Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Наистина ли българите работят много, а получават малко
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:228 Предишна Страница 3 от 12 1 2 3 4 5 Следваща »
GreenEyes
27 Фев 2012 21:53
Мнения: 4,538
От: 0
Докторът е прав. В България пазарна икономика няма. Има олигархия, която монополистично, с подкрепата на управляващите експлоатира българите. Икономиката ни е всичко друго, но не и пазарна. Всичко е изкуствено - цените, заплатите, данъчните оценки, самите данъци, плащани от обикновените хора, но не и от големите акули. Олигарсите контролират не само икономиката, но и съдебната система, изпълнителната власт, законодателната власт и четвъртата власт - медиите. Вече писах преди време за аномалиите между българските заплати и тези в други страни, но много се изкушавам пак да представя тези цифри, защото става дума за страни, които не са в клуба на богатите.
Ето какви са минималните заплати в България и някои икономически джуджета.
Mинималната работна заплата в България e около 138-145 евро.
Ирак - 146,91 евро.
Ливан (държава без петрол)- мин.запл. - 247,02 евро.
Босна и Херцеговина(не е част от ЕС) - мин.запл. -164,09 евро.
Икономическият гигант" остров Вануату - мин.запл. е 213,70 евро (да уточня, че този остров не е офшорна зона)
Тринидад и Тобаго - мин.заплата е 176,88 евро,
Сейнт Винсент и Гренадини - мин.запл. е 151,02 евро,
Сейнт Китс и Невис - мин.заплата е 387,20 евро,
Антигуа и Барбуда - мин.запл. е 337,92 евро.
skele
27 Фев 2012 21:54
Мнения: 2,114
От: Bulgaria
Абе,пичове, кво ви става тази вечер , бе ? Като прочетете ИПИ, ЦИД , Отворено общество - пощръклявате. Ми, имат хората абонамент, плащат си авансово в началото на годината и гепват добра тарифа за еди колко си страници . На парче - по-скъпо. Много хула, много нещо . Като хизбулаци се нахвърляте на Динята и Манерко . Нали за това е форум - кой какво има да каже, ама без квалификации.
Гарамел
27 Фев 2012 21:59
Мнения: 1,048
От: Bulgaria
Гарамел да дадеш някакъв пример?

Говоря за интензивност на работа.
Размотаването, "сладките приказки", краденето на раб време са все още широко разпространено явление. Особено в по-малките фирми.
Rogatia
27 Фев 2012 22:00
Мнения: 8,949
От: Bulgaria
След местните кастрати, отношение по темата чекаме от Шикагските и Манчестерски миячи на чинии, и прочее "пазарници"!
Тънката лайсна
27 Фев 2012 22:03
Мнения: 7,756
От: Bulgaria
Принципите на пазарната икономика работят само в няколко отрасъла, например в транспорта. В повечето отрасли властват монополите, чиито собственици прибират печалбите. Народът няма думата. Затова младите и интелигентните хора ще продължат да напускат България.
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: Тънката лайсна
letec55
27 Фев 2012 22:03
Мнения: 10,701
От: Bulgaria
Личи си, че авторът добре борави с информацията.
Натисни тук Естествено дотолково, колкото да обслужи неговата теза. И, напълно естествено, като говори за съпоставимост на цените е пропуснал да съпостави и реалното потребление в обеми на основните стоки и услуги. Пропуснал е да сравни структурата на потреблението. Но се надявам това да бъде направено в друга статия на друг автор. И пак ще си дойдем на думата.
P.S. По-любопитните могат да се поразходят из сайта на НСИ... Да се подготвят за дебатите под следващата статия. Забелязал съм как редакцията противопоставя различни автори. Тази тук прави опит да обори една статия на Св. Терзиев. След седмица-две ще четем пак Терзиев по темата, предполагам...
Weed361
27 Фев 2012 22:04
Мнения: 4,842
От: Bulgaria
Гарамел, това са общи приказки. Дай нещо конкретно, извън държавната администрация.
Например американска шивачка произвежда 4 пъти повече продукция от българската.
Или американски програмист пише по 100 реда код в минута, а Манерко само 25.

Old_BG
27 Фев 2012 22:08
Мнения: 22,342
От: Kiribati
кой какво има да каже, ама без квалификации.

Тъй де, ама нали като се каже "чух" има такива дето си представят, че това е станало в банята с насапунисани очи, а като се спомене "говорих" си представят, че е станало с един дето излизал от нужника и се е протегнал - ...ооох, хубав е живота беее...!
Както и да е.
Може и по друг начин да си задам въпроса- въпреки "научните" изследвания на момчето и боравенето с "научна" информация от "некои алуминиеви форумци", аз продължавам да се чудя пък, що на глава от населението имаме май най много мерцедеси, беемвета и тук таме бугатита и др.т.
Сигурно щото съотношението печалба/заплата е най добре структурирано в наше селу, нали?
Мчи кво друго, колкото и да гледам статистиката - няма и няма такива данни!
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: Old_BG
Тънката лайсна
27 Фев 2012 22:09
Мнения: 7,756
От: Bulgaria
Проблемът е в структурата на икономиката и в нейното тотално монополизиране. С изключение на малък брой професии, хората дори по 15 часа на ден да работят, няма как да спечелят повече.
Dinain
27 Фев 2012 22:17
Мнения: 18,280
От: Bulgaria
Това ли е най-интелигентното, което успя да измислиш, Рогатия? Ти засенчи Фидел Беев, евала.
Сега сериозно:
Гарамел да дадеш някакъв пример?

Аз съм съгласен с Гарамел, но се замислих за някакъв конкретен пример и не ми беше толкова лесно да се сетя. Но се сетих за две неща.
1. Преди няколко години, в централата на 'най-голямата банка в България', имах неудоволствието да 'помагам' на тогавашия си шеф, да си изкара българска кредитна карта. Бях удивен от количеството формуляри, които една служителка трябваше да попълни за тази проста операция - постоянно попълване на ръка на едни и същи стандартни данни (дата, имена, лнч/егн, адрес и т.н.) на няколко различни места, а най-фрапантното е, че всички тези данни те ги имат в системата си, понеже лицето е клиент на банката от години. Просто една служителка седи и попълва формуляри на ръка 20 минути, вместо някой да седне и да автоматизира процеса. Същото е в коя да е банка или институция всъщност - практически е невъзможно да се направи нещо, без да се попълва на ръка поне един формуляр в процеса. А това е напълно реализируемо, след като в гадния Израел от години е изчезнал феномена "попълване" - даваш си документа за самоличност, казваш какво искаш, и ако съществуваш в системата, всичко ти излиза отпечатано, и ти остава само да подпишеш. Тази липса на ефективност без съмнение е свързана със заплатите на въпросните лелки - ако се автоматизират процесите, 1 от всеки 5 ще трябва да бъде освободена от работа, но предвид ниските им заплати, явно много институции нямат стимул за това.
2. В настоящата си фирма, чрез една доста елементарна промяна на работните процеси, съкратих документооборота с някои клиенти до 100 пъти. Буквално - вместо 400 фактури на месец към даден клиент, сега има 4. Нововъведението не струва практически нищо като пари. Остава ми да се чудя защо никой не го е направил още преди години - както казах, нищо революционно нямаше.
doomchant
27 Фев 2012 22:17
Мнения: 5,611
От: Bulgaria
Weed361

Също, прави ми впечатление, че има голям процент хора които имат 20-25% производителност от тази в САЩ например и вече са се преуморили

Гарамел да дадеш някакъв пример?


Възможно е да има в предвид, че докато бай Иван с лопатата изкопае 20%-25% от това което в САЩ са изкопали с багер, леко се преуморява.

Иначе съм съгласен с Гарамел за автоматизацията. Пълен абсурд е да се показват цифрите за БВП и да се заявява, че българинът работел малко. Ако производителността на труда в България е малка, то вината не е на работещият българин, често работещ по 10часа на ден включително в събота, а понякога и в неделя. Вината е на, ако мога да използвам по-горният пример, лакомият чорбаджия решил вместо багер, да си купи яхта и още една лопата за бай Иван.
Редактирано: 2 пъти. Последна промяна от: doomchant
kaily
27 Фев 2012 22:17
Мнения: 35,647
От: Bulgaria
Прехвърлих по диагонал, ама видех само % и некъде се давеха едни 20 млрд.
Тоз юнак юначен дал ли е някъде абсолютни стойности или маа по проценти и по бели гащи?
И, че се присетих, абе къде отиде колонката на адрес? Те така върват ърсев-ипи-адрес-ърсев-ипи-адрес
Heat
27 Фев 2012 22:17
Мнения: 13,716
От: Bulgaria
"Авторът" просто е изкопирал дискусии по темата. Все пак ако много народ не може да разбере, че ако човек изработва 20% (и нещо евентуално) от средното в ЕС измерено в номинални евра, то получава около 20% (и нещо) номинално от средната заплата в ЕС измерено в тези номинални евра. Ако се мери покупателната сила на това което изработва тоест 40% (и нещо) от това в ЕС нормално е и това което получава да се мери със същата мярка и се получава 40% (и нещо) от това в ЕС. Ако концепцията за еднаквата мярка е недостъпна за толкова много хора в България, може наистина да си заслужаваме да бъдем просвещавани от "икономистите" на ИПИ и подобни.
Dinain
27 Фев 2012 22:23
Мнения: 18,280
От: Bulgaria
Или американски програмист пише по 100 реда код в минута, а Манерко само 25.

Сетих се друг пример - компанията, в която работя, е местен представител на световна марка. Има световни стандарти за ефективност не само относно тази марка, а бранша като цяло. Те казват, че търговски представител трябва да продава поне 6000 единици от продукта ни на месец. Е, нашите търговски представители все още продават 2500-3000 единици, в по-добрите звена го докарват до 4500-5000. Но се подобряваме
kaily
27 Фев 2012 22:26
Мнения: 35,647
От: Bulgaria
Отсега нататък на топлофикация ще плащам само в проценти иникакви пари кеш.
Firmin
27 Фев 2012 22:27
Мнения: 33,549
От: Bulgaria
Диньо, ти утепа коня със сапа, бре! То хубаво да продаваш NNNN единици, ама трябва да има и кой да купи, скъпи. Дай друг пример, тоз не чини.
Dinain
27 Фев 2012 22:29
Мнения: 18,280
От: Bulgaria
Е, в съседни Румъния и Турция явно има кой да купи, щото там ги докарват цифрите. Ама и това ще стане, затова им монтирам GPS в колите сега - да са мотивирани и да висят по-малко по кафетата
Гарамел
27 Фев 2012 22:31
Мнения: 1,048
От: Bulgaria
Гарамел, това са общи приказки. Дай нещо конкретно, извън държавната администрация.
Например американска шивачка произвежда 4 пъти повече продукция от българската.

Вече съм ти отговорил по-горе.
В България има професии и хора които работят много и заслужават повече пари.

Макар, конкретно за шивачките да е изключително неудачен пример защото българските шивачки не се конкурират с тези в Америка (?), а с тези в Източна Азия. Демек заплатата трябва да им е като тази на азиатците. В САЩ почти няма шевна индустрия.
Или американски програмист пише по 100 реда код в минута, а Манерко само 25.

Същото важи и за Манрико, макар той отдавна да не се занимава с такива неща. Писането на код е рутинна работа и понастоящем с нея се занимават Индийци, Китайци, Из Европйци. Точно заради това заплатите за този тип работа в САЩ спаднаха значително (може би без няколко компании като МС).

При шиваческата индустрия имаме изцяло напускане на страната заради конкуренцията.
При кодерите имаме по-скоро изравняване на заплатите. Тук особеността е че този занаят изисква образование и е значително по-високо заплатен с наличие на търговски тайни които е немислимо да се пренесат изцяло в чужбина.

И при единият и другият случай имаме пазарно урегулиране. Разбира се това е опростенческо заключение. Процесите са извънредно по-комплексни.

***

Ако живееш в САЩ и взимаш средна заплата трябва да знаеш за каквa интензивност говоря. Иначе трудно мога да ти опиша нещо което трябва да се види и осмисли.
Затова казах, че изходът е:
За да се повиши продуктивността е нужно:
Повече Световни фирми да влизат в България. Те установяват стандартите.
Повече българи да завършват висше в Зап. Страни.
Повече управленски кадри да са работили на Запад.

Редактирано: 2 пъти. Последна промяна от: Гарамел
nikola_tsanev
27 Фев 2012 22:33
Мнения: 12,247
От: Bulgaria
Начи, другарчета


Съжалявам, че се обаждам отново, но точно ти Манерко постави въпроса за боравене с числа, т.е. статистика.

Моля вместо общи политически приказки да ми отговориш знаеш ли какво означават следните понятия, за по разбираемо ги пиша на английски:

Mean, sigma, 3 sigma, 6 sigma, mode, median, confidence interval, sample based method, LSL, USL, CGM, R&R, Cpk/Ppk и за какво се използват?

След като си програмист, би трябвало да имаш поне малка представа?

Що не се обади тук някой математик и да те зачеше и да ти секне фалцетното виене
toly
27 Фев 2012 22:33
Мнения: 4,974
От: Bulgaria
Има си коефициент джини индекс , който недвусмислено казва , че разслоениетно у нас е най-високо в ЕС. Това без капиталистическа експлоатация няма как да стане. Плоският нисък данък си е експлоатация на обикновените хора в чист вид. Всички страни с подобоен на нашия БВП са с по-високи заплати. Да ни ечестита капиталистическата справедливост.
Добави мнение   Мнения:228 Предишна Страница 3 от 12 1 2 3 4 5 Следваща »