Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Българската следа в налагането на християнството в Древна Рус е сигурна
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:367 « Предишна Страница 9 от 19 7 8 9 10 11 Следваща »
бонго-бонго
28 Апр 2012 22:35
Мнения: 26,313
От: Swaziland
Иречек който посочваш не е бил свидетел на сьбитията, а местните с който е разговарял сьщш не са били свидетели на сьбития през 15-17 век.

Ето още един опит за византийски номера.Къде видя нещо за "свидетели на събития от 15-17 в."?
В постнатия от мен цитат, освен написаното от Григорович, Иречек говори за събития само от 19 ти в., и то за събития от 1823 г. насетне.
KOPABA BAPHEHCKA KPAHTA
28 Апр 2012 22:41
Мнения: 329
От: Bulgaria
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: KOPABA BAPHEHCKA KPAHTA
timbuktu
28 Апр 2012 23:02
Мнения: 3,986
От: Greece
Хубаво е да се прави разлика между Василий Григориевич Барски и Виктор Григорович.

И аз това викам ама кой ме слуша. Бонгович явно си неизчерпаем. Поне си направи усилията да четеш това на което отговаряш. Това че последния ти постинг е от Барски, не означава че моя постинг отговаря на него. Гледам че поне гоогле ти е помогнало да намериш правилния Григорович. Както виждаш обиколил е целия Атон и единственото което е видял е небрежно отношение кьм архивите били те грьцки, бьлгарски или срьбски. Много мило че намираш такива дказателства вьв вьзрожденския печат. Ма той май беше антифанариотски и анти грьцки но това няма значение ньл така. Гледам че тактично избягваш да отговориш на вьпроса - дека е това обширно бьлгарско средновековно творчесво унищожено от грьцките попове, не се ли е сетил някой руски монах да го препише.
Колкото за Барски описва срьбски манастир (по това време). Та не става ясно как в него всички икони са бьлгарски. Мистерии....Сьщо така в неговата библиотека (на манастира) и до ден днеше се пазят 170 славянски рькописа - тия грьцки монаси толкова ли са некадьрни та след като са изресували манастира отгоре до долу, за да изтрият чудните бьлгарски икони, не са успели да намерят и изгорят тези 170 рькописа. Да им се невиди на тия гьрци една работа не може да свьршят както трябва Сьщо така мистерия остава и факта че има византийски икони рисувани стотици преди хохлича да посети манастира.
Пак грьцки фалшификации предполагам
А пропо бьди така добьр да постваш по дребни пасажи, не цели страници. Само пьлниш форума
timbuktu
28 Апр 2012 23:06
Мнения: 3,986
От: Greece
(Тимбукту - знам - лъже - българо-съветска дружба и пр. - не се напрягай...)

Да де нещо смрьнка и за Кирил и Мтодйи - ама то на всички е известно че са чисти бьлгари от Солун
Contessa32
28 Апр 2012 23:35
Мнения: 449
От: Bulgaria
.
Редактирано: 3 пъти. Последна промяна от: Contessa32
SPQR
28 Апр 2012 23:56
Мнения: 8,503
От: Bulgaria
През осми-девети век хората са се делели на християни и езичници.
Без значение дали са гърци, маджари, сърби.

България е изиграла решаваща роля Европейската, Християнската цивилизация да се разпространи и сред езическите народи.

За съжаление тая цивилизация умира.
Със или без чужда помощ !?!

http://members.tripod.com/nie_monthly/nie1_02/buchanan.htm
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: SPQR
Nafarr
28 Апр 2012 23:59
Мнения: 2,780
От: 0
Съседът ми по бюро в лабораторията в Санкт Петербург ми казваше, че общото между него и С. М. Киров имали български фамилии.
От него чувах, че до Пушкин, направил и той реформа на руския език, образованите пишели на български, а Ломоносов пишел дори лабораторните си доклади в мерена реч, и тя българска... Хе-хе, бе ме научил и да програмирам! Всичките ми листинги завършваха с едно жирно: Ну, дай Бог нашему теляте волка съесть!
Приятно вспомнить. По ония времена у нас имаше само ембаргови компютри, още ги нямаше правеците (правците?), пък там вече бяха изработили нещо като копие на HP****! Работеше с най-обикновена K7!
Вярвах му. Нямаше смисли да ме будалка точно по този начин, пък и нали фамилията му бе българска, както и на Киров... Все отнякъде ще да са се взели... Иначе си приличаше на вепс.
Nafarr
29 Апр 2012 00:10
Мнения: 2,780
От: 0
Преди 2-3 г. бяхме на поклонническо пътуване из манастирите на Северна Гърция...
Любопитно бе да се види как в един дъждовен ден, преди влизането си в църквата Св. Димитър в Солун, българките свалиха шаловете, шапките и качулките си, докато рускините, тъкмо наопаки, покриха главите си...
бонго-бонго
29 Апр 2012 01:19
Мнения: 26,313
От: Swaziland
И аз това викам ама кой ме слуша. Бонгович явно си неизчерпаем. Поне си направи усилията да четеш това на което отговаряш. Това че последния ти постинг е от Барски, не означава че моя постинг отговаря на него. Гледам че поне гоогле ти е помогнало да намериш правилния Григорович. Както виждаш обиколил е целия Атон и единственото което е видял е небрежно отношение кьм архивите били те грьцки, бьлгарски или срьбски. Много мило че намираш такива дказателства вьв вьзрожденския печат. Ма той май беше антифанариотски и анти грьцки но това няма значение ньл така. Гледам че тактично избягваш да отговориш на вьпроса - дека е това обширно бьлгарско средновековно творчесво унищожено от грьцките попове, не се ли е сетил някой руски монах да го препише.
Колкото за Барски описва срьбски манастир (по това време). Та не става ясно как в него всички икони са бьлгарски. Мистерии....Сьщо така в неговата библиотека (на манастира) и до ден днеше се пазят 170 славянски рькописа - тия грьцки монаси толкова ли са некадьрни та след като са изресували манастира отгоре до долу, за да изтрият чудните бьлгарски икони, не са успели да намерят и изгорят тези 170 рькописа.

Наглостта ти е безкрайна. 170 славянски ръкописа от 500 ръкописа...в един славянски манастир. Сетне, Барски, изрично ни указва, че "българските икони" били изрисувани преди гърците да превземат манастира. Това, че заменя "славянски" с "български" в случая е маловажно. Имаме пряко свидетелство от очевидец на място.
Що се отнася до объркването Григорович/Григориевич хубаво е да видиш кой обърква несъзнателно или не: "Бонго за кой Григориевич става вьпрос. Ония панславянин ли който обикаля Балканите, тьрсейки братчета славяни и минавайки например през Мелник е написьл, че е чисто славянски град в който някой славяни са се обьркали и подали на грьцката пропаганда и се гьрчеят. " И пак:"За Григориевич сьм ти описал други глупости който е письл, което явно показва целта на посьщението му." Аз никъде не съм наричал Виктор Григорович "Григориевич". Та объркването си е твое.
Та същият Григорович пише за същите славянски ръкописи, че били "умишлено изгаряни", дава илюстрация , че се касае за стара практика, като цитира приписка от манастира "Хилендар" за 1650 г. където в прав текст пише, че "лукавите гърци" изгорили "московските книги", а затворили двама духовници.
Изрично посочва, че за гърците " славянската книга или съдържа това, което има в гръцката, или е написана от българин, а може би и от сърбин (а сърбите никак не ги уважават!), следователно нищо не струва. Като не знаели във „Ватопед” какво да правят с разни славянски ръкописи, извикали даскал Спиридон. Той ги погледнал и с една дума αχρησταπράμστα [безполезни неща] ги осъдил на изгаряне. Броят на ръкописите е бил голям, защото, както ме уверяваха, изпекли манастирския хляб в затоплената от тях пещ. В манастира „Ксенофонт” по същата причина изхвърлили книгите в морето." Очевидна е и алюзията към отношението на Омар I, който казал за Александрийската библиотека "Ако книгите са по Корана – изгорете ги, защото си имаме Корана. Ако не са, то пак ги изгорете, защото противоречат на Корана."
Отделно Григорович споменава и затритите поради неграмотност ръкописи, където говори за неуките . Този фактор не никога е отричан - и Паисий споменава за това, но той не изключва и не отрича зловредната роля на фанариотското духовенство, "обръщало всичко на гръцки език". Както казах, темата е следена от българската общественост, особено през 19ти в., когато формиращата се българска интелигенция набляга на ролята на книжовността. В този смисъл възражението, че материали за зловредните действия на гръцкото духовенство могат да се намерят из възрожденската българска белетристика, е някак необяснимо - не би било логично да ги срещнем в писанията на гръцките съвременици.
Boatswain Spyder
29 Апр 2012 02:13
Мнения: 6,240
От: Bulgaria
.
Редактирано: 2 пъти. Последна промяна от: Boatswain Spyder
бонго-бонго
29 Апр 2012 04:01
Мнения: 26,313
От: Swaziland
защо са "объркали" КПл със Светите земи

Ни най-малко кръстоносците не са объркали Константинопол със светите земи. Те са били поканени от поредния претендент за трона, който им обещал да им плати дълговете им към Венеция. Пак от финансови съобръжения същите тез юнаци превземат Задар, един католически град, под властта на католическия унгарски крал. За което са и отлъчени от папата, впрочем. И все още са отлъчени, докато се бият за Константинопол.
Що се отнася до забележката ти, че не е имало маджари, ромеи и т.н., а само езичници и християни ще ти дам два примера:
894 Христовият наместник на земята, Константинополският василевс насъсква езичниците маджари срещу духовния му син Симеон. малко по-късно пък Симеон, който май бил учил за глава на българската църква, се опитал да създаде съюз с муслимите от Египет, за да завладее Константинопол - Новия Рим.
timbuktu
29 Апр 2012 07:11
Мнения: 3,986
От: Greece
Наглостта ти е безкрайна. 170 славянски ръкописа от 500 ръкописа...в един славянски манастир. Сетне, Барски, изрично ни указва, че "българските икони" били изрисувани преди гърците да превземат манастира.

Абе има 200 сита в момента за манастира. Може да отидеш и да го видиш с очите си (ако си от мьжки пол). Има икони запазени от 1500 и нещо си който не са бьлгарски или срьбски (манастира е оригинално византийски става срьбски след разрушаването и вьстаноновяването му). Рькописите сьщо са там. Какво ми тьлкуваш как ти скимне 2 реда записани от някькьв украинец за срьбски манастир (по това време). Какви горени рькописи какви 5 лева. Всички източници от цялото време на османското присьствие показват че Атон е беден и западнал. Библиотеките му са бедни и западнали. Много стари рькописи са ползвани за какво ли не. За маписване отново, изгарияни, мухлясали продавани. Грьцки, бьлгарски, срьбски. Малкото запазени произведения на антични автори са пренаписвани от монасите с псалми и молитви. За справка виж бьлграското евангилие което е сега в Лондон (Лондонското евангелие). Е не е продадено от грьцки поп а от бьлгарския игумен на сьщия този манастир "Свети Павел" за който говорим. Подарвени са му 9 рькописа.. Така че не са ви виновни гьрците..
Редактирано: 3 пъти. Последна промяна от: timbuktu
timbuktu
29 Апр 2012 07:16
Мнения: 3,986
От: Greece
тимбукту спори по метода "говорите ли френски?" - "не, но свиря на флейта"... ти му говориш за изгорени количества, той те пита за оригинално творчество - гаче ли каноните са допускали вместо "в началото бе словото" да напишеш "в началото бе Микис Маус"...

Незнам кой кара по метода на флейтата. Има много митове за огромното количество унищожено ту ли от мюсюлмани, ту ли от гьрци средновековна бьлгарска литература. Само че ни едните ни другите са го правили просто защото не е имало какво да се унищожава. Ако имаше щеше да има запазени копия поне в Русия.
Но няма.
Каноните не са ти забранявали да пишеш история, право, география, светска литература. Каноните не са попречели на Пайсий. До него няма нищо освен преводи (по скоро има но се броят на прьсти)
Редактирано: 2 пъти. Последна промяна от: timbuktu
SPQR
29 Апр 2012 12:13
Мнения: 8,503
От: Bulgaria
Имало е времена, през които сме били ромеи.
Задават се времена, в които ще сме европейци.
Но без елинската култура, без римското право, без Христос.

Тогава всички ромеи са били християни.
Сега само някои европейци са християни.

Езикът ни е съхранил при ромеите, вярата – при османците.
А сега кое ще ни запази българското?

Тогавашните християни не са се интересували нито къде са родени, нито от кой народ са, нито какъв е цветът на кожата на Светите отци.

Ето някои от тях :

• Свети Антоний Велики
• Свети Макарий Велики
• Преподобни Авва Исайя
• Свети Марк Подвижник
• Авва Евагрий
• Преподобни Теодор Студит
• Свети Иоан Касиан Римлянин
• Преподобни Исихий, презвитер Иерусалимски
• Преподобни Нил Синайски
• Свети Ефрем Сирин
• Свети Иоан Лествичник
• Свети преподобни отци Варсануфий и Иоан
• Преподобни Авва Доротей
• Свети Исак Сирин
• Свети Симеон Нови Богослов
• Преподобни Никита Стифат
• Теолипт, митрополит Филаделфийски
• Свети Григорий Синаит
• Никифор Уединеник
• Свети Григорий Палама, архиепископ Солунски
• Калист патриарх и Игнатий Ксантопул
• Блажени Симеон, архиепископ Солунски
• Преподобни Петър Дамаскин
• Свети Калист Катафигиот
• Блажени Диадох, епископ Фотикийски в Епир
• Преподобни Иоан Карпатски
• Блажени Авва Зосима (Палестински)
• Свети Максим Изповедник
• Блажени Авва Таласий
• Свети Теодор, епископ Едески
• Преподобни Теодор
• Преподобни Авва Филимон
• Преподобни Теогност
• Преподобни Филотей Синайски
• Илия пресвитер и Екдик

ПОКЛОН И БОГУ СЛАВА !
Редактирано: 2 пъти. Последна промяна от: SPQR
len
29 Апр 2012 14:22
Мнения: 5,045
От: Bulgaria
Преди скорошните религиозни празници срещнах моя добра позната родопчанка, която бързаше да приготви цветни яйца и кисел хляб. На въпросително повдигнатите ми вежди, в смисъл "ти пък откога си толкова ревностна в религиозните дела", получих неочакван отговор "Е, аз съм от Смолян, за мене е задължително".


Аз, тъй като не съм даже в плиткото на историческите води, ами съм си направо на брега, няма да коментирам горе разразилата се полемика, а ще коментирам горепосочения цитат от творението на Петрински. Някой вече го разкритикува за това, че, защо аджеба, толкова го е страх да каже Великден. Аз ще попитам - какви са тези "цветни яйца и кисел хляб"? Щото българинът открай време казва "писани яйца", които на Велики четвъртък трябва да се боядисат, ако не смогнем, на Велика събота. За "кисел хляб" по Великден, простете невежеството ми, наистина за пръв път чувам. Българката меси козунак, прави пити /които не са с мая/, но не съм чувала някой да ги нарича "кисел хляб". Господина Петрински го прави обаче. Та от този цитат за мен единственото достоверно нещо е точно отговорът на родопчанката /като прочетох впрочем, си рекох, божее, коя ще да е тази, която с г-на Петрински се знае, някак възмутих се от това/. Та ми се ще да кажа и на автора, па и на други списуватели против православното християнство, ей този отговор на родопчанката добре да го запомнят и осмислят, та даже и да го променят на следното "аз съм от България, за мен е задължително"! Живея в Смолян от 30 години. Смоленчани винаги са били ревностни християни, може би поради наличието на голям брой ислямизирани българи там /помаците/. Много бях впечатлена, когато дойдох да живея в града, как се празнуваха големите християнски празници. Докато "надолу" /така казват родопчани за всички населени места, които не са в планината/ хората нямаха проблем с празнуването на християнските празници /това са ранните 80-те на миналия век/, в Родопите вече беше минал първия възродителен процес /на помаците през 70те/ и тъй като въпросът с религията беше доста щекотлив, не се толерираше нито едната /християнската/, нито другата /исляма/ от страна на властите. И точно поради това, може би, хората там виждаха в християнството спасение на собствената си идентичност. Към християнските празници се пристъпваше не с онази традиционност, присъща "надолу", тоест един вид това си е обичай отколе, боядисваме яйца и прочие, защото така са правили бабите ни, ама кой знай какъв смисъл не влагаме. В Родопите беше запазено благоговението пред християнските тайнства /нищо, че боядисването на яйца не е към тях/. "за мен е задължително", наистина беше тогава и сега задължително, това беше и е идентификация точно на факта, че човек е християнин, пък бил той българин, арменец или грък. Интересното беше, че тази идентификация засягаше всички, включая партийните деятели.На нашата партийна секретарка, например, яйцата й ги боядисваше нейна приятелка помакиня! /за да не стигне до ушите на баш партийните шефове такова нарушение на партийните повели/. Шефът ми тогава, на име Иван, празнуваше много бурно Ивановден но заедно със свой адаш в къщата на адаша /отново, за да не попадне под ударите на баш партийните шефове/. Вярващите постеха, когато се изисква от канона. За мен тогава това беше изключително впечатляващо, защото там където бях израсла, социализмът беше успял да направи повечето хора безразлични към християнството, нещата бяха сведени до разрешеното на битово равнище. В Родопите не беше така. И сега не е така. Има си го духът. Християнството е спасило България през вековете, когато не сме имали и самостоятелна държава, затова ще повторя парафразата на казаното от непознатата ми съгражданка: Аз съм от България, за мен е задължително!

вестник Дума
29 Апр 2012 14:45
Мнения: 1,603
От: Bulgaria
Верските лутания на княз Владимир го довеждат накрая до модната по това време религия

Малий, тоа по - цървен и от мена
Boatswain Spyder
29 Апр 2012 15:16
Мнения: 6,240
От: Bulgaria
.
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: Boatswain Spyder
len
29 Апр 2012 15:47
Мнения: 5,045
От: Bulgaria
Боцмане, мисля че ясно казах, че говоря за християните в Родопите.
Гладиатор
29 Апр 2012 16:00
Мнения: 8,326
От: Bulgaria
Russo Turisto 26 Април 2012 11:22
Луд умора няма, г-н Петрински. Тъй като бяхте под Византия, много ясно, че бяхте покръстени първом. Руснаците, обаче, имаха избор, както се вижда и сами си избраха религията, но тъй като няма как да говорят гръцки, бяха докарани библии и прочее на по близък език, а също така и книжовниците, мисля че заедно с някаква византийска принцеса, какво толкова имате да се пенявите - не знам. Дайте англичане, с янките и прочие да се кланят на италянците за латиница, нещо? Смешно е вече.
Освен тебе, никой никому не се "пеняви". Петрински показва сведения за това как е било. А във форума се обсъждат нещата и писаното от Петрински. Така че, Russo Turisto, успокой ся
И па колкото и да се пенявиш, руски, вий си говорите на стробългарски, къде 90%. Не черковнославянски -- такъв народ и следователно език, няма. Така че го запомни --- старобългарския е твоя майчин език -- факт -- и да се пенявиш и да не се пенявиш .
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: Гладиатор
Чичо Фичо
29 Апр 2012 16:07
Мнения: 24,838
От: United States
Християнството е универсално, "няма юдей, няма елин". Ранните християни не се интересували от етнически и "расови" особености (макар да имали етнос - повечето били елинизирани евреи). И ние сега приемаме ранните християни по нашите земи като наши - пловдивчани тачат св. Ерм, варненци св. Амплий и мн. др. Св. Петка-Параскева Българска-Епиватска е общобългарска светица от ромейските земи, чиито мощи се покоят в Молдова.

Естествено, защото етнонационализмът е по-ново обществено явление, както и расизмът. И след като последните възникнали, станали много важни и в религиозен контекст. (Но в западното християнство интернационализмът си останал, поляците отиват на поклонение в Асизи и Сантяго де Компостела, Лурд и Фатима.)

В това отношение за нас - и за други източни европейци - е много значима ролята - напълно негативна - на фанариотството, за която доста говорихме вече. Фанариотството под османска власт ни нанесе огромни, непоправими до известна степен вреди - и като християнски народ, като ни отчужди от християнството и християнския свят, и като народ изобщо, като ни лиши от историческа памет, писмена традиция, професионална национална интелигенция, научи ни на рушветчилък, прекалено самоотрицание и чуждопоклонство.

Затова именно бълг. Възраждане започна като съпротива срещу фанариотството. И неговото дело не е завършено и до днес.

Православието стана основен фактор - наред с властта на бълг. владетели Борис, Симеон и наследниците им и с кирилската грамота на славянски старобългарски език - за формирането на нашия български етнос (или както по-рано казвахме народност) към 10 в. Поради особеностите на източното християнство православието е държавна, по-късно и национална религия, с отделни национални църкви, на теория равни. Сред тях нашата е една от най-старите живи, определено най-старата сред другите славянски. Тя е най-старата национална и народна институция, пазителка на националното историческо и културно наследство. В старо време вярата - това е било народността.

Но в наше време и в нашия регион - ЕС - а и преди това в "социалистическия лагер" религията и църквата вече не са определящи в държавата и вярата не е тъждествена на народността. Днешната бълг. нация е гражданска, а не етнорелигиозна, това си е жив факт. Вчера нашето училище и хор "Гергана" имахме голям концерт с турското училище в Ню Йорк "Ататюрк" - прозападни републиканци, училището е на Съюза на турските жени в САЩ - за който после ще разкажа на друго място, беше за турския републикански ден на детето. Но там дойдоха при нас развълнувани български туркини, които си водят децата на "Ататюрк", но сега искат да идват и на "Гергана" - да учат и поддържат и българския си език и принадлежност. Поканихме ги всички. България им е родина. Нямам никакъв проблем в часовете си по история и география, и по бълг. език и литература, да имам в класа българчета и православни и други, и български турчета и други деца, както сега имаме полукитайчета, полуафриканчета и др. Няма да си променя приказките ни на йота. За българомохамеданчетата от Пенсилвания, които отдавна участват в концертите ни на Трети март и техните симпатични учителки вече съм писал. Сега, макар че уважаме бълг. църква в Ню Йорк, добрия отец Петър и стария и новия дядо владика, и настоятелите, и пеем там на Коледа, ние сме училище и хор на всички българи по душа, независимо от вярата, първия език и дали имат друго гражданство.

Да се използва религията за затягане на гайките, по примера на комунистическата идеология за "морално-политическо единство" на народа, а на практика за безкритичност към властта, в наши дни и в нашия регион е лошо. На 50 км от София имаме жив пример. Сега и сърбите, и македонците се обземат от православна ревност в търсене на национална самобитност. И в Турция ислямистите вече диктуват, и републиканските турци в Ню Йорк изглеждат толкова разтревожени. И на нашия форум скоро по Великден видяхме немислими по-рано примери на религиозна ревност и нетърпимост към невярващите. Някои колеги мечтаят за средновековието. Това е лошо. Средновековието е живо у талибаните и уахабитите.

Лошо е и да се говори и работи за религиозно оцветени партии. Пред очите ни се спихна - както прогнозирах - "християндемократическия" балон на Ваньо. У нас - по казаните вече причини, свързани и с фанариотското тлетворно влияние - християндемокрацията като в Италия и Германия след войната е невъзможна.

Това не значи православните българи в Смолян да нямат яйца и козунак, напротив. А значи яйцата и козунакът да се правят на знаци на нетърпимостта към иноверците, на изключването, а на търпимостта и включването.
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: Чичо Фичо
Добави мнение   Мнения:367 « Предишна Страница 9 от 19 7 8 9 10 11 Следваща »