Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Орфей отново разпнат. Европа, атентатите, кои сме ние и защо сме тук
Отиди на страница:
  Мнения:4859 « Предишна Страница 74 от 243 72 73 74 75 76 Следваща »
щурчо
25 Сеп 2016 01:49
Мнения: 23,365
От: Bulgaria
и
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: щурчо
Предводител на команчите
25 Сеп 2016 01:54
Мнения: 12,354
От: Bulgaria
Тъ, откъде са изгряли готите се пак.

От другаде. Дерзай ...
щурчо
25 Сеп 2016 01:59
Мнения: 23,365
От: Bulgaria
ок
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: щурчо
Majorov
25 Сеп 2016 02:13
Мнения: 10,360
От: Slovakia
Щурчо !

ДРЕВНИТЕ ТРАКИ СА ОТКРИВАТЕЛИТЕ НА АМЕРИКА

/проф. Димитър Нанкинов, орнитолог, д-р на биологическите науки/


http://eklekti.com/%D0%B4%D1%80%D0%B5%D0%B2%D0%BD%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D1%82%D1%80%D0%B0%D0%BA%D0%B8-%D1%81%D0%B0-%D0%BE%D1%82%D0%BA%D1%80%D0%B8%D0%B2%D0%B0%D1%82%D0%B5%D0%BB%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D0%BD%D0%B0-%D0%B0%D0%BC/


Векове наред в книжнината, а напоследък и в съвременните средства за масова информация (вестници, списания, радио, телевизия, интернет) се е наложила щампата, че Америка е открита от Христофор Колумб, въпреки че норвежците и исландците (които в ІХ -Х век достигат Гренландия) се опитват да оспорят това.
С откриването на Америка е свързано пренасянето в Европа на някои животни и растения, типични за американската фауна и флора и срещащи се в диво състояние само на американския континент. Проследявайки времето на появата на тези животни и растения в Европа, ние можем да докажем кога и от кого е била открита Америка.

Смята се, че от Америка в Европа е пренесена птицата обикновена дива пуйка (дива мисирка – Meleagris gallopavo) – станала родоначалничка на различните породи домашни пуйки. В диво състояние тя живее по плоските възвишения на Северно Мексико и в южните райони на Северна Америка. При първата (1492 – 1493 г.), втората (1493 – 1496 г.) и третата (1498 – 1500 г.) експедиция корабите на Христофор Колумб кръстосват между Бахамските острови, посещават Куба, Ямайка, Хаити, Порто Рико, Малките Антилски острови, минават край източните брегове на Венецуела и едва при четвъртата експедиция (1502 – 1504 г.) достигат континенталната част на Централна Америка (Хондурас, Никарагуа, Коста Рика и Панама). Излиза, че експедициите на Христофор Колумб не са били в районите, където живее дивата пуйка, т.е. испанците са стигнали едва на хиляди километри южно от местата, където обитава птицата, а това значи, че те не са могли да я донесат в Европа.

Звучи сензационно, но приблизително 1500 години преди Христофор Колумб българите, живеещи в Родопите, са отглеждали пуйките като домашни животни и са готвели от тях курбани. За това се споменава в старите български народни песни «от праисторическа и дохристиянска епоха», събрани от Стефан Веркович и публикувани в сборника «Веда словена». В една от песните се разказва, че още преди появата на християнството древните българи са имали цар–просветител Има, който ги учел как да опитомяват добитъка, как да запрягат воловете в рала и орат земята и как да готвят курбан от пуйки.


Това название на птицата е древнобългарско и се обяснява със стария глагол пуя се (надувам се), който отразява много характерна особеност от поведението на мъжките птици (пуяците), когато ухажват женските.




В песента се споменава и думата курбан – стар тракийски (древнобългарски) обред, който се състои в заколване на жертвено домашно животно (в случая пуйка) и приготвяне от него на ястие, с което се гощават хората по случай семеен или народен празник.Този обичай може да се намери навсякъде в Евразия, където са живели или живеят българи.
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: Majorov
бонго-бонго
25 Сеп 2016 02:14
Мнения: 26,313
От: Swaziland
Но съществуваше и друго разделение на страната, останало от древни времена. Защото някои от хората се наричаха даки, а други гети – гетите са тези, които са към Понта и на изток, а даките – тези, които са в противоположната посока към Германия и изворите на Истър.

Даки и гети. Тъ, откъде са изгряли готите се пак. Това питам...


След това е реката Бористен (Днепър), която е плавателна на разстояние от шестстотин стадия; а близо до нея има друга река, Хипанис (Буг), и край устието на Бористен един островсъс залив. При плаване на двеста стадия нагоре по течението на Бористен се стига до град със същото име като реката, но същият град се нарича и Олбия; той е голям търговски център и е основан от милетци. Цялата страна над въпросното крайбрежие между Бористен и Истър включва най-напред Гетската пустиня; след това са тирегетите; а след тях са язигите сармати и така наречените базилеи и ургите които са предимно номади, макар че малцина от тях се занимават със земеделие; тези народи, казват, обитават и около Истър, често пъти от двете страни. А във вътрешността обитават най-напред онези бастарни, чиято страна граничи с тази на тирегетите и германите, бидейки и те самите от германския род, и са разделени на няколко племена.
Majorov
25 Сеп 2016 02:16
Мнения: 10,360
От: Slovakia
За съжаление, в нашите речници все още се пише, че курбан е турска дума. Споменаването й в дохристиянския период от нашата история, т.е. над хиляда години преди появата на турските завоеватели на Балканите, показва, че курбан е тракийска (древнобългарска) дума (обичай), впоследствие проникнала в езика на поробителите. Най-новите изследвания на наши учени доказват, че българите са приели християнството директно от апостолите Павел, Сила (тракиец) и Андрей Първозвани (брат на апостол Петър) още в началото на първи век от новата ера, т.е. девет века преди официалното покръстване – легализирането на християнството от цар Борис Първи.


Рисунки на хранещи се пуйки намерихме в някои от миниатюрите на „Изборник Святослава 1073 г.”, оригиналът на който се пази в Държавния исторически музей в Москва. Доказано е, че той е част от «Цар Симеоновия Съборник», съставен от българския презвитер Григорий между 915 и 920 г. в столицата Велики Преслав. Макар силно стилизирани и не добре запазени, но нарисуваните там птици са пуйки. Самата поза на хранене на птиците показва тяхната видова принадлежност. Това личи от висящото под клюна и на гърлото образование от гола кожа (изключително характерен белег за тези птици), масивното тяло с удължена опашка, препаските по опашката, заобленото теме на главата, леко закривеният на върха къс и здрав клюн, високите неоперени крака със стърчащ назад остър шип, загатнатата (на някои места) напречна препаска в оперението по долната част на тялото на птиците.
Majorov
25 Сеп 2016 02:19
Мнения: 10,360
От: Slovakia
Представените от нас материали показват, че Америка не е открита от Христофор Колумб в края на ХV – началото на ХVІ век. Със своите кораби нашите предци – древните траки – са достигали до Америка още преди 3500 – 5500 години. Именно тогава, в разцвета на тракийската цивилизация, те са контактували с американския континент и са пренесли от там мисирката, царевицата, а също и други животни и растения.


КОМУНЯГИТЕ искаха да ни изкараб БРАТУШКИ с Белите Хора - Славяните Хиперборейци - Руснаците , а ние сме си американци повече от барак и Клинтор взети заедно ! ( мои бележки)


Към разглежданата от нас тема има отношение и още един въпрос. Предполагаме, че загадъчната Атлантида, за която споменава Платон (428 – 347 г. преди новата ера), като се позовава на прадядо си Солон, а той – на египетските жреци,- е част от същата тази Америка, открита от древните траки в разцвета на тракийската цивилизация, когато почти 2000 години те са владеели Египет.

Атлантида не е потънала в океана след страшно земетресение, а е залязла тракийска цивилизация, т.е. разпокъсаната Тракия (намираща се в постоянни войни с експанзията на гърците в тракийските територии по цялото Източно Средиземноморие) е била възпрепятствана и е престанала да контактува с Америка и хилядолетия наред не е имало мореплаватели от ранга на тракийските, които да плуват до там. Така постепенно Атлантида (т.е. Америка) потъва в забравата и за нея остават само легендите. А както знаем, в легендите действителността се украсява с чудновати измислици.
mercury
25 Сеп 2016 08:55
Мнения: 6,675
От: Bulgaria
Вервай си . Самият факт, че напоследък включиха и нестинари , би трябвало да ти поздкаже нещо.
Команчът е напълно прав, че тая "народна традиция" е бая модерна. Просто някой е "рационализирал" една "местна" гозба в "етно-културен обичай".


В случая народната традиция не е модерна, защото се практикува повече от столетие (прабаба ми, родена през 1903 г., правеше кешкек). Гозбата не е местна, но аз не знам на друго място да се яде специално за годежи и раждания на деца.
Модерен е фестивалът, който с всяка година се разраства и в него се включват външни участници, като въпросния нестинар, народни певици и пр.
И какво лошо има в това, бе!
За вас двамата с Команча лошото е, че народът се весели не по каноните на научната литература.
И с научните си доводи се опитвате да помрачите радостта на тия селяни, че селото им става известно, че се сбират хора и че са направили нещо хубаво, като ги наричате чалгари.
Не са пребили, не са убили, не са изнасилили, не са окрали някого, че да ги е срам дето мешат траки, славяни, Бендиди и Семели, "Рипни Калинке" с ходене по жарава.
Наричате това чалга, без да се усетите, че по този начин всъщност задрасквате цял дял от историята на българите - народната им култура, защото тя е създадена по същия начин - по сборища и около герени, около оброчни кръстове, извори и свети места, по панаири...И тя е същата историческа мешавица, още по-омешваща се с времето.
Е, да, сега на тия сборища им викат по ново му фестивали.
И какво лошо има в това, бе!
Хората се стремят да живеят дейно и пълноценно, малко по-различно от начина, по който живеят кабинетните учени. А пък, убедена съм, и на кабинетните учени би им се усладила купа кешкек със захар.

Darby -
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: mercury
Предводител на команчите
25 Сеп 2016 09:23
Мнения: 12,354
От: Bulgaria
Ма нека се веселят бе, кой ги спира?
И на мен ми е смешно покрай тях, ерго - веселя се и аз.

И с научните си доводи се опитвате да помрачите радостта на тия селяни, че селото им става известно, че се сбират хора и че са направили нещо хубаво, като ги наричате чалгари.

Счига бе? Верно ли? Не знаех, че мнението ми е толкова меродавно в с. Радилово ...
Тия хора се интересуват от това, какво аз мисля по повод техния събор, точно толкова, колкото аз се интересувам от същия този събор и от кешкека като кулинарно явление.

Апропо, това, че нещо е народно веселие, не означава, че не е чалга. Аз съм последният, който би искал и очаквал там Берлиоз вместо "Канарите", но пък да ме карат да се възторгвам по "народния гений и възвишеност" е тъпо и претенциозно.

Иначе мерси за осъзнаването на механизма на измисляне на "народното творчество". Моят проблем не е в това дали някой се весели с квото и да е, а се появява в момента, в който "фолклорни" глупости започнат да се използват в качеството им на исторически извори. Щото те не са такива, просто са съчинени - при това в повечето случаи бездарно и пропагандно - в последните 150-200 години.

В случая народната традиция не е модерна, защото се практикува повече от столетие (прабаба ми, родена през 1903 г., правеше кешкек).

Имаме различни критерии за "модерност" и "древност". По-горе каза "от памтивека, т. е. от почти 40 години", сега изтегляш датата до около стотина години назад. За мен това е все модерна епоха. Както и да е ...

Прочее, това, че се чувстваш лично засегната поради свързаност с Радилово не е повод да крещиш, да бе-каш и да ма-каш по форума. Имам право да имам мнение относно родово-селската ви традиция.

Хората се стремят да живеят дейно и пълноценно, малко по-различно от начина, по който живеят кабинетните учени. А пък, убедена съм, и на кабинетните учени би им се усладила купа кешкек със захар.

А това пък просто не подлежи на коментар , просто щото си нямаш и ни най малка представа как живее един "кабинетен учен" и колко пълноценен е животът му всъщност. Прочее, точно на мен да ми ги продаваш тия мантри, на мен, дето вече четвърт век живея "с радиловци по радиловски", е смехотворно.
Редактирано: 6 пъти. Последна промяна от: Предводител на команчите
SgtTroy
25 Сеп 2016 09:29
Мнения: 6,667
От: Mauritius
Факт.
Но истинската история често е скучна и не се продава по панаирите/съборите или както и да се наричат.
Докато художествената измислица, рекламата и чалгата продават, събират хора на едно място...фантазията винаги бие фактологията в масовото съзнание
За поне едно поколение блондинки Дан Браун е много по-интересен (и по-меродавен) от всякакъв друг досег с творчеството на Леонардо
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: SgtTroy
tryy
25 Сеп 2016 09:32
Мнения: 1,325
От: Andorra
Majorov
25 Сеп 2016 02:13
.... За това се споменава в старите български народни песни «от праисторическа и дохристиянска епоха», събрани от Стефан Веркович и публикувани в сборника «Веда словена». В една от песните се разказва, че още преди появата на християнството древните българи са имали цар–просветител Има, който ги учел как да опитомяват добитъка, как да запрягат воловете в рала и орат земята и как да готвят курбан от пуйки.

Това название на птицата е древнобългарско и се обяснява със стария глагол пуя се (надувам се), който отразява много характерна особеност от поведението на мъжките птици (пуяците), когато ухажват женските.


Несъмнено от «от праисторическа и дохристиянска епоха» от трако-българския в съвременния български са останали много думи, за което рядко си даваме сметка.


Кратък речник:
Трако-български - съвременен български
- асти - пАсти
- беси - бесни, бяс
- витини - вит, вити, но и вит - синоним на опак
- гети - гети (носят се над цървулите ) Някои изследователи добавят също и спаГети от СПА+гети, т.е. гети с хидромасаж
- готи - готин (убав, щурав, симпатяга)
- даки - дакел (порода приятел на човека селекционирана от едноименното тракийско племе)
- дии - дий - обръщение към леко или тежко товарно тракийско добиче (екологично чисто био-превозно средство)
- елети - пЕлети (които нашите деди са открили много преди потопа)
- мизи - мизи, но и мезе - омекотител на пукницата
- пуя - обуя, изуя, издуя... и още много, много форми с корен "уя"
- траки - траки, трака, драка (да не се бърка с гръцкото Θράκη - Τhraki ) (пр. "драка, мамата си трака" )
- трибали - в някои днешни трако-български диалекти, особено по-мургавите, "тр" не се изговаря. Иначе се пише пак така

...



Редактирано: 1 път. Последна промяна от: tryy
Бармалей
25 Сеп 2016 09:37
Мнения: 15,926
От: Bulgaria
Докато художествената измислица, рекламата и чалгата продават, събират хора на едно място...фантазията винаги бие фактологията в масовото съзнание

Аааа... нцъъъ... не съм съгласен с горното твърдение. Щото, ако се съглася, ще излезе, че историята - излязла из под перото на Пайсий, Вазов, и хилядите знайни и незнайни историци, не е баш най-вярната? Че стихотворенията, романите, песните - описващи чудните дела на българския защитник Крали Марко - освободителят на три синджира роби... както и освобождението ни - плод на безкористната братска, славянска любов на братята християни, всъщност има други - пооо-земни корени и причини?Да не бъде
mercury
25 Сеп 2016 09:41
Мнения: 6,675
От: Bulgaria
но пък да ме карат да се възторгвам по "народния гений и възвишеност" е тъпо и претенциозно.

Не мисля, че някой в селото се възприема като народен гений, нито пък мисля, че някой там е седнал да кара друг да се възторгва по гения му.
Просто Лилиян лепна във форума коментар за събитието, без много-много да се замисля, вероятно водена от желанието си да покаже, че знае, че кешкекът е близък до храни, които се консумират и на други места по света, и са натоварени с ритуален смисъл. Аз се включих, защото не ми хареса употребената от нея дума чалга за този селски празник.

Моят проблем не е в това дали някой се весели с квото и да е, а се появява в момента, в който "фолклорни" глупости започнат да се използват в качеството им на исторически извори. Щото те не са такива, просто са съчинени в последните 150-200 години.

Радиловци едва ли претендират, че празникът им е исторически достоверен от научна гледна точка, но съм сигурна, че го възприемат като проява на историческата памет на своята общност, завещана им от предците им.

Имаме различни критерии за "модерност" и "древност". По-горе каза "от памтивека, т. е. от почти 40 години", сега изтегляш датата до около стотина години назад. За мен това е все модерна епоха. Както и да е ...


Не си схванал смисъла на изречението. Аз не мога да датирам давността на празника, освен по личните си спомени. Както и на базата на практикуването на обреда от прабаба ми, родена 1903 г.

Не съм засегната лично, защото аз имам корени и на други места, където имат своите празници. А и съм била на доста места по света, където в селата се провеждат подобни фестивали и не виждам защо и тук да не се практикуват.

Никой не е отрекъл правото ти на мнение за родово-селските традиции, но подходи по тази тема по инерцията, която беше набрал в громежа си на постовете на щурчо, както и поради самомнението ти, че си последна инстанция на правилното.

Ще говоря на бе колкото си искам, след като ти можеш да наричаш хората чалгари и блогари, щураци и прочие, аз пък съм в пълното си право да ти кажа бе.

Последният ти пасаж - реакция на провокацията ми за кабинетните учени, само потвърждава правилото, че се обиждат онези, за които казаното се отнася.

Както и да е, мисля, че спорът приключи.

Редактирано: 2 пъти. Последна промяна от: mercury
Предводител на команчите
25 Сеп 2016 09:47
Мнения: 12,354
От: Bulgaria
но съм сигурна, че го възприемат като проява на историческата памет на своята общност, завещана им от предците им.

Това е безспорно. С дребната подробност, че паметта и традицията стигат три-пет поколения назад. Когато е имало други традиции и така все по-назад във времето. Затова ми е смешно, като се каже "Ах, да пазим традициите!" Кои традиции? На Митю Пайнера, на Захария, на Софрония, на Шишмана, на Асеня, на Самуила, на Симеона или на Аспаруха?
Най-устойчивият белег на традицията е промяната (sic!).
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: Предводител на команчите
mercury
25 Сеп 2016 09:53
Мнения: 6,675
От: Bulgaria
Добавих разни неща съобразно твоите добавки.
Предводител на команчите
25 Сеп 2016 10:05
Мнения: 12,354
От: Bulgaria
Ще говоря на бе колкото си искам, след като ти можеш да наричаш хората чалгари и блогари, щураци и прочие, аз пък съм в пълното си право да ти кажа бе.

Казах ти не че нямаш право, а че просто не е повод да крещиш. Иначе право да се държи тъпо има всеки - с или без повод.

И да, разговорът ни на тази тема почти приключи. От моя гледна точка с тази добавка:
Радиловският кешкек е заемка от близкоизточната (обредна) кухня. Тва радиловци не ги интересува и няма що да ги интересува. Но на техен гръб някой чилингир пише "легенда" за драговичевска Бендида, а след време някой щурчо ще рече "я глей, тука кешкек се прави от мезолита, виж Легендата" и ще почне да спами и безумства в нет-средата. След тва ще иде в Радилово, ше види три чертички на камък и ще обяви, че е открил автентичен запис на рецептата, издълбан от Залмоксис с лявата ръка, щото дясната била заета да гребе кешкек. И накрая ще се окаже, че кешкек е хрупан и на Тайната вечеря. Ей такива ми ти работи ...
Редактирано: 3 пъти. Последна промяна от: Предводител на команчите
mercury
25 Сеп 2016 10:18
Мнения: 6,675
От: Bulgaria
И тогава на авансцената излиза Предводителят на команчите и започва да чисти природата. Ххахаха...
Предводител на команчите
25 Сеп 2016 10:22
Мнения: 12,354
От: Bulgaria
Точно така
Виж как правилно схващаш ситуацията.
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: Предводител на команчите
бонго-бонго
25 Сеп 2016 11:12
Мнения: 26,313
От: Swaziland
В случая народната традиция не е модерна, защото се практикува повече от столетие (прабаба ми, родена през 1903 г., правеше кешкек). Гозбата не е местна, но аз не знам на друго място да се яде специално за годежи и раждания на деца.


1/ 1903 е модерно
2/Парабааба ти тазказвала ли ти е за Бенида ?
3/ Специално се прави за сватби из почти цяла Анадола.
https://www.google.bg/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=34&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwii-N60hqrPAhUBPRQKHcN0ClY4HhAWCDEwAw&url=http%3A%2F%2Fwww.magazinizmir.com%2Fyeme-icme%2Fizmirin-meshur-yemegi-keskek-nasil-yapilir&usg=AFQjCNGlQUYJIArsuVuSzmot9Jc3RnJsew&sig2=v2hUN50X0pAfd5JcTvUJvg

http://www.pastacikiz.com/keskek-tarifi/
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: бонго-бонго
mercury
25 Сеп 2016 11:33
Мнения: 6,675
От: Bulgaria
Извинявай, бонго, но когато употреби за първи път думата модерно, трябваше да уточниш, че използваш научен термин, свързан с историческата периодизация.
Много ясно, че традицията е взаимствана от анадолските "братя", от къде другаде, щом този район е бил доста голям османски лен. Две от съседните села се казват Али Кочово и Коч-агово. Нали се сещаш?
Истината е, че днешните хора на Радилово не са "учени глави", за да знаят къде са корените на традицията им. За тях това е традиция, завещана от предците им, и я отбелязват повече от век. Това не е чалга. Точка!
  Мнения:4859 « Предишна Страница 74 от 243 72 73 74 75 76 Следваща »