Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Импортна точка
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:86 « Предишна Страница 4 от 5 2 3 4 5 Следваща
Finn
17 Ное 2003 16:54
Мнения: 391
От: Bulgaria
То Гоше, гражданството си Симеон сам го показа , без да ни затруднява да ходим до Испания.Доказа с присъствието си , че не е българин и български гражданин-а си е един чужд такъв, както по душа , така и по манталитет и произход! И единсвено можем да му кажем "АРИВЕДЕЧИ", впрочем той сам си го повтаря непрекъснато и публично!
socialdemokrat
17 Ное 2003 17:00
Мнения: 784
От: Bulgaria
Държавата не е добър стопанин. Тя не може да създава, тя може само да харчи.
sasoss - напиши още веднъж - държавата това, държавата онова... Не държавата бе sasoss, Ники Василев провали труда на целия екип, подготвил плана за спасяване на Корабостроителницата... Единият от юнаците, когото се опита да назначи на ключова роля в БМФ например е бил на стаж при мене... Заслугата му към флота се изразява в това, че е бил съученик на Никенцето... Не държавата харчи, а калпавите ни политици... Като е толкова лоша... Добре заради спора приемам, че тезата ти е правилна - Държавата аут от икономиката! Осветли ме в такъв случай, що дирят хотелиерите по министерствата, с искане за активна държавна политика в туризма, реклама и т.н. Нали просперират - държавата се оттегли /и правилно/ като собственик и на база на икономическата свобода туризмът процъфтява... Защо им е нужна държавата? Този лош стопанин... Sasoss, лошата държава е продукт на лошо управление, което от своя страна е продукт на лош избор, лошия избор е продукт на лоши възможности за избор, лошите възможности за продукт на националност и манталитет... Държавата е много лошо нещо... но ще перифразирам един уважаван от мен политик - нищо по-добро не са измислили народите, та да успеят с общи усилия да постигнат просперитет... По твоята логика ще стигнем до идеята - не можем да се справим с управлението на държавата - да премахнем държавата... Не мога да задоволя жена си - да си отрежа...
гошо
17 Ное 2003 17:32
Мнения: 4,631
От: Bulgaria
socialdemokrat, просто има по-добри регулаторни механизми от централизираното управление.
pisnami
17 Ное 2003 17:35
Мнения: 1,013
От: Bulgaria
Предстои третото голямо ограбване на българския народ. След като ограбиха спестяванията на хората от банките (при Жан Виденов), след като бяха раздадени на безценица предприятията на РМД-та (при Иван Костов), сега остана последното, изкупуването на земята на безценица.
Въпроси, които продължават да висят във въздуха. Защо бе раздробена земята на малки парцели? Защо няма пазар на земята и изкуствено се задържа? Защо има още над 1 000 000 българи (предимно пенсионери) без натуриален акт за собственост за възтановените им земи? Защо поземлените комисии при връщането на земята не издаваха тези актове безплатно?
Един човек, който има на 3-4 места по 3-4 декара земя, за да си изкара актове от Съда му трябват около 1000 лева и един месец разтакавания.
Сенчест икономист
17 Ное 2003 17:40
Мнения: 54
От: Bulgaria
Днеска изблици яки на речовитост и възвишена реторика от типа "Селяните произвеждат хляб , сирене и месо и ни хранят, а работниците произвеждат машини и ги дават на селяните" . Предполагам че има установено някакво заплащане на ред, иначе не е ясно защо литератори се пънат да пишат пространно по теми от които нищо не разбират.
Епилогът на г-н Хърсев е с абсолютно погрешни изводи. Вложените в селското стопанство пари не се връщат стократно. По принцип даже в страните с развито селско стопанство то има малък дял от БВП. В Турция например е 14% , а в Италия - около 5%. Проблемът в България е че има прекалено много заети в тоя отрасъл - над 25% и огромен брой собственици с малки парцели. Текезесарщината тук не е никакво решение, тъй като ако технологично е въможно да се съберат оптимални за обработване площи (примерно ферми от 300 - 500 декара) които могат да се държат от едно семейство + сезонни работници, то фактът че накрая 100 души собственици ще искат дял от печалбата проваля начинанието.
Уедряването на площите с цел по-ефективно земедели може да стане по 2 основни начина:
1. ( невероятен ) - Земеделската земя се обявява за изключително държавно ползване и се разпределя на оптимални от технологична и икономическа гледна точка парцели, които се обявяват на търгове за отдаване под аренда , като собствениците получават рента от нея в зависимост от дела си.
2. ( слабо вероятен ) - Въвежда се данък върху земята в размер който прави неизползването или неефективната обработка неизгодни.
И двата варианта са практически неприложими тъй като огромен брой хора на село стават излишни и трябва да им се търси друг поминък.
Възможно практическо решение в днешни условия е преработващи предприятия или износители сами да арендоват и обработват големи площи с нужната им продукция.
В доста от мненията бъка от забележителни дивотии. За сведение туризмът не може да покрие дупката в търговския дефицит, тъй като за 8-те месеца на 2003 същият се влошава със 585 млн долара, а салдото от туризма се подобрява със 140 млн. 2-та милиарда дето френският посланик ще ги дава на нашите селяни първо не са 2, а 1, 9 , и не за за България, а за 10-те новоприети страни в ЕС , и не са дадени, а обещани. Това е само в рубриката "чул - недоразбрал" , иначе има и неподдаващи се на коментар бисери.
Guderian
17 Ное 2003 17:55
Мнения: 232
От: Bulgaria
Добра статия, добра дискусия....
А дали земеделието трябва да се развива именно? Защо не нещо като енергетика, услуги, туризъм, ..... Не е ясно. За съжаление темата иска поне ден размисъл а времени нет
"Не думай о секундах с высота...."
Между другото мене евтиното ме кефи. Чесстно. Ако и да е от чужбина.
Finn
17 Ное 2003 17:56
Мнения: 391
От: Bulgaria
Сенчестият, не ме обвинявай в "чул-неразбрал".Все още отлично чувам и не съм на преклонна възраст.Френският посланник каза категорино цитирам:"Българският народ трябва да оцени нашите усилия( става въпрос за тези на ЕС), че още първата година на членство 2007 ще му бъдат отпуснато 2 милиарда евро субсидии само за селското стопанство".
Така , че аз чух отлично , но недочулият си ти или не искаш да го приемеш.А , че са обещани -ДА, но нищо не е направено от българска страна за представяне ПРОГРАМА ЗА ТЯХНОТО УСВОЯВАНЕ.Без такава порграма ЕС няма да ги даде...
Гошо , започни най-сетне да правиш разлика между "държавно управление" и "централизирано управление"...
гошо
17 Ное 2003 18:04
Мнения: 4,631
От: Bulgaria
Инче, държавното управление Е вид централизирано управление. Държавата Е център.
Доколкото си спомням, си фен на всичко финландско. Nokia държавна фирма ли е?
гошо
17 Ное 2003 18:11
Мнения: 4,631
От: Bulgaria
Освен това, Инче, моля за коментар относно 20% ръст на приходите от туризъм тази година!
nesnaecht
17 Ное 2003 18:12
Мнения: 15,180
От: France
Инче , не знаех че можеш да се трансформираш толкова бърже ! Карай , се тая нали те знам !
Старо куче съм , па и заптие ако си спомняш , но няма да направиш нищо със комунистическите ти идеи от Финландия ! Проблема не е там кой управлява , а как го разбираме това управление !
Докато има такива като тебе няма да се оправи БГ , не защото не може а защото не иска да се освободи от такива като вас !
Това е проблема и не го казвам само аз ! Съжалявам но след като и във Франция социалистите не могат да си намерят място , не знам къде другаде може и да им се посочи ?!?!?
Крез McDuck
17 Ное 2003 18:16
Мнения: 835
От: Bulgaria
Г-н Сенчест, има логика в това, което казваш, но ще направя малко уточнение. Тези ферми от по 300-500 дка са оптимални, но за зеленчуци, плодове или животновъдство. Ако искаш да отглеждаш пшеница трудно ще се котираш с тези си "размери" сред американците и аржентинците.


А иначе ако има добра перспектива пред нашето земеделие то тя е в животновъдството, овощни култури и особено лозарство. Не съм специалист, но познавам хора, които се занимават с производство на билки и ги изнасят във Франция. Ставаше въпрос за корени от нещо си, забравил съм. Земята, която ползват е 14 (четиринадесет) дка, а доходите, които получават са повече от прилични С отглеждане на пшеница и картофи няма да забогатееш, само ще се навреш между шамарите на големите батковци.
paragraph39
17 Ное 2003 18:19
Мнения: 80,095
От: Bulgaria
FINN,
ОСВЕН това управлението на държавната СОБСТВЕНОСТ/произвеждащата част от нея/ НЕ е задължително да се извършва от хора с трудов договор с Държавата! Може управлението да бъде по Договор за мениджмънт- с български или чуждестранен Мениджър!!! По подобен начин се управляват и много от водещите частни акционерни дружества по света!
Проблемът НЕ е, че Държавата е "лош стопанин", а , че Държавата е лош "мотиватор" на работещите за нея! Всъщност, проблемът с даването на Мотив е много ЛЕСНО разрешим- ПРОЦЕНТ ОТ ПЕЧАЛБАТА на АРЕНДОВАНОТО по Мениджърски договор предприятие!!! Истинският проблем е, че дали да има или няма такъв подход и такива договори ЗАВИСИ от управляващите Държавата! А те предпочитат държавната собственост да им е на 100% подвластна и не искат да дадат никому управлението й!!! Ясно е, че всичко е въпрос на политическа воля! И примери има бол- по света има немалко успешни, ПЕЧЕЛИВШИ предприятия- държавна собственост!!!
другаря Тодар Живков
17 Ное 2003 18:37
Мнения: 1,042
От: Bulgaria
Другари партийни, ОФ и комсомолски активисти!

С неудулутвурение констатирам, че актива е изпаднал в пораженчески настроения.
А нема никакво место за униние другари. Ние положихме такива яки темели на родната работническо-селска икономика, че тя е в състояние да устои на секакви бури, урагани, смерчове и т.п. природни бедствия.

За да не съм голословен, ще приведа некои данни и соображения, като за пример ша зема износа по “второ направление” за целата 2002 год. (5640 млн.дол) и за първите 8 месеца на 2003 год. (4800 млн.дол.) Тука значи, другари требва да имате изпредвид 2 тънкости:

Пръво: Числата за 2003 треба да ги завишите с 50% и тогава да ги сравнявате с 2002 год., а не тирикатски преди това;
Второ: Целия износ да се счита срещу твръда валута в 1000 долара, т.е. “по второ направление”, понеже демократите затриха изцело износа по “пръво направление”, както е добре известно;
Трето: С удулутвурение требва да отбележим, че с изключение на 4-5 глави по митническата тарифа (жито, семена, слама, скъпоценни камъни, мазнини, въздухоплаване и космонавтика) износа твръдо расте, колкото и да не ни се верва.

Дерзайте, другари, живота е пред вас!

Ваш Тодар Живков

Облекла и допълнения за облеклата, различни от трикотажните или плетените - 614000/558000
Минерални горива, минерални масла и продукти от тяхната дестилация; битуминозни материали; минерални восъци - 560000/456000
Облекла и допълнения за облекла, трикотажни или плетени - 460000/433000
Ядрени реактори, котли, машини, апарати и механизми; части за тези машини или апарати - 372000/298000
Неблагородни метали и изделия от тези метали - 369000/409000
Мед и изделия от мед - 318000/265000
Електрически машини и апарати, електроматериали и техните части; апарати за записване или възпроизвеждане на звук, апарати за записване или възпроизвеждане на телевизионен образ и звук и части и принадлежности за тези апарати - 247000/244000
Житни растения - 168000/51000
Обувки, гети и подобни артикули; части за тях - 161000/150000
Неорганични химични продукти; неорганични или органични съединения на благородни метали, на радиоактивни елементи, на редкоземни метали или на изотопи - 110000/97000
Пластмаси и пластмасови изделия; каучук и каучукови изделия - 106000/101000
Дървен материал и изделия от дървен материал; дървени въглища - 104000/93000
Органични химични продукти - 101000/87000
Мебели; медицинска и хирургическа мебелировка; спални артикули и други подобни; осветителни тела, неупоменати, нито включени другаде; рекламни лампи, светлинни надписи, светлинни указателни табели и подобни артикули; сглобяеми конструкции - 99000/94000
Маслодайни семена и плодове; разни видове семена, семена за посев и плодове; индустриални или медицински растения; слама и фуражи - 87000/41000
Изделия от чугун, желязо или стомана - 82000/70000
Естествени или култивирани перли, скъпоценни или подобни камъни, благородни метали, плакета или дублета от благородни метали, и изделия от тези материали; бижутерийна имитация; монети - 78000/34000
Етерични масла и резиноиди; готови парфюмерийни или тоалетни продукти и козметични препарати - 73000/60000
Фармацевтични продукти - 70000/49000
Безалкохолни и алкохолни напитки и видове оцет - 70000/51000
Алуминий и изделия от алуминий - 69000/62000
Тютюн и обработени заместители на тютюна - 62000/51000
Цинк и изделия от цинк - 59000/42000
Торове - 58000/56000
Керамични продукти - 55000/44000
Сол; сяра; пръст и камъни; гипс, вар и цимент - 54000/46000
Меса и карантии, годни за консумация - 45000/37000
Каучук и каучукови изделия - 43000/33000
Хартии и картони; изделия от целулозна маса, от хартия или от картон - 40000/47000
Морско или речно корабоплаване - 39000/31000
Памук - 37000/33000
Оптични, фотографски или кинематографски, измерителни, контролиращи или прецизиращи инструменти и апарати; медикохирургически инструменти и апарати; части и принадлежности за тези инструменти или апарати - 37000/34000
Други конфекционирани текстилни артикули; асортименти; парцали и употребявани дрехи и текстилни артикули - 36000/26000
Хранителни продукти от зеленчуци, плодове или други части от растения - 35000/31000
Автомобилни превозни средства, трактори, мотоциклети и велосипеди и други сухопътни превозни средства, техните части и принадлежности - 33000/32000
Мляко и млечни продукти; птичи яйца; естествен мед; продукти от животински произход, годни за консумация, неупоменати, нито включени другаде - 33000/30000
Зеленчуци, растения, корени и грудки, годни за консумация - 32000/20000
Синтетични или изкуствени нишки - 32000/25000
Щапелни синтетични или изкуствени влакна - 31000/30000
Хранителни продукти, приготвени на базата на житни растения, брашна, скорбяла, нишесте или мляко; тестени сладкарски изделия - 31000/31000
Вълна, фини и груби животински косми; прежди и тъкани от конски косми - 31000/30000
Стъкло и изделия от стъкло - 30000/32000
Кожени изделия; седларски или сарашки артикули; пътнически артикули, ръчни чанти и други подобни; изделия от черва - 30000/27000
Олово и изделия от олово - 28000/20000
Фотографки или кинематографски продукти - 26000/19000
Играчки, игри, артикули за забавление или за спорт; техните части и принадлежности - 24000/20000
Остатъци и отпадъци от хранителната промишленост; приготвени храни за животни - 24000/19000
Руди, шлаки и пепели - 24000/9000
Кожи (различни от кожухарските) - 23000/18000
Дървесна маса или маса от други влакнести целулозни материали; хартия или картон за рециклиране (отпадъци и остатъци) - 20000/14000
Плодове, годни за консумация; цитрусови и пъпешови кори - 20000/16000
Захар и захарни изделия - 19000/13000
Живи животни и продукти от животински произход - 17000/11000
Мазнини и масла от животински или растителен произход; продукти от тяхното разпадане; обработени мазнини за хранителни цели; восъци от животински или растителен произход - 16000/7000
Различни изделия от неблагородни метали - 14000/12000
Изделия от камъни, гипс, цимент, азбест, слюда или аналогични материали - 14000/12000
Какао и продукти от какао - 12000/10000
Превозни средства и оборудване за железопътни или подобни линии и техните части; механични сигнализационни устройства (включително електромеханичните) за комуникационни пътища - 12000/10000
Кафе, чай, мате и подправки - 11000/9000
Инструменти и сечива, ножарски артикули и прибори за хранене от неблагородни метали; части за тези артикули от неблагородни метали - 11000/9000
Разни видове хранителни продукти - 10000/14000
Килими и други подови настилки от текстилни материали - 10000/8000
Различни видове продукти на химическата промишленост - 9000/5000
Въздухоплаване и космонавтика - 8000/2000
Трикотажни платове - 8000/8000
Сапуни, повърхностно активни органични продукти, препарати за пране, смазочни препарати, изкуствени восъци, восъчни препарати, препарати за лъскане или почистване, свещи и подобни артикули, пасти за моделиране, "зъболекарски восъци" и състави за зъболекар - 8000/6000
Белтъчни вещества; продукти на базата на модифицирани скорбяла или нишесте; лепила; ензими - 8000/5000
Продукти от месо, риби или ракообразни, мекотели или други водни безгръбначни - 7000/6000
Разни видове изделия - 7000/6000
Риби и ракообразни, мекотели и други водни безгръбначни - 6000/6000
Мелничарски продукти, малц; скорбяла и нишесте, инулин; пшеничен глутен - 5000/7000
Дъбилни или багрилни екстракти; танини и техните производни; пигменти и други багрилни вещества; бои и лакове; китове; мастила - 5000/5000
Произведения на издателства, на пресата или на останалата графическа промишленост; ръкописни или машинописни текстове и чертежи - 4000/5000
Барути и експлозиви; пиротехнически артикули; кибрити; пирофорни сплави; възпламенителни материали - 4000/3000
Часовникарски изделия - 4000/3000
Вати, филцове и нетъкани текстилни материали; специални прежди; канапи, въжета и дебели въжета; артикули на въжарството - 3000/2000
Кожухарски кожи и облекла от тях; изкуствени кожухарски кожи - 3000/3000
Специални тъкани; тъфтинг изделия; дантели; гоблени; пасмантерия; бродерии - 2000/1000
Корк и коркови изделия - 2000/1000
Други продукти от животински произход, неупоменати, нито включени другаде - 2000/1000
Живи растения и цветарски продукти - 2000/1000
Шапки и части за шапки - 2000/2000
Други неблагородни метали; металокерамики; изделия от тези материали - 1000/1000
Импрегнирани, промазани, покрити или ламинирани тъкани; технически артикули от текстилни материали - 1000/1000
Музикални инструменти; части и принадлежности за тези инструменти - 1000/1000
Чадъри, сенници, слънчобрани, бастуни, бастуни-столове, камшици, бичове, и техните части - 1000/1000
Други растителни текстилни влакна; хартиена прежда и тъкани от хартиена прежда - 1000/1000

pero
17 Ное 2003 19:05
Мнения: 383
От: USA
Gospoda oficeri ! Tragediata e pwlna ! imashe dvama trima edri zemedeleca v Dobrudza koito vwpreki ce ne plastaha renta na sobstvenixcite -faliraha !
I to pri parceli super USA -30-40 hilidi dekara 1 ! Istinata e drugade -zemedelieto v cial Zapaden sviat e subsidirano -s pari ot industriata -A Zapada opredelia cenite !
V USA na zaet v selslkotostopanstvo se pada edva 70k dollara ! Na energatil se [
pada po 507K! Na ITT-380K ! No nie reveme -selsko stopanstvo i turizwm !
E Centralna Afrika ste e po dobre =po exoticni kulturi i po-dwlwk turisticeski sezon !
Finn
17 Ное 2003 19:30
Мнения: 391
От: Bulgaria
Гошо-държавното управление може да бъде централизирано-може и не; централизираното може да бъде държавно , може и не...
Има много нюанси -просто трябва да се търсят най-опитмалните форми за управление да държавната собдственост, форми развиващи се , създадени от мислещи глави
Нокия е международен концерн , възникнал от държавната фирма Нокия , на територията на Финландия , в едно малко село с име Нокия.Сега Финланската държава има 30% собственост в него-казвам ДЪРЖАВНА СОБСТВЕНОСТ. Но продължава да бъде сегашното ръководство на целия концерн от финландци-(Йорма Ойяла- изпълнителен директор), да държи почти всички свои производства на територията на Финландия , цялата научно изследователска дейност също и да получава държавата 15 % от БВП от приходите от Нокия.
Финландия има цетрализирана единна компютърна система за събиране на данъците , една от най-успешните в света , която свежда до минимум (индекс 9, 5%) корупция и до минимум сенчеста икономика.
България в своето пазарно развитие на икономиката и демокрация , последните 13 години , създаде уродливи форми на управление и "централизиране" на държавната собственост.Да плачеш просто , по зле и от ерата на комунизма.
Вижте с плажовете- супер централизиране на държавна собственост с огромен резонанс върху живота и поминъка на стотици хиляди хора по Черноморието , от чистотата и естетиката на плажните ивици зависи туризма като поминък, дадени в ръцете на някакво Министерство , с концесии (еднократна за по няколко хиляди лева) за 20-30 години на ВИС групировки , без какъвто и да е контрол, превърнаха туризма в крайбрежните градове да зависи от благоволението на тези ВИСаджии, държат плажовете мръсни , заедно с прибрежното им простаранство, пречат за благоустрояването , изхвърлена е общината от ролята на естествен стопанин и контрол-ето това е новата форма на държавно управление в България , вид централизирано , унижожаващ поминика туризъм хората по Черновморието
Туризмът в България няма прираст от 20%-това са смешни приказки-прирасът е 9, 8 % .Нещасно жалък прираст-дължи се на лошото ръководство на отрасъла и липсата на държавна политика в него.Парадокс , за страна като България , която има една от най-големите възможности в Европа за входящ туризъм.
Незнаещия с теб няма да споря-с човек неорентиран , от няколко жалки години пребиваващ във Франция и справящ се с френския , колкото моят син в първи клас
гошо
17 Ное 2003 19:43
Мнения: 4,631
От: Bulgaria
Инче, обикновено като говоря, имам факти зад гърба си:

Над 1 млрд. долара са приходите от туризъм за осемте месеца
Валутните постъпления до края на август са с 23.7 % повече в сравнение с миналата година


Натиснете тук
Сенчест икономист
17 Ное 2003 20:30
Мнения: 54
От: Bulgaria
Обръщам внимание на хиперактивната финландска другарка че с тоя френски посланик се излага като кифладжийка и служи за сеир на четящите. Директните помощи от 1, 9 милиарда евро се съдържат в обсъжданите варианти за финансиране на разширяването на ЕС и касаят общо 10-те новоприети страни , където България не влиза. Освен това са правени преди вземането на решение за коренна реформа при аграрните субсидии. И аз слушах как ЕС обеща 2 милиарда на Костов по пакта за стабилност , след време пък един плешив дядка обещаваше по 5 бона на калпак безлихвени , ама не го пиша ката ден по форумите.
Колега Крез, това за фермите е само пример, тъй като явно грижата на г-н Хърсев са традиционните хранителни продукти. Иначе всеки се спасява както може. Билките сигурно са по- скъпа стока и затова изискват по-малка площ. Ако пък си засееш 3-4 декара индийски коноп сигурно е по-печелившо и от билките. В тая връзка е добре да се поучим от водещия опит на великия Съветски съюз:
Инструктор райкома по сельскому хозяйству выступает на колхозном собрании.Он говорит о выгодности разведения кур. С каждой курицы можно получить столько-то рублей годового дохода.
Его перебивают вопросом:
- А сколько плотит яврей с образованием, ежели уезжаеть?
- Четыре тысячи... Но не будем отклоняться, товарищи...
Он переходит к разведению овец и объясняет выгодность этого дела.
Его снова перебивают:
- А сколько плотит яврей инжанер, ежели уезжаеть?
- Около восьми тысяч... Но я продолжаю, товарищи...
И он говорит о разведении крупного рогатого скота. - С каждой коровы можно получить столько-то рублей годового дохода...
- А ежели яврей кончил верситет?
- Двенадцать тысяч...
- Так может, нам выгодней явреев разводить?
steppenwolf
17 Ное 2003 20:42
Мнения: 4,887
От: New Zealand
Wonder, Velikancho


Finn
17 Ное 2003 20:48
Мнения: 391
От: Bulgaria
Другарю Сенчест икономист, а не си ли давате сметка , че ние с вас сме слушали две различни неща? И защо сте толкова уверен в твърденията си и се произнасяте с тоталитарен тон-не сме оно време , приятелю, забравете маниерите на Милко Балев-те вече не служат никому.Нита бездиханните ви икономически обяснения някому няма да послужат И излезте най-сетне от сетнечстата си икономика-така не мислете ли че ще бъдете по-полезен на този форум и на обществето? ...
Booya
18 Ное 2003 09:29
Мнения: 1,590
От: American Samoa
Луд купон, да*ба мааму!!!
/извинете финландския ми/
Добави мнение   Мнения:86 « Предишна Страница 4 от 5 2 3 4 5 Следваща