Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Българчетата учат малко и почиват много
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:82 « Предишна Страница 4 от 5 2 3 4 5 Следваща
Pisi Misi
29 Апр 2012 20:53
Мнения: 4,602
От: Bulgaria
Aranita


Всеки интелигентен учител по литература знае, че за да разберат дадено произведение, децата трябва да имат ясна представа за историческата ситуация, в която е писано. Няма как да преподаваш фолклор, Ботев, Вазов, Алеко, Смирненски, Гео Милев и т.н и да не обясниш на учениците си каква е била историческата реалност в България и света. Едно време имаше внимателно следене литература и история да се преподават като се съобразява материала по единия с другия предемет . Нарича се междупредметни връзки и улесняват учебния процес. Сега не е така. И отнема повече време. Защото ако аз по литература преподавам старата гръцка литература, а колегата ми по история по същото време преподава Възраждане, няма как взаимно да си помогнем. Но ако по история в същото време учат Древна Гърция и Рим, нещата стават по-лесни и по-ясни. Иначе аз преподавам литературата като преди това съм направила един голяяям обзор на историческа епоха, философия, общи тенденции в изкуството, в бита. На децата им става интересно, почват да питат, а ти трябва да им кажеш- няма време, трябва да почваме авторите. И така. Изгасват искриците, които пак ние сме успели да запалим. Ако отпуснат по някой СИП, може там да продължиш.
AzUrAL
29 Апр 2012 22:06
Мнения: 4,451
От: Bulgaria
Иначе аз преподавам литературата като преди това съм направила един голяяям обзор на историческа епоха, философия, общи тенденции в изкуството, в бита.
-Адмирации!
len
30 Апр 2012 00:09
Мнения: 5,045
От: Bulgaria
Pisi Misi, за постингите, особено за този от 29 Април 2012 15:11

Ей заради такива некадърници като споменатата от тебе водеща семинар образованието ни е на такъв хал. А такива некадърници не са само припечелващите от семинари, ами повечето от онези, които са в министерството на просветата, воглаве с министъра.
len
30 Апр 2012 00:19
Мнения: 5,045
От: Bulgaria
Статията в Капитал не казва нищо ново, освен това, което не само тези млади учители правят, а именно използването на новите технологии. А иначе - нищо ново под слънцето. Правела учителката кръстословици, ами хубаво, ама чак пък да е някакъв нов метод. Имам чувството, че новонавлезлите в системата на образованието, особено тези в управлението й, непрекъснато се възторгват от собственото си откриване на топлата вода.
Calina Malina
30 Апр 2012 09:14
Мнения: 6,931
От: Bulgaria
Защото ако аз по литература преподавам старата гръцка литература, а колегата ми по история по същото време преподава Възраждане, няма как взаимно да си помогнем.

А защо? Нали преди Възраждането е изучена Античната история? Учениците не биха ли могли сами да актуализират наученото преди? Друг е въпросът какво се учи по история... Моето впечатление е, че интересът към историята драстично е спаднал, примерно в сравнение с 90-те години.
Pisi Misi
30 Апр 2012 10:12
Мнения: 4,602
От: Bulgaria
А защо? Нали преди Възраждането е изучена Античната история? Учениците не биха ли могли сами да актуализират наученото преди?


Ще обясня какъв е проблемът. Като цяло учениците нямат трайни знания. Това се получава заради многото материал, концентриран в малко на брой часове. Липсата на часове за разясняване, упражнения и разсъждания. Заедно със зле написаните учебници, това води до нетрайни знания. Ако са учили по история даден период една година преди същия този период по литература, само няколко човечета евентуално ще си спомнят и ще направят връзката. А може и никой.
Когато преди няколко години им преподавах диалектите (те се учат в 8-и клас), наставаше "голямо шоу" пред картата на България, която вземах с големи молби от колежката по Геогрофия. Учениците учат география на България в 11-и клас и освен за съществуването на 4-5 големи града, в 8-и клас нищичко не знаят. Да не говорим, че пред картата използват думи като наляво, надясно, нагоре и надолу, каквито в географията няма Но с бърз курс за географията на България и най-вече кой град къде се намира, нещата си дойдоха на мястото. Е, съкратих един час от Вапцаров, но се успокоих, че в 12 клас го учат подробно.

П.П: Примерът, който дадох не е единичен. Всеки учител, всеки ден се сблъсква с много недомислици. Как и дали ще се справи с тях е оставено изцяло на добрата му воля и личната му съвест.
Туткалчев
30 Апр 2012 12:44
Мнения: 30,781
От: Bulgaria
Средният брой часове на година по задължителните предмети у нас е 687.

Г-жо Стоянова, не би трябвало никога да пишете статии за образование, защото очевидно сте крайно необразована в материята. Погледнете т.нар. ЗАКОН ЗА СТЕПЕНТА НА ОБРАЗОВАНИЕ, ОБЩООБРАЗОВАТЕЛНИЯ МИНИМУМ И УЧЕБНИЯ ПЛАН и ще видите, че в чл. 16, ал. (2) пише:

Задължителните учебни часове за една учебна седмица са:
1. двадесет и два учебни часа - в I и II клас;
2. двадесет и пет учебни часа - в III и IV клас;
3. тридесет учебни часа - в V до VIII клас включително;
4. тридесет и два учебни часа - в IХ до ХII клас.
А броят на учебните седмици от І до ХІІ клас е съответно:
31-32-32-32 - от І до ІV клас;
34-34-34-34 - от V до VІІІ клас;
36-36-36-31 - от ІХ до ХІІ клас.
Хайде сега извършете простото аритметично действие умножение и ще получите съответния резултат.
За Ваше улеснение ще Ви го посоча:
ОБЩО ЗА ЗП + ЗИП
682 704 800 800 - от І до ІV клас;
1020 1020 1020 1020 - от V до VІІІ клас;
1152 1152 1152 992 - от ІХ до ХІІ клас.
Или общо за целия курс на обучение - 11514 часа задължителна или задължителноизбираема подготовка. (Последните данни можете да вземете от НАРЕДБА № 6 ОТ 28.05.2001 Г. ЗА РАЗПРЕДЕЛЕНИЕ НА УЧЕБНОТО ВРЕМЕ...)
..................................................
Чудя се що за перде трябва да е човек, за да напише подобен опус, без хал хабер да си има от материята. И да строи цялата си теза върху съвършено неверни данни, които при това са достъпни с едно кликване на мишката.
Учудването ми е адресирано и до редакцията.

Редактирано: 1 път. Последна промяна от: Туткалчев
bm1914ls
30 Апр 2012 12:49
Мнения: 6,031
От: Bulgaria
Пис-пис ,за диалектите използвах презентация.На слайдовете бях разчертал върху картата диалектите според географския и езиковия принцип на делене.Имаше доста оцветяване на различните области.Свърши доста работа.Запомниха ги.Е, поне до края на годината. .
Manrico
30 Апр 2012 12:58
Мнения: 31,153
От: Bulgaria
Чудя се що за перде трябва да е човек, за да напише подобен опус, без хал хабер да си има от материята. И да строи цялата си теза върху съвършено неверни данни, които при това са достъпни с едно кликване на мишката.

Авторката, разбира се, е виновна, че не е отбелязала в статията, че данните на Eurydice са презичислени в астрономически часове, за да има сравнимост, което е изрично споменато в доклада. Пък кой се вее като духнато от силен вятър перде, сакън да не се каже нещо лошо за родното даскало, е друг въпрос.
Pisi Misi
30 Апр 2012 13:03
Мнения: 4,602
От: Bulgaria
bm1914ls


Презентацията е хубаво нещо. И аз ги ползвам. Но аз исках освен различните диалектни области, да могат да откриват градовете. Защото като им кажа, че ятовата гласна тръгва от Никопол (приблизително) и ги питам къде е това, първият отговор, който получих беше. Ами..някъде до Созопол.
И като им донесох картата и като почна едно търсене. Батак го дириха из Русе, а Солун упорито го търсиха към Одрин. Най-накрая казаха, че география на България не са учили и не знаят. На някой му светна, че в 4-и или 5-и клас говорели неща, ама кой да помни. А ти знаеш, че като дойдат в 8-и клас в гимназия, те идват от различни училища, преподавано е от различни колеги. Някои са си свършили работата, други - не. Не обвинявам децата. Те са продукт на семейството, училището и обществото.
Туткалчев
30 Апр 2012 13:40
Мнения: 30,781
От: Bulgaria
Драги ми Манрико, по-добре да се вееш като духнато от силен вятър перде, отколкото да дрънчиш като празна манерка. В почти всички страни, за които става дума в подобни изследвания, се отчитат следобедните часове, предназначени за самоподготовка и считани също за задължителни. В повечето страни за вкъщи не се оставят домашни и допълнителна работа. Всичко се върши в училище. Ако сложим и тези часове (примерно по 2-3 астрономически часа следобед за първолаците у нас), нещата ще изглеждат съвършено различни.
Да твърдим, че у нас се учело малко, защото времето, отредено за учене, било недостатъчно, е глупост на квадрат. Точно обратното, винаги се е констатирало, че учебните дни са много натоварени. Ако учиш по седем учебни часа, а след това трябва вкъщи да работиш още 2-3 часа, колко ти е работното време? И от колко часа трябва да се състои нормалният работен ден на интелектуалната работа, каквато е ученето? Не повече от 5-6 часа - това е отговорът.
А че нашето образование е пълна скръб, това е съвсем отделен въпрос. Но не защото броят на учебните часове или времето на престой в училището е малко. Съвсем другаде са проблемите.
Manrico
30 Апр 2012 13:48
Мнения: 31,153
От: Bulgaria
Ще наруша за пореден път форумната традиция и вместо слухове, чути в трамваи, фризьорски салони и учителски стаи, ще цитирам дефиницията от първоизточника:
The compulsory taught time includes the time spent by a student in receiving instruction on all the
subjects integrated in the compulsory core or compulsory flexible curriculum in the school premises or in
out-of school activities which are formal part of the programme. The instruction time excludes:
 Breaks between lessons or other types of interruptions.
 Time dedicated to optional lessons.
 Non-compulsory time outside the school day.
 Time dedicated to homework activities.
 Individual tutoring or private study.
The information presents the country data as annual compulsory taught time in hours of 60 minutes per
grade bearing in mind the number of taught days and weeks per year as well as the number and length of
the class periods.
Туткалчев
30 Апр 2012 14:03
Мнения: 30,781
От: Bulgaria
Е, и като цитираш като фризьорка, какво различно от казаното от мен доказваш?
Чичо Фичо
30 Апр 2012 14:13
Мнения: 24,838
От: United States
Много добри изказвания на Писи Миси и Туткалчев.

Моят опит е малко различен, но ние сме с малки групи - максимум до 12, по-често до 8, и ако са 10-12, ние сме двама учители, та можем да работим индивидуално и да им правим и шоу (особено в първи клас - Нели ги ограмотява с куклен театър, с две кукли в двете си ръце). А и нашите деца са "доброволци" - много по-мотивирани от средното в България, и са под влияние на по-здравата дисциплина в амер. училище, дето са цяла седмица преди нас. Та при нас са естествени нещата, за които ви е говорила лекторката на семинара и ви е възмутила. В 1989 г. аз бил и в клас с към 40 парчета в десети клас в 119 ЕСПУ в столицата.
Туткалчев
30 Апр 2012 14:45
Мнения: 30,781
От: Bulgaria
Три са основните фактори, влияещи върху изграждането на личностите на децата и в частност - върху образованието:
- състоянието на обществото и ценностната система, която то изповядва;
- състоянието на семейството;
- състоянието на училището.
Те са във взаимнозависима връзка, но имат и своята относителна самостоятелност.
Затова не виждам как в едно общество, което е в процес на пълен разпад по всички направления, ръководено от все по-неграмотни хора, в лоното на българското семейство, преживяващо още по-голям разпад и от обществото, ще има добри постижения в образованието. Дори да учи в идеално училище, с идеални учители, преподаващи му по най-прекрасните системи и с идеална методика, като излезе оттам, детето попада в познатата агресивна, груба, примитивна и физически грозна среда, в семейства, където възпитанието се изчерпва с крясъци и един зад врата, в общество на връстници, по-голямата част от които отрано са напълно изтървани, и живее в ритъм, в който преобладава висенето пред компютъра или телевизора. В тези условия всички са губещи. Родителите, дори да правят всичко възможно и както трябва за детето си, пак могат да го изтърват, защото то общува с други деца и в това общуване могат да се случат страховити неща. За учителите казах малко по-горе. Но най-потърпевши са децата.
И нещата могат да тръгнат на оправяне само отгоре - защото и обществената атмосфера (правила, законност, принципност, обществени цели и др.), и равнището на образованието зависят в най-висока степен от управляващите.
Aranita
30 Апр 2012 18:11
Мнения: 3,339
От: Bulgaria
Тути, според мен трябва да тръгнат отгоре след ръчкане отдолу нещата.
генек
30 Апр 2012 19:08
Мнения: 36,327
От: Bulgaria
Писи, Туткалчев, БМ -
***
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Блогът на Генек
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: sybil
Монтен 1
01 Май 2012 13:59
Мнения: 3,218
От: Bulgaria
Когато добрите учители започнат да вземат 2000 лв. на месец, а добрите професори - 3000, тогава и състоянието на образованието съществено ще се подобри.
-
Но за да стане това, трябва:
1. Вдигане двойно на % за образование и наука.
2. Масово съкращаване на полупразни училища и закриване на ниско акредитирани "университети".
-
Сега такива заплати вземат само хитреците в двете прослойки, а не добросъвестните професионалисти.
america1332002
01 Май 2012 16:47
Мнения: 5,137
От: Bulgaria
Когато добрите учители започнат да вземат 2000 лв. на месец, а добрите професори - 3000, тогава и състоянието на образованието съществено ще се подобри.
не, човек не може да надскочи себе си. и по 20,000 да вземат пак ще работят така както могат.
а добри професори в българия няма. изгониха ги.
kaily
01 Май 2012 17:01
Мнения: 35,647
От: Bulgaria
Ми да им спрат заплатите тоава, що ще ощетяват хазната да им плащат.
Да спрат изобщо подаянията, они така и така както могат, така и ще работят.
А, умко.
Добави мнение   Мнения:82 « Предишна Страница 4 от 5 2 3 4 5 Следваща