Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Свободата на словото като bоdy building
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:409 « Предишна Страница 10 от 21 8 9 10 11 12 Следваща »
Gan(ю)гоТрий
07 Авг 2004 23:38
Мнения: 20,679
От: Bulgaria
Кажи бе Зуек, къде я КРИЕТЕ “истинската” американска култура. Колежката се изприщи да те пита. Клубна карта ли трябе, имуществен ценз ли или некви връзки като тука? В едно, обаче съм сигурен – що се отнася до филмите, преди 1989 се намираха наистина стойностни кина от USA, не само на касети ами и по киносалоните и ТВ. Почвам да подозирам, че ДС е успявала със скъпоструващи тайни операции да се добере до тях и така да се докоснем до голямото изкуство.
kaily
07 Авг 2004 23:44
Мнения: 35,647
От: Bulgaria
Зую, Нели каза " разцвет на култура има само там където има нормална икономика и съответно законодателство, което прави изгодно влагането на пари в нея."
Тоест култура има там, дето е изгодно да се влагат пари в нея. Демек-парите са по-важни от културата.
Не виждам смисъл от продължаване на разговора.
Всеки човек поставя различни неща на стълбицата на ценностите си.
За мен е духът най-високо, за друг е културата, за трети е трето.
За вас и за Америка на върха са парите.
Кланяйте им се на тях, както аз се кланям на духа и със здраве.
latina
07 Авг 2004 23:53
Мнения: 128
От: 0

Минаващ, сега вече е малко по-ясно. Да, общо взето съм съгласна с определенията, които даваш на предбуржоазния и буржоазния спектакъл, но не споделям негативното ти отношение към комедия дел''''арте.
*
В италианската комедия няма насилие, освен в много редки случаи. Намират се няколко сценария, базирани на исторически и библейски сюжети, в които по сцената се търкаля по някоя отсечена бутафорна глава или полудялата героиня се хвърля от скала в морето. Но, общо взето, действието се крепи на банален сюжет, който се увенчава накрая на спектакъла с две-три сватби. Като жанр, к.д.а. изтлява някъде към френската революция, за да се възроди в началото на 20 век и особено в днешно време. Нов живот и дават ситкомите и толкшоутата. За тях тя е неизчерпаем източник на минидиалози, имровизации и раздвижени сценични ефекти. Виж какво прави Дарио Фо, създаде школи в Лондон и Ню Йорк. Не случайно е нобелист, макар и истрионе (презрително наименование на амбулантен актйор-импровизатор).
*
По време на Просвещението се налага морално-реалистичния
тип зрелище. Но в същото време улиците на Париж (1789 и след това) са заляти с благородническа кръв, което донякъде насища първичната нужда за зрелищност.
Получава се абсурда театърът да се превърне в четиво за период от няколко десетилетия. Чак докато Гйоте и Шилер възродят трагедията и историческата драма "шпага и плащ".

Поздрави.

Редактирано от - latina на 08/8/2004 г/ 00:06:55

Angel Kandiloto
08 Авг 2004 00:05
Мнения: 3,829
От: Burkina Faso
Kakvo bihte kazali za suvremenniat jaz, za Gershwinn , za country muzikata, za arhitekturata na Frank Lloid Raid , za Hollywood, za suvremennata fotografia, kajete neshto za suvremennata botanika, za suvremennata opera, neshto za Broadway , za suvremenniat tanz i balet, za Metropoliten i Covent Garden, prav e avtora kato sravniava svobodata na slovoto s bodibildinga , to4no taka e triabva da se prilaga ejednevno s ne golemi tejesti i da se prevurne v neobhodimost a ne zaduljenie!!!!!Nasilieto i bodibildinga sa protivopolojni!!!
Angel Kandiloto
08 Авг 2004 00:16
Мнения: 3,829
От: Burkina Faso
Ne znam kak e po drugi mesta no na Zemiata kultura suzdavat -bogatite, bednite suzdavat folklor -taka e bilo , taka e i taka shte bude!!!!
Зую
08 Авг 2004 00:19
Мнения: 3,322
От: Bulgaria
Кайли, с теб установихме, че от чужди култури не отбираш. Питам те за нашенската, пак не захапваш. Питам те заобиколно за доматите, пак не кълвеш. Не мога да напипам в коя област си веща.
Въпросът с американската култура се изчерпва с това- не се интересувай от нея. По същия начин стои с индийската, китайската, мозамбикската.
Давай за нашата, за която имаш право да търсиш отговорност, че не те задоволява. Но аз не мога да разбера степента на задоволяването ти. Ти май изобщо не си задоволена.
Them or Us
08 Авг 2004 00:31
Мнения: 904
От: Bulgaria
Още един симптом!Не им давайте на такива рубрики!Утре ще поискат и синдром, нататак, да не ви разправям става сериозна болест!
kaily
08 Авг 2004 00:39
Мнения: 35,647
От: Bulgaria
Зую, едиственото, което Аз установих, е че ти зададох конкретен въпрос, на който не получих отговор, защото ти нямаш отговор. Ако имаше, щеше с огромно удоволствие да ми натриеш носа.
Толкоз. Отвличане на внимание и прехвърляне на разговора в друга плоскост, за да не лъстнат вече лъсналите прани гащи на тая, ми е познат приьом.
За доматите мога да ти кажа, че не ги ям с колците.
Не ставай жалък повече.
Чичо Фичо
08 Авг 2004 00:50
Мнения: 24,838
От: United States
Невежеството на масовия образован българин по отношение на Америка е осъдително. Културното влияние на Америка в цял свят през последните вече сто години е много голямо. Наприемер американски са повечето нови понятия от бита, спорта, медиите, науката, техниката, икономиката, политиката. Американски са в частност много brаnd names, станали родови понятия на български - като "ксерокс" или "делко". Известно е, че доста от американските университети, и то дори не най-големите или най-старите, имат едва ли не повече Нобелисти, отколкото цяла Европа след ВСВ.
*
Не е лесно да се опише в един постинг "американската култура". Нека Кайли за начало прочете например "Протестантската етика и духа на капитализма" от Макс Вебер (добре ще е, ако вече е чела "Бит и душевност на нашия народ" на Иван Хаджийски за сравнение); "Демокрацията в Америка" от Алексис де Токвил (френски писател от първата половина на 19 в.); една популярна история - препоръчвам й "История на американския народ" от Пол Джонсън (британец). (В българската литература засега няма по-добро нещо от "До Чикаго и назад" ).
*
Само по моята специалност (философия), която не се смята чак толкова "американска" област на духа като компютрите, автомобилостроенето, архитектурата или киното: минимума за добро запознаване с "американската култура" изисква да се прочете поне нещо за, или още по-добре от, William James, George Santayana, John Dewey, Thorstein Veblen, Talcott Parsons, W.V.O. Quine, Alfred Tarski, Hans Reichenbach, Herbert Marcuse, Hannah Arendt, Reinhold Niebuhr, Leo Strauss, Thomas Kuhn, Saul Kripke, John Rawls, Noam Chomsky, Ronald Dworkin, Robert Nozick, Edward Said, Richard Rorty, Francis Fukuyama - несправедлив съм към няколко пъти по толкова други. Сред тях има и "физици", и "лирици", и леви, и десни, и янки, и еврейски бежанци от Германия, че и ултралеви като Саид и сталиниста Чомски.
*
Съвсем хаотично, напомням, че вероятно като най-големият американски прозаик на 20 в. ще остане в историята Владимир Набоков, а като един от най-големите поети - Иосиф Бродски.
*
Само тая простота стува нещо, която иде отвъд сложността.
paragraph39
08 Авг 2004 00:51
Мнения: 80,095
От: Bulgaria
ЗУЮ,
НЕ СЪМ ТВЪРДЯЛ, че ВЪОБЩЕ няма никаква КУЛТУРА В САЩ /"Америка"/ !!!

Твърдял съм - и го ПОТВЪРЖДАВАМ отново!- че няма такова нещо, като "американска култура" !!! Ако НЕ намираш разлика- ЗНАЧИ си "ЗУЮ" !!?!

ЕТО КАКВО КЪМ КАЗАЛ:
......................................... ......................................... ....................................
paragraph39: "...Но ако трябва да спомена нещо за т.нар. "американска култура" то е, че : такова НЕЩО, като "американска НАЦИОНАЛНА/?!/ култура" НЯМА и НЕ може да има!!! А НЕ МОЖЕ за има, защото такова нещо, като "американска нация" или "американски етнос" НЯМА ! А БЕЗ Нация или етнос-НЯМА Култура! ИМА Халтура!!!
ИМА "Култура на нациите" в МНОГОНАЦИАНАЛНАТА държава САЩ !!!
......................................... ......................................... .....................................
Т.е., в САЩ има "англо-саксонски култури"/английска, ирландска, скандинавска, германска и т.н./, "Славянски култури"/руска, полска, българска , сръбска и т.н./, "азиатски култури"/китайска, японска, и корейска и т.н..../, "индиански култури"/плюс ескимоска в Аляска/, "афро-американски курлтури" и ПРОЧИЕ национални и/или етнически културИ !!! Но ЕДНА- "американска култура" !- в многонационалната държава САЩ, просто НЯМА и НЕ може да има!!!
Може би искаш да ме убедиш, че аз и Ахмед Доган, например, имаме еднакви културни традиции , нужди и тежнения- просто защото и двамата сме "български ГРАЖДАНИ" и живеем и двамата в България?!? ОСТАВИ! "Ресто! Не струва!"...


Редактирано от - paragraph39 на 08/8/2004 г/ 00:59:47

sluncho6
08 Авг 2004 01:09
Мнения: 10,597
От: United States
>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>><<<<<<<<<<<<<<< <<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<
Зую, с теб по твое желание нема да се занимаам, но да знаеш - обективен си. И Кандилото дет се клати и то обективно та дрънчи.
Обаче,
Кайли е дваж по-обективна с въпроса си - добре де, като я има тая култура дай да я видиме у нас в българия. Културата, а не сурогатите на слави и овце брави.
Тук вече Ганю дет го трий е, без да ще прав. Така е брат, (да не ми се обидиш на роднинското обръщение) култърата в америката може да се допре с клубни карти и пари, много пари, като и тогава няма гаранция (КУЛТУРАТА В РАЗБИРАНЕТО НА КАЙЛИ) иначе сичко което ни заобикаля си е американска култура - от пича до кича.
>>>>>>>>>>
Веднаж, чакайки пред една клиника жена си се бях отпуснал и си слушах симфонична музика (Има само една от над 50 радиостанции, които излъчват такава за тази територия в която съм аз - Рали - Дюрам , Северна Каролина и Виржиния. При това тази станция е на издръжка половин щатска/полвин волни пожертвувания събирани с кампания на всеки 6 месеца). Та идва един юнак и ми чука на прозореца. Отварям и оня почти в сълзи ми казва, че за пръв път слуша Стравински от Радиото на друг човек. Запознахме се. Оказа се че в цялата няколкомилионна територия, регистрираните слушатели били 22000, но само около 10%
правели донеишънс за станцията редовно. Това е Кайли, положението.
А на Кандилото, дето ми разправя за архитектурата мога да кажа само мнението на един американски военен (бе да срешнеш мислещ военен и това си е култура).
Та, той дето бил пообиколил Америката и Европата откъм мократа страна заключи, че цяла америка е застроена каточе ли от един архитект и то лош. Като изключиме представителните сгради, където действително се вижда, че има хора с архитектурно образование, останалото повтаря образците от втремето на Джеймстаун (люлката на стара америка).
АкоЧФ& Н си мислят или не си мислят, но се опитват да внушат, че америка е тяхния свят на небостъргачите .............мммммммммм НЕ!
В централните части на градовете живее неголям процент от населението и това, което ЧФ нарича събърб си е в действителност цялата америка, само че той там не стъпвал.
Тази америка почти не гкледа СНН, ББЦ и пр. От стотиците кланали, които МОЖЕ да гледа. Това е Минке положението.
>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>><<<<<<<<<<<<<<<<<< <<<<<<<<<<<
Монтен 1
08 Авг 2004 01:10
Мнения: 3,218
От: Bulgaria
Най-ненасилното и вежливо място, в което съм бил, е Токио. Ама там има хилядолетна култура на сдържаността. И благородник=вежлив господар. Там самураите са сдържани, сдържан, овладян гняв, за разлика от хайдутите и партизаните.
В САЩ също е приятно на юг, да те поздравява всеки, който те погледне в очите.
Но хайде да си спомним, че само преди 50 г. се избиха десетки милиони във 2WW. Само преди 3 години бухнаха Близнаците. И всякакви ежби срещу словесното насилие в един доста селски народ от темерути е реторическа романтика. Плежър от писането. Затова го нарекох "интелигентна тривиалност"
Вземете пример от Сингапур - там, както казват местните, за разлика от САщ по табелите не пише "какво е забранено", а "какво е разрешено". Това е цената за светкавична (за няколко десетилетия) историческа насилствена модернизация.
Кой е пътят на България - светкавична модернизация или хилядолетно очакване?
Чичо Фичо
08 Авг 2004 01:17
Мнения: 24,838
От: United States
Имена с такава или по-голяма световна величина могат да се изброят колкото си щеш във всички области, които могат да се подведат под "висока култура". Колкото до "културата и парите" - по времето на Фидий, Сократ и Платон Атина била най-богатата търговска империя в света, по времето на Микеланджело Флоренция била най-богатият търговски град в света и папството - най-големият спонсор (един само папа Сикст цанил за изписване на личния си параклис, който искал да стъкми за бъдещите събори за избор на нов папа - Рафаел, Ботичели, Синьорели, Гирландайо и Перуджино - и ги пуснал да се състезават, а наследникът му довел и Микеланджело за тавана, и недоволен от работата, дал на Рафаел да довърши съседните стаи). И търговска Венеция не била враждебна на високата култура, нито търговски Амстердам, нито Париж, Лондон. Така и сега.
Хитър 5ър
08 Авг 2004 01:23
Мнения: 2,501
От: Bulgaria
Слънчо номер 6,


Ти какъв се падаш на Слънчо, без номер? А той на тебе?

Само питам, да знам накъде да слънчогледам.
paragraph39
08 Авг 2004 01:24
Мнения: 80,095
От: Bulgaria
"АМЕРИКАНЕЦ" НЕ е название на ЕТНИЧЕСКА принадлежност на жител на Америка, а на ЮРИДИЧЕСКА принадлежност на жител на САЩ!!! "Американец" ОЗНАЧАВА , всъщност, "американски ГРАЖДАНИН" !
По същата причина "американска Култура" НЕ означава култура на "американец", а СЪОТВЕТНАТА култура на "американски ГРАЖДАНИН/и/" от съответния етнос в САЩ !!!
Чичо Фичо
08 Авг 2004 01:35
Мнения: 24,838
От: United States
Препоръчвам на параграфа най-сетне да прочете постингите ми в двете теми на д-р Дайнов за Америка, отговарящи на фантазиите му за американския етнос, а също да ми отговори към кой точно (неамерикански) етнос принадлежат според него поотделно напр. (наслуки) Уолт Уитман, Марк Твен, Х.Б. Стоу, Ф. Скот Фицджералд, У. Фокнър, Р. Фрост, Ю. Уелти, Дж. Дос Пасос, Хемингуей, Синклър Луис, Стайнбек, Н. Мейлър, Филип Рот, Джак Керуак, К. Вонегът, Дж. Хелър, Е. Доктороу, Сюзан Зонтаг, Тони Морисън, Пол Остър? Хипотезата ми е, че параграфа просто не подозира за съществуването на тези и други американски автори - инак би забелязал, че те очевидно принадлежат към една и съща литература, независимо дали са по произход потомствени янки, южняци, черни жени, немци, руски евреи или канадци от бретански произход. Американската литература, литературата на американския етнос. ''Лолита'' и ''Pаle Fire'' също са американски книги, от американската литература.
Хитър 5ър
08 Авг 2004 01:38
Мнения: 2,501
От: Bulgaria
Фичо,


Ти правиш ли разлика, между етнос и нация? Докато си живеел в България трябва да си чувал за народност и националност, предполагам.
Чичо Фичо
08 Авг 2004 01:57
Мнения: 24,838
От: United States
Да вземем известното (е, не на всички) "бийт поколение" американски писатели - Джак Kerouac, Алън Ginsberg, Нийл Cassady, Уилям Burroughs (всички от Колумбийския университет в Ню Йорк), Грегори Корсо (от Гринич Вилидж в Ню Йорк), Гари Snyder, Лорънс Ferlinghetti, Майкъл McClure, Филип Whalen, Lew Уелч (всички от Сан Франциско), Боб Kaufman, Diane DiPrima...
*
Първият, казах вече, е с бретонска келтска фамилия, говорил отлично френски, дошъл в НЙ от Канада, вторият е син на руски евреи, третият има типично ирландско име, четвъртият е янки - син на индустриалец, чиято фирма днес е част от Unisys, петият, седмият и последната имат типични италиански фамилии, виждаме една шотландска фамилия, още две английски, една немска. Това са все приятели, съмишленици, живели заедно, скитали заедно на стоп и нелегално по платформите на влаковете, писали заедно, на един език, деца на една действителност - Америка след ВСВ.
*
Според параграфа обаче те не са една школа в американската литература, а са представители на канадската (френската? бретонската?), руско-еврейската (одеска? киевска? лвовска? рижка?), ирландската, английската, италианската и т.н. литература.
*
Параграфщината също си има място - тя е предназначена за клубове по интереси на хора, невладеещи английски, никога неотваряли американска книга в превод, нито проявявали някакъв интерес към "литературата" и "културата" изобщо. Но интернета не е такова място.
Чичо Фичо
08 Авг 2004 02:12
Мнения: 24,838
От: United States
Петре, под "нация" в случая разбирам гражданското понятие (гражданите на САЩ), под "етнос" - културното. Има автори, които мислят, че "етнос" е географско, а не културно понятие - характеризира отношението между населението и ландшафта. Това също има известен резон, но параграфа отрича съществуването на американския етнос тъкмо в културния смисъл. Това е абсолютно безпочвено. Параграфа не може да не си дава сметка, че ако почнем да делим така руския етнос и култура, няма скоро да спрем. Впрочем като се учех по политическите науки в Англия, асистентката на нашия синдикат (д-р Кенеди, ирландска фамилия) обичаше да казва, че нямало руски етнос, че той бил идеологически конструкт и щял да се разпадне след края на СССР. Тогава й възразих със същите аргументи, с каквито сега възразявам на параграфа.
paragraph39
08 Авг 2004 04:27
Мнения: 80,095
От: Bulgaria
ЧИЧО ФИЧО,
"АМЕРИКАНЕЦ" Е ТВОРЕНИЕ НА ДЪРЖАВНАТА ПРОПАГАНДА НА САЩ!
СЪЩО КАКТО В БИВШИЯ ссср СЕ ПОЛЗВАШЕ "СЪВЕТСКИ ЧОВЕК"/"съветянин"/ !!!
ЦЕЛТА на тази "вълшебна думичка" е да ПРИТЪПИ етническите, расовите, културните и т.н. РАЗЛИЧИЯ, както и НАЦИОНАЛИСТИЧЕСКИГЕ чувства и въжделения У гражданите ва МНОГОнационалната държава САЩ /респ. СССР/ !!! Това може и да е полезно за държавата САЩ/СССР/, но НЕ Е ВЯРНО !!!
Що се отнася до понятието "американска култура" /респ. "съветска култура", по същество и по СЪЩНОСТ, това е СБОРНО , "мозайково" ПОНЯТИЕ за съществуващите в САЩ /респ. в СССР/ различни етнически и национални КУЛТУРИ !
Ти си РЕЛИГИОЗЕН ЧОВЕК и добре ти е известно, например, че в ОСНОВАТА на всяка Куртура стои съответната Религия, нали! Ами САМО това е достатъчно, за да ти СТАНЕ ясно, че в САЩ НЕ е възможно да има само една Култура -"американска"! Защото там съществуват и се практикуват поне ВСИЧКИ основни съществуващи Религии по Света! Следователно , при МНОГО Религии НЕ е възможно да има САМО ЕДНА Култура!!!
Понеже си /бил/ софиянец, би трябвало да си спомняш, че в София, а и из други градове на Бълтария/в Бургас, също!/ имаше и има , например, Еврейски Културен дом, Арменски културен дом, Ромски Културен център, Българско читалище и прочие!!!
Та, само да те попитам /понеже си изредил много американски писатели и хора на ИЗКУСТВОТО и Културата в Америка!/: Уйлям Сароян , в "Голям род сме ние", например, за "американците/арменци/" ли пише, или за АРМЕНЦИТЕ- американски ГРАЖДАНИ ?! И за тяхната "американска култура" ли пише, или за тяхната "арменска култура" в САЩ ?!?
Най-МРАЗИМ МАНИПУЛАЦИИТЕ !!!
Имай впредвид, че аз съм "наркоман"!!! А моите "наркотици" са "ДЕманипулацията" и "Истината" ! И можеш да ми вярваш, че това , което пиша, уж до тебе, го пиша заради ДРУГИТЕ, които, евентуално , ще го прочетат ТУК!
Ти нямаш нужда от това, което пиша, за да ДЕманипулирам!!!
НИЩО ЛИЧНО! Бъди жив и здрав!
П.П. Още НЕ си ми отговорил на въпроса: Ахмед Доган "българин" ли е, или "български ГРАЖДАНИН" !? В допълнение: "културата" на същия българска ли е, или друга?!?
Добави мнение   Мнения:409 « Предишна Страница 10 от 21 8 9 10 11 12 Следваща »