Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Орфей отново разпнат. Европа, атентатите, кои сме ние и защо сме тук
Отиди на страница:
  Мнения:4859 « Предишна Страница 151 от 243 149 150 151 152 153 Следваща »
Кайзер Созе
07 Окт 2016 21:54
Мнения: 17,770
От: Palestinian Territory, Occupied
Можеш да разлюлееш света по деликатен начин, казал тракът Ганди. На тоя етап сме се заели да клатим Историата.
mercury
07 Окт 2016 22:10
Мнения: 6,675
От: Bulgaria
mercury, има едни ирландски саги за Fir Bolg

За първи път чувам. Намерих ето това - Натисни тук

Сигурно затова ирландецът Джеймс Баучер е обичал да се облича с български мъжи носии, да обува навуща, да спи увит с ямурлук и да тропа ръченица. Кръвта го е теглила.
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: mercury
67
07 Окт 2016 22:17
Мнения: 7,197
От: Benin
mercury
07 Окт 2016 22:10

Сполай ти, най-накрая и връзката с Австралия излезе!
"Bechach, Bethach, Bronal, Pal, Goirthigorn, German, Glasa,
Ceran, Gobran, Gothiam pure, Gam, Dam, Ding and Deal.
(Тракийски имена - Герман и Керан. И едно типично нашенско - Динг / Динко.)"
Дивото куче Динго е с типично нашенско име, значи и австралийците са траки, както ги е описал Киплинг! Ура, всички континенти са наше, Кайзере, колко още ти остава за Южна Америка? Ако требе да дадем по едно рамо, само кажи!
67
07 Окт 2016 22:21
Мнения: 7,197
От: Benin
A много български кенефи, в по-така новенички къщя и вили, са облицовани с италиански мермер...Което говори за силното късноримско влияние върху тракторбългарите.

А баните с мозайка къде ги оставяш?
Hateras
07 Окт 2016 22:36
Мнения: 1,777
От: Bulgaria
Хубаво. Има ли сходство между разрезите на плановете на двата строежа, и ако да, защо?

Има, защото ОСНОВНОТО предназначение е еднакво - служат за отчитане на деня на зимното /или лятното/ слънцестоене.
И заеби тая идея да свържеш траки и ирландци само заради тия два "градежа". Подобни /по предназначение/ градежи има по целия свят. Също, индоевропейците не са единствените, забелязали как се "движи" точката от която изгрява/залязва слънцето.
---
ПП Команчи, това че входа е от юг не изключва "обсерваторията" като възможност. Но вместо азимут към изгрева/или залеза/ се отчита деклинацията по обяд.
Да подчертая: не изключва предположението за обсерватория, да не ме погнеш сега и мен
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: Hateras
rorik
07 Окт 2016 22:46
Мнения: 15,950
От: Bulgaria
Ммм даа, НЕщо не ми се връзва.
Значи евреите са напуснали Египет 800 г преди Христа.
А великите гърци преди тях? Вече станали велики и нападнали Троя?
idproxima
07 Окт 2016 23:41
Мнения: 3,960
От: Czech Republic
Значи евреите са напуснали Египет 800 г преди Христа. А великите гърци преди тях?


Двете изречения са свързани смислово, нъл'тъй! - начи гърците напуснали Египет 800 години преди Христа!?
щурчо
07 Окт 2016 23:43
Мнения: 23,365
От: Bulgaria
mercury, я провери за първото име на град Честър...
SgtTroy
07 Окт 2016 23:51
Мнения: 6,667
От: Mauritius
Манчестър Здравков Левиджов-Юнайтед от Свищов
бонго-бонго
07 Окт 2016 23:57
Мнения: 26,313
От: Swaziland
Така че културата е обща - индоевропейска, независимо, че едната гробница е от кр.на 4 хил.пр.н.е., а другата от 4 век пр.н.е.


Извинявай, но това е безсмислено твърдение.
mercury
07 Окт 2016 23:58
Мнения: 6,675
От: Bulgaria
Hateras, не става въпрос само за изгрева и залеза, и за зимното слънцестоене, а за цялостната конструкция на строежите и откритите в тях неща.
mercury
08 Окт 2016 00:03
Мнения: 6,675
От: Bulgaria
И кое му е безсмисленото? Дайте аргументи, които да оборят сравнението между двете гробници. Искам да знам защо тези две гробници са идентични с малката разлика, че втората е с по-качествен градеж.
бонго-бонго
08 Окт 2016 00:17
Мнения: 26,313
От: Swaziland
И кое му е безсмисленото? Дайте аргументи, които да оборят сравнението между двете гробници. Искам да знам защо тези две гробници са идентични с малката разлика, че втората е с по-качествен градеж.

Защо не се разтърсиш за мегалитни строежи и куполни гробници в чичко гугъл. Ще може да сравняваш на воля не между двете , а между десетки и дори стотици на територията на цяла Европа в така посочения от теб времеви диапазон.
Впрочем ето малко храна за въобръжението ти:
http://www.nationalgeographic.bg/?cid=120&article=2215
emo1971
08 Окт 2016 01:20
Мнения: 6,620
От: Bulgaria
Как тъй траките да са нямали крепости?
Ма нали Севтополис си е имал крепостни стени /пък май и за небезизвестното Кабиле отпреди Филип съм попадал на нещо подобно, ама не помня никакви подробности/ ? Тях кой ги е строил, ако не са били траките?
Туй за липсата на постоянно внимание към Боговете през онези епохи, също ми звучи донякъде необосновано. Тогавашните Богове не са били като Триединния в Християнството, който стои над естеството и може по своя воля да променя природните закони както му скимне, което го предопределя като свръхестествен. За разлика от него, в древността Боговете са били част от структурата на естеството, което ги е превръщало и в част от ежедневието на хората. Това което днес бихме определили като наивно суеверие, тогава е било съвсем нормално поведение. Кажи речи всяко човешко начинание непременно е изисквало и съобразяване с това положение. Изкопаване на напоителен канал нейде в Месопотамия- първо ритуали, служби, възлияния, песни... чак после здравата копан. Или пък седи си Павзаний при Платея, персите изобилно обливат войските му със същински дъжд от стрели, но той не дава и не дава сигнал за атака, понеже никак не успява да изтръгне добро предзнаменование от Боговете /Мардоний бил наел някакъв много добър магьосник, който да му пречи на Пазваний с магиите си/. А през онази епоха военната мода в Елада е била при такъв противников обстрел, атака с максимална скорост, за да бъдат само за кратко изложени хоплитите на стрелите, че се били отказали вече от прекомерно тежките бронзови брони, а линотораксите още не са се били появили... Ми то и запазени дипломатически документи, често мязат повече на богословски трактати, отколкото на кореспонденция между политици... Нищо чудно и съвсем тривиалните земеделски работи, като оран или жътва, да са изисквали преди началото си донякъде подобен подход... .
За погребенията- струва ми се по цял Свят могат да се намерят примери за погребения, при това повече от едно, под пода на жилището. Това никак не е превръщало жилището вече единствено в гробница. Напротив, пак са си живели живите в него. Защо непременно и с тези гробници да не е тъй /имам предвид да са изпълнявали и някаква друга функция, освен очевидната днес- гробница/?
П.П.
Извинявам се ако съм прозвучал малко неадекватно, ама толкова много сте изписали тук откак последно ми се отвори пролука за форума, че изобщо не виждам кога ще намеря време да изчета всичко пропуснато. Затуй реагирам само на мнения от последните две три страници, а те явно си имат предистория неизвестна за мен, та може и да съм засегнал нещо вече изяснено... /
Редактирано: 2 пъти. Последна промяна от: emo1971
Кайзер Созе
08 Окт 2016 08:34
Мнения: 17,770
От: Palestinian Territory, Occupied
И Чингиз е трак!Хахогрупно доказано от корейци.



http://news-glance.com/42151-uchenye-raskryli-glavnuyu-tainu-chingisxana-full.html
tryy
08 Окт 2016 09:14
Мнения: 1,325
От: Andorra
Как тъй траките да са нямали крепости


Да си поиграем малко, а...

Севтополис е древен град, основан от тракийския цар Севт III, както и столица на Одриското царство от 320 г. пр. Хр.
...
Полихромната стенна украса документирана тук е характерна за елинистическата архитектура на Мала Азия, Елада, Апенинския полуостров и Тракия.
...
Заедно в широко използваните принципи на древногръцката архитектура при изграждането на двореца - цитадела са открити и някои типично тракийски черти
...
Градът е бил изграден по предварително изработен план съобразно т.нар. регулярна планировка, използвана в Древна Гърция... За неин създател се смята Хиподам от Милет, а разпространението ѝ е особено голямо през Елинистическата епоха по времето на Александър Македонски и неговите приемници, когато започва масово строителство на градове. Севтополис е доказателство че Севт III не остава встрани от тенденцията при изграждането на своята столица и не приема само принципите на това антично градостроително изкуство, но и по примера на другите елинистически владетели я назовава на свое име.
...
Жилищата в Севтополис не са се отличавали по план от античното жилище.
...
В Севтополис е снабдита и водоснабдителна и канализационна мрежа, характерна за всички елинистични градове.
...
Сред другите находки са глинени съдове - дълбока купа, кана и ойнохое и лампа от гръцки произход. Тук при погребалния ритуал се наблюдават гръцки черти - поставяне на венци, монети, лампи.
...
Една от най-важните археологически находки от Севтополис е т.нар. "голям надпис", открит през октомври 1953 година в двореца-цитадела. Надписът, издялан на страогръцки в 37 реда върху мраморна плоча
...
В Севтополис е намерено огромно количество гръцка импортирана чернофирнисова керамика, като преобладаващото количество е от атически произход и е датирана към IV - III в.пр.Хр.
...
На територията на града са открити множество фигурки на девойки с грациозни девойки с нежни лица и различни божества от древногръцкия пантеон
...
Една част от тях са произведения на елинската торевтика, докато друга е работена в местните златарски ателиета.


https://bg.wikipedia.org/wiki/Севтополис




Застрояването на града е станало еднократно, като са спазени принципите на ортогоналното проектиране /т.н. Хиподамова система/
...
Жилищните сгради разкрити в Севтополис представят основните елински типове къщи
...
Предвид факта че Севтополис е столица, не е изненада количеството на импортните стоки – амфорна тара, вносна гръцка керамика, предмети на лукса, монети и т.н. Най – многобройни са печатите на о. Тасос, следвани от тези на Синопе, Родос и Хиос. Чернофирнисовата керамика свидетелства за връзките с крайбрежните райони. Що се отнася до монетите – представени са македонските владетели /Филип II , Александър III , Касандър, Лизимах и др./ и единични монети на градове като Месамбрия, Аполония Понтика, Енос, Лизимахия


http://www.muzei-kazanlak.org/index.php?option=com_content&view=article&id=55&Itemid=64&lang=bg


Тракийски град в който във всичко "имитирали" гърците, пренебрегнали тракоИдеологската писменост, че даже и тракския език и директно писали с гръцки букви на гръцки език.
Кое му е тракийското?

Що ми се струва, че тракоИдеолозите, вместо идентичност на българи и траки рано или късно ще докажат, че българЕтЕ са пославянчени гърци?
Или това е целта???
Редактирано: 2 пъти. Последна промяна от: tryy
emo1971
08 Окт 2016 09:48
Мнения: 6,620
От: Bulgaria

tryy
08 Окт 2016 09:14
Мнения: 753
От: Andorra
Скрий: Име,IP

Какво трябва да означава това?
Ми що не погледнем Гърция тогава?
Първите крепости в Гърция са строени през т.нар. Микенски период. Без да съм специалист, но е очеизваждащ по-древния хетски модел /може да е имало и семитско влияние, че и под храма в Ерусалим има остатъци от подобни циклопски съоръжения, а и на други места в днешните Палестина и Израел също се срещат, та значи и в Хананан за известно време е съществувала подобна мода/. Същите циклопически зидове, същите характерни мегарони, та даже и лъвовете за украса. После тези съоръжения са изоставени. По-голямата част от Гърция през архаичния период е била като щастливата Аркадия, без крепостни стени и пр. фортификационни съоръжения /най-много да се заселят на някой баир. Атиняните направо са започнали да строят храмове върху руините на микенския замък/. Май чак когато Кир Велики подпрял йонийските градове в Мала Азия, тогавашните елините отново се сетили за фортификации /не че са им свършили някаква работа. За разлика от елините, персите са умеели да превземат крепости/. През него период често се е следвал източния модел за крепостни съоръжения от непечени тухли /такива е имало и около Атина/, от които до днес почти нищо не се е запазило. Малко по-късно и на полуострова, предвид зачестилите войни започват да укрепяват градовете. Самоналага се извода, че крепости се строят когато се появи някаква осезаема нужда от подобни. И Гилгамеш е построил стените на Урук, не за украшение, а във връзка с разногласията си с царя на Киш. Спарта е прибегнала до укрепления, чак когато спартиатите са се убедили окончателно, че войнската им доблест и изкуство силно отстъпват на тези качества у варварите македонци. Другото заключение следващо от горните съображения е, че никой не се захваща да открива топлата вода наново, при положение, че съществуват добри модели за подражание... Защо тогава Севтополис да трябва да е някакво изключение?
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: emo1971
Кайзер Созе
08 Окт 2016 09:52
Мнения: 17,770
От: Palestinian Territory, Occupied
Защо тогава Севтополис да трябва да е някакво изключение?
И какво определя одрисите като траки, когато вече са елинизирани?
emo1971
08 Окт 2016 10:00
Мнения: 6,620
От: Bulgaria

Кайзер Созе
08 Окт 2016 09:52
Мнения: 2,057
От: Palestinian Territory, Occupied
Скрий: Име,IP

Предполагам същото което е определяло македонците като македонци...
Кайзер Созе
08 Окт 2016 10:04
Мнения: 17,770
От: Palestinian Territory, Occupied
В един момент са траки, в друг създават елинистична империя до Инд, след това новоелинисти ги обявяват за варвари. Инерцията да приемаме цивилизацията като сблъсък на отделни , хомогенни, едва ли не "нации" , с ясно очертани граници и непроменящи се етикети....е мода от 19-20 век.


Изнесените от тракците у форума "доказателства" за Севтополис по-скоро ме навеждат на мислътъ че Севт има претенции да е "елин'.
  Мнения:4859 « Предишна Страница 151 от 243 149 150 151 152 153 Следваща »