Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
За жертвите на бомбардировките
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:1397 « Предишна Страница 35 от 70 33 34 35 36 37 Следваща »
Hauptmann
11 Мар 2013 12:45
Мнения: 8,010
От: Bulgaria
топлата вода отдавна е изобретена и се ползува, поне от по-напредничавите слоеве на народонаселениета


РАЗУЗНАВАТЕЛНО ИЗВЕСТИЕ № 11/ София, 22 декември 1943 г.
През времето от 15 ноември до 20 декември се извършиха три терористични нападения над столицата, които бяха произведени в общи черти, както следва:
Въздушното нападение на 24 ноември:
В 12.50 часа на 24 ноември се подаде сигнал въздушна тревога и населението започна да се прибира в ред към центъра на столицата, търсейки по-сигурни скривалища. Кварталите около гарата и ЖП линия бяха изпразнени с доста голяма бързина. Около 15 минути след тревогата на небето над София се появиха 60 американски четиримоторни бомбардировачи “Либерейтър” на височина 10 500 метра и 40 изтребителя “Лайтнинг” на височина 6.500 метра. Посрещната с голям устрем от нашите изтребители и от точния огън на нашата ПВ артилерия, противниковата въздушна формация бе разпръсната и пускайки безредно бомбите си, се оттегли в обратна посока към Южна Италия, разпокъсана в 9-10 малки групи.
Резултати:
- Пуснати бяха всичко 156 бомби от по 260 кг.
- С две бомбови попадения бе засегнат релсовият път в района на гарата, но не бяха причинени особени загуби. Засегнати бяха кварталите: Военна рампа, “Надежда”, “Орландовци”, “Малашевци”, “Индустриален” и гарата, в които бяха разрушени жилища и няколко работилници.
- Убити бяха 5 души от цивилното население и войската и ранени 29 души.
- Свалени противникови самолети - 2. Според признанията на Радио Лондон, 16 самолета от американската въздушна формация не са се завърнали в базата си.
- От наша страна бяха загубени 2 самолета.
Въздушното нападение на 10 декември.
В 11.50 часа на 10 декември 1943 г. се обяви въздушна тревога и населението започна да се прибира към центъра.
Нападателят бе посрещнат от наши изтребители. Завърза се въздушен бой североизточно от Ихтиман, който продължи над Своге, Ботевград, Мездра, Годеч, Сливница, Перник, Трън и по-нататък. Благодарение на решителния отпор, противниковата въздушна единица бе разпръсната. Само 40 самолета успяха да се явят над столицата към 12.17 часа и хвърлиха 90 бомби по 250 кг., от 7000 м височина над кварталите “Хаджи Димитър”, “Индустриален”, Централната гара, с. Малашевци и Военната рампа. 15 от бомбите не експлодираха. Други 90 бомби са пуснати в землището на с.с. Казичане и Враждебна, около Двореца Враня, около с. Реброво, в Самоковско и другаде. Личи, че противникът е пускал бомбите си напосоки, за да се отърве от тежкия товар и да получи по-голяма свобода за действия срещу нашите изтребители.
От пуснатите бомби има убити 10 души и ранени 22, от които 3 тежко. Разрушени са всичко 73 постройки, по-голямата част от които се намират в Индустриалния квартал. Свален бе във въздушен бой 1 наш изтребител. Противниковите загуби: няма сведения от дивизионните области. Също Радио “Лондон” в емисията на 11.ХІІ не даде сведения за своите загуби.
в) Въздушното нападение на 20 декември
От 12.25 часа до 14.06 часа около 100 неприятелски самолета извършиха въздушно нападение над София. Пуснати бяха множество разрушителни бомби в кварталите “Иван Вазов”, Циганската махала, Юч-Бунар, Централния затвор, Лозенец и Безжичен телеграф.
Тревогата беше дадена навреме и населението още под пресните впечатления на нападението на 10 този месец, бързо се прибра по закритията. Този път направи впечатление примерният ред, с който гражданството дава признак на все по-голяма дисциплина през време на въздушното нападение.
Противниковите самолети бяха посрещнати от наши изтребители и противовъздушната отбрана с унищожителен огън, поради което бързаха да пуснат товара си и в безпорядък се оттеглиха.
Резултати:
- Пуснати бяха 254 бомби от по 250 кг, като измежду тях има вероятно 1-2 бомби от по 400 кг.
- Разрушени са напълно 98 сгради, необитаеми са станали около 336 сгради, леко засегнати са около 113 сгради.
- Околовръстната ЖП линия е прекъсната. Намиращите се до нея германски постройки са напълно разрушени. Повредени са 23 ЖП вагона и 6 трамвайни коли.
Убити са 64 военни и цивилни лица.
Данни за друга противникова въздушна дейност над Царството няма. На схемата, приложено са показани противниковите прелитания. От нея се вижда, че главната тежест на вниманието е дадена в района на София. Летенията в посока от Беломорието към Русе изглежда имат разузнавателна цел за установяване строи ли германското командуване мостове по р.Дунав, главно в участъка между Свищов и Сомовит.
(п) полковник Стефан Недев, Началник на Разузнавателното отделение


ф. 23, оп. 2, а.е. 465, л. 159-160.
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: Hauptmann
Йори
11 Мар 2013 12:55
Мнения: 2,656
От: Bulgaria
Остава да постнеш и донесението за 44-та.
Hauptmann
11 Мар 2013 12:56
Мнения: 8,010
От: Bulgaria
ДОНЕСЕНИЕ НА КОМАНДИРА НА ВЪЗДУШНИТЕ ВОЙСКИ/София, 20 март 1944 г.
В 01.27 часа противниковите самолети нападнаха София в следната последователност:
- Един самолет откъм с.Владая пусна парашутни ракети над центъра на града.
- Една група от 4-5 бомбардировачи влетя над София откъм с.Панчарево и бомбардира южната част на града.
- Другата група също от 4-5 бомбардировача влита над София откъм с.Панчарево и бомбардира централната част на града.
- Третата група също от 4-5 бомбардировача влита над София откъм с.Панчарево и бомбардира северозападната част на града.
- Четвъртата група от 5-6 бомбардировача влита от северозападна посока и бомбардира централната част.
- Петата група от 5-6 бомбардировача влита от с.Панчарево, бомбардира южната част на града.
Противниковите бомбардировачи атакуват от 3200 до 6200 м височина. При това нападение проличава стремежът да се заблуди противовъздушната отбрана, като се влита от различни посоки на малки групи, на различна височина.
Противовъздушната отбрана изстрелват 960 бризантни гранати и 45 – 20 мм снаряди. Стрелбата е започната от 01.20 до 02.11 часа.
Резултати
Противникът е хвърлил над столицата общо 193 бомби, от които експлоадирали 181 и неексплоадирали – 12. Бомбите са хвърлени главно в кварталите: Лозенец, Хаджи Димитър, Три кладенци, между бул.”Клементина” и Владайската река и кварталите южно от ЖП гара.
Разрушени са напълно 45 сгради. Полуразрушени – 13 сгради. Електрическото осветление в засегнатите квартали е повредено на няколко места. Няколко бомби са засегнали пряко водните резервоари при Семинарията. Засегната е също главната водопроводна тръба от Семинарията за града и канализационната мрежа в града на няколко места.
От получените до сега сведения:
- Убити 19 души, тежко ранени – 18 души, леко ранени – 58 души.
Няма сведения за свалени самолети.
(п) генерал-майор Димитър Айранов.

ф. 22, оп. 3, а.е. 282, л. 173.

Предупреждение: Читалнята на ДВИА е едно от най-неприятните места в Търново - всичко е мрачно и овехтяло!
Препоръка: за настаняване - хотелчето на екскмета Рашев; много тихо, чисто и уютно; последния път цената беше 28 лв единична стая с вечеря и закуска.
Съвет - обилна консумация на наливна "Калтенберг", каквато в София за съжаление не сервират; много добра кухня предлага пицарията във Военния клуб.
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: Hauptmann
letec55
11 Мар 2013 13:09
Мнения: 10,701
От: Bulgaria
По-напредничавите затова са и по-напредничави - чакат някой по-назадничав да се заеме с някаква работа и почват да се правят на велики колко са информирани. Вместо те да се заемат с нея... Ако имаш документите фотокопирани и сканирани - кажи, за да не си губим времето... А не ни се хили отстрани... Никой не се е родил научен на всичко и знаещ всичко... Има идея - ако искаш помогни, ако не искаш - поне си трай...
Hauptmann
11 Мар 2013 13:16
Мнения: 8,010
От: Bulgaria
трябва да си прегледам архивата в къщи, че имам тонове книжа; ксерокопия със сигурност притежавам, ако са четливи - ще ги сканирам.
ако не се справя най-малкото ще посоча на "изследователите" точните искови данни по ДВИА.
те го големото януарско бомбене:

РАЗУЗНАВАТЕЛНО ИЗВЕСТИЕ № 2/ София, 27 март 1944 г.
На 10 януари времето над целия Балкански полуостров бе добро с висока тънка облачност. В котловините на югозападна България имаше приземни мъгли. Очакваше се, че над България ще настъпи ниско заоблачаване, което обаче до започване на бомбардировката не беше още настъпило.
При тази въздушна обстановка, АМЕРИКАНСКАТА ВЪЗДУШНА ДИВИЗИЯ ЗА далечни дневни бомбардирания излита в определения час в пълен състав с около 80 бомбардировачи и 100 изтребителни машини. След 45 минутно събиране над Адриатическо море, тя се отправя за обекта в определената посока.
В 11 часа и 40 минути нашата предупредителна служба успява да установи броя и посоката на идващите машини. Почти в същия момент бяха предупредени летищата, изтребителите, противовъздушната артилерия, Противовъздушната и химическа защита, Дирекцията на пощите и БДЖ и Щаба на войската. В 11.57 часа противниковата въздушна формация прелетя над западните ни граници.
В 11.23 часа изтребителите на летище Карлово получиха заповед да излетят и се насочат към София на 8000 м височина. Когато американската въздушна дивизия наближи западната ни граница, 2/6 орляк на летище София излетя в 11.40 часа на 8000 метра височина и застана западно от София в очакване на противника. Десет минути по-късно излетя от летище Божурище и 3/6 изтребителен орляк със същата задача. Много по-късно излетя и пребиваващият в района на София, германски изтребителен орляк “Месершмит 109” със задача да подпомогне отбраната на столицата. В 12.30 часа, 3/6 орляк влезе в бой с превъзхождащия го противник над гр.Трън и го атакува с трите си ята. Оттам противникът продължи пътя си във въздушен бой, натъквайки се на 2/6 орляк и на германските изтребители, непосредствено западно от София.
Преодолявайки нашата изтребителна съпротива, американската въздушна дивизия се явява над София в 12.23 часа. Столицата бе прелетяна на 5 последователни вълни от северозапад към югоизток. Всяка вълна се състоеше от по 27 до 30 машини, построени в клин от ятни клинове при височина на летенето 7000 м. Бомбите бяха хвърлени над града в една ивица с широчина от около 2 км. Бомбоспускането започна югозападно от шосето за с.Обеля, стана масово след прелитането на пл. Св. Неделя и приключи на линията на с.Дървеница. В 12.30 часа приключи нападението и последното американско ято се отправи към Кюстендил.
С явяването на противника над София тежката противовъздушна артилерийска отбрана на столицата незабавно влезе в действие. Изстреляни бяха 1958 бризантни гранати при средна скорост на стрелбата 8,1 изстрела в минута на оръдие и при средна продължителност 5 мин. и 9 сек. за батарея. Всички батареи стреляха с оптическо мерене. По материалната част станаха малки повреди, които бяха отстранени на позицията.
След успешното дневно нападение, командването на въздушния корпус “Близък Изток” реши да изпълни и втората част от операцията – нощно нападение на София същия ден.
На 10 януари същата година назначеният английски нощен лек бомбардировъчен полк излита от летищата си в Южна Италия в 20 часа и се насочва към София по пътя на американската въздушна дивизия. В 20.50 часа полкът прелита източния Адриатически бряг; към 21.15 часа премина над западната ни граница и точно в 22 часа се яви над столицата, която прелетя в посока от югоизток към запад; т.е. напълно обратна на посоката при дневното нападение. Столицата бе осветена от множество ракети – “парашутни слънца” и след 2-3 минути започна бомбоспускането. Засегнати бяха центърът на града, Слатина и Симеоновският редут. Височината на летенето бе от 3,500 до 7,000 метра. Поради нощта бойният строй не можа да бъде установен. Може да се предполага, че той е бил ятна колона, а всяко ято в клин от крилни строеве.
Макар, че предупредителната служба бе известена своевременно Противовъздушната и химическа защита не можа да даде сигнал “тревога”. Оказа се, че поради дневното повреждане на електрическата мрежа, сирените не са били годни за действие. От друга страна не бил осигурен втори резервен сигнал, като например биенето на камбани или пък предварителна предупредителна артилерийска стрелба, която да замести сирените. Поради тази причина, нощното нападение се извърши при пълна изненада и свари гражданството неподготвено да го посрещне.
При явяването на противника над София цялата тежка противовъздушна артилерийска отбрана влезе в бой засилена с четири 2 см и 2 3,7 см противовъздушни] артилерийски взвода. Тежките батареи водиха стрелбата срещу високолетящите противникови бомбардировачи. Две от батареите стреляха с радиоизмервателни уреди, а останалите се ръководеха по системата на подвижните преградни огньове. Изстреляни бяха 1080 бризантни гранати при средна продължителност на стрелбата 4 и 30 мин. за батарея и при средна стрелба – 6, 2 на оръдие. Леките противовъздушни взводове стреляха по отделно ниско летящи самолети. Изстреляха общо 230 бризантни гранати.
Резултати: Полученият резултат е значителен. Изразява се в следното:
А) загуби: При дневния въздушен бой бяха свалени 12 англо-американски бомбардировачи и 6 изтребители, за които се знае от наша страна. От английски източник се съобщи, че от двата полета не са се завърнали общо 31 машини. От наша страна бяха загубени 2 самолета с 2 летци, а от германска страна 4 самолета с 2 летци, единият от които е командирът на германския орляк.
Б) поражения: През време на дневното и нощното нападения бяха пуснати общо 1784 бомби, 1730 от които експлодираха. Убити бяха всичко 482 цивилни и военни лица, а ранени 710 лица. Основно разрушени бяха 463 сгради, а полуразрушени 472. При дневното нападение самолетите спуснаха бомбите си при пикиране на 1000 метра височина под ъгъл от около 52%, а през нощта част от бомбардировачите летяха доста ниско и значителна част от нападенията бяха коси. От попадналите в сгради 610 бомби, 80% са ударили отвесно, а 20% косо в целта.
(п) полковник Стефан Недев, Началник на Разузнавателното отделение


ф. 23, оп. 2, а.е. 465, л. 184-190.
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: Hauptmann
67AF
11 Мар 2013 13:25
Мнения: 17,775
От: Tuvalu
Моля за извинение - към списъка, който бе разпратен на иницкомовците, чиито пощи имам, трябва да се добави Яуза. Писмото пратих, името пропуснах.
---
Света София се присъедини към делото.
---
Също към списъка имаме и две дами - госпожа Професорова и госпожа Калкова.
---
Нямам пощата на Йори, но може би той се свързва с Калки по лична електронна поща.
---
Надявам се, че сред тук пишещите ще се намерят още поддръжници на идеята.
---
Йори, може ли да сложа разказа на госпожа Банялиева за Стоян Стоянов на страницата?
---
Hauptmann, ако постваме нещо, трябва да се цитира източник, иначе ще ни нагазят за авторски права. Какво да сложа под сводките?
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: 67AF
Йори
11 Мар 2013 13:35
Мнения: 2,656
От: Bulgaria
Благодаря за информацията от ЦВА.
Пощата към профила ми тук е валидна.
Разказа е на Рада Банялиева и може да го ползваш както намериш за добре.
Бих ти изпратил и една - две снимки, ако кажеш къде.
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: Йори
letec55
11 Мар 2013 13:42
Мнения: 10,701
От: Bulgaria
ако постваме нещо, трябва да се цитира източник, иначе ще ни нагазят за авторски права.
Архивите са публични и правилата за авторските права не се отнася до публикуването на документи от тях. Особено пък по отношение на документи, съставяни от държавни институции. ( Спомени и др. лични документи са друг въпрос, но нашият случай не е такъв. Освен това ние няма да ги публикуваме с комерсиална цел, не продаваме нищо... ) Коректна археографска публикация изисква точни археографски данни - вид на документа, автор ( кой и какъв ), адресат(и) ( до кого и какви ), относно ( кратко описание на съдържанието ), естествено дата на документа, искови данни от архива ( Архив, фонд, опис, архивна единица, лист ). Най-добрите публикации са като текст ( както е направил истинският, а не в кавички, изследовател ), придружени с бележки по текста ( пояснения по използвани особени думи, съкращения, инициали и др. подобни ) и с бележки по съдържанието (напр. пояснения за споменавани лица, събития, предмети, или кратки исторически бележки ). И към тях фотокопие на оригиналния документ... Но това, разбира се, са само някакви разсъждения на прост "изследовател", нищо не ни задължават...
Редактирано: 2 пъти. Последна промяна от: letec55
67AF
11 Мар 2013 13:54
Мнения: 17,775
От: Tuvalu
Йори, за изпращане най-лесно е на info@pamet-sofia.com , оттам ги прехвърлям. Ще помоля Калки да добави твоята поща в мейл-листа.
----
А за публикациите - като ще го правим, поне да го правим като хората, та като дойдат други след нас, да не се мъчат наново. Затова авторските разсъждения с подписа на автора, архивните извадки с посочените данни.
Hauptmann
11 Мар 2013 14:08
Мнения: 8,010
От: Bulgaria
Какво да сложа под сводките?

ще съобщя допълнително, като направя некои уточнения.
със сигурност са от ДВИА, фонд 23 - Разузнавателен отдел в Щаба на войската.
67AF
11 Мар 2013 14:23
Мнения: 17,775
От: Tuvalu
Йори, благодаря за снимките, довечера ще сложа всичко на страницата.
letec55
11 Мар 2013 14:29
Мнения: 10,701
От: Bulgaria
Аз ще проверя дали е възможно предоставяне на копия по посочени искови данни в София без да се ходи до Търново... ЦВА е дирекция към ДА Архиви, а ДА и респ. началиците, са в София... Калтенберга е изключително сериозен аргумент за едно ходене до Търново, но ще намерим и други поводи...
letec55
11 Мар 2013 18:05
Мнения: 10,701
От: Bulgaria
Проверих - възможно е. Има си общодостъпна процедура и даже не е необходима намесата на началници. Само да определим кои са документите и техните искови данни. Бира ще пием в Търново друг път...
В.Каменов
12 Мар 2013 11:22
Мнения: 2,523
От: Bulgaria
Личното ми мнение за надписа на замисления паметник на загиналите невинни жертви при бомбардировките над София е,че не трябва да се търси точната бройка на загиналите, това едва ли е регистрирано реално защото обявяваните данни се разминават значително.Веднъж вече е написана бройка в друг паметник,която бройка е спорна.А и е излишно да се пише „брой на загиналите”.Загиналите за нашето усещане са много,невинни са и не е толкова важно какъв е броят им.Нормално е, да е написано за „много невинно загинали”.
Йори разказа за една много интересна и разностранно надарена личност - военния пилот Стоян Стоянов,който е роден на днешния ден преди 100 г..
Светла му памет!
Той наистина е най-резултатния боен ас по възприетата тогава точкова система на тогавашните ВНВВ.Ето как този пилот „набира” точките:
1/08/43 – свален бомбардировач B-24 - 3 т.
1/08/43 – повреден бомбардировач B-24 - 2 т.
24/11/43 - повреден бомбардировач B-24 - 2 т.
20/12/43 - повреден бомбардировач B-24 - 2 т.
10/01/44 – свален изтребител P-38 Лайтнинг - 1 т.
23/06/44 - свален бомбардировач B-24 -3 т.
24/06/44 – свален бомбардировач B-17 /в състав на група/ -1 т.
26/08/44 – свален изтребител P-38 Лайтнинг -1 т.
Consolidated B-24 Liberator е четиримоторен бомбардировач, нов за времето си самолет с бомбов товар до 3629 кг.
B-17 Flying Fortress е четиримоторен бомбардировач използван с бомбов товар около 2600 кг.
Ст.Стоянов има общо 42 или 43 броя бойни въздушни боеве.
След 9.9.44 г. неговият богат боен опит е използван в новосъздаваните ВВС,заемал е много длъжности и изведнъж,след събитията в Унгария през 1956 г. Ст.Стоянов е уволнен и то.....без право на пенсия?? Използван и изоставен. Може би най-хубавата българска книга за военната авиация – мемуарната „Ние бранихме тебе, София”, Ст.Стоянов пише по време на дългогодишния си престой в Рилския манастир.В тази книга Ст.Стоянов разкрива своя литературен талант на разказвач с описание на въздушните боеве при защитата на София в онова време.Книгата е интересна за всякакъв тип читатели.Този талант на разказвач личи и в неговото описание на пилота Димитър Списаревски,загинал при защитата на София - с таран след като изстрелва всичките си снаряди: "Има известни личности, които рязко се отличават от околните - срещнеш ли ги веднъж, запомняш ги завинаги. Списаревски беше от този тип хора. Със своята мъжествена, едра и стройна фигура, с особената си походка и с характерен акцент в говора, той винаги обръщаше внимание на околните. И по характер се отличаваше от своите колеги. Обикновено беше спокоен човек с бавни, отмерени движения и издържани обноски. Обичаше хората и беше щедър, с широка душа, човек на компаниите и веселието. Всички войници го обичаха и уважаваха, защото към тях бе непринуден и разговорлив. Но ядоса ли се за нещо, ставаше страшен. И не за себе си вършеше това, а винаги в защита на другите, на по-слабите. Особено държеше на своите другари. За тях бе готов, без да му мигне окото, да се хвърли и в огъня дори. Но най-остро реагираше, когато го обиждаха като българин."
Във връзка със стогодишнината от рождението на Стоян Стоянов - спомен за него
Ето снимка на Поручик Ст.Стоянов след награждаването му за „първите три точки” - Натисни тук

Генерал майор Ст.Стоянов в края на живота си - Натисни тук
Редактирано: 3 пъти. Последна промяна от: В.Каменов
Hauptmann
12 Мар 2013 16:21
Мнения: 8,010
От: Bulgaria
прашясали архивни книжа:



67AF
12 Мар 2013 16:29
Мнения: 17,775
От: Tuvalu
Хауптмане, не се четат по размер! Ако ми пратиш четливи копия, ще ги сложа на страницата.
Hauptmann
12 Мар 2013 16:41
Мнения: 8,010
От: Bulgaria
пратих, на адреза в досието
letec55
12 Мар 2013 16:42
Мнения: 10,701
От: Bulgaria
Айде да подготвим повече документи както трябва и тогава да ги слагаме...
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: letec55
67AF
12 Мар 2013 16:57
Мнения: 17,775
От: Tuvalu
Благодаря, получени.
Летецо, аз ги складирам полекичка, защото и аз работя за хляба и сиренето, а трябва да се обработват и качват. Мога да ги пусна едновременно, но мога и после да ги сортирам, кой където реши, че е най-полезно.
Калки
12 Мар 2013 17:17
Мнения: 20,000
От: Bulgaria
Привет на всички.
По технически причини нямах достъп до мрежата вчера и днес. Надявам се вече да съм комуникабелен.
Добави мнение   Мнения:1397 « Предишна Страница 35 от 70 33 34 35 36 37 Следваща »