Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Наистина ли българите работят много, а получават малко
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:228 « Предишна Страница 9 от 12 7 8 9 10 11 Следваща »
kaily
28 Фев 2012 14:00
Мнения: 35,647
От: Bulgaria
По времето на социализЪма ревяха: "Другари, дайте да дадем!". Което всъщност беше "дайте да дадете!". Днешните назначени капиталисти (и техните деца), както и криминалния контингент "бизнесмени", продължават да повтарят същата мантра. За 1999 път повтарям, че единствената стока, на която не либерализираха цената, бе стоката труд (Браво, Ваньо, браво, Костов). Също така 1999 пъти повтарям, че е нормално Иван да изкопае за 8 часа 3 метра трап за кабел, щото маа с кирка и лопата, а Димитър да ковне 300 метра с багер. Но на Иван чорбаджията печалбата си я влага в яхта, "Порше" и силиконени блондинки, а на Димитър чорбаджията реинвестира в производството.
Срамно е, когато тук идват европейски чиновници с 20 000 евра месечна заплата, да корят българина, че бил разточителен, защото заплатата му била нарастнала от 250 на 300 евро. При съпоставими цени на всички стоки и услуги.
С тези цени на стоката труд ни очаква още по-голяма мизерия, спад на потреблението, растяща вътрешна и външна задлъжнялост, празна хазна, изядени социални фондове..продължавайте нататък сами..
Разбира се, основен виновник за всичко това е българската овца, която се радва, че пада с 1 стотинка цената на тока, парното или бензина и иска с 10 стотинки да падне цената на аспирина..без да съзнава, че тази "придобивка" ще се стопи след месец. После ще продадат (или джиросат на концесия за 50 години) доведеното до фалит предприятие и ще вдигнат цените на тока, парното или бензина с 1 лев.

nikolay_rs
28 Фев 2012 14:10
Мнения: 11,720
От: Bulgaria
Конфуз има. От неправилното изпозване на понятието работодател вместо болшевико-башибозук. Болшевишки тренинг, и башибозушки идеали. В идеална хармония по въпраса за ролята на матеряла. Това обяснява, как всеки от нас като отиде в чужбина и производителността му веднага нараства в пъти. Даже в Румъния.
AzUrAL
28 Фев 2012 14:18
Мнения: 4,451
От: Bulgaria
Doctora 28 Февруари 2012 13:20
-Болезнено прав..
rozovata pantera
28 Фев 2012 14:25
Мнения: 104
От: Bulgaria
Един от факторите, които не отчитат експертите по темата е, че 80 % от българите презират или мразят работодателите си. Това е резултат от липсата на справедливост и възмездие за крадците на прехода, посредствеността на една част от бизнесмените и др. Общо взето по-голямата част от бизнес "елита" се схваща като гангстерски елит.
Подобна е причината и обяснението за отношението на обществото към политическия "елит"
nikolay_rs
28 Фев 2012 14:34
Мнения: 11,720
От: Bulgaria
Естествено, че ще инвестират в поршета и блондинки. Като знаят откъде им имането, и че утре може да го нямат. Не щото оная смешна комисия, ще им го вземе, а щото ще дойде друг с по-голяма бухалка.
Миткалото_
28 Фев 2012 14:40
Мнения: 276
От: Bulgaria
И тази държава е?

Утопия.
Според данните на Евростат сред всички държави на ЕС и не членки на ЕС, на които има данни в тази база данни, държавата с най-малък дял на наети лица (дето са на заплата employees) в общата заетост (total employment) е Турция - малко над 62%, или всеки един на трима може да се брои за нещо като предприемач, едноличен земеделски стопанин, самонает, човек със свободна професия. Държавата с най-голям дял на работещите на заплата е Норвегия (93.4%). България (87,8% работещи на заплата в общата заетост) е малко над средната за ЕС стойност (около 84%). Не се различаваме съществено от Франция, Германия - 88-89%, Холандия (85%). Така че стига с този мит за предприемачите. В развитите държави бизнесът се прави от големите фирми с хиляди заети. Предприемаческият дух е важно нещо, но не е единственото. Предприемач без лоялни работници е нищо.
сър Джон
28 Фев 2012 14:42
Мнения: 1,154
От: Bulgaria
Казано е ясно, кратко и точно. Това обяснява воя, който се надигна.
Браво на автора.
Heat
28 Фев 2012 14:46
Мнения: 13,716
От: Bulgaria
Утопия.

Не, Сомалия.
Руританец
28 Фев 2012 14:49
Мнения: 3,941
От: Bulgaria
Прав е г-н Ганев. Хайде наистина да видим ценовите разлики. Да направим сметка колко струва едно пазаруване в София и колко - в Кьолн. Резултатите ще са изненадващи само за икономистчета с промити от неолиберални догми мозъци.
albin
28 Фев 2012 14:55
Мнения: 234
От: Bulgaria
Другари, показателят "БВП на човек от населението по паритет на покупателна способност" показва точно какви са ни доходите съобразно "ценовите равнища".
Друг индикатор може да е какъв % от домакинските бюджети за какво се харчи, но и него да вземете няма да успеете да изкарате шведите 10-20 пъти по-богати.
Да се съпоставят номинални заплати е смешно, особено пък МРЗ - в Германия като няма МРЗ колко пъти по-бедни са точно от нас?
Всеки дава някакви примери - личните наблюдения и да са верни не са статистика, те могат добре да илюстрират нещо, но не могат да докажат каквото и да е. Статистиката борави със събиране на много такива данни, чието обобщение дава представа за общата картина.
Някой би показал с цифри как наистина сме не 2 пъти, а 4 пъти по-бедни от германците примерно - 40% от средноевропейските доходи не означава 40% от доходите на скандинавците, а и от техните и от полските, португалските, унгарските и т.н.
The Spy
28 Фев 2012 14:56
Мнения: 7,400
От: United Kingdom
Българинът не работи много, но за сметка на това може да мисли БЕЗкрайно и колкото повече мисли, толкова повече зацикля.

Контрааргумент на това изречение е, че с ръце и крака пари не се правят. Истинските пари се правят с глава, но това пък не важи за България.
kaily
28 Фев 2012 15:08
Мнения: 35,647
От: Bulgaria
Казано е ясно, кратко и точно.

Кое точно? Обясни.
Миткалото_
28 Фев 2012 15:19
Мнения: 276
От: Bulgaria
Вече казах, че Ганев сравнява круши с ябълки. Понеже нямам много време да следа дискусията, ще се огранича с въпрос към защитниците на тезата му.
Първо малко данни: Според Евростат (който се интересува да се разрови, вади две таблици, една с компенсации на наетите, една с БДС, дели и смята), делът на компенсациите на заетите в БДС у нас е между 40-42% (само през 2009 успява да стигне до 44%). В нормалните държави от ЕС, Германия, Великобритания, Франция, скандинавието ..., този дял е над 55%, като някъде е и около 60%. Като нас са Гърция, Полша и Словакия. Понеже някой може да извади довод, че това се дължи на структурата на икономиката (което би било правилен довод, например голямо селско стопанство намалява дела на компенсациите в БДС), аз ще допълня, че ако разгледаме само строителството, или само промишлеността, България отново е сред държавите с най-нисък дял на компенсациите в БДС. Простичко казано, от всеки произведен нов лев, България винаги е сред страните, където работникът получава най-малък дял. Останалото отива за предприемача, собственика, самонаетия, човека на свободна професия.
Защо българският работник в строителството взима по-малък дял от добавения нов лев от строителния работник в Германия?
Защо българският работник в промишлеността взима по-малък дял от добавения нов лев от промишления работник в Германия?
Защо българският зает в отрасъл финансово посредничество взима по-малък дял от добавения нов лев от заетия в отрасъл финансово посредничество в Германия?
Можете да смените Германия с някоя друга държава от Европа. В поне двадесет от случаите въпросът ще остане валиден.
Тук няма ценови разлики, няма галимации. Първично разпределение на новосъздадения доход - 40-42% за работника, 58-60% за някой друг (България). Около 55% за работника - около 45% за някой друг (средно за ЕС). Защо?
albin
28 Фев 2012 15:24
Мнения: 234
От: Bulgaria
Кое не ти е ясно, кайли? Човекът и графика е дал, ако те мързи да четеш.
1. Доходите на българите се отнасят към европейските така, както и производителността на труда.
2. Доходите на българите, отчитайки "ценовите разлики", са към 40% от средните за Европа.
Ако показателите са ти неясни - ограмоти се. Ако мислиш, че цифрите неверни - обори ги с други, примерно не на Евростат, а на НСИ, ФБР или каквото си избереш.
Миткалото_
28 Фев 2012 15:30
Мнения: 276
От: Bulgaria
Другари, показателят "БВП на човек от населението по паритет на покупателна способност" показва точно какви са ни доходите съобразно "ценовите равнища".

Другарю, Албин, когато се говори за заплати е добре да се говори и за Производителност на Труда, а тя се мери не с БВП на човек от населението, а с БВП на зает. Че БВП (БДС) на зает (или на час) е измерителят на ПТ, го пише и на страницата на НСИ, и на страницата на Евростат.
Да речем, че вържем работните заплати с БВП на човек от населението. Казус: ей така, в рамките на 3 месеца, измират половината пенсионери на територията (пу, пу, да не се случва наистина!). Означава ли, че това нещастно събитие трябва да доведе до актуализация на заплатите в страната, понеже БВП на жител рязко се повишава? Сам разбираш, че това е абсурдно. Не се повличай по ума на автора - не равнявай различни неща.
Heat
28 Фев 2012 15:32
Мнения: 13,716
От: Bulgaria
Защо българският работник в строителството взима по-малък дял от добавения нов лев от строителния работник в Германия?

Защото из Германия в строителството ( а и в промишлеността) масово се крият реални заплати, докато в България няма такива работи.
Доси
28 Фев 2012 15:33
Мнения: 11,509
От: Bulgaria
Ако съдим по статията в България има действително много ниска производителност на труда - дълга, тровама, неубедителна и прозрачно-манипулативна... боклук с една дума. Не знам колко е платила редакцията и колко бай Сорос ма аз не бих дал и 30 лв. за таквоз творение. За такова нещо максимум на автора максимум 20лв. да се почерпи за здраве и да ми лъсне бутушите, щото за работата на икономист-манипулатор явно не става...
C.S.I.M.
28 Фев 2012 15:37
Мнения: 223
От: 0
Чудя се защо трябва да чета писанията на представител на институт, който ежегодно ни представя безумната си сводка "кога българите заповат да работят за себе си".

Защо е безумна ли?

Лицето Ганев да вземе да попита патрона си Красен Станчев как още Аристотел дефинира политиката - най-общо казано според него "това е дейност за благото на общността... т.е. на всички. "

И тъй като дъжава и политика са неразривно свързани очевидно следва, че годишната сводка от кога до кога българите работят за себе си и от кога до кога за държавата звучи безумно - "откога до кога българите работят за себе си и от кога до кога работят за всички(т.е. за себе си включително)".
Освен ако наистина тези, които трябва да са държава са забравили каква точно е функцията й и вместо за благото на общността работят за ... нещо друго... :-)









Manrico
28 Фев 2012 15:39
Мнения: 31,153
От: Bulgaria
Добре бе, Миткало, прав си. Но разликата не е чак толкова голяма. Според Евростат за 2010 за България GDP per capita е 44%, а Labour productivity per person employed 41,8% от средното за ЕС - и двете по ППС.
Heat
28 Фев 2012 15:41
Мнения: 13,716
От: Bulgaria
Апропо, брутна добавена стойност на един зает в България през 2010 по текущи цени, 16 043 лв и 80 ст годишно или 1336 лв и 98 ст месечно. Като се сметне колко е средната заплата и се добавят осигуровките май доста от въпросителните изчезват.
Добави мнение   Мнения:228 « Предишна Страница 9 от 12 7 8 9 10 11 Следваща »