Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Едно будно малцинство е на път да намрази демокрацията
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:232 Страница 1 от 12 1 2 3 Следваща »
EvaristeGalois
25 Юни 2012 19:42
Мнения: 1,804
От: France
Примерът с Радо Далаверата ме обнадежди.
Ахил Пелеев Еаков
25 Юни 2012 19:44
Мнения: 589
От: Holy See (Vatican City State)
Brightman
25 Юни 2012 19:44
Мнения: 23,083
От: Bulgaria
Хиляди унгарци поискаха оставката на Орбан, защото газел демокрацията. Хиляди унгарци се надигнаха и в защита на Орбан. Капанът щрака.

Капанът е единствено за "Оранжевият сценарии", който от как служителят на ЦРУ Кърмит Рузвелт през 1953 г. свали иранския министър-председател Мохамед Мосадък е непроменен и се прилага, като под индиго.
То жертвите на този сценарий трябва да се пълни олигофрени за да не се научат за 60 години да му противодействат. Контра-митинг е най-елементарното.
внимателният
25 Юни 2012 19:46
Мнения: 3,095
От: Bulgaria
Тя на пръв поглед саботира политическия елит, но на практика му дава още повече права, защото той може да се скрие зад масовата безотговорност. Моята критика не е дали Бойко Борисов чува или не думата на народа, а защо като овластен от суверена политик не взема правилните решения.

Механизмът, описан от г-н Божидаров, не е демокрация, а това, което се наричаше "демократически централизъм", тоест диктатура. Кодът на истинската демокрация е онази вълшебна и неразбрана от обществото ни дума, наричана "плурализъм". В нея се съдържа и алгоритъмът на демократичната процедура, и един от най-важните принципи на демокрацията - защитата на малцинството. Плурализмът обаче бе разбран у нас като вулгарна многопартийност и остана в областта на митовете, ако продължим разговора от вчера
intel_inside
25 Юни 2012 19:53
Мнения: 8,642
От: Bulgaria
..... селф едит
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: intel_inside
Brightman
25 Юни 2012 20:01
Мнения: 23,083
От: Bulgaria
дори визията да не е популярна

Ако една визия не е популярна, т.е. не се подкрепя от народа, то тя е антинародна, т.е. противоречи на принципът на народният суверенитет. Провеждането на непопулярна политика е узурпация от някого на народният суверенитет. А мотиви може да има всякакви. Дори серийните убийци смятат, че убивайки жертвите си ги спасяват било от страданията на живота, било от предстоящото Второ пришествие и Апокалипсис. И го мислят искрено.
-
Затова и не е измислено нищо по добро от демокрацията. Защото един човек или група хора може да са луди, може да са глупави, умни и всякакви, но народът не е нищо от това, защото е сборът от всички хора и се подчинява на закона за големите числа. Затова винаги е мъдър, затова и никога не греши.
-
Ако има някакъв проблем с демокрацията, то е нейната недостатъчност. Една онлайн портална платформа, която да позволи открит механизъм за издигане и отсяване на идеи и политики, свободни обсъждания и непрестанни референдуми по всички въпроси би била силна крачка напред. Това, обаче няма да се хареса на привилегированите малцинства, защото ще им отнеме предимството от недостатъчната демокрация.
Maradona
25 Юни 2012 20:04
Мнения: 1,391
От: Argentina
Демокрацията е процедура, която установява волята на мнозинството.

Точно това е грубата грешка на автора, че разбира демокрацията литературно. По същия начин испанската конкиста дарява "демокрация" на индианците инки, като ги накичват с лъскави панаирджийски герданчета и докато ония са омагьосани им оплячкосват златото. Приликата с т.н. "българска демокрация" е пълна. А истината е елементарна - няма демокрация без мнозинството от обществото да е икономически независимо. Който ви разправя друго, ви баламосва като индианци.
SPQR
25 Юни 2012 20:06
Мнения: 8,503
От: Bulgaria

... Моята критика не е дали Бойко Борисов чува или не думата на народа, а защо като овластен от суверена политик не взема правилните решения ...


Kъде в статията е тази критика ?

Как малцинството / и защо "малцинство"/ хем е "будно", хем ще намрази демокрацията ?

И точно демокрацията ли ще намрази или нещо друго ?

От какво се страхува авторът ?

внимателният
25 Юни 2012 20:13
Мнения: 3,095
От: Bulgaria
Горчивата истина за нашето общество и истинската ни болка не е, че на всеки протест може да се организира контрапротест, а че в България "будното малцинство" просто липсва. Няма го и не му е крива демокрацията, че го няма. Ето факт, който засяга всички ни, без изключение
За регулаторния период 01.07.2012 г. - 01.07.2013 г. българите ще заплатим 324 000 000 лева за "добавката зелена енергия"

Ще даваме приблизително по 1 000 000 лева всеки ден за оня, който духа. По точно, с толкова ще пълним гушите на престъпниците, които ни нахлузиха и този хомот. Е, не беше ли ясно още през 2008 г., че и "този капан ще щракне"? Не беше ли абсолютно ясно, че няма никаква обективна причина да позволяваме на троегъзите да ни заробват още през 2008 г. с разходи, които спокойно могат да бъдат отложени с десет години? Ако изобщо се наложи да ги плащаме.
И питам всички ви - колко "контрапротеста" щяха да успеят, ако у нас наистина имаше будно малцинство, което да окупира Орлов мост и не позволи поне този грабеж да мине?
Мърморан
25 Юни 2012 20:14
Мнения: 1,157
От: Bulgaria
И ка па се от страната на добрите? Един немА от лошите.
Те ни лъжат, че пишат истината. Ние се правим че им вярваме.
veritas
25 Юни 2012 20:18
Мнения: 1,777
От: Bulgaria
Добре, че се спомена в статията за корумпирания злодей Костов, че се бях притеснил в началото да не би да бъде пропуснат , че иначе каква статия ще е тя, ако не се удари една профилактична плюнка
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: veritas
SPQR
25 Юни 2012 20:19
Мнения: 8,503
От: Bulgaria

Brightman
25 Юни 2012 20:01
Дори серийните убийци смятат, че убивайки жертвите си ги спасяват било от страданията на живота, било от предстоящото Второ пришествие и Апокалипсис.
Интересна теза ...
Ако има някакъв проблем с демокрацията, то е нейната недостатъчност.
И с парите е същото.
Уф, още няколко умности .
И в следващия постинг !
Ако народът е сбор само от такива единици – дано не заработи "Законът за големите числа".


комар
25 Юни 2012 20:34
Мнения: 1,910
От: Bulgaria
Демокрация без независими медии няма. В момента у нас два клана олигарси са парцелирали 90% от медиите и тотално контролират и манипулират публиката в угода на властта, сраснала се с тях. Вече могат да си проведат и спечелят какъвто си искат референдум - процедурата няма да се различава много от цензурираното зализано предаване на БНТ със същото име. Доста повече от един Орловмост с 3000 събудени млади хора е необходим, за да разклати тази вече твърде бетонирана система...
Brightman
25 Юни 2012 20:35
Мнения: 23,083
От: Bulgaria
Ако народът е сбор само от такива единици – дано не заработи "Законът за големите числа".

Дори не можеш да ми преиначиш думите за да има какво да "оборваш". Народът се състои от всички хора, глупави, умни, честни, порочни, знаещи, прости, луди, нормални ... от ВСИЧКИ. Затова и съвместното действие на случайни фактори води до слабо зависещ от случайността резултат. Затова и народът винаги е мъдър и винаги взема верните решения.
SPQR
25 Юни 2012 20:40
Мнения: 8,503
От: Bulgaria
Не го приемай лично.

Текстът ме впечатли, не друго.

Като например :
Ако една визия не е популярна, т.е. не се подкрепя от народа


Редактирано: 1 път. Последна промяна от: SPQR
Eisblock
25 Юни 2012 20:41
Мнения: 9,157
От: Iceland
един от най-важните принципи на демокрацията - защитата на малцинството
- т.е - нека си дойдем на думата! Добре звучи, но за жалост практиката показва друго и именно оттам тази дума, "демокрация" я превърнаха в мръсна дума.

Благодарение на нея имаме вилнеещи "правозащитници" за какви ли не каузи - като почнем от правото хората да бъдат изяждани в полиса София от глутници кучета и се стигне до разюзданата циганизация на цялата страна, на самата държава. Между двете посочени точки се намърдват какви ли не "герои", разограбенения труд на поколенията българи, загиващата популация на народа, корупция, разгула на псевдо, самоназовал се лумпенизиран "елит", "легитимно" национално предателство в невиждани мащаби.

А всичко това, в планетарните дименсии на света е също в ход. Оня 1% си разиграва коня и въвежда ударно НСР, цели държави са окупирани от макро-паразитите и на практика западната цивилизация е пред сгромолясване. Избиват се масово хора за да се "демократизирали" разни нарочени държави, международното право е превърнато във фарс, безочливата пропаганда е без юзди. Готви се нова, Трета световна касапница...

И всичко това бива скрито-покрито, бива маскирано зад парцаливото перде на някаква си "демокрация" ?! Докато плебса рупа ли рупа ГМО-пуканки и се налива с аспартам 951 - кока кола фиксиран в умишлено дребнотемие, затъпяващи сериали и "светски" скандали...

Там където е въведена тази нео-либерална, фалшива и измамна "деморация", законът става празна дума! И единствената реакция и мнение за нея може да се илюстрира единствено така:
- тя не ни трябва!

Защото там, където има действаща конституция и валидни, спазвани и налагани закони, там има истинска, действаща за всички демокрация. Но тя не може и не бива да измества държавното устройство, републиката чрез размиване на самата 'и същност.

В противен случай се стига до катастрофа. Винаги.
NATURAL
25 Юни 2012 20:46
Мнения: 4,553
От: Bulgaria
"Да чуем мнението на мнозинството" значи да чуем мнението на чалгата

От няколко статии насам имам чуството, че Д.Б. Слуша внимате;но мнението на мнозинството във форума и после в статиите си им дава подробни уроци по мислене и елементарна логика. Похвално е, не че може да им помогне кой знае колко.
draco
25 Юни 2012 20:50
Мнения: 1,271
От: Bulgaria
Описвания проблем не е недостатък на демокрацията. Това е един стар порок на човешките мисловни модели - когато процедурите и правилата заживеят собствен живот и се обърнат срещу системата. Обикновено се наблюдава в общества склонни да чакат месии, спасители и други "окончателни решения", където липсва разбирането за това, че всичко подлежи на ентропия.

Всеки чел поне малко за сложни социални системи знае, че неминуемо се появяват антисистемни агенти, които в крайна сметка увличат масата и подкопават цялата система. Знайно е също, че това е цикличен процес.

Така че да не се тревожим за демокрацията като цяло - нейната прелест е точно в това, че в нея има място дори за тези, които я мразят. Редно е да се тревожим за нея на българска почва, защото Спасителя, който обещава светло бъдеще има особено тъмно минало. Това е опасността в България и тя е за най-вече за държавата. Пълзящата ре-централизация и замяната на що-работещи институции с кухи черупки на дистанционно управление вече дават щедри и непоправими резултати.
Firmin
25 Юни 2012 20:55
Мнения: 33,549
От: Bulgaria
Доброто, разумното и справедливото никога няма да са в ... мнозинство. Помъдрейте и се ... примирете. Или пък ... недейте.

Доброто, разумното и справедливото, оказва се, изискват усилие. Не защото не са заложени у всяко човешко същество. Не. Заради това, че за да се превърне тази заложба в устойчиво поведение и избор изисква ... усилие. Интелектуално усилие, за да разбереш, да оцениш, да отсъдиш. Морално и етично усилие, за да предпочетеш добрите нрави пред доброто (си) прекарване.

Прочее, готови ли сте/сме за ... усилие?
wreckage
25 Юни 2012 21:00
Мнения: 32,883
От: Bulgaria
Демократичната и регламентирана от закона процедура не беше спазена от шебеците. Обсъждане се прави преди, а не след гласуването на закона.
Нищо и' няма на демокрацията, като нова е, не е мръднала от 3 години, даже не са я разопаковали.


Радвам се че г-н Божидаров е счел за нужно да ни осведоми че критикува Рапона, щото на мен ми се струваше че го гъделичка.

внимателният
25 Юни 2012 21:06
Мнения: 3,095
От: Bulgaria
Защото там, където има действаща конституция и валидни, спазвани и налагани закони, там има истинска, действаща за всички демокрация.

Златни думи. Но не можеш наистина да стоиш зад тях или дори да ги разбираш докрай, ако не разбираш върху какво се гради прекрасната постройка на "истинската, действаща за всички демокрация". А в основата й е нещо много просто - защитата на малцинството. Това не значи малцинството, което и да е то, да налага волята си или обратно, вулгарната партизанщина да тъпче всичко смислено още в зародиш с оправданието, че изразява желанието на гласуващата тълпа. Защитата на малцинството, разбирана като последователна защита на правото му да бъде чуто, дори когато това е малцинство от един човек /или "демокрация за всички" означава нещо друго?/ е истинската основа на демокрацията и най-важната й опора. Има ли я, ще има и будни малцинства, ще има и движение напред. Няма ли я, демокрацията си остава маскировка на варварството партийна плутокрация.
Добави мнение   Мнения:232 Страница 1 от 12 1 2 3 Следваща »