Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Свободата отново е под заплаха! От собствените си постижения
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:124 « Предишна Страница 4 от 7 2 3 4 5 6 Следваща »
Han
13 Апр 2016 12:53
Мнения: 18,932
От: Bulgaria
Сгугню, робството е дълбоко вкоренено в ДНК-то на демокрацията още от древна Гърция, нищо че нашите пишман демократи хал хабер си нямат за това.

Именно по тази причина по-горе апелирам към спасяване на демокрацията в България чрез спешно намиране на нови роби извън страната и споделяне на изработеното от тях с населението на демократична България. Иначе ще си останем неразвита демокрация и ще станем роби на другите, по-развити (т.е. по-способни в намирането на роби) демокрации.

Ако ще бъдем демократи, да го правим както трябва!

Съжалявам, но това е суровата действителност.

Редактирано: 2 пъти. Последна промяна от: Han
Сгугню
13 Апр 2016 13:08
Мнения: 15,094
От: Rwanda
"Роби" са онези, които отдават силите, уменията си и ресурсите си, за да благоденстват жителите на демокрациите - разбира се, започвайки от елитите им и вървейки надолу по йерархията на демократичните общества.

Едно време елитите са държали собствените си народи в робство, но това е било изоставено като концепция поради неефективността им и опасностите от бунтове с фатални последици за демократичния елит.

Затова е преминато към друга концепция - роби се търсят и завладяват където е възможно по света, а със собственото население се споделя част от плячката. Така и то е доволно и поддържа със зъби и нокти демокрацията в собствената си държава, и бунтовете стават далеч и се ликвидират от въздуха, и ефективността е добра поради много по-големия брой потенциални роби.

Това, разбира се, не отменя строгата йерархия в демократичния клуб - длъжен си да споделяш част от благините, произведени от собствените ти роби, с по-демократичните държави.

Надявам се това да даде отговор на измъчващите те въпроси ти къде са робите на САЩ, Германия и Швеция.



ПП. Сега обяснаваш ли си какво наричат "постиндустиална икономика" и защо в развитите демокрации населението е заето предимно в сферата на услугите (т.е. нищо не произвежда), а се къпе в изобилие от блага?


Почвам отзад напред.
Разтвори статистиките за промишлените производства и виж какво и колко се произвежда в развитите демокрации.
Имат си и те промишленост, имат си и производство, но тези неща заемат малък дял от икономиката им. Но имат, не е вярно, че нищо не произвеждат.
После, тезата ти явно е, че развитите общества експлоатират природните богатства на другите.
Има много истина в това, но не тази дейност е в основата на благоденствието на развитите общества.
Само да припомня някои исторически обстоятелства, като ще се огранича до периода след 1945:
През този период в клуба на благоденстващите общества влязоха доста страни, което ако тезата ти беше вярна, нямаше да бъде допуснато от робовладелците. Това са Ю.Корея, Тайван, Хонконг, Сингапур, Бруней, Кувейт, ОАЕ, Катар, СА, Оман, Бахрейн, Мавриций, Чили, Уругвай, Коста Рика.
През този период редица страни национализираха най-важния природен ресурс в света - нефта, без на това да се противопоставят ефективно робовладелците. Това са на практика всички по-големи нефтени производители.
Особено след 1980 в редица страни се наблюдава темп на усилено икономическо развитие, което ако още не ги е докарало до нивото на благоденстващи, ще го стори в един момент. Това са Тайланд, Малайзия, Иран, Бразилия (с периоди на кризи), Индонезия, Турция и особено важно - Индия и Китай. Робовладелците допуснаха най-многолюдните държави в света да добият изпреварващо икономическо развитие, да завладеят цели отрасли, да натрупат огромно икономическо богатство.
Добро икономическо развитие има и при страни от бившия соц блок - Чехия, Словакия, Унгария, Полша, Словения, Хърватия.
Много страни изпревариха главния робовладелец САЩ по жизнен стандарт и той допусна това. Това със сигурност са Норвегия, Дания, Швеция, Холандия, Австралия, Канада, Сингапур, Люксембург.
Всичко това ясно сочи, че тоя модел не е толкова реален, колкото го пропагандираш.
Linejchik
13 Апр 2016 13:11
Мнения: 122
От: Bulgaria
Честно казано, голям смях!
Аз пък, като едно не особено умно момче (50-на годишно), но все пак не успяло за около половин век на Земята да направи много Голяма Глупост, не бях се замислял за някои неща. Напр., не знаех, че ЕнтелЕгенция е всичко живо, що не се занимава с материално производство. Значи сега сред ЕнтелЕгентските ми водачи са чиновници и военни. Не знаех, ама щом трябва (според автора), ще ги следвам. Аз все си мислех, че интелигенция е това, що създава духовния продукт. И художествено-творчески (каквото и да значи това), и инженерно-технически. Винаги съм знаел, че пазарът е най-добрия измерител на всичко трудно/- неизмеримо, но и неспособен да налага пропорции (авторе, това не са порциите на Доган, NB!). Иначе казано, смятал съм, че подобно на парите (с които е кръвно свързан), пазарът е чудесен слуга, но ужасен господар. Пазарът изравнява и (ако му позволиш!) заличава различия (освен икономически!!!), преминава граници и обезличава нации. Но дали вътрешната (психична) потребност от идентичност, включително и национална, не е важна за психичното здраве на личността до степен да застрашава физическото й здраве? Дали чутовни интелигенти (създаващи духовен продукт) като Ботев и Левски не са просто хора, прозрели истината, че е по-добре да умреш, отколкото да живееш без тази идентичност и без достойнство? Дали просто, както гениите го могат, не са ЗНАЕЛИ, че вегетирането е за растенията, а за душата (ако тя управлява тленното тяло) идентичността, включително и националната, е по-нужна дори и отколокото хлябът за тялото?
Разбира се, спирам до тук. Това не са въпроси към хора, които не са се замисляли за живота и смъртта или не са опънали поне една проводна кабелна линия. Но въпросните хора поучават и убеждават (най-вече себе си) как патриотизмът е боза и ако Ботев и Левски са загинали за Родината си, те все едно са загинали да добрува днешната олигархия. Която, да го признаем, най-успешно се справя с пазарните задачи и би трябвало да ни е светъл пример. Момче младо, без хляб не се живее, но и само с хляб не може. Даже да е много като количество! Душата иска и друго. Няма го това другото на свободния пазар. Дебело подчертавам, че точно свободният пазар е необходимо, но недостатъчно условие за добруването на кое да е общество.
wreckage
13 Апр 2016 13:12
Мнения: 32,883
От: Bulgaria
Въпросът не е в терминологията, която ще решим да ползваме, а в същността.

въпросът е, че терминологичният мишмаш не помага за изясняване на същността на квото и да било. Което е и един от по-куците моменти ф съчинението, под което си пишем квото ни падне.
onzi
13 Апр 2016 13:42
Мнения: 9,528
От: Bulgaria
ЕнтелЕгенция е всичко живо, що не се занимава с материално производство. Значи сега сред ЕнтелЕгентските ми водачи са чиновници и военни.
плюс пожарна, веднага се сещам за генлей д-р художник номер 1, той и футболист номер едно, ама скромно се отказа от тази титла.

плюс полиция, че и депутати, като цецо, дето периодично ходи да закусва с бвана-бвана. дааа
аиг
13 Апр 2016 14:48
Мнения: 2,070
От: Bulgaria
От тогава германския народ кротко бачка зад струга срещу скромна заплата, няма достъп до високи технологии (ядрено оръжие, ракетна техника, самолетни двигатели, микропроцесори),

Колко глупости само в едно изречение.
Han
13 Апр 2016 15:06
Мнения: 18,932
От: Bulgaria
Колко глупости само в едно изречение
Т.е. ще посочиш германско ядрено оръжие, германски ракетни двигатели, германски самолетни двигатели и германски микропроцесори, и всичкото това 100% германско (проектиране, технологии за производство и реално съществуваща техника) ?

аиг
13 Апр 2016 15:30
Мнения: 2,070
От: Bulgaria
Първо: защо точно тези производства са критерий и за какво.
Но както и да е. Да започнем с първото- ядреното оръжие. По твоята логика САЩ, Русия, ИЗраел, Индия и титани като Пакистан и Северна Корея са развити.За какво и е на една държава без амбици за световна военна сила да има ядрено оръжие. А ако и потрябва на Германия- страна с(все още) развита ядрена енергетика и извършваща изследвания в термоядрения синтез, това може да се случи за месеци. Ракетни двигатели- ами поразгледай компании като MTU, Daimler benz engines и изобщо холдинга Tognum. Хората си правят всякакви двигатели и са световни лидери или може би точно трябва да са ракетни?? Тогава виж военното подразделение на Еърбъс, към което са немските аерокосмически компании MBB и Daimler benz aerospase, те зи произвеждат направо цели ракети. Микропроцесори-един революционен компютърен томограф на Сименс дали няма микропросесори вътре или системите за управление на какво ли не, включитено транспорт ядрени реактори и прочие. И изобщо защо не разгледаш с какво се занимават компании като Сименс и Бош. Някакси нещата, които произвеждат трудно ще ги създадеш с един струг само.
А немският пролетарий печели толкова малко, че може да почива в Майорка, Турция, да се напива в Слънчев бряг, та чак и идва и конкуренция от Русия да работи за тези минимални заплати
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: аиг
ВладиГео
13 Апр 2016 15:49
Мнения: 3,701
От: Bulgaria
терминологичният мишмаш не помага за изясняване на същността на квото и да било. Което е и един от по-куците моменти ф съчинението

Именно.
Затова, Хане, и при цялото ми уважение към попаденията ти, стига с тия "роби". Освен всичко останало, така ли ще учим америка1332002
Начи, има си аксиоми.
За да застави населението си да бачка, всяка държава използва и трите вида принуда: наказателна, административна, гражданска*. Прилага ги постоянно, едновременно и в нарастващи мащаби - последното е за сведение на г-на Бояна.
Държавите са робовладелски, феодални, капиталистически или социалистически в зависимост от доминиращия вид използвано насилие. В робовладелските и феодалните преобладават наказателните мерки, при социализма административните и наказателните, а при капитализма - административните и гражданските. Пак казвам: пре-о-бла-да-ват. САЩ има 5 млн. затворници и 15 млн. осъдени на труд
-------------------------------
*Името "гражданска", "гражданско-правна" не трябва да ни заблуждава. "Гражданското" й е само това, че при тази принуда ищци могат да бъдат и частни лица. Във всичко останало си е държавна принуда; законите са на държавата, съдилищата, силовият апарат, държавата е най-големият ищец.
Принудите не правят изключение от основния закон на политическата икономия за примата на политиката над икономиката. Законът е универсален и си действа, незвисимо че от няколко десетилетия самата 400- годишна наука политическа икономия някои я наричат "икономикс". То е само за да не се дразнят наивните
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: ВладиГео
Maximus II
13 Апр 2016 16:06
Мнения: 9,741
От: Bulgaria
"Слушам и не вярвам на очите си"

След 1917 г., и 1944 г., пак интелигентите виновни, пак "интелигент" е обиден епитет!

аиг
13 Апр 2016 16:13
Мнения: 2,070
От: Bulgaria
Ами, ако говорим за т.нар общественици, които в мнозинството си не създават някаква добавена стойност, но дават становища и им се ще да управляват, ДА. Поредните са събраните покрай Иван и Андрей публични фигури, чието основно качество е само това, че са известни.
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: аиг
Maximus II
13 Апр 2016 16:17
Мнения: 9,741
От: Bulgaria
Разбира се, неолибералите са идиоти когато обясняват как няма нужда от държава, как корпорациите могат чудесно да се справят - една теория - компилация от анархизъм и пазарен фундаментализъм, и пропускат фата че големият капитал не се е самосъздал, а е разчитал на държавата да го протежира и финансира, и когато е завзел цялата икономическа власт, иска да монополизира и политическатат власт - за да не може останалата част от човешкото общество да опонира на малкото собственици на едрия капитал.

Властта на корпорациите е олигархична власт, която е отрицание на самата същност на идеята на пазарна икономика и демокрация - все неща в които се кълнат глашатаите на неолиберализма, като автора, и за това е по-вярно ако не го определям като идиотизъм, а като шизофрения.
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: Maximus II
Han
13 Апр 2016 16:19
Мнения: 18,932
От: Bulgaria
аиг, защото:
и всичкото това 100% германско (проектиране, технологии за производство и реално съществуваща техника)
По-мощните робовладелци са оценили способностите на германците и са им дали да вършат каквото умеят добре. Но 100% от необходимите знания, умения и технологии строго се следи да не попадат едновременно в немски ръце. Върховите достижения в съответната област ревниво се пазят.

И с горките китайци е така, с изключение на ядреното оръжие, но тяхното е достатъчно примитивно и малко като количество. Доскоро нямаха даже разделящи се бойни глави.

И с японците. Те даже от мирен атом са лишени, също като немците.

Йерархия.

Редактирано: 4 пъти. Последна промяна от: Han
Han
13 Апр 2016 16:28
Мнения: 18,932
От: Bulgaria
Държавите са робовладелски, феодални, капиталистически или социалистически в зависимост от доминиращия вид използвано насилие.
ВладиГео, робовладелството е в основата на всичките тия видове държави, вкл. и на социалистическата.

Държавите винаги са били само два вида - на демократичните робовладелци ( маскирани като различни "обществени строеве" ) и на Хората.

Редактирано: 2 пъти. Последна промяна от: Han
Yantar
13 Апр 2016 16:31
Мнения: 5,304
От: Bulgaria
Свободата придобива обществено измерение чрез капитализма, а демокрацията и разделението на властите осигуряват защитата на индивида от произвола на тиранин,
Ами крахът в образователната система ни натресе подобни мислители - отделно, че имат и трибуна да парадират с незнанието си. Капитализмът няма как да е съвместим с демокрацията разбира се - как може хора които нямат равни възможности да имат равни права? Мислите ли, че В. Божков и кварталния ви клошар имат еднакви политически права - еднакъв глас в предопределяне на политиката на страната? И каква полза е капитализъм, че и политическа свобода за някого, ако всичко около него се притежава от някой друг, а доходът му стига колкото да не умре от глад? Какво - трябва да бъде по "предприемчив" ли? Да работи здраво? Най-богатите хора в Англия не са работили и ден през живота си а притежават 70%+ процента от земята в тази страна. Примерно. Ама примери бол. Естествено, че демокрацията при подобни икономически взаимоотношения между хората може да е само фасадна. А в България - изборите са по-скоро поприще за икономическа реализация на некомпетентни индивиди, които също като селски шмекери лъжат хората с някакви мантри, само и само да успеят да се докопат до някакъв източник на общи средства - в общи линии не са много по-различни от телефонните измамници и уличните джебчии. След като има балъци да им се връзват - и измата ще върви.
*
Иначе хората естествено искат да има общи правила, изградени на базата на интереса на цялото общество, вместо в интерес на едни за сметка на други (интегративно вместо дистрибутивно обществено устройство). Разбира се ние бяхме тръгнали по този път след 1944та - и постиженията се виждат с просто око дори и в най затънтеното село в страната (еле пък а ко някой разгледа снимки или числа в интернет). Естествено, вместо да развием общественото си устройство, след 89та ние потънахме в някакъв постмодернистичен феодален мрак, от който дори да има изход, той няма да бъде за всички - и още бая народ ще си отиде в мизерия докато бленува "свободата" и "капитализма" да огрее и него.
аиг
13 Апр 2016 16:33
Мнения: 2,070
От: Bulgaria
И кои са тези по-мощни робовладелци, кои са тия 100% необходими технологии, с които ти явно ексклузивно си запознат, и в кои тайни лаборатории се разработват отделно от целия свят. А ако следваме логиката на форума, а и донякъде твоята, то повечето микропороцесорна електроника вече се изработва в Китай, Тайван и по-малко Корея. С тенденция, кажи речи всичко на света, в не толкова далечно бъдеще да се произвежда основно в Китай. Тези Държави ли са най-големите робовладелци, на който явно Западът нарочно им позволява да го изпреварват икономически.

пп и каква е тая фиксация в ядреното оръжие.
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: аиг
Han
13 Апр 2016 16:34
Мнения: 18,932
От: Bulgaria
Властта на корпорациите е олигархична власт, която е отрицание на самата същност на идеята на пазарна икономика и демокрация - все неща в които се кълнат глашатаите на неолиберализма, като автора, и за това е по-вярно ако не го определям като идиотизъм, а като шизофрения.
Всъщност нещото, което всякакви пазарни фундаменталисти не разбират е, че Пазар има само за малките до средни компании в една "пазарна" икономика.

Едрите риби са винаги на държавна хранилка, и смучат от където докопат държавни ресурси, вкл. и от други държави. За тях пазар няма, те имат един клиент - държавните поръчки.

Пазарът е за дребните подизпълнители.

Han
13 Апр 2016 16:41
Мнения: 18,932
От: Bulgaria
аиг, говоря за 100 процентовия контрол върху цялата верига от знания и умения, необходими за създаване и контролиране на тези технологии.

Китай прави процесори, защото тяхното производство е ефективно само при огромни обеми. Но не ги проектира, вкл. средствата за производството им. Проектите за върхови процесорни архитектури се правят другаде, а не в Китай, Германия или Япония.

Производствените вериги се разбиват и разполагат в различни държави и фирми по такъв начин, че никой да не може да произвежда сам подобни неща.

"Разделяй и владей"

Редактирано: 1 път. Последна промяна от: Han
Maximus II
13 Апр 2016 16:48
Мнения: 9,741
От: Bulgaria
Казвам, че пазар няма да има ако отмре държавата, защото какво ще спре корпорациите да правят каквото си искат? Арбитражните съдилилища по презумпция частни, както предвижда ТТИП?

Тоест, връщаме се към идеята за световен комунизъм, а топлата връзка между хипер богатите и коминтерна се набива на очи.
Калки
13 Апр 2016 16:56
Мнения: 20,000
От: Bulgaria
Защото демокрацията е власт на мнозинството, власт на тълпата.


не е.
Охлокрацията е власт на тълпата.

Абсолютно вярно. Остава да се допълни само, че тъкмо по тази причина демокрацията бива или недемократична, или охлократична
Добави мнение   Мнения:124 « Предишна Страница 4 от 7 2 3 4 5 6 Следваща »