Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Образованието затъпява?!
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:154 Предишна Страница 2 от 8 1 2 3 4 Следваща »
Телемах
14 Яну 2011 21:16
Мнения: 18
От: Greece
Образованието е продължителен и дълбоко личен акт с неизвестен резултат. Разликата между образоване и обучаване? Това е разликата между отстраняването на излишното от парчето мрамор, познато ни като "Пиета" и съставянето й от парчета кал.
Телемах
14 Яну 2011 21:30
Мнения: 18
От: Greece
Има две страни в образоването и в обучаването. Образоващият се иска всичко от учителя и обикновено не го намира. Затова е важно обучението.
d-r Baruch GoIdschtein
14 Яну 2011 21:43
Мнения: 261
От: Bulgaria
Ваджо, да не е КалТек бе? Ти знеш ли кой е КалТек?

d-r Baruch GoIdschtein
14 Яну 2011 21:50
Мнения: 261
От: Bulgaria
А образователната система точно не работи. Иво Ников 20 години учи и на вижте. Иво, един създавач да беше станал!
vance
14 Яну 2011 22:10
Мнения: 3,385
От: Bulgaria
Кат видех снимката на автора, се малко усмихнах.Кажех си:Наборът, такъв офицялен, какво ли знай?
Ама после зачетох, па изчетох и ми се прииска да му се възхитя и поздравя.Което и правя!
Наистина съм се чудил дали някои учебници не са писани за 3-4 часа от махмурлии, и после печатани без редакция..
....Авторът е описал точ.. "чудото"
sbur70
14 Яну 2011 22:22
Мнения: 725
От: Bulgaria
За Иво Ников и писанието му по скоро , отколкото , макар, че казва някои стари истини за българското образовяние. Лошото е, че не казва, нито една нова.
Аз съм от по старото поколение и не бих си позволил да кажа, че не съм научил нищо в моите български училища.
vance
14 Яну 2011 22:56
Мнения: 3,385
От: Bulgaria
Че той не казва:Нищо не се учи.
Die Hexe
14 Яну 2011 23:18
Мнения: 7,841
От: Bulgaria
Силно разочароваща статия. Мисля, че е сбъркана още с основата си - а тя е отговор на въпроса "какво е образование" и "какво трябва да даде училището на децата". При подменения смисъл на понятието "образование", пресоляването и прекаляването са просто последици.
Образованието трябва да даде знания - общо взето, основните постижения на цивилизацията досега. Трябва да даде и някои умения за анализ и отсяване на получената информация. Трябва да даде обща култура в много области, за да може в последствие човек да надгражда тази част, която ще използва професионално или която просто му лежи на сърцето.
Уменията за оцеляване в гора, пожар и прочие, не са част от образованието. Знанията са полезни, имаше си някакви такива в час на класния май - достатъчно е. Умението за правене на пари не е част от образованието.
Колкото до учебниците - признавам си, че нямам наблюдения върху сегашните и допускам, че наистина са лоши. Това обаче не би трябвало да е оправдание за истинския учител. В гимназията по няколко предмета не съм си виждала дори учебниците - по математика, по биология, по история ... Учихме по записки (тип университетско преподаване) - решаване на задачи до откат, рисувахме много (по биология), историята ни беше дълга верига причини-последствия. Ама трябва да си много вдъхновен учител!
И няма значение, че децата до завършването си ще забравят голяма част от информацията. Това, което пък аз научих, са две важни неща: някаква част от тази информация (до която не биха имали досег в семейството си) ще ги грабне така, че ще стане тяхна съдба, друга част - забравена, но станала необходима на по-късен етап - се възстановява. Да възстановиш забравено нещо е несравнимо с научаването му от нулата. Няма "излишно знание" - това е оксиморон!


len, ако трябва да цитираме съвсем правилно, Модест Матвеевич казваше "в такъв аКСепт"

Редактирано от - Die Hexe на 14/1/2011 г/ 23:20:53

Holdan
14 Яну 2011 23:24
Мнения: 168
От: Bulgaria
Хе хе хе, то да е само образованието
Dinain
14 Яну 2011 23:45
Мнения: 18,280
От: Bulgaria
И все пак как училището ПРЕЧИ на хората да живеят по описания от теб начин, Динаине?

Не казвам, че пречи, а че никак не помага. В момента в българското училище не се придобиват каквито и да било финансови познания. А учениците горе-долу на 12 години вземат първия си телефон. Вярно, мама и тате го плащат, но на 16 вече могат сами да сключат абонаментен договор, да вземат яка джаджа на изплащане, а на 18 завършват и трябва университет - как - днес е модерно със студентски заем. А някой някога обяснява ли им какво представлява кредитът, лихвата, вноската? Когато на 16 започнат работа през ваканцията, някой обяснявал ли им е какво е заплата, какво е осигуровка, данък, пенсия? Всъщност замислете се, някой от вас това учил ли го е някога истински? (освен ако не е счетоводител, разбира се) Сигурен съм, че не, ами го знаете ей-така "между другото".
Вместо това се учи задължително география, химия, физика. Айде кажете, на колко от вас, които не са инженери или географи, някога в зрелия си живот им се е налагало да решават уравнения с основи и киселини, да знаят с каква температура гори магнезият или им е трябвало да знаят какви полезни изкопаеми има и кога започва дъждовния сезон в Централна Африка?
Dinain
14 Яну 2011 23:50
Мнения: 18,280
От: Bulgaria
Образованието трябва да даде знания - общо взето, основните постижения на цивилизацията досега.

Не съм съгласен - това е мисленето на зубър.
В университета един даскал ни казваше "Не очаквайте, че ще придобиете някакви конкретни знания чрез наизустяване на теореми и формули. Целта е да придобиете икономическо мислене. Знанията идват с практиката."
Мисля, че беше напълно прав. Целта на образованието трябва да е да те научат да мислиш, а не да те превърнат в ходеща енциклопедия.
rokosovski
15 Яну 2011 00:18
Мнения: 2,243
От: Bulgaria
Айде кажете, на колко от вас, които не са инженери или географи, някога в зрелия си живот им се е налагало да решават уравнения с основи и киселини, да знаят с каква температура гори магнезият или им е трябвало да знаят какви полезни изкопаеми има и кога започва дъждовния сезон в Централна Африка?

Проблемът е в това, че никой гласно не иска да изрази ясната дилема, че в образованието трабва да има две пътеки: на бачкаторите и на елита.
За бачкаторите горните неща не са необходими. На тях им е нужно да могат да прочетат упътването на машината и да попълнят що-годе грамотно документите за заем.
Проблемът е в елита! На децата, предназначени за него, тези неща са необходими да ги знаят, за да видят точното си място в света и да разберат, колко са щастливи, че се движат по тая пътека... и т.н.
Това е модела на образованието при капитализма! И за Запад е така, само че никой гласно няма да го каже, за да не събуди заспалите роби-хлебарки пъплещи по лентата за бачкатори.
Горещо препоръчвам да прочетете трудовете на Макаренко, да оня същия Макаренко, за образователната система...
Прочетете и опита за алтернатива за западния модел предлаган от Кийосаки.
Holdan
15 Яну 2011 00:36
Мнения: 168
От: Bulgaria
Хе хе хе, ще се спукам от смях. Сега пък образование за бачкатори и за елит. Гърмя вече
samweims
15 Яну 2011 00:44
Мнения: 1,005
От: Bulgaria
Маршале, на мен, примерно, не ми трябва да знам с каква температура гори магнезият. Ама знам какъв е цветът на пламъците при горенето му. Нещо, което онзи, който трябва задължително да знае, защото от това зависи живота му, ако си практикува професията, не го знае. За министър-председателя става дума. Сам си призна в телевизионно състезание.

А Антон Семьонович малко хора са го чели. Въпреки че човекът заслужава. Говоря за популярните му книги, не за педагогическите трудове.
laluger
15 Яну 2011 00:46
Мнения: 515
От: Bulgaria
Статията е чудесна. Авторът правилно забелязва, че когато караш някого само да повтаря познати неща, това е противопоказно за мисленето му и творческия устрем. Не случайно около нас е пълно с милионери без дипломи, за които работят често социално слаби висшисти. Просто животът им пише друга оценка. В САЩ и останалия свят също: Бил Гейтс, Стив Джобс, Майкъл Дел. За други браншове да не говорим, които не изискват и толкова технически познания. Често НЕвисшист преценя по-правилно ситуацията, защото мисленето му не е формирано от това "как трябва да бъде" и той вижда "как в действителност е".
orfei-edin mesten
15 Яну 2011 00:49
Мнения: 1,657
От: Bulgaria
Не е лоша статията! Нашето образование е наистина абсурдно и 'обърнато с главата надолу', но както ученици, така и учители са му намерили цаката: Ние лъжем, че учим, вие ни лъжете, че ни преподавате! Това е един вид сговор, на който се крепи цялата учебна система в БГ и тя е много здравословна, бих казал. Иначе учителите наистина ще трябва да преподават както трябва - а те нито знаят как, нито пък умеят, защото това съсловие изпада все повече в посредственост - а учениците ще се превърнат в пълни зубари, защото е такава системата на обучение, което е по-лошо и от лошия ученик. Така че цялата система си се самонапасва и саморазвива! Е, сигурно може по-добре, но това е положението............
Телемах
15 Яну 2011 00:55
Мнения: 18
От: Greece
Образованието трябва да даде знания

Разбира се, че не трябва. ДиХексе и Динаине-е, простете, но представите ви са, как да кажа, "антропоцентристки?" А светът не е такъв
Светото Училище е инкубаторът, люпилището на бъдещите хора. Какво образование, какви знания, кому са нужни? Главната задача на Светото ни Училище е да преведе невредими хлапенцата през ужаса на първата им младост.
K9
15 Яну 2011 01:00
Мнения: 1,525
От: USA
Статията
Лалугер е прав, образованието не ти гарантира успех. Много голям процент от американските милионери нямат висше образование или са били средни ученици. "Богат баща беден баща" на Киосаки наистина трябва да е задължителна в училище.
rossenf
15 Яну 2011 01:04
Мнения: 1,956
От: USA
Динаин, ако беше футболист, сигурно щеше да трябва според теб само физическо да се преподава в училище. Колко деца щяха да станат физици и химици според теб, ако не се запознаваха още от училище с тези предмети? Добре че барем не си военен, че тогава лошо се пише на даскалото. В университета даскалите какво казват е друга боза - моя даскал по маркетинг викаше че финансите са раздел на маркетинга, а даскала по финанси, че маркетинга е раздел на финансите.
Предводител на команчите
15 Яну 2011 01:07
Мнения: 12,354
От: Bulgaria
По продължителност на задължителното образование татковината се мъдри на 106-то място от 171 страни: Натиснете тук "По-лабави" от нас са само словенците и разни щураци като Джибути, Суринам и др., дето бездруго имат предимно "интерактивно" образование. Така че българската образователна система не може да бъде обвинявана в мракобесие и ретроградност в този пункт. Колкото до останалото: да, училището не ни учи как се взема и обслужва кредит. Но то само това да беше ... Проклетото даскало не ни учи и на други жизненоважни знания и умения: как да си ремонтираме сами колата и по този начин да пестим пари; как да уцелваме баш най-тънкия момент за промоция на този или онзи продукт в мола; как да си нахлузим 3D-цайсите в аймакса и - о, Боже мой - как да си фъншуйнем жилището.
Динаине - и всички мислещи като него - това, за което вие бленувате да получавате знания в училище, добре ограмотените в същото училище могат да научат за общо 15 минути мърдане на гънките след завършването му!
P. S. Впрочем, с някои хора тук изглежда обитаваме различни небесни тела

Редактирано от - Предводител на команчите на 15/1/2011 г/ 01:10:36

Добави мнение   Мнения:154 Предишна Страница 2 от 8 1 2 3 4 Следваща »