Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Как да фалираме бързо Apple
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:132 Предишна Страница 2 от 7 1 2 3 4 Следваща »
Gozambo
23 Сеп 2012 20:54
Мнения: 7,892
От: 0
"Героичен предприемач", който създава и доставя на пазара на достъпни цени продукти, които променят живота ни - това е голямо предизвикателство на всяка идея на левите за злите капиталисти, които експлоатират работниците и получават неприлично големи печалби.



Този героичен предпремач е монополист. Кой каквото да изобрети, трябва на него да го занесе. Или на още няколко като него. Голяма е грешката на държавата, че допуска подобни монополи. Ако ги ликвидираше навреме, подобни аргументи за героичния предприемач нямаше да съществуват. Какъв герой е един монополист? Геройство е да пробиеш нечий монопол, а не да държиш монопол. Едва ли не, само Стийв Джобс може да произвежда и доставя подобни продукти. Нищо подобно! Напротив, науката и технологиите са много по-напред, отколкото стоката която той пуска на пазара. Монополистът никога няма да пусне най-новото, той ще иска да си купувате всяка година телефони и компютри и затова ще пуска новостите на части. И какво означава на достъпни цени, след като ни кара вместо един телефон да си купим пет, или вместо един компютър да си купим пет?
Задължително трябва да бъдат разбити тези монополи, за да се види, че много хора могат да пускат нови неща и да се ускори прогресът.
StrikeEagle
23 Сеп 2012 20:57
Мнения: 21,073
От: Bulgaria
Това злобарче Кругман не се ли умори да злобее?
Забило ли е дребното човече барем един пирон през живота си?
Утре ще нагази и Елон Муск че не назначава негри в космическата индустрия...
внимателният
23 Сеп 2012 21:00
Мнения: 3,095
От: Bulgaria
Успехът на Апъл в момента не е от иновациите и предприемчивостта на собственика/управителя, а от паразитни ренти от патенти като "закръглени икони", "закръглен дизайн", "отскачащ асансьор" и прочие простотии, които конкуренцията според американската държава (съд) не може да "копира". Подобно е положението с огромните корпорации в земеделието и медицината.

Тоест, стигаме до стария проблем : как да се защити индивидуалната собственост - продукт от дейност, от противопоставящите й се концентрирана частна... днес я наричаме монополистична, но това не е съвсем точно. В нея влизат и големите състояния, придобити извън дейност, и анонимните/акционерни дружества, управлявани от не- собственици... и държавна собственост. Този въпрос е поставен от Пиер-Жозеф Прудон още през 1848 г., едновременно с един Манифест, поставян е от всички анархисти след Прудон и след десетилетни перипетии изкристализира в известните думи на Бакунин "Мразя комунизма – този на Маркс, понеже отрича свободата и не приема нищо хуманно без да му отнеме и свободата, понеже комунизмът концентрира и абсорбира всичко от обществото в полза на държавата, централизира всичко в ръцете на държавата, подтиска, експлоатира, развращава, разстройва. Искам организация на обществото с колективна собственост, едно общество, устроено отдолу нагоре чрез свободно сдружение." Концентрираната частна недолюбват и двамата
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: внимателният
Michael
23 Сеп 2012 21:07
Мнения: 1,220
От: Bulgaria
Не мисля, че е точно алчност думата, но Popangelov достат точно вижда личността на Джобс. Гейтс наистина създаде много неща, включително и сам, Майкрософт не продават сбиротак под модна марка, те организираха създаването с всеки служител, забелязана идея (наричайте го крадене ако искате). Какво създаде Apple - най-вече мода. Първо мъкнаха една неспособна да функционира операционна система, на която единствения по-сложен софтуер, който можеше да върви стабилно беше не на Apple, а на Adobe - същия софтуер, който и да ми го подаряват не го ща и до днес, но къде ти дизайнер да забележи, че Фотошоп и Илюстратор сами суапват, защото операционната система се срива, ако я накараш тя да го прави. Така над 10 години спечелиха дизайнерите на своя страна с възможността да бъдат "различни" и решиха да продадат "различността" на масите, когато Джобс се върна. Взеха BSD, защото въпреки ограничения хардуер, който поддържат не можаха да направят операционна система сами, накачиха едни добри, но по-скоро близки до посредственото библиотеки, които развиваха от преди и нарекоха това свое, а кажи речи всички критично в тая конструкция беше направено от хора работещи, за да раздават труда си свободно на другите, но Apple го нарекоха модно, стъпвайки върху авторитета на дизайнерите и започнаха да го продават на VIP цени, докато различното стана масово и вече съвсем еднакво. И с iPod работата стана така, но беше случайна, малко реклама, малко думи от поп идоли в решаващия момент представиха иначе узасно закъснелия играч като едва ли не създател на преносимата музика. Около Apple всичко е една лудост и мания, не технологията, а манията е техния принос - манията за скъпи играчки даващи социален статус на непрофесионалисти. Да де, естествено ще има и професионалисти, които ще се поддадат - винаги така става, но им трябваше iPhone 4, за да настигнат другите, само за да започнат да се връщат, където им е мястото година по-късно. Не става дума за леви и десни, става дума за тарикати и хора посветени на технологията - масите харесаха оня, който е по-близко до тях по психика, а Бил Гейтс, който си има и приятните и неприятните черти остана омразен, not cool. Ще кажете, че няма значение, но няма да сте прави, докато Microsoft забогатяваше го правеше продавайки свобода и рекламирайки свобода да правим каквото си искаме с компютъра и софтуер след като го купим, Apple от друга страна през акъла на моднярите ни научи, че всичко е назаем и ние го купуваме, но не е наше. Днес вече и други ги следват, защото Джобс наистина промени света, но не с електроника и софтуер, а с умение да извади най-низките качества на индивида и да ги постави да работят срещу самия си собственик. Мерси - лека му пръст и на добър път в отвъдното, той ни върна 10 години назад във времето, като направи стандарт разбирането на неразбиращите, сега е време да се върнем към нормалното и да продължим напред.
kaily
23 Сеп 2012 21:10
Мнения: 35,647
От: Bulgaria
Писаха го вече преди мен - пазар значи платежоспособно търсене, а като земеш парите на париите, немаш пазар. И се въртиш като куче, гонейки си опашката, разкъсван между отровната си алчност и невъзможността да я осребриш.
mick
23 Сеп 2012 21:12
Мнения: 8,588
От: Bulgaria
Сега остана държавите да станат като APPLE - да са пръснати навсякъде по света, там където е по-изгодно. Да ама не. Държавите заемат определени площи и хората там са на едно място. Ако искаме те да просперират, не трябва да работят по модела на APPLE. Не всичко е пари и печалба при държавите. При Apple - всичко е пари. Всичко се смята според печалбата.
Калки
23 Сеп 2012 21:14
Мнения: 20,000
От: Bulgaria
Булгуров,
Много добри формулировки. И все пак, ще ви обвинят в социализъм.
Gozambo
23 Сеп 2012 21:25
Мнения: 7,892
От: 0
От статията възниква и един въпрос. С какво печалбите са по-важни от заплатите? Печалбарите си гледат печалбите, но и народът си гледа заплатите. Някой ще каже- да, но това е частна собственост! Народът ще каже- да, но частната собственост е и национална собственост. И като национална собственост държавата може да се налага с всякакъв вид регулации и всякакъв вид задължения на печалбарите. Не може държавата да финансира науката, а някакъв частник да присвоява еднолично резултатите. Частната собственост е негова, но не точно. Негова е само при определени условия. Ако не ги изпълнява, може и да не е негова. И не е задължително да бъде негова. В този бизнес собствениците могат да се сменят и да го притежават хора, които ще се съобразяват с националния интерес и с интереса на народа.
внимателният
23 Сеп 2012 21:27
Мнения: 3,095
От: Bulgaria
Булгуров,
Много добри формулировки. И все пак, ще ви обвинят в социализъм.

Защо "обвинят"? И защо само него, като "социализмът" е познавателен проблем на всички леви у нас? Тотално индокриниране с марксизъм
mick
23 Сеп 2012 21:36
Мнения: 8,588
От: Bulgaria
В една държава живеят всякакви хора. А в Apple се избират само тези които са най-способните са съответната работа и са най-евтини, ефективни.

Това значи ли, че трябва всяка държава да се откаже от голяма част от населението си?
Калки
23 Сеп 2012 21:37
Мнения: 20,000
От: Bulgaria
Защо "обвинят"?

Защото не всяка критика на крайния неолиберален модел е от социалистическа позиция.
PARAGRAF22
23 Сеп 2012 22:01
Мнения: 1,054
От: Bulgaria
Полицаи стачкуват за повече пари , учители искат увеличение ... искаме по-високи заплати и пенсии ... Ми нормално , нали?Нормално е всеки,създаващ нещо , да се стрвеми да си увеличи и доходите,нали???Тогава???Аааааа , корпорации и фирми трябва да не иска , трябва да са "Майка Тереза "? Що скачахте на митингите преди 23 години , а? А сега ревете за комунистическо равнство
Gozambo
23 Сеп 2012 22:05
Мнения: 7,892
От: 0
Тази идеология предполага, че обикновеният човек може да бъде защитен само благодарение на намесата на държавата, която контролира богаташите и ги кара "да делят".

Фигурата на Джобс опровергава тази идея. Ние всички получаваме изгода благодарение на излишъците от богатствата и потребителските продукти, които създават такива като Стив Джобс, които прибират само малък процент от това, което са създали. Когато той почина, само 1% от Apple принадлежеше на хората, свързани директно с компанията. Още по-важно е, че създаваните от тези хора новаторски продукти (айпади, айфони, медикаментите като бета-блокерите, ендоскопската хирургия и други) повишават качеството и стандарта на живот.



Точно това е вярната идеология, която се потвърждава от живота. Потвърждение за обратното няма. Факт е, че дерегулацията на бизнеса моментално влошава положението на работниците и народа. Дерегулираш банките, веднага разгръщат всякакви измамнически схеми и ограбват народа, пенсионните и всякакви други фондове. Веднага надуват имотни и всякаки балони. Дерегулацията на пазара на труда веднага намалява заплатите и условията на труд.
Относно изгодата на всички нас мисълта е твърде неясна. Каква изгода получават американците, след като Стийв Джобс изнася производствата в Китай? Изгодата като производители я губим. Остава ни изгодата като потребители. Но тази изгода я получават всички потребители на света. Значи нашите изгоди от Стийв Джобс са точно колкото изгодите на хората от Бангладеш. Това каква изгода е? Защо американският народ трябва да плаща и да създава наука и образование, след като американецът ще ползва същата изгода като циганина от Бангладеш? Да отиде Стийв Джобс да черпи от науката на Бангладеш? Извинявайте, но патентите с които работи Стийв Джоб са американски. Кайнакът за Стийв Джобс може да пресъхне. Без Америка Стийв Джоб би правил само калъфите за телефоните.
В разсъжденията на автора Стийв Джобс и хората, създаващи новаторски продукти са турени в един файтон. Точно Стийв Джобс е човекът, който налага монопол и принуждава тези хора да работят за него. Тези хора би трябвало да имат самостоятелни фирми и да движат собствените си идеи. Проблемът на днешния капитализъм е, че специалистите и новаторите не могат да бъдат и капиталисти. Те винаги са принудени да работят за някой капиталист. Следващата революция ще даде право на докторите да отварят собствен бизнес в здравеопазването, на компютърните спецове да правят собствени продукти, на строителите да развиват свой фамилен бизнес /в момента само капиталист може да го развива заради лицензионната политика/, на майстор-готвачите да имат собствени ресторанти и пр. В момента всички онези, които притежават знанията и уменията, които творят, са принудени да се подчинят и да се главят да работят за някой чорбаджия, който в главата си има само няколко мисли-кредит, дебит, печалба.
Калки
23 Сеп 2012 22:05
Мнения: 20,000
От: Bulgaria
Е, нали ви казвах ?
Дори не социализъм, а направо - комунизъм.

Това е положението с правоъгълно мислещите....
внимателният
23 Сеп 2012 22:06
Мнения: 3,095
От: Bulgaria
Пред XXI-я век стои предизвикателство- въпрос на живот и смърт : може ли съвременната корпорация да се организира по прудон- бакунински...
не цялото общество, нека в него си "цъфтят сто цветя", а именно корпорациите, флагманите, скалите по японското разбиране...
да стане организация с колективна собственост, организация, устроена отдолу нагоре чрез свободно сдружение? Лично аз смятам, че да.
В момента, много близо до това е франчайзингът. Нещо повече, той е на път да получи доминиращо положение във водещата страна. В САЩ франчайзинговите брендове са 8% от всички, а произвеждат 48% от продукта.
А има ли друга форма, освен франчайзинга, по- близка до представата, че корпорацията е място, където организационно се сдружават творци на "продукти от дейност"? Убеден съм, че да. Не съм сигурен, че мога да разпозная продукт на Apple, освен ако някой не ме е треснал с нахапаната ябълка по главата и съм благодарен на Michael и другите колеги, които пишат с явно познаване на кухнята. Но определено ми е симпатична подкрепата на Джобс за "отцепници, бунтари и инакомислещи елементи, които гледат по друг начин на нещата, не обичат правилата и които са достатъчно безумни, за да искат да променят света". Наистина, това е "начинът да се появяват няколко десетки мравуняка и всеки от тях функционира ефективно", тоест да се създаде корпорацията на XXI-я век .
Fart
23 Сеп 2012 22:24
Мнения: 1,190
От: Bulgaria
либерастки фундаментализъм, за малоумни...
kaily
23 Сеп 2012 22:26
Мнения: 35,647
От: Bulgaria
Пазарната икономика и капитализмът са най-доброто, измислено от човеците
(снимка: натиснете тук)
Luca
23 Сеп 2012 22:36
Мнения: 1,597
От: Bulgaria
Това злобарче Кругман

Не ти трябва Кругман, огледай се във форума, виж простата шаячна правда.
Han
23 Сеп 2012 22:37
Мнения: 18,932
От: Bulgaria
3 причини, поради които растежът на акциите на Apple се поддържа с всички сили:
1. Убеждаваме избирателите, че кризата е отминала и Борсата и Америка отново върви в единствената възможна посока - нагоре!
2. Убеждаваме инвеститорите, че новите трилиони необезпечени долари трябва да се влагат в акции на американски печеливши високотехнологични компании - иначе ако се изсипят на продоволствения пазар например, ще последва катастрофа!
3. Убеждаваме потребителите, че американски долари са нужни, за да се купуват високотехнологични чудеса "Designed in California, Made in China". Така се подготвяме за неизбежния момент, когато те ще се запитат за какво са им необезпечените с нищо американски долари, ако утре петролът, останалите суровини и стоки може да се купуват в други валути.
Go Apple, go!
Go Google, go!
Go Facebook, go!
Manrico
23 Сеп 2012 22:42
Мнения: 31,153
От: Bulgaria
Ся, значи, тавагишчи - може Стив Джобс да е бил нек'ъв гадняр, а Пол Кругман - добро еврейско момче. И Епъл да е по-скоро в модната индустрия, отколкото във високите технологии. Аз продукти на Епъл нямам - и семейството ми няма. Ама както хора дават стотици долари за едно кожено портфейлче с щамповано LV, що да не дават и за iPhone? От своите си пари дават, не от вашите. Пък как се прави една фирма успешна и ефективна, се вижда на практика - едни фирми просперират, други фалират. Между другото, знаете ли, че Кругман е бил съветник на Енрон и ги е хвалил в статии колко готина и напредничава фирма са?
Прави сте и че държавите могат да се намесват в частната собственост, да я регулират, а дори и да я национализират. И пак на практика се вижда кои държави процъфтяват и кои - не. В последно време държавата с най-либерален и див капитализъм и един от най-високите дялове на частния сектор в БВП - Китай - напредва добре. А пък във Венецуела като национализират, има режим на тока и водата и дефицит - не знам стигнаха ли до купонна система - и това при положение, че са държавата с най-големи запаси от нефт в света. Те така... Ам хубавото е, че вече ги няма изходните визи и кльоновете и човек може да се движи и заселва по света - кеф му в западна страна, кеф му в Китай, кеф му във Венецуела.
Добави мнение   Мнения:132 Предишна Страница 2 от 7 1 2 3 4 Следваща »