Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Държавата взема все повече от богатите пенсионери, за да дава на бедните
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:212 « Предишна Страница 4 от 11 2 3 4 5 6 Следваща »
Brightman
26 Авг 2012 23:38
Мнения: 23,083
От: Bulgaria
че те искат да получат полагащото им се за това, че са давали пари на някакъв форнд

Като изключим, че сегашните размери на пенсиите в България (от най-малките до най-големите), нямат нищо общо с "приноса", то това твое изречение ми прилича на изказване на "вложител" във финансова пирамида.
-
Който наистина иска да получи това, което самият той си е отделил, то да си прави спестявания, инвестиции и т.н.. Другото е или социален модел, който преследва социални цели или бизнес модел, който цели печалба за управата и акционерите му. И понеже съвременният свят е силно динамичен, дори инвестиции за период 5-10 години са силно рискови, а тези за по-дълъг задължително губещи, то от пенсионните фондове печелят единствено управите им.
бонго-бонго
26 Авг 2012 23:39
Мнения: 26,313
От: Swaziland
При соца и таван на пенсиите имаше - 60% от заплатата, но не повече от 180 лв. Да разбирам ли, че предлагаш пенсия от 180 лв., опс, 18 стотитнки след демократичната деноминация,

Напротив, точно обратното - предлагам да няма таван. Пенсионерите да си получват пенсията на база на платените от тях осигуровки.
len
26 Авг 2012 23:48
Мнения: 5,045
От: Bulgaria
кога дефилираха абитурентите в "Розариума


komar1, за кой "розариум" става дума, щото в моя роден град имаше едно такова местенце, до младежкия дом, сега казват било в руини, не съм минавала от години?
vetov
26 Авг 2012 23:58
Мнения: 2,780
От: Bulgaria
Пенсионерите да си получват пенсията на база на платените от тях осигуровки.

На каквато и база да делиш съдържанието на празната кошница - все тая.
Brightman
26 Авг 2012 23:58
Мнения: 23,083
От: Bulgaria
Пенсионерите да си получват пенсията на база на платените от тях осигуровки.

Уффф. Абе защо все се забравя, че това ще е възможно най-рано след 30 години и то, ако сегашната пенсионна система оцелее до тогава ?
-
Няма как да го направиш сега, дори и да забравиш, че до 2000 г. пенсиите са плащаха от държавният бюджет и се набираха от данъците. Дори и да забравиш, че и сега половината пари за пенсиите се набират от данъци, а не от осигуровки.

Ако искаш да го направиш, (да изчислиш реалният принос и да плащаш пенсиите само от осигуровки), то трябва да вземеш предвид:
1. Приходите от осигуровки и да коригираш пенсиите спрямо тях. (Само от това автоматично трябва да смъкнеш пенсиите на всички наполовина).
-
2. Да преизчислиш стажа на всички спрямо сега изискваният. (От там всички които ще са се пенсионирали при по-малък стаж от сега изискваният, ще се окажат с непълен трудов стаж, от където ще трябва да им резнеш пенсиите с още една трета до половина.)
-
Да продължавам ли ? Ако се приложи, това, което някои искат, то пенсиите им ще намалеят на 25 % от сегашните. Е шефовете на фалиралите банки вместо "полагащите" им се сега 8000 ще получават само 2000 и ще го преживеят.
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: Brightman
бонго-бонго
27 Авг 2012 00:07
Мнения: 26,313
От: Swaziland
ффф. Абе защо все се забравя, че това ще е възможно най-рано след 30 години и то, ако сегашната пенсионна система оцелее до тогава ?
-
Няма как да го направиш сега, дори и да забравиш, че до 2000 г. пенсиите са плащаха от държавният бюджет и се набираха от данъците. Дори и да забравиш, че и сега половината пари за пенсиите се набират от данъци, а не от осигуровки.

Ъхъ... защото осигуровките на хората отиваха директно в бюджета. За това трябва да има комбинирано плащане - за периода от 2000 г досега сумата да се плаща от пенсионния фонд, а за периода преди това - от държавата.
Brightman
27 Авг 2012 00:22
Мнения: 23,083
От: Bulgaria
за периода от 2000 г досега сумата да се плаща от пенсионния фонд, а за периода преди това - от държавата.

Напълно съм съгласен, защото това ще улесни последващата смяна на пенсионната система и преминаване към еднакви пенсии за всички граждани достигнали 60 годишна възраст, плащани от бюджета и финансирани от косвени данъци, като се отчете и "приноса" за периода на съществуване на сегашната пенсионна система, така, че никой да не може да казва, че е ощетен.
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: Brightman
Apolitichen
27 Авг 2012 00:33
Мнения: 9,749
От: Bulgaria
предлагам да няма таван. Пенсионерите да си получват пенсията на база на платените от тях осигуровки.
Това включва ли отпадането на "тавана" (2000 лв.) при осигуряването и разширяване на осигуряването (облагане на доходи от не-трудови правотношения, консултантски да кажем или неизвестните хонорари на К. Маречков)? Включва ли отпадането на "таваните" в категориите труд и отпадане на "подовете" (минимална пенсия и минимален осигурителен праг)? И не на последно място - деноминация на пенсиите с инфлационния процент (едно 20000% за България)?
Всъщност има ли смисъл от капиталова пенсионна система като и без това банките къде по-успешно я вършат тази дейност в сравнение с набедените за финансисти частни фондоционери (вероятността банка да фалира е в пъти по-малка от тази за пенсионен фонд ).
бонго-бонго
27 Авг 2012 00:34
Мнения: 26,313
От: Swaziland
последващата смяна на пенсионната система и преминаване към еднакви пенсии за всички граждани достигнали 60 годишна възраст, плащани от бюджета и финансирани от косвени данъци,

шансовете това да стане са равни на възможносността партията-човек "Брайти" да дойде на власт.
Brightman
27 Авг 2012 00:47
Мнения: 23,083
От: Bulgaria
шансовете това да стане са равни на възможносността партията-човек "Брайти" да дойде на власт.

Шансовете за това са над 100 %. И то съвсем скоро. Още, когато поколението родено през 60-те ще трябва да се пенсионира, а няма да може. Няма да могат и следващите, при изискван стаж от 40 години, защото той е практически невъзможен в пазарна икономика, която нормално поддържа 10% безработица и само 60% заетост. Отделно, че при облагането само на труда и неговото намаляване, като дял в продуктите, пенсиите ще трябва да стават все по-малки.
-
А дали ще го направи "партията-човек "Брайти"" или някой друг, то това е само подробност без значение. Има обществена нужда, изискване на социалното развитие и то ще бъде изпълнено. Персоните могат и да са различни, но типът им ще е сходен.
Роки Балбоа
27 Авг 2012 00:58
Мнения: 880
От: Bulgaria
"Тесните интереси" на тези, които правят разлика, между социална помощ и пеенсия, са, че те искат да получат полагащото им се за това, че са давали пари на някакъв фонд целия си трудов живот и не желаят да живеят от подаяния, от от онова, което им се полага...

Само да напомним, че не е толкова важно какво си давал, а какво е останало след теб! Защото пенсиите на сегашните пенсионери се заработват от сегашните работещи и от сегашната икономика, а тези неща нямат никаква пряка връзка с това, че някой някога си бил давал нещо на някого си! Съответно пенсиите в бъдеще ще се заработват от бъдещите работещи и от бъдещата икономика, които пък няма да имат никаква връзка със сегашната. Т.е. схващането "кой каквото си е изработил това трябва да получи" е неприложима утопия защото на практика няма как изработеното днес да бъде прехвърлено във времето след 20-30-40 години. Следователно, направените заработки и осигуровки могат да служат само и единствено за смятане на съотношение между получаваните пенсии, но не и като абсолютни величини.
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: Роки Балбоа
Роки Балбоа
27 Авг 2012 00:59
Мнения: 880
От: Bulgaria
Брайтман - по темата
Apolitichen
27 Авг 2012 01:01
Мнения: 9,749
От: Bulgaria
За това трябва да има комбинирано плащане - за периода от 2000 г досега сумата да се плаща от пенсионния фонд
Е, нали стартира такова "комбинирано" плащане за баш първокласните работници. Пенсионият фонд трябваше да им осигури пенсия от времето на пенсиониране (40-50 г.) до навършване на пенсионна възраст (63 г.). Та какво се оказа за първокласните "яки дупцета" - че с 15 години трудов стаж частният капиталов пенионен фонд им осигурява 80 лв. месечна пенсия за 10 години (40 лв. за 15 г.) докато навършат пенсионна възраст, когато ще получават "тавана" от общественото осигуряване, сиреч ще "ядат" от осигуровките на простите третокласни пенсионери с 40 и кусур години трудов стаж.
При такъв "ясен пазарен механизъм" правителството "национализира" мижавия "честен частен" пенсионен фонд от 105 млн. лв. за да плаща вече над 340 млн. лв. за пенсиите на "яките дупцета", пенсионирани след 2010 г.
Не мога да разбера що се правите всички на ударени - при годишна инфлация от 10% (а тя е над 15% средно годишно, поне пенсионният ми застраховател така твърди) и демографски ръст под 10 промила (а той е отрицателен и то 9 промила), не може да има никаква пенсонна система. Просто няма бъдеще и с него пенсии.
Lyubo65
27 Авг 2012 01:02
Мнения: 777
От: Bulgaria
Брайте, заслужи си го -
Роки Балбоа
27 Авг 2012 01:07
Мнения: 880
От: Bulgaria
що се правите всички на ударени - при годишна инфлация от 10% ... и демографски ръст под 10 промила (а той е отрицателен и то 9 промила), не може да има никаква пенсионна система. Просто няма бъдеще и с него пенсии.

Да , и аз се чудя как толкова народ отказва да разбере нещо толкова просто - полагала му се била такава и такава пенсия щото в миналото си било станало не знам си какво. И какво като е станало като от това минало днес нищо не е останало?! Да вземем от децата за да дадем на някой нещо дето си мисли, че му се полага ли? Баси!
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: Роки Балбоа
Роки Балбоа
27 Авг 2012 01:23
Мнения: 880
От: Bulgaria
Гледам, че вирее и още една антилогика - ако сега не се плащали пенсионни осигуровки в бъдеще нямало да има пенсии. При положение, че между двете неща (колко се плаща сега и колко ще има в бъдеще) няма и не може да има пряка връзка. Например, ако вместо пенсионни осигуровки сега, се заделят повече пари за отглеждане на деца, въпреки, че сега осигуровките и пенсиите ще са по-ниски, пенсиите в бъдеще ще са по-високи просто защото ще има повече работещи. И обратно - ако сега се взема от децата за да се плаща повече на пенсионерите, в бъдеще пенсиите ще са още по-малки. Т.е. логиката е точно обратната на масово насажданата.
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: Роки Балбоа
Gozambo
27 Авг 2012 01:24
Мнения: 7,892
От: 0
Предполагам, че активните борци против фашизма и капитализма още си получават големите пенсии, както са им определени в тоталитарно време. И като се сетя, че заради някаква тяхна краткотрайна активност цял живот си изкараха на синекурни, но платени длъжности и използваха привилегиите си до дупка, се чудя защо въпросът с тяхните пенсии още не е разручкан. Аз зная партизани, които само веднъж са ходили по голяма нужда през целия си партизанлък. Толкова е бил кратък.
Brightman
27 Авг 2012 01:31
Мнения: 23,083
От: Bulgaria
Apolitichen,
демографията може да започне да играе роля за размера на пенсиите, едва, след, като заетостта от сегашните под 60 %, (не само в България е така), достигне 100 %, а безработицата 0%. Т.е. никога. До тогава имаш свободен демографски ресурс, който видно не оползотворяваш.
-
Проблема с размера на пенсиите, който се прикрива под приказки за "демография", се състои в това, че с развитието на технологиите, делът на труда в един продукт спада все повече, а за целите на пенсиите продължава да се облага само труда.
-
Под "демография", обаче не включвам актюерските разчети на фондовете, които искат да изравнят средната продължителност на живота с годините за пенсиониране. Така те си гарантират максимална печалба, но пенсионната система практически престава да съществува. Това хората цял живот да им плащат за пенсия и да умрат точно преди да я получат е мечтата на фондовете.
бонго-бонго
27 Авг 2012 01:32
Мнения: 26,313
От: Swaziland
Няма да могат и следващите, при изискван стаж от 40 години, защото той е практически невъзможен в пазарна икономика, която нормално поддържа 10% безработица и само 60% заетост.

Ако е пенсионен стаж е напълно възможен.
Аз обяснявам какво трябва да бъде. За жалост Роки е прав - де факто песионерите днес получават онова, което се заделя от работещите днес.
Gozambo
27 Авг 2012 01:40
Мнения: 7,892
От: 0
Доста мъдро решение на настоящото правителство- да вземаш от хората с големи пенсии и да даваш на тези с малките. Все пак днешната пенсионна система е обременена с тоталитарните несправедливости и онези с големите пенсии като цяло имат никакъв дял в общественото благосъстояние. Хем заемаха държавните постове заради привилегиите им на активни борци, хем ползваха всички привилегии и на практика паразитираха на гърба на народа, хем се сдобиха с най-големите пенсии.
Под тази статия аз кусур не намирам на правителството. То просто отстранява една несправедливост.
Добави мнение   Мнения:212 « Предишна Страница 4 от 11 2 3 4 5 6 Следваща »