Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Трябва ли субсидията да следва детето и в частното училище
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:74 Страница 1 от 4 1 2 3 Следваща »
Firmin
05 Мар 2012 20:17
Мнения: 33,549
От: Bulgaria

Всъщност ние казваме, че частните училища получават толкова пари, колкото и общинските, с тази разлика, че общинските живеят с тях. Докато частните могат да си позволят допълване на таксите, които и без това в момента са около 2000-2500 евро на година, даже до 3000. И като приспаднете един стандарт от 1200 лв., които ще получат частните училища, ние просто ще намалим таксите на хората, които и в момента могат да си позволят да плащат такъв размер.


Ей тук на ги стяга най паче чепикът противниците на финансирането на частните училища. Плиткоумен популизъм, омешан със зле прикрита завист. Не си наумява моята другарка, че стандартът от 1200 лева е учреден срещу конституционното задължение да си образоваш децата. Всяко дете. Без дискриминация, основана на имуществен ценз и благосъстояние. Ако да би помислила другарката ми, то подсетила се би, че лелеяната от нея регулация по справедливост би дошла не чрез лишаването на детето на заможните родители от държавната субсидия за обучението му (опосредствено чрез училището, в което се учи), а чрез ... пропорционалния данък, който партията ни замени с плосък. Тогава може да се окаже, че тези заможни родители отделят парите за частно обучение от доход, на който са платили данък в размер такъв, щото да покрие стандарта на тяхното, пък и на съседското дете.
Cruella de Vil
05 Мар 2012 20:28
Мнения: 18,747
От: Bulgaria
А аз бих запитала г-жа Богданова:
Какви средства отделя държавата за финансирането на училището в Горна Баня (където учат повечето деца на депутати и министри) и дали тези средства отговарят на средното финансиране на дете за София?
Ако има нещо неморално в цялата тази полемика с финансирането, то тя не е за частните училища, а за бутиковите държавни, финансирани за сметка на всички данъкоплатци.
Pisi Misi
05 Мар 2012 20:53
Мнения: 4,602
От: Bulgaria
Ааааа, директорката на частното училище ме разби! Учителите си вземали от този, този и този учебник! хахахахахаха! Ама госпожо, учебниците не са за учителите. Ние се запознаваме с тех информативно, за да можем да ги "преведем" на учениците. Няма читав учител, който ще си подготвя урока от учебник. Честно казано по някои предмети може и без учебник. Даваш ми задължителните и минималните държавни изисквания и ми оставяш свободата как ще ги постигна. Не че сега не го правим, ама неофициално и то на тези, които им се занимава.
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: Pisi Misi
GreenEyes
05 Мар 2012 20:59
Мнения: 4,538
От: 0
Даваш ми задължителните и минималните държавни изисквания и ми оставяш свободата как ще ги постигна.


А ако даскалицата не е читава(компетентна) тогава Господ да пази горките дечица. Държавните изисквания без добри учебници са нож с две остриета. Качествените учебници могат поне малко да неутрализират некомпетентността там, където я има.
mercury
05 Мар 2012 21:04
Мнения: 6,675
От: Bulgaria
Няма читав учител, който ще си подготвя урока от учебник.

Абсолютно вярно!
Pisi Misi
05 Мар 2012 21:05
Мнения: 4,602
От: Bulgaria
Ами зеленоочко, те това е реформа. Оправяш учебните програми, назначаваш читави учители и тогава се пъчиш, че искаш да реформираш система. Иначе просто се дават едни пари, които не водят до нищо по-различно от сега.
EGATI
05 Мар 2012 21:53
Мнения: 3,811
От: Switzerland
Cruella de Vil
05 Март 2012 20:28


Колега, в Горна баня в сградите строени от държавата има 2 частни и 1 държавно училище./частните не плащат наем а са на някакъв измислен бартер..Италиански лицей- каквото и да значи ..има и детска градина за супер мега надарени с изпит.../финансов предимно/
пазени от частна и полицейска охрана.
директорката над 70 годишната велянова ползва служебен автомобил за нея и цялото си семейство както и Лична квота за прием по Нейно усмотрение../след кратка среща с директорката и чедото на някой финансов общителен получава без изпит място ..
училището обаче е на подчинение на Културното министерство..всъщност е с някъкъв неясен статут и финансиране и Без контрол последната финансова ревизия е през 95 година..
Уроди бих казал..
Редактирано: 2 пъти. Последна промяна от: EGATI
GreenEyes
05 Мар 2012 22:15
Мнения: 4,538
От: 0
Ами зеленоочко, те това е реформа. Оправяш учебните програми, назначаваш читави учители и тогава се пъчиш, че искаш да реформираш система.

Като чуя за рИформи в България и ми става лошо. Ние в последните 22 години все реформираме, разбирай рушим, без да имаме представа какво рационално да предложим, та и затова стигнахме до османско "присъствие" в учебниците, а и че до предложението на едно недоразумение, бивш министър на образованието, да се премахне изучаването на българския език като задължителен предмет в общообразователните програми. Та така с реформите на българска почва. Иначе съм съгласен за читавите учители. Това трябва да стане най-вече. Ама за да стане, трябва да се възстанови уважението и заплащането на учителите, а също на учените и лекарите. Това са трите основни стълба, върху които се крепи всяка една нация. Поздрави.
Туткалчев
05 Мар 2012 22:17
Мнения: 30,781
От: Bulgaria
Егалитаристите сиромахомили да си спомнят, че това прекраснейше школо бе построено от другарката Людмила Живкова за особено надарените деца, които почти без изключение бяха чеда на клатурата. Така че дори по ОНОВА врема пак имаше училища за по-богоизбрани и по-малко богоизбрани. И да покажат къде няма.
Brightman
05 Мар 2012 22:29
Мнения: 23,083
От: Bulgaria
"Оу, страхотно хубаво е"

след една десетилетка, двайсетилетка

Винаги е интересно, когато някой се направи характеризираща антиреклама, без дори да се усети.
Редактирано: 2 пъти. Последна промяна от: Brightman
Cruella de Vil
05 Мар 2012 22:48
Мнения: 18,747
От: Bulgaria
Така че дори по ОНОВА врема пак имаше училища за по-богоизбрани и по-малко богоизбрани. И да покажат къде няма.

Не е въпросът дали има или не. Въпросът е всички екстри да се заплащат от родителите.
Brightman
05 Мар 2012 23:38
Мнения: 23,083
От: Bulgaria
Цялата работа е да източим едни държавни пари за продавалницата на хартия без покритие Нов български университет, като за целта почваме отдалече и с малко за да създадем прецедента. Доказателство за това е и крайно безсмисленият и безпринципен начин по който държавни пари почват да се точат.
-
На теория няма нищо лошо образованието на всеки да се финансира от държавата лично, пък той да си го придобива където и както иска. Ако иска до си учи сам в къщи, ако иска да си наема индивидуални учители, да посещава частни или държавни (общински) училища. Не може да стане, обаче, без оценка на това дали тези средства са отишли по предназначение, дали има, като резултат произведен продукта "усвоени знание и умения".
-
За целта първо трябва организационно, същностно и персонално да се отдели преподаването от оценяването, а сумата за учащ да варира, спрямо показаният на оценяването резултат от него. Тогава финансирането ще е постигнало собствената си цел и ще се плаща точно според постигнатото. Такова, нещо, обаче няма. Имаме просто източване на едни държавни пари към частни джобове. Имаме злоупотреба със служебното положение от Сергей Игнатов. Неков конфликт на интереси.
samweims
05 Мар 2012 23:40
Мнения: 1,005
От: Bulgaria
Не забелязвам полза от училищата за "богоизбрани". Продуктът Карбовски е прекрасна илюстрация.
Впрочем, кой ви е казал, че образованието в частните училища е непременно по-качествено?
Приемете ги като стандарт "Стара планина" - повече пари за твърде спорни качества.
Ъглошлайф13
05 Мар 2012 23:42
Мнения: 860
От: Germany
Въпросът е продължение на така нареченият български бизнесмен и безогледната му алчност подкрепена от здрав лобизъм. Като е частно - значи ЧАСТНО. Този народ дето го стрижете няма възможност за частни училища.Само ако се направи подбор най-надарените деца, независимо от финансовата им надареност и се направят няколко лицея тогава може да се допусне частно-публични образователни компании. А сега тия наглеци какво искат - майка си и баща си.
Brightman
06 Мар 2012 00:20
Мнения: 23,083
От: Bulgaria
Да го кажа по-ясно - на теория може да се плаща не пряко на обучителя (частен учител, частно училище, публично училище), а (на), чрез учащия, но пък за целта преди това трябва да се случат редица неща:
-
1. Да се отдели преподаването от оценяването. Напълно. И като създаване на отделна държавна (единствено държавна щом държавата дава пари) оценителна институция, и като персони, които оценяват.
-
2. Да се отдели обучителната дейност от материалната база за осъществяването й. Да се отдели сградата на училището и собствеността върху нея, грижата и разходите за поддържането й, от учителският колектив (екип).
-
3. Учителският колектив да се ползва със самостоятелност и да няма заплати, а всеки в него да формира доходите си единствено на базата на сбора от резултатите показани от учениците му на външното държавно оценяване, провеждано в края на учебната година по всеки предмет. Сумата варира в зависимост от оценката - колкото по-висока оценка - повече пари, при двойка 0 лв., при шестица примерно 2000.
-
4. Всеки собственик да е длъжен да поддържа материалната база. Ако е държавна или общинска - държавата, ако е частна - частникът. Да има стандарти, към помещенията, които се използват за учебни цели, но не и специално финансиране за частните. Държавата да финансира сградите публична собственост пряко и по отделен параграф, нямащ нищо общо с обучението.
---
И какво се получава, като теглим чертата.
Държавата отпуска сума за всеки учащ, която варира спрямо външно и обективно оцененият му от държавата успех. Учителите могат да бъдат или свободни частни учители преподаващи индивидуално по домовете, или организирани в нестопански сдружения. Тяхната цел е да подготвят учащия за държавните изпити, а спрямо показаният на тях резултат да получават приход от държавата.
-
Сградите се финансират отделно, като само публичните (държавни и общински) се финансират от държавата, но не и частните, които са собственост на частни лица или на търговски дружества.
---
И най-интересното, което следва от всичко това - държавата, общините и частните фирми няма да сключват индивидуални договори с учителите, а с учителските екипи, като цяло. Няма да имат взаимни финансови отношения, а единствено сътрудничество. Частните фирми ще могат да събират такси единствено за ползването на материалната база от където и ще печелят.

Редактирано: 2 пъти. Последна промяна от: Brightman
Brightman
06 Мар 2012 00:25
Мнения: 23,083
От: Bulgaria
кой ви е казал, че образованието в частните училища е непременно по-качествено?

Не знам как е по света, но в България досега е точно обратното - в частните училища отиват тъпички деца на богати родители, които не им се учи и искат да избутат без зор и да си купят хартия. А частните училища нямат нищо против - нали родителите си плащат и бизнесът с продажба на хартия върви.
Васик
06 Мар 2012 00:36
Мнения: 14,574
От: Bulgaria
Много е по-логично при двойка - 2000 лева.
Васик
06 Мар 2012 00:45
Мнения: 14,574
От: Bulgaria
В края на 6 клас избягах от училище и пътувах в чужбина с кораба "Елена", беше супер. После държах изпитите като частен ученик.
Туткалчев
06 Мар 2012 00:46
Мнения: 30,781
От: Bulgaria
Брайти, за оценяването си прав. Това съществува по света и аз лично съм работил по такава система. Тя е много стимулираща, особено за учениците.
Що се отнася до останалите неща - да се оценявал учителският труд само по постиженията на учениците, както и волунтаристичните ти разсъждения за собствеността - всичко това е формена проява на любителски познания по материята.
А това
4. Всеки собственик да е длъжен да поддържа материалната база. Ако е държавна или общинска - държавата, ако е частна - частникът. Да им стандарти, към помещенията, които се използват за учебни цели, но не и специално финансиране за частните.
е преоткриване на топлата вода, защото и сега това е точно така.
А какво искаш да кажеш с това:
Да се отдели обучителната дейност от материалната база за осъществяването й.
, само ти си знаеш.
Ей, мама му стара, не те свърта да даваш акъл по всички възможни азимути.
Васик
06 Мар 2012 00:47
Мнения: 14,574
От: Bulgaria
Брат му на Женята беше матрос на кораба, но после заряза морето и отиде в Консерваторията. Може да сте чували тази история.
Жана22
06 Мар 2012 00:58
Мнения: 896
От: Bulgaria
Васик, има ли го още школото в село Рупча?
Добави мнение   Мнения:74 Страница 1 от 4 1 2 3 Следваща »