Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Изборите в Испания - махмурлук за войнолюбците
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:149 « Предишна Страница 7 от 8 5 6 7 8 Следваща
steppenwolf
16 Мар 2004 17:34
Мнения: 4,887
От: New Zealand
А кое е правилното според теб?


Всичко, което се движи в рамките на международното право не е ли правилно?

Forza NATO
16 Мар 2004 17:48
Мнения: 11,582
От: Bulgaria
Крез
Степният правилно припомня нещо, на което не се обърна внимание – Сапатеро постави няколко условия – ако не, ако не ако не, то ... Според мен е много по-вероятно испанците да останат, както и всички, които сме там в момента, но при други условия. И именно тук е шансът, който Западът трябва да оползотвори. Франция и Германия да спрат да се цупят и мусят и да гледат на Ирак само като шанс за собствени изгоди (както е още от Садамово време), САЩ също да направят усилие към компромис, за да може с общи усилия да се сбъдне “добрият” сценарий за Ирак. Затова съм убеден, че махмурлукът предстои, но за "паци"-тата. Иначе ще всичко ще стане съвсем по Хънтингтъновски. Това, което виждаме днес, вкл. и ти, Amilcar, вкл. и на 10 км от теб е плод на десетилетия грешки на много хора, но то неминуемо щеше да се случи – дали днес или след 2-5-10 г., дали в Мадрид, в Лондон, в Париж или в Берлин (САЩ са default target). Ирак само катализира събитията, но с цупенето си “пацифистите” помагат на тероризма не по-малко от Буш.
-
Amilcar,
Споменаването на Мароко беше само за онагледяване с оглед полицейските новини от Мадрид, но шпицкомандата на PSOE G.A.L. си се “шетаха” из Франция например. Припомни си ги, p.f. Иначе войната с тероризма как си я представяш – в глуха отбрана ли? Защо мислиш, че САЩ “изнесоха фронта” далеч от територията си? А брътвежите за общоевропейски обединени бла-бла може някой да пробва да ги разкаже в Сараево например.
-
А иначе в кръга на шегата с историческата ирония бих отбелязал, че навремето арабите навлезоха в Европа именно от Иберийския полуостров и се задържаха там 7 века. Оттук не минаха...
Крез McDuck
16 Мар 2004 17:50
Мнения: 835
От: Bulgaria
Как кое е правилното? Естествено да се укрепи един демократичен режим в Ирак, който да може сам да се справя със сепаратисите и фундаменталистите. Такъв, който да не дава пари за тероризъм, нито да разрешава терористични бази на своя територия и естествено не на последно място да осигурява на иракчани по-добро препитание от Саддам. Сиромах човек - жив дявол. Не смятам, че това може да стане бързо и лесно, нито че щом се изтеглят международните сили от Ирак няма да се наложи пак да се върнат да оправят някой пожар. Обратното обаче е най-прекия път към безумието. По-склонен съм да вярвам, че западнизирането на Ирак ще е бавно и мъчно. Други мюсюлмански държави, като Турция и Пакистан, могат да бъдат взети за пример. Политоческите игри, въпреки че са "според международното право" могат да опропастят това. Напълно в съгласие с международното право през 1956 руски танкове убиват няколко хиляди унгарци в Будапеща (СССР налага вето в ООН за международна намеса).


Има и друго: испанските малоумни социалисти изиграха много лоша шега на вече бившите съюзници на Испания в коалициятя. Те просто заявиха, че България, Дания, ... могат също да бъдат извадени от коалицията, като например се убият по 200 души във всяка от държавите. Явно през 1936-а много леко им се е разминало.
(снимка: натиснете тук)
volog
16 Мар 2004 17:50
Мнения: 3,826
От: Reunion
Амилкар, най-бероятно Чичо Фичо ще ти отговори с Германия или Япнония и ще те препрати към некой научен тезис за референце.
Но той забравя, че тези две страни са били икономически развити и преди да бъдат сринати от бомбардировки, че в тези страни е имало икономически отношения на високо ниво и един добреобразован народ. Така че това, коете се случва е една регресия към нормалния начин на живот и възстановяване на предвоенното блаогсъстаяние (в подобрени условия - без диктатура). След ужаса на войната е имало консенсус за промяна, за начина на икономическо развитие и за начините му за постигане.
Но Чичо Фичо не ще спомене Босна, Косово, Афганистан, Никарагуа, Виетнам, Хаити, Панама (за последните две не съм сигурен), където икономическото чудо (+обществено развитие)не се случи.
Да не говорим за провала на Иран ...
volog
16 Мар 2004 17:55
Мнения: 3,826
От: Reunion
Да, наистина на испанците няма да им е за пръв път. По времето на ВСВ те си бяха пас ...
volog
16 Мар 2004 18:02
Мнения: 3,826
От: Reunion
Единствената мюсюлманска държава, която се сещам за пример е Малайзия (отдавна задминала нашата скромна)България, но и дори и там режимът много трудно може да се нарече демократичен. Впрочем съседът и немюсюлмански Сингапур се справя много по-добре,
Крез McDuck
16 Мар 2004 18:14
Мнения: 835
От: Bulgaria
Имах предвид Турция и Пакистан като пример за това, че ще е трудно. Не пример за подражание.


Далеч съм от твърдения, че мюсюлманска държава не може да е богата ако няма петрол. Но Ирак и петрол има, ако го използва разумно може да стане и за подражание.


Твърдя друго обаче, че по някакаво съвпадение повече терористи има в онези нации, които пряко или косвено подкрепят тероризма. Саудитци, йеменци, палестинци, чеченци - това са най-често терористите. Не съм чул за ливанци, пакистанци, малайци, иранци. Едни турски тъпанари скоро разрушиха блестящия имидж на Турция в отношението й към тероризма.
steppenwolf
16 Мар 2004 18:21
Мнения: 4,887
От: New Zealand
Крезе,


"Западнизирането" на Ирак би могло да се разглежда като необходимото, но не и достатъчно условие за спиране на тероризма.
Дори и един Чичо Фичо, дето често пише без да мисли, ти споменава на няколко пъти в постингите си, че готовия контингент за евентуални бъдещи терористи е вече на континента Европа. Тук, около нас. В същия смисъл се изказа снощи и един експерт от Берлин. Затова и нещата са доста по-сложни, отколкото изглеждат на пръв поглед.

Явно друг трябва да е подхода към тая проблематика.

патриарх Никифор
16 Мар 2004 18:22
Мнения: 3,571
От: Vatican City
Ал-кайда съвсем логично удари именно католическа Испания, а не някоя друга държава. Що не гръмнат в Лондон? Щото само ще радикализират общественото мнение на Острова или най-много да докарат консерваторите на власт. Освен това ако наистина Осама е решил да разбива коалицията на САЩ по този начин, то следват още удари с или без налични избори след тях.
Въпросът е обаче дали именно чрез оттеглянето на Испания терористите не постигат целите си? Според мен не е изключено да се говори за мащабна операция, която да покаже на фундаменталистите в целия арабски свят, че Ал Кайда още може да хапе.
Испанските социалисти са жалки душици. Ще се изтеглят и какво после? Все едно са се блъскали напразно, а нищо не гарантира, че тепърва няма да имат проблеми. Игрането на геополитическото хоро не е лесна работа, както се доказва напоследък. Май Франко се оказва по-далновиден в изолационизма си /тотален/ от днешните управляващи в Испания, които след активност ще преминат към някаква форма на изолационизъм, тоест Испания пак ще се примири с ролята на треторазрядна сила.
Forza NATO
16 Мар 2004 18:25
Мнения: 11,582
От: Bulgaria
Крез,
дружеска забележка - Ливан все пак е Ливан. Хизбула, т'ва - онова + Зиад Джара (симпатичният студент за инженер в Германия от 11-9 групата) като бонус, а за пакистанците питай Индия. Въпрос на приоритети.
-
BTW в днешния "Дневник" има доста добра статия на Петър Карабоев по настоящата тема.
volog
16 Мар 2004 18:27
Мнения: 3,826
От: Reunion
Крез-е, като изключим терористите, които са на собствен терен - Палестина, Чечения, Ирак, повечето както виждаш са живели, дълги години на Запад, виждали са Ирак само по телевизията. Реално бомбардират втората си Родина Лагерите на Ал-Кайда от 2 -3 години не съществуват.
И как се пазиш от такива, ами че те са между нас, те даже не идват от Ирак. Испанците и да се изтеглят ще си останат мишената, но каква им е ползата да са в Ирак. 1000 човека да имат в Ирак, да бяха по "гарите", да бяха във разнунаването, да не бяха чудо видяли.
На тази война най-мръсното е, че те поставят пред свършен факт. Сега или помагайте или терористите идат. Хем чужди войски, хем командването да е само наше. (Вече заловиха и Садам)Ами пуснето го този ООН-е накрая.
Amilcar Barca
16 Мар 2004 18:37
Мнения: 987
От: Spain
Forza, правилно - САЩ изнесоха фронта далече от границите си. Но това нас какво ни топли. След като е по-близо до нашите граници. Това показва просто че са тъпи тези които следват САЩ. И по тая логика да изместим фронта в Индонезия - какво ще кажеш?
*
В крайна сметка за какво беше войната в Ирак:
1. Изместване на фронта - логично и благоприятно за САЩ, но не и за съюзниците им.
2. Прекратяване на финансирането на терористите от Саддам - логично, но нима Саддам им е най-големия спонсор? Дреме им на терористите...
3. Оръжия за масово поразяване? (без коментар...)
4. Освобождаване на иракския народ? Въвеждане на ред и законност? Демокрация? Не дай боже да те освобождават американците... И къде са въвели ред и законност?
5. Геополитически и финансови интереси - много вероятно.
*
В крайна сметка с какво ще борим тероризма - с изместване на фронта и задоволяване на геополитически интереси? И това с какво ще ни предпази от това един фанатик да сложи бомба във влак или автобус?
*
Крез, това което казваш е едно много добро пожелание:
"Естествено да се укрепи един демократичен режим в Ирак, който да може сам да се справя със сепаратисите и фундаменталистите."
Но какво ти дава основание да смяташ че САЩ ще го постигнат? Къде са го направили? Поне един пример...
Простотия
16 Мар 2004 18:39
Мнения: 1,724
От: French Polynesia
каде го фичлето да изкоментира е таа убава работа:

De la CADENA S.E.R.
>
>
>Ayer (sá bado) a las 00:00 de la noche el gobierno popular se encontraba
>reunido y para redactar dos comunicados que debia firmar el Rey. En esos
>comunicados se convocaba el estado de excepcion y se retrasaba el proceso
>electoral. Habia un plan A, que pretendia retrasar las elecciones hasta
>otoñ o, y un plan B que pretendia retrasarlas hasta dentro de dos meses. El
>informador, que se encontraba en la Junta electoral central, vivió de cerca
>todo el proceso: la presentacion de los comunicados a la junta electoral
>central, segundo paso en este preocupante intento del gobierno tras la
>presentacion de las denuncias a la JEC contra todo partido de la opciscion
>y diversos medios de comunciació n y la admision de estas por parte de la
JEC.
>
>Posteriormente el ministro Acebes se desplazaba junto a otros miembros del
>gobierno al palacio de la Zarzuela para intentar conseguir la firma del rey,
>requisito imprescindible para convocar este estado de excepcion. Dede
>Zarzuela se negaba esa firma, por considerarlo, segun afirman fuentes
>anonimas de la casa real a nuestro informador, "un golpe de estado de
>facto". El tono de las notas era, segun el informador, alarmante, y en el se
>mencionaba la creacion de una situacion nacional que incluia presencia no
>solo policial sino militar en las calles.
>
>La denegacion de la firma por parte de la casa real, asi como las reiteradas
>negativas desde policia nacional para disolver con los antidisturbios las
>concentraciones pacificas por todo el pais, hicieron desistir de su itento
>al gobierno, que anunciaba a la JEC la anulacion de ese proceso hacia las
>2.15 de la mañ ana, aludiendo ademas de estos motivos, alarmantes nuevas
>noticias.
>
>A lo largo del dia de hoy (domingo), hemos podido confirmar esta noticia
>mediante diversas fuentes autorizadas, que ademá s nos hablaban de una
>reunion celebrada en Madrid entre diversos responsables de servicios
>informativos de distintos medios en los que, dentro de una gran polemica, se
>decidia no divulgar esta informació n en diarios, televisiones y radios al
>menos hasta una proxima reunió n en la tarde de mañ ana lunes, una vez
>terminado el proceso electoral.
paragraph39
16 Мар 2004 18:49
Мнения: 80,095
От: Bulgaria
ЧАКАЙТЕ малко, бе?!?...
САЩ и т.нар. "Коалиционни сили" нападнаха през 2003 г. Ирак НЕ /!!!/ по причина, че е имало някакви доказателства за "ТЕРОРИСТИЧНА ДЕЙНОСТ" на държавата Ирак и на Садам Хюсеин, а поради наличието в Ирак УЖ /както се оказа впоследствие НЕВЯРНО!/ на някакви Оръжия за Масопо Поразяване, които били насочени към САЩ ?!?
Следователно, преди май-2004 г. и няколко месеца по-късно, никой не е обвинявал Ирак и Садам в ТЕРОРИЗЪМ и терористични действия или заплахи! Тези обвинения се появиха едва СЛЕД като в Ирак НЕ бяха открити ОМП ! Основание за тези обвинения, обаче, станаха АКЦИИТЕ на "иракската съпротива" СРЕЩУ Н Е З А К О Н Н И Т Е АГРЕСОРИ-ОКУПАТОРИ на Ирак ! Т.е., т.нар "ТЕРОРИСТИЧНИ акции" в Ирак- срешу войските на САЩ и "Коалиционните сили" НЕ предшестват, а идват едва СЛЕД нахлуването на ОКУПАТОРИТЕ в Ирак и свалянето от тях със ВОЕННА СИЛА на ЗАКОННАТА ВЛАСТ в Ирак ! А според Устава на ООН действията на страната- жертва на АГРЕСИЯ, които са насочени срещу АГРЕСОР-окупатор, са ЗАКОННИ и ОПРАВДАНИ ! Такива действия НЕ могат и НЕ трябва да бъдат оприличавани и наричани като ТЕРОРИСТИЧНИ !!!
Това, че АКЦИИ против държава АГРЕСОР /и ОКУПАТОР/ се извършват на НЕЙНА територия, е просто една ОТВЕТНА раекция на сили на окупираната държава?! Това, че тези акции се пизвършват срещу ЦИВИЛНОТО население на държавата-АГРЕСОР, е РИМЕЙК на военната практика на САЩ и Великобритания от Втората световна война, а и в наши дни/Дрезден, Хирошима, София, Белград, Кабул, Багдад и т.н./!!!
"МИР НА ПРАХА ИМ!" на жертвите от атентата на 11.03.2004 в Мадрид!
"МИР НА ПРАХА ИМ!" на жертвите от атентата на 11.09.2001 в Ню Йорк !
"МИР НА ПРАХА ИМ!" и на НЕВИННИТЕ ЦИВИЛНИ жертви при АГРЕСИИТЕ на НАТО и САЩ/срещу Югославия-1999 г./ и на т.нар. "Коалиционни сили/срещу Ирак-2003 г./
ВСИЧКИ ВОЕННОПРЕСТЪПНИЦИ- НА СЪД !!! ДОРИ И ТЕЗИ, КОИТО ОТКАЗАХА ДА ПОДПИШАТ ЗА МЕЖДУНАРОДНИЯ НАКАЗАТЕЛЕН СЪД В ХАГА !!! КАЗАХ!
Forza NATO
16 Мар 2004 18:56
Мнения: 11,582
От: Bulgaria
Простич, бая интересно... Ше следим развитието на скандала, както е популярно да се казва.
Forza NATO
16 Мар 2004 19:00
Мнения: 11,582
От: Bulgaria
P.S. http://www.elmundo.es/elmundo/2004/03/16/ enespecial/1079452669.html
Amilcar Barca
16 Мар 2004 19:01
Мнения: 987
От: Spain
Простич, Фичо знае ли испански?
Не знаех че го говорите и във Френска Полинезия.
*
А иначе това ако е истина си е направо страшно - ПП са потготвяли преврат и военно положение!
Чест му прави на Хуан Карлос че не ги е подкрепил. На висота както винаги. Такъв крал оправдава съществуването на монархията. Не като нашия мухъл...
Антибиотик
16 Мар 2004 19:53
Мнения: 2,905
От: Bulgaria
Наистина са започнали да разтоварват нещо на едно от иракските пристанища. Възможно е и това да е част от оборудването за новата система за прехващане на ракети. Но е и възможно да е това, което на Америка и трябва - ОМП - нейните нови съюзници имат в изобилие - особено химическо и биологическо...
Току виж намерили нещо преди изборите...
shop_en
16 Мар 2004 20:36
Мнения: 998
От: USA
Параграфе, кефиш ме . Впрочем, ти винаги си на ниво. By the way, във Флорида по-добра бира от BECK'S нема!...
патриарх Никифор
16 Мар 2004 20:40
Мнения: 3,571
От: Vatican City
Не дай боже да те освобождават американците...

***

Така, така, др.Барка. Точно така те искам. Какви са тези хамерикански освобождавания? Че това са някакви петролни операции, а не освобождаване?! Само ние, старите болшевики от Червената армия можем да освобождаваме истински, по братски - ей така бързо, качествено и ефективно. Първо освободихме Родината. Вярно, бая бавно стана, ама за има нема десет години всеки против полегна кротък и в дървения. После приоритетно започнахме да освобождаваме в Европа - първо съседите искахме да освободим - Литва, Латвия, Естония, като наред с освобождаването и безплатно присъединяване им направихме. И Финландия искахме да освободим, ама те финландците нали са дебелоглави - виж Инка каква здрава глава има - не даваха с добро и се наложи да им обявим една освободителна война. По едно време освобождавахме из Европа с 50 години гаранционен период. Даже и вас ви освободихме от собствената ви държава и ви направихме съвсем новичка, по най-модерен социалистически почин. Като гледам още ви държи влага.
Добави мнение   Мнения:149 « Предишна Страница 7 от 8 5 6 7 8 Следваща