Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Работодатели искат държавата да закрепости студентите у нас
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:107 « Предишна Страница 4 от 6 2 3 4 5 6 Следваща
Bundy
30 Сеп 2016 12:27
Мнения: 141
От: Bulgaria
А, сега видях това
Д-р Х е учил 6 години медицина без да е заплатил и стотинка. Решава, че не иска да работи 7 години в страната, а да замине веднага за Германия.
Къде го прочетохте това? Във вестниците? Истината при 2/3 от новозавършилите е: д-р X иска да работи в "страната", тръгва от болница на болница, навсякъде му казват да дойде след 1 седмица, след 1 седмица се повтаря същото, или го дори го вземат фиктивно на работа, но без трудов договор и го размотават ден след ден, и го лъжат, а той трябва да представи трудов договор до 1 октомври на съответната година, за да го зачислят за специализация, иначе пропуска 1 година. Към 25 септември той вече им е теглил една голяма мазна псувня и, тъй като междувременно е влязал в контакт с няколко немски или други там джобфирми, стяга куфара и поема за първото интервю, където от личен опит ви казвам, че на това интервю му дават възможност да си избере каквато специалност иска и да започне веднага, още същия ден! Квартира? Няма проблем! Съпругата или съпруга? Kein problem! Деца, училище, детска градина? Какво да ти обяснявам. А за заплащането на "стотинката" пиши си, пиши си тука, имаш много време. Лошото е, че ти вярват
Патагонец
30 Сеп 2016 12:37
Мнения: 13,267
От: Bulgaria
и какво ги грее това студентите? Ти май не разбираш какво говориш, а?
Какво го грее вуте пена и нане от Перник кои са богати и кои не са? Те ще отидат да учат там, където им е изгодно.
Или ти като голям умник ще искаш държавата да принуждава завършилите средно образование в България да си карат и висшето тук задължително?

Като изопачаваш това, което съм писал по-добре ли се чувстваш?
Всеки има право да учи там, където му е изгодно. Ако де факто с кредитите и последващо опрощаване държавата прави образованието на останалите в България безплатно, какъв им е проблемът на тези, които нямат пари, но искат да учат в България?
Къде прочете другата поредна глупост за принуждаването и задължаването на младежите да си карат висшето в България? Такива тълкувания могат да се родят само в някоя умна глава като твоята.
SvSophia
30 Сеп 2016 12:40
Мнения: 36,140
От: Bulgaria
Д-р Х е учил 6 години медицина без да е заплатил и стотинка.

Под темите за образованието, и не само под тях, си строшават пръстите да дават акъл никове, които не само нямат поглед по дадения въпрос, но не са си направили труда да проверят наличната поне в нета информация.
Нарочно ли го правят?
Щото действителността е съвсем друга - плащат всеки семестър доста значителен брой "стотинки" за българските доходи.
KaraKoliu
30 Сеп 2016 12:46
Мнения: 2,142
От: Bulgaria
Щото действителността е съвсем друга - плащат всеки семестър доста значителен брой "стотинки" за българските доходи.
Медицина и стоматология - 900-950 лв. годишна такса.
Muktata
30 Сеп 2016 12:50
Мнения: 3,272
От: Mayotte
.
Редактирано: 1 път. Последна промяна от: Muktata
kaily
30 Сеп 2016 12:54
Мнения: 35,647
От: Bulgaria
какъв им е проблемът на тези, които нямат пари, но искат да учат в България?


Изглежда патагонецът, майндумният и останалите не разбират онова, което им пиша, та да го напиша пак!

Имаме свободен пазар! Това искахте всички, нали? По този свободен пазар оня, който няма пари, няма да иска да учи в България, а ще учи там, където могат да учат ония, които нямат пари, но искат да учат. Примерно в една Франция, която ще му даде безплатно образование плюс стипендия плюс поемане на част от разходите за квартира.
Това означава, че който има пари, ще учи навън. Който няма пари, пак ще учи навън.
А това означава, че 90% от висшето у нас ще се закрие.

А това означава, че вместо умковците да изпишете вежди, ще извадите очи.
Патагонецо, какво пак не разбра?
Майндумният няма и да го питам, той е очевидно в период на лично превъзходство над останалия свят.

Къде прочете другата поредна глупост за принуждаването и задължаването на младежите да си карат висшето в България?

Къде съм казала, че съм я прочела? Внасям своя принос към темата.
След като ще забраняват на завършващите да се изнасят, преди да са си отработили цената на завършването, защо да не забранят на среднистите да учат в чужбина, за да са сигурни, че няма да се изнесат?
Защо да не забранят на българите да се изнасят към Гърция по празниците, за да им пълнят българските хотели с лоясали манджи? Защо а? С какво моите идеи са по-лоши от техните, все е печалба за тях.

Патагонецо, питам те, ако ти завършиш средно образование и имаш избор дали да учиш в България и после да работиш тук 3-5 години на 500 лв заплата задължително, или да завършиш във Франция, която на държавна поръчка ще ти осигури и стипендия, достатъчна да не работиш, докато учиш, ти лично кое ще предпочетеш? На децата си какво ще предложиш?
Що се правите на вечно недоразбрали.

Редактирано: 1 път. Последна промяна от: kaily
voivodata
30 Сеп 2016 13:11
Мнения: 3,135
От: Bulgaria
Значи всички ,които завършват Туризъм и пр. специалности заминават в хотелите на Ветко Арабаджиев , и да се трудят джабе 5 ,не 10 години. В чужбина ще ми ходят серсеми със серсеми...!!!
Патагонец
30 Сеп 2016 13:46
Мнения: 13,267
От: Bulgaria
Примерно в една Франция, която ще му даде безплатно образование плюс стипендия плюс поемане на част от разходите за квартира.

Ами ще ги дават, след като са богата държава и който завърши там по правило остава и на работа. Там държавното спонсорство има възвращаемост.
По-бедните държави като България нямат такива средства да спонсорират младежи, които така и така ще заминат в чужбина на работа. Нищо лошо в това, всеки има избор къде да учи и работи, но все пак като искаш да учиш в България, но да работиш в друга държава си върни държавните разноски по обучението.
Пиша по няколко пъти едно и също, а ти се правиш, че не вдяваш.
А това означава, че 90% от висшето у нас ще се закрие.

Така и така доста университети плачат за закриване с оглед качеството на "продукцията", която изкарват. Твърдо съм ЗА закриване на част от нароилите се университети за да има все пак някакъв подбор, а не да влизат и тройкаджии.
Предводител на команчите
30 Сеп 2016 13:54
Мнения: 12,354
От: Bulgaria
Богатите държави са богати, защото образоват.
А не образоват, щото са богати.
Набийте си го в главите.
katana
30 Сеп 2016 14:00
Мнения: 923
От: Bulgaria
На така. Първо, всички да си платят, след това да има правила за който остане какво и при какви условия да му се възстанови. И парарелно с това поне 50% от вузовете напълно да се закрият в останалите 50% да се закрият определени специалности.
Bonjorno
30 Сеп 2016 14:28
Мнения: 3,927
От: Bulgaria
След като ще забраняват на завършващите да се изнасят, преди да са си отработили цената на завършването, защо да не забранят на среднистите да учат в чужбина, за да са сигурни, че няма да се изнесат


Нещо май бъркате в тази сфера - поне в момента средното образование е задължителна и е в групата на социалните дейности според държавата, докато висшето не е задължително ! Проблемът е, че никой не иска да каже дали е социална дейност или самоосъзнато действие за кариерно развитие. Затова и не можете да сравнявате моделите за финансиране на двете.

Това означава, че който има пари, ще учи навън. Който няма пари, пак ще учи навън.


Ба, хич не е сигурно, щото ако беше толкова лесно и толкова евтино да се учи във Франция или Германия никой нямаше да е останал да учи в НБУ или някой от другите частни университети, а щяха да заминат навън.
Само като коментар под черта: интересно, защо след като образованието в Германия е безплатно през последните 2-3 г. Холандия пропищя от немски студенти, които отивали в Холандия, защото било по-евтино (в Германия таксите били много по-високи). Налии уж е безплатно бе хора ?

А това означава, че 90% от висшето у нас ще се закрие.


Ами то само ще се закрие, защото преподавателският състав е изключително застарял, системата е безумно закостеняла и за много специалности няма достатъчно пари за заплати в сравнение с бизнеса.
Bonjorno
30 Сеп 2016 14:39
Мнения: 3,927
От: Bulgaria
Богатите държави са богати, защото образоват. А не образоват, щото са богати. Набийте си го в главите.


Брех ! Те сега разбихме Еврокомисията с това изказване !
Цяло лято еврокомисията точно това ни обяснява за висшето образование - бакалавърската степен не е вече висше, а е задължителна част от образованието на младежта, защото иначе няма да може да се впише в съвременния пазар на труда. Акцентът е на това, че бакалавърската степен трябва да развие умението сами да се образоваме, иначе при кризи и безработица няма да може да си сменим професията и да си намерин препитание.
Това са изводите от Испания, Португалия и Южна Италия, сравнени с Германско, Холандско и Датско. И което било най-обезпокояващото за сегашните млади, ако не можеш до 2 г. да си намериш нова професия, ставаш потенциално асоциален (каквото и да значи това по еврокоректния говор).

И както ти казва, крайно време е да си го набием в главите, че някой винаги плаща сметката. Няма начин да има образование без пари ! Не може ! И някой трябва да плаща тези пари. Ако сме ние, заплащайки цялата сметка - добре. Ако е държавата - пак добре, но тогава трябва да осигурим някой да пълни държавната касичка.
Времето на бай Тошо мина и не може да ги сравняваме лесно. Но и тогава разпределенията бяха начин да си платиш вложениете пари. Има го навсякъде, защото всички искат да се хранят. Не може да сме готови да си плащаме за градския транспорт, но да не сме готови да си платим за образованието, което ще ми позволи да се преместя на позиция, която ще ми нови 20 % по-висока заплата.
dobadoba
30 Сеп 2016 14:41
Мнения: 5,891
От: Bulgaria
Голяма дискусия се е заформила тук.
Да повторя: в ЕС има свободно движение на хора, стоки и капитали.
Всяко ограничение отива на съд и към плащане на едни пари, както сега за реакторите на Белене.

Ако се сключи индивидуален договор между държава/работодател/студент е друга тема.
Той би бил издържан юридически/предполагам/ и всекиму според договореностите.
katana
30 Сеп 2016 14:47
Мнения: 923
От: Bulgaria
В ЕС има свободно движение на хора, стоки и капитали НО от никъде не следва, че аз като данъкоплатец трябва да плащам с моите пари за НЕЧИЯ свобода!
dobadoba
30 Сеп 2016 14:54
Мнения: 5,891
От: Bulgaria
В момента е така, всички в ЕС плащат за това с данъците си.
Колкото до 'нечия свобода', тя е залегнала в хартата за правата на човека.

Невероятно е, че тази дискувия се води тук в XXI век, във форума на страна от Европа.

Още един Борко
30 Сеп 2016 15:01
Мнения: 1,323
От: Bulgaria
Добре, де, Какви данъци плащаш?
nikolay_rs
30 Сеп 2016 15:17
Мнения: 11,720
От: Bulgaria
Защото сме русофили.
dobadoba
30 Сеп 2016 15:27
Мнения: 5,891
От: Bulgaria
Още един Борко, ,
Най-общо за живеещите в БГ:
1. ДОД - 10% /за всички работещи/
2. Осигуровки/пенсии, НЗОК, безработица и т.н./ - общо около 13% /пак за всички работещи/
3. ДДС - 20% - за всички, няма значение дали работиш, безработен си или пък пенсионер
4. Акциз горива - около 50% от цената им - за всички, няма значение дали работиш, безработен си или пък пенсионер
5. Акцизи цигари/алкохол/т.н. - над 50% от цената им - за всички, няма значение дали работиш, безработен си или пък пенсионер
6. Данък сгради - всяка община го определя за нея си - за всички, няма значение дали работиш, безработен си или пък пенсионер
7. Данък превозни средства - всяка община го определя за нея си - за всички, няма значение дали работиш, безработен си или пък пенсионер
8. Данък върху заработките на граждански договор - не го помня колко е точно - за всички, няма значение дали работиш, безработен си или пък пенсионер
9. Винетка - за да се оправят пътищата - за всички, няма значение дали работиш или не, освободени са инвалидите и някои държавни служители
Та това е най-общо, поне за което се сещам
Още има
10. Данък върху печалбите от лихви/дивиденти - за всички, няма значение дали работиш, безработен си или пък пенсионер
11. Данък върху наемите/ако даваш нещо под наем/аренда - за всички, няма значение дали работиш, безработен си или пък пенсионер
Таксите за услуги и обслужване не ги слагам, че при тях списъкът е още по-голям - за всички, няма значение дали работиш, безработен си или пък пенсионер
/слава Богу, размерът им пък е по-малък/

Та това е което се сещам на първо време.
Ако някой знае за още нещо - да допълни.
Сетих за още - отделно работодателите доплащат около 10% осигуровки за тяхна сметка - /за всички работещи/

Отделно фирмите/работодателите се облагат с корпоративните данъци.
katana
30 Сеп 2016 15:36
Мнения: 923
От: Bulgaria
Я не ставай смешен, dobadoba или както си там! Да бъде задлъжен да плаща друг за твото образование или каквото и да е твое "право" или "привилегия" не е нищо друго освен форма на робство. За какви "харти за права" пишеш! Ако има нарушено право то в случая е моето: не искам да ви плащам образованието защото нямам полза от него и не ме касае! Аз съм плащал за моето с безплатна ангария в армията 2 години и още една година сумарно безплатен труд по ученически и студентски бригади за да можеш ти и подобните на теб да ядете плодове ,зеленчуци и други основни хранителни продукти струващи стотинки!
А какви и колко данъци плащам е безпредметен въпрос. Основния смисъл на данъчната система е да се покрива със съответния данък някакво обслужване, което обложеният с данък ползва, а не да покрива нечие измислено "право". Така е в капитализма, уважаеми! Или ти искаш да яздиш нечии гръб по капиталистически за да можеш да имаш "права" и "привилегии" по социалистически! За такива желания и претенции от мен можеш да получиш само кукиш!
dobadoba
30 Сеп 2016 15:50
Мнения: 5,891
От: Bulgaria
katana, ,
За моето образоване са платили родителите ми/чрез данъците си/, сега плащаме този на наследниците ни/пак чрез данъците, не даром/.

'не искам да ви плащам образованието защото нямам полза от него и не ме касае' - много жалко, знанието е добра инвестиция.
Добави мнение   Мнения:107 « Предишна Страница 4 от 6 2 3 4 5 6 Следваща