Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Как да фалираме бързо Apple
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:132 Предишна Страница 3 от 7 1 2 3 4 5 Следваща »
kaily
23 Сеп 2012 22:56
Мнения: 35,647
От: Bulgaria
От своите си пари дават, не от вашите


(снимка: натиснете тук)
Булгуров
23 Сеп 2012 23:04
Мнения: 261
От: Bulgaria
да стане организация с колективна собственост, организация, устроена отдолу нагоре чрез свободно сдружение? Лично аз смятам, че да.
В момента, много близо до това е франчайзингът. Нещо повече, той е на път да получи доминиращо положение във водещата страна. В САЩ франчайзинговите брендове са 8% от всички, а произвеждат 48% от продукта.


Внимателният, франчайзингът не може да е надеждата, за която говориш. Това е система, която убива иновацията и уникалността. В момента в САЩ малките частни бизнеси в общественото хранене са на историческо дъно - ако имаш малко капитал, отваряш МакДоналдс, Панера или Старбъкс, вместо "Палачинките на Дан", примерно. Рискът е по-малък и няма никаква "мозъкоемкост" - няма нужда да измисляш стил, дизайн, атмосфера, стратегия, продукти и т.н. За съжаление, поради алчност много бизнеси, почнати като семейни и уникални, стават франчайзи и влизат в голямата блудкавиня, където продавачите бачкат за мизерни пари и последното, което ги интересува, е самият бизнес (бизнес без душа).

Но - аз поне знам за друга, по-истинска алтернатива. Можеш да потърсиш под различни имена, например "Industrial democracy", "Employer-owned business", "Cooperatives" (опа - опасна дума!) Във Великобритания са доста напред, но не само.
http://www.employeeownership.co.uk - много добър ресурс.
http://www.nceo.org/
http://www.worldblu.com/ - това е малко боза, не става дума за собственост, а по-скоро за принципи на управление, които в някои случаи са ПР.
Има и изследвания, показващи предимствата им пред корпорациите.
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: Булгуров
Meat
23 Сеп 2012 23:10
Мнения: 10,675
От: Bulgaria
В небрежно застъпеният задочен спор Джобс-Кругман, категорически съм на страната на Джобс! И не защото е покойник, не защото е несъмнен технологично-маркетингов гений и гуру, а защото Кругманите, Цукерманите, Костовците и Дянковците са доказани паразити! Тези никога нищо не са създали, нищо не са инспирирали, нищо не са иновирали и даже не са подкрепяли. От пиявиците има някаква спорна полза - използвали са ги за кръвопускане в близкото минало, което е било здравословно. А Кругманите-Дянковци осъществяват кръволокане, единствен цяр срещу такива е оперативно отстраняване от гостоприемника, по възможност ЗАВИНАГИ!
Luca
23 Сеп 2012 23:14
Мнения: 1,597
От: Bulgaria
Meat
Maximus II
23 Сеп 2012 23:52
Мнения: 9,741
От: Bulgaria
Точно Джобс е "доказан паразит"! Прочети внимателно какво са написали Michael
23 Септември 2012 21:07
и Gozambo
23 Септември 2012 22:05
, обяснили са го много добре. Такива като Джобс наистина режат клона на който седят, защото хората не живеят на територия, а в общества!
Maximus II
24 Сеп 2012 00:02
Мнения: 9,741
От: Bulgaria
Но ще ви кажа какво ще фалира Епъл със сигурност, един план Ран-Ът и никой няма да си спомня за белите джунджурии.
Cardozo e Sa
24 Сеп 2012 00:08
Мнения: 3,429
От: Bulgaria
Кругман и Грегъри се закачат отдавна. Единият кейнсианец, а другият неолиберал. В икономиката двете тези са еднакво правилни (респ.погрешни): потреблението е причината, а инвестициите и създаването на работни места - следствие или 2-рата: инвестициите пораждат потребление и създават раб. места. Спорът за правилността на тезите на Грегъри или Кругман е напълно излишен. Кругман даде за пример Гърция като триумф на Кейнсианството, същият пример бе използван от Грегъри, за да докаже несъстоятелността на Кейнс и неговата безработица. Впрочем в култовата статия на същия автор (Грегъри), от началото на годината, бе описано черното бъдеще на Гърция, ако се откаже от спасителните планове: (има градация) Гърция излиза от еврозоната, драхмата се сгромолясва (девалвира), а жизненият стандарт на гърците пада до... нивото на България.

Нашият пръв партиен и държавен ръководител непрекъснато повтаря, че ни е спасил (и непрестанно, и неуморно, продължава да ни спасява) "да не станем като Гърция". Няма нормален човек, който да не се изсмее на подобни герберащини.
Billy-Joe Winchester
24 Сеп 2012 00:22
Мнения: 2,255
От: Bulgaria
Авторът на статията не знае един любопитен факт относно Apple. Въпреки, че целият труд по сглобяването на айпадите е в Китай, то само два процента от цялата стойност на крайния продукт остава при китайците. Съмнявам се при айфоните или при маците положението да е по-различно.

(снимка: натиснете тук)
Паисий
24 Сеп 2012 00:30
Мнения: 3,940
От: Bulgaria
Майкъл и какво създаде Бил Гейтс и Майкрософт? Ако сравниш ДОС създадена 80 и МакОС създадена 83 и Уиндоус създадена 86 ясно ще проличи кой е създателя и кой копира! Десет години съм работил с МасОС и през тях съм имал по-малко проблеми отколкото с Уиндоус за една година. Да не говоря за възможностите за управление на мрежова среда в двете системи!
Булгуров
24 Сеп 2012 00:30
Мнения: 261
От: Bulgaria
Авторът на статията не знае един любопитен факт относно Apple. Въпреки, че целият труд по сглобяването на айпадите е в Китай, то само два процента от цялата стойност на крайния продукт остава при китайците. Съмнявам се при айфоните или при маците положението да е по-различно.

Анджак. Тъкмо това говорихме малко по-горе и ЧФ го повтаря от доста време (цитирайки ам. индустриални анализи). Виж по-горе за следствията от факта за дискусията тук и по принцип, за китайската държавна политика.
Булгуров
24 Сеп 2012 00:39
Мнения: 261
От: Bulgaria
Майкъл и какво създаде Бил Гейтс и Майкрософт? Ако сравниш ДОС създадена 80 и МакОС създадена 83 и Уиндоус създадена 86 ясно ще проличи кой е създателя и кой копира! Десет години съм работил с МасОС и през тях съм имал по-малко проблеми отколкото с Уиндоус за една година. Да не говоря за възможностите за управление на мрежова среда в двете системи!

Паисий, Джобс на свой ред копира от Xerox, които правят първия компютър с мишка и графичен интерфейс:
http://theoligarch.com/microsoft_vs_apple_history.htm
Това е нормален иновационен процес. От своя страна, мишката е създадена още 60-те в изследователски институт в Станфорд и т.н. В крайна сметка ще стигнем до държавното финансиране на науката, с което и частните, и държавните университети в САЩ работят. Обществен интерес - обществено финансиране - обществено благо - каква собственост?
Meat
24 Сеп 2012 01:08
Мнения: 10,675
От: Bulgaria
Точно Джобс е "доказан паразит"!


Пич, ти си заразен със скоротечен атакизъм и подлежиш на остракизъм! Стив Джобс, Бил Гей'тс и другите са ентусиастите на които дължим възможността да правим това което правим в момента! Общуваме си без да се познаваме, използваме средата, софтуеъра и машините създадени от други, но безспорно точните хора на правилното място и перфектният тайминг са Бил и Стийв, не някакви Кругмани и Цукерберги!
Булгуров
24 Сеп 2012 01:11
Мнения: 261
От: Bulgaria
Ако прочетете статията, към която съм дал линк, ще видите, че Апъл от рано са царе на рентата. В средата на 80-те са съдили Майкрософт за припокриващите се прозорци на стартирани програми!!! За щастие тогава съдът е отхвърлил иска. И затова и двете компании, в конкуренция, подобряват драстично операционните системи. В 2012 обаче, може би понеже Самсунг не е американска компания, съдът реши, че закръглените ръбове на телефона и иконите и някакъв отскачащ асансьор са патенти. Апъл си осигуриха рентата от айфони за 2-3 години напред.
Meat
24 Сеп 2012 01:25
Мнения: 10,675
От: Bulgaria
Такива като Джобс наистина режат клона на който седят, защото хората не живеят на територия, а в общества!


Сознайся, гражданино! Джобс Господ го прибра, защото го обича! Това за територията, хората и обществата го тълкувам само по един начин - ремсистките петорки и други терористични групи са формирани благодарение на това което ти проповядваш... Надявам се да нямаш навършени 30, щото оттам-насетне е пагубно - или ставаш мандраджия(гербераст), или се превръщаш в незначителен маргинал. В идеалния случай копираш Сидеров - една рухнала мечта, един погубен блян, както правилно бяха предвидили кукловодите от Масква, Лубянка и подизпълнителите от КДС-БСП-сДС-ДпС-нДСв-ДСб - гарантирано от ГЕРБ!
Meat
24 Сеп 2012 01:32
Мнения: 10,675
От: Bulgaria
Булгуров, това е началото на края на Апъл. Моментният апогей до голяма степен се дължи на преждевременната кончина на визионера Джобс, без него корпорацията щеше да е просто една маргинална компания. Например НОКИА беше набрала невероятна сила, беше станала флагман на ИТ технологиите, но имаха жалкия "шанс" да сложат за Шеф един к@пут който реши да прави кинти от НЕТ-базирани джиджавки и простотии, където не им е силата. И великолепната компания върви към дъното със страшна сила...
nikolay_rs
24 Сеп 2012 01:43
Мнения: 11,720
От: Bulgaria
Все се чудя, защо ли тревопасните будисти, често са непоносимо арогантни келеши.
Gozambo
24 Сеп 2012 03:56
Мнения: 7,892
От: 0
Без Америка геният на Стийв Джоб щеше да му позволи най-много да прави калъфите за селфоните.
Пазарните фундаменталисти не могат да разберат, че колкото собствениците имат право на печалба, точно толкова работниците имат право на работа и заплати и точно толкова гражданите на Америка имат правото на американски производства в Америка. Както и да поставят условия пред купувачите или приватизаторите на интелектуалните продукти, които те самите не са измислили. Нито един от тези интереси не може да се пренебрегва и всички трябва да бъдат удовлетворени. Ако частникът реши, че може да грабне всичко, което се измисли в американските лаборатории и може да го изнесе от Америка завинаги, за да работи само за други народи и дори във вреда на Америка, то той не е намерил черква да се прекръсти. Интересите на частниците, на работниците, на потребителите и на гражданите трябва да бъдат удовлетворявани в комплект. В противен случай на Америка не й трябва Стийв Джоб. Най-голямата грешка е да се мисли, че няма да се намери друг Стийв Джоб или Джоб Стийвс, който да произвежда същите компютри и телефони, а може би и по-добри. С американската наука зад гърба, мениджъри като въпросния под път и над път.
Чичо Фичо
24 Сеп 2012 04:17
Мнения: 24,838
От: United States
Освен че са царе на "рентата" (rent seeking), Аpple вече почнаха и да сговняват умишлено продукта си като истински монополист. Ето Айфон 5 излезе без Гугъл мапс, с едно ужасно апълско изчадие на карта. Защото Гугъл вече не им е съюзник, а конкурент. Аpple иска да застави хората да използват техния боклук вместо хубавия продукт, с който са свикнали.

Джобс такъв-онакъв, но когато се върна в Аpple, те бяха на умиране, нямаха какво да губят и можеха да си позволят риск и истинска иновация. Сега са най-"ценната" компания в света и имат какво да губят.

Тек индустрията в Калифорния е рожба на държавните (военните) проекти в този регион, започнати още през Втората св. война. Самият интернет беше продукт на военните. Големият скок на тека в 90-те години дойде в резултат на големите държавни инвестиции за отбрана в предходните две десетилетия. Обратното, след спирането на големите инвестиции в 90-те години "пайплайнът"за частния сектор постепенно пресъхна и днес вече не се очакват големи технически пробиви.

Самият Аpple реално не е изобретил нищо ново - нито мишката, нито МP3 плейър-а, нито смартфона, нито таблета - те винаги идват със закъснение и с пробив само в дизайна. Аpple няма почти никакъв реален принос нито в американската физическа икономика - <10% от работниците му са в САЩ, най-голямата част от стойността на продукта му са маркетинговите разходи - нито в подобряването живота на хората, нито Джобс имаше някаква амбиция за положително влияние в обществото като Бил Гейтс, Уорън Бъфет или Оракъл.

Аpple е като някакъв сатанински култ, само вижте магазините (храмовете) им вечер, нали са прозрачни. Хората са като зомбирани, сякаш извършват някакви магически ритуали.

Аз лично много си харесвам Блакберито - удобно за писане, сигурно, бързо, малограмажно, здраво и красиво. Наистина тачскрийна завладя пазара, но това ще е от ден до пладне. От доста време имам Айпод тач и мисля, че те стават все по-лоши, първият Айпод и особено Нано бяха според мене най-добрите.
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: Чичо Фичо
Gozambo
24 Сеп 2012 04:18
Мнения: 7,892
От: 0
В странния свят на Кругман компаниите съществуват, за да създават работни места, а не за да носят печалби на собствениците си,



Нека погледнем отново този цитат. Да приемем тезата на автора, че компаниите съществуват само заради печалбата, но не и заради създаването на работни места. Но веднага възниква въпросът, кой тогава трябва да създава работните места? Кой е задължен да го прави? Държавата ли?
Следващ свързан въпрос- а за какво съществуват хората тогава? За да обслужват печалбарските интереси на една шепа хора ли? Да учат и да са на постоянно разположение на печалбарите ли и ако онези им обърнат внимание, да им служат в най-добър интерес за по-големи и по-големи печалби? Трябва да се има предвид, че работниците не притежават ресурси. Тяхният живот зависи от друг, който притежава ресурсите и който има възможност да създаде работни места. Ако този някой друг, който притежава ресурсите, но не иска да създава работни места, то работниците и гражданите с пълно право могат да му отнемат ресурсите. Или да го насилят да създава работни места. Или да го сменят. Да го напъдят и пр.
Не подценявам интелигентността на форумците, но ще дам много прост пример. Представете си, че в едно село всеки има парче земя и се изхранва от нея. В един слънчев ден всичката земя премине в ръцете на най-богатия селянинин и всички останали са обезземлени. Тяхният единствен шанс да живеят е да работят на земята на богаташа. Но в един друг слънчев ден той реши, че повече никой няма да работи на неговата земя и селяните да се оправят както могат. Тогава селяните са поставени пред дилемата- или да легнат да мрат, или да убият богаташа и да си поделят земята. Такъв е проблемът с ресурсите. Щом цялата земя преминава в ръцете ти, твоята отговорност нараства спрямо останалите хора. Щом Стийв Джоб е поел собствеността на безкраен брой патенти, които той не е създавал, щом е установил монопол, щом си е извоювал правото да бъде първи на опашката за американски патенти, той е задължен към Америка и американците по същия начин, по който богатият земевладелец към селяните.
Това било идеология! Идеология е и обратното, че частникът изобщо не трябва да мисли за останалите, а само за печалбата си. Идеология е и това, че работниците трябва да притежават трудова етика. А какво е трудовата етика? Да работиш съвестно зца печалбата на собственика, да му пазиш стоката, машините и да полагаш грижи да добър стопанин. Т.е. работникът трябва не просто да работи, а да спазва въпросната трудова етика, която е в услуга на интересите на собственика, а собственикът не трябва да има подобна етика, която да се съобразява с интересите на работниците!
Извинявайте, но след като работниците и гражданите се осъзнаят, с това нараства силата им и ще избият от главите на собствениците подобни нечисти мисли. С помощта на държавата. Държавата създава регулации в услуга на гражданите и за възстановяване на справедливостта. Разбирате, че е безкрайно несправедливо капиталистите да искат трудова етика от работниците, а те да не спазват никаква такава.
Някой ще каже, да, но така капиталистите като Стиив Джоб ще откажат да развиват производствата или ще се откажат да произвеждат! Някой досега да се е отказал? Само национализация може да ги откаже.
A Bulgarian in the USA
24 Сеп 2012 05:43
Мнения: 2,540
От: United States
Аз имам Samsung Galaxy S III и съм много доволен. По-добър е от айфоните и не съм чакал на социаллистически опашки да си го взема.
Добави мнение   Мнения:132 Предишна Страница 3 от 7 1 2 3 4 5 Следваща »