка: силни синдикати -> ниска заетост.

Няма смисъл да търсим универсалност, това е само едната страна на монетата. Другото е, което казва paragraf39. Въпроса е в баланса, а не в търсенето на окончателни "идеални" решения и да недоволстваме, че не ги виждаме. Само така постигаме някаква познавателна цел - като гледаме отделно на отделните моменти и чак накрая системен анализ върху сбора им. Коня би трябвало да е пред каруцата.
intel_inside
23 Ное 2010 11:00
Мнения: 8,642
От: Bulgaria
Оффф,
като зачетох само първите коментари отбелязвам че са изпълзяли вся и все - от пазарни екстремисти до обикновени комплексари.
А нещата са много по в страни,
Статията дори и интересна е неприложима и несъотнесима към ситуацията в Бг.
В Бг НИКОГА не е имало "синдикати", да не говорим за някаква организация и на косъм от силата на европейските или американските структури.
А норма печалба на бг предприятя многократно надвишава всичко прието за "нормална" възвращаемост от ивилизования свят.
Те така те,
ЛКюбопитно, но с нулева стойност.
claudius caesar august
23 Ное 2010 11:23
Мнения: 621
От: Bulgaria
Има много ценни неща в досегашните мнения, но бих искал да посоча и основните допускани грешки:
*синдикатите неправилно се мислят като елемент от пазара на труда, а не като част от държавното управление, каквато са
*смесват се принципи на микро- и макроикономиката /икономикса и политическата икономия/. Разберете ясно, че принципите на конкурентните пазари... не е достатъчно да са свободни, има още четири изисквания към тях, за да представляват пазари на съвършената конкуренция... нямат нищо общо с изцяло управленската дисциплина, наричана макроикономика
*не се мисли в категориите на теорията на управлението, независимо дали се има предвид микро- или макропроцес
Han
23 Ное 2010 11:45
Мнения: 18,932
От: Bulgaria
Много се учудвам на тоя патос на автора в полза на свободния пазар. Такова животно никога не е имало, няма и да има. Пазарът просто е продължение на войната с други средства.
Нормите на печалба в България са големи не само поради лакомия и мислене ден за ден. Просто по този начин малограмотните хора, в чиите ръце премина собственоста на много средства за производство, покриват грешките от неспособността си да ги управляват. Лесно е да управляваш как дойде при 300-400 % печалба и възходящ пазар. Трудното идва когато нормата падне на 10-15 % и пазарът спада.
ФОРЕСТ ГЪМП-СИН
23 Ное 2010 11:59
Мнения: 1,915
От: 0
Авторът на статията нещо ни менти. Една валута може да се окаже надценена в два случая:
***
1. Ако тя е по-скъпа спрямо другите валути.
2. Ако другите валути са по-евтини от нея.
***
В гореспоменатата статия златото е играло ролята на котва. Съмнителна е тезата, че обвързването на паунда със златото е причина за неговото оскъпяване. Защо? Нека погледнем какво става отвъд океана. ФЕД вече е пуснал печатницата за долари и само погледнете какво се случва в САЩ за десет години след първата световна война - инфлацията е в невиждани до този момент размери. Накрая се стига до Великата депресия. САЩ е фактор в световната икономика по онова време, иначе намаше как да знаем за Великата депресия. Така, както не знаем за нея в Сингапур, да речем. Същото нещо наблюдаваме и днес спрямо юана - САЩ напечата едни 600 млрд.$, за да го оскъпи, за което пледира от години, но ККП спазва член първи на тяхната конституция. Та така паундът е бил надценен, защото ФЕД е напечатал едни пари, което доста услужливо се изпуска в статията, за да се бие по синдикализма. Грам акъл немат лонглетата спрямо фронсетата.
Само бунт и палежи срещу домогванията на всеядния капитализъм.
Венсеремос и да е жива и здрава колежката, защото ич заплата да нема, за тия осем часа си поне за едното е**не си струва да ходиш на работа.

Редактирано от - sybil на 23/11/2010 г/ 16:09:52

claudius caesar august
23 Ное 2010 12:13
Мнения: 621
От: Bulgaria
Да вземем мненията на Гозамбо и XYZ, сравнително завършени са като конструкт, пък и казват важни неща. Спирам се върху необходимостта от стимулиране на потреблението и питам:
*кое потребление, господа? Инвестиционното или индивидуалното /крайното, масовото/? Неправилно се счита, включително и от много прочути личности, че ако стимулираме едното, автоматично стимулираме и другото. Да, ситуацията на синергизъм е възможна, но много често се случва двата вида потребление да са антагонистични
*и най-паче, с какви механизми ще постигнете едини или друг ефект? Има ли ги и кои са конкретните структури, която ще организират, целеположат, ръководят и контролират, т.е. управляват постигането на целите?


Редактирано от - claudius caesar august на 23/11/2010 г/ 12:30:29

гледна точка
23 Ное 2010 12:34
Мнения: 336
От: Aruba
Синдикатите могат да доведат всяка държава до банкрут


Това не се отнася за нашите синдикати. Те са най-добрите...
Cruella de Vil
23 Ное 2010 12:55
Мнения: 18,747
От: Bulgaria
Не е вярно, че в България няма синдикати. Спомнете си още след 10 ноември първите стачки (примерно, на шофьорите от Градски транспорт - София) бяха за повишаване на заплатите. Тогава правителството на Луканов започна да дава заплати на всички протестиращи и то кой колкото поиска.
От една страна икономиката затъваше без пазари (СИВ вече го нямаше), от друга - заплатите се увеличаваха. Краят го видяхме при Виденов, когато всички бяхме милионери.
XYZxyz
23 Ное 2010 13:22
Мнения: 26,211
От: Antigua and Barbuda
Това по-долу е от сайта на КНСБ - програма и резолюции
Нашата мисия е точна и ясна – представителство и защита на интересите на наемния труд, гарант за постигането на оптимален баланс между труда и капитала.
Натиснете тук
Това успях да намеря там, търсейки по-добра формулировка за смисъла на съществуването на синдикатите.
KaizerSoze
23 Ное 2010 13:23
Мнения: 5,044
От: Bulgaria
Ба, идеята да има сдружения на работниците е добра - само така може да се преодолее индивидуализма на личността и да се защитят права. От друга страна, синдикатите са плод на популизма и хаоса, защото властта в ръцете на масата и най-унищожителното нещо. Като цяло хората са прекалено тъпи и сами режат клона, на който седят...
Би трябвало синдикатите внимателно да балансират, което в тотално популистка обстановка, като сегашната е невъзможно. Така че, от алчност и глупост предстои да паднат много системи - пенсионна, здравна, БДЖ и какво ли не, което е под управлението на държавата и под влиянието на синдикатите.
Mars Attack
23 Ное 2010 13:32
Мнения: 12,996
От: Bulgaria
Европа ще стигне до абсолютно обедняване, ако улицата и профсъюзните лидери определят заплатите и социалните помощи


Tака-така, най-добре да си донесем въженцето от къщи, та банкери и спекуланти да ни обесят по-лесно, нали така ? ...


И френският модел (постоянно да протестираш за каквото ти скимне, ей така за спорт) не е работа, така че истината вероятно е някъде по средата.
Cruella de Vil
23 Ное 2010 13:34
Мнения: 18,747
От: Bulgaria
Добре, де! А как си обяснявате факта, че в частния сектор в България и то във фирмите, в които заплатите са най-високи профсъюзи няма? Изглежда, че всеки се договаря сам с работодателите.
america1332002
23 Ное 2010 13:35
Мнения: 5,137
От: Bulgaria
северна корея изстреля 200 снаряда срещу капиталистите. всички на площада. колосът с глинени крака скоро ще падне. идват севернокорейските болшевики да възцарят вечна обич вечна правда на света.
XYZxyz
23 Ное 2010 13:36
Мнения: 26,211
От: Antigua and Barbuda
Преди 1989-та година основно внимание се отделяше на тежката промишленост, а производството на стоки за крайния потребител беше на заден план. Необходимостта от това тогава се обясняваше с това, че България, като част от СИВ, трябва да стане относително независима от запада и че това е основата, която ще позволи силно развитие на леката промишленост някога си. Имаше разбира се основания за това, но в крайна сметка това доведе до силно изоставане на качеството на голям брой промишлени изделия в сравнение с запада и второ, с преимущественото влагане на средства в тежката промишленост, силно изостана не само леката промишленост, но и крайното потребление. След 1989-та година едни от нещата се обърнаха - инвестира се само в услугите и леката промишленост, но други се засилиха - крайното потребление спадна значително. В крайна сметка от спада в крайното потребление стана безмислено инвестирането в услугите и производството на стоки за крайно потребление, а именно там се инвестира. Парадокс! Изходът бе намерен в обществените поръчки, но как стават там нещата, всички знаят.
Добави мнение   Мнения:143 « Предишна Страница 5 от 8 3 4 5 6 7 Следваща »