Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Свободата на словото като bоdy building
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:409 « Предишна Страница 9 от 21 7 8 9 10 11 Следваща »
kaily
07 Авг 2004 22:08
Мнения: 35,647
От: Bulgaria
Зую,
един вика, че култура са стволовите клетки, друг вика, че са количеството предавания и конкурси.
Трети пък изръси, че културата е на толкова високо ниво там, че може да се потребява даже и на плажа.

Изглежда даже самата дума ви е непозната?

Какъв допир да имам до американската култура, бе? Тук, у наше село България Америка изнася културата си под формата на Скалата, адвокатски филми за кукумицинки от рода на Али Макбийл, сапунки от рода на Дързост и красота, където 10-ината главни герои така се изпожениха, че вече като се роди бебе, бабичките фърлят боб дали то ще е от баща си или от дядо си.
Това е-адвокати и безкрайни филми за адвокати-това не ти ли прави впечатление? Това ли е американската прочута справедливост, дето всеки втори филм 2 часа ни мандахерца как невинният аха да иде под ножа-ми това сигурно е масова реалност, а? Поврътливи адвокати, спасяващи невинни от справедливата система?
И тия филми с правораздаване са най-доброто, което изнася Хамерика откъм култура.
Щото кечът не е кич, нито Рич е халтурка, нито Али е чалга.


Къде е американският културен център да видя какво предлага-кажи ми адреса му в София!
Геновева
07 Авг 2004 22:13
Мнения: 24,361
От: Bulgaria
Забравихте и серията Приятели, може ли такъв културен пропуск?
С кръшния смех зад кадър.
При това хамериканско културно наводнение трескаво превключвам каналите да потърся английски сериал или ТВ филм. Разлика, ехехееее, от Земята до Небето, нищо че приятеля Църни ще ме заплюе.
Кубански казаци в Оклахома вариант...
Минавам от тук
07 Авг 2004 22:25
Мнения: 5,214
От: Bulgaria
Аха
Ето го образованието
Знае кога свършва Средновековието, а кога започва Възраждането
Не съм казвал, кстати че комедия дел арте се отнася към вековете, то си е градско чадо
А в модерната историография се спори каква е културата на ..европейския град не само през ХVІ, но и през ХVІІІ век. То едно време се говореше за късния капитализъм
Но преди това за късното средновековие, както и за ранното възраждане
Въпросът не е там. А вм това, че долните, поганите публични форми, известни кстати още по римското време утрират насилието, поставят го в центъра за да разсмеят, да забавляват с абсурда на резултата - убий героя, остави жив идиота
Това е поуката
За справка ще препоствам мнението си от понагорното становище
"Извинявам се ДИКО.Пропуснах очевидната реплика - за какво става дума
За публично демонстрираното насилие.АК познава история на новоевропейската и другите култури. Та там "насилието" е водещ мотив в публичните/ако могат да бъдат оприличени като такива/ действия. Пример-средновековните градски "представления". Комедия дел арте и протчееПубличното насилие обаче е друго нещо.Когато медиите-посредниците- показват он-лайн насилието - това вече не е комедия дел арте
Пита се за вкус и за нрави- Кант. Отгоорът - откъде да дойдат?
В училището цялата "грамотност", с извинение е насилствена, безумна и бездумна. В семейството насилието просто не се залелязва-фоне на всекидневните взаимоотношения
Та това е.
Просвещението, което не е свършило работата си оставя тези руини на възпитанието"
Та в постинга става дума за последователност от формите, а не за поместване в изкуствените епохи. Имало е в средновековните градове публичинте зрелища, обикновено свързани с общоградските празници. Там са и корените на чисто бюргерското явление комедия дел арте, нескопосания вариант на която се разиграва и днес под формата на Шоуто на Слави.
Та формите, а не времена. А за въпроса някак си се позабрави. Може би Саша Кьосев случайно или не но намеква на това съвременно място на българското-в днешното средновековие, а...
П.С. Поднових си техниката. В т.ч. и кейборда. Много ненужни букви се появават. Вери сори


Редактирано от - Минавам от тук на 07/8/2004 г/ 22:33:48

Зую
07 Авг 2004 22:28
Мнения: 3,322
От: Bulgaria
Параграфе, ти пак изнесе една кратка лекция за американската култура. Точно такъв род литературни източници имах предвид.
Кайли, това, че на теб ти показват такива филми, че ти превеждат или по-точно не ти превеждат книги, че ти пускат долнопробни телевизионни предавания, нито аз нито Америка имаме вина. Адресът на обвиненията ти е грешен.
Какви са тези твои претенции към Америка. Америка не е задължена да създава култура по твой вкус и по твой заказ. Можеш да имаш претенции само по отношение на българската култура. Знаеш ли какво означава направи си сам?
Не може за всички твои незадоволености да обвиняваш Америка.
kaily
07 Авг 2004 22:38
Мнения: 35,647
От: Bulgaria
Зую, кажи адреса на американският културен център в София, че да видя какво поднасят там.
Още в понеделник ще ида.

Щото в крайна сметка Америка рекламира всичко, що може да продаде...айде по-меко-рекламира всичко, що и е повод за гордост.
Ако има различна култура и не я рекламира-разбирай не намира начин да я представи на света-защо го прави???

Защо Америка изнася демокрация, изнася войни, изнася Али Макбийл, изнася Рич и Далас, а не изнася култура????

Кажи какво има и не го дава, че поне да знам какво изпускам.
Зую
07 Авг 2004 22:42
Мнения: 3,322
От: Bulgaria
Геновева, ще ти препоръчам руските канали. Повярвай ми, ще събудят стари спомени от младостта във военните години.
Всички сте с много изискан вкус, но дума не обелвате за културата- българско производство. Не мога да разбера колко дебелокожие се изисква, за да се присмиваш на друг за направеното от него, след като ти не можеш нищо.
Нели
07 Авг 2004 22:46
Мнения: 5,661
От: United States
Г-н Скаличански,

1. Прав сте за нашия опит. Това, което често вбесява опонентите ни е, че говорим с реални нагледи, които, като добре отбелязвате, коренно се различават от недобре измислените фалшиви "американски" нагледи на форумци като М++. Добре е известно, че философите (и изобщо добре образованите хора) говорят искрено за личните си нагледи. Защо нагледите на Кант или Хайдегер са така добре разбрани от немците и толкова непонятни за българите? Кантовите проникновения не говорят нищо на средностатистическия български читател, защото той не е имал нагледа на Кант. Известно е, че хиляди обикновени немски войници през втората световна война носили в мешките неразбираемия Хайдегер. Вероятно той е значел нещо за тях, говорил им е това, което са чувствали, но сами не са могли да го изразят с думи. Чудя се защо нашите войници по същото време не са носили в брезентовите си торби томче от Михалчев?
*
Точно поради тази причина твърдения от рода "американците вечер броят труповете си" (беше казано за американските училища, доколото си спомям) е толкова парадоксално и смешно-неискрени за нас, които имаме деца и които ходят в тукашните училища. При това можем да изброим слабостите и силните страни и на двата типа училища - паблик и частно. Ако нещо се брои в частните училища, например, това е дали еди-кой си е пушил на територията на училището, което включва няколко улици на изток, запад, север и юг, но о, щастие, не включва Бродуей. Или се брои кое е нарушение на "dress codе"-а В паблик училището на сина ми сега се брои кой колко има на SAT и дали ще му стигне за Yale или само за The University of Chicago.
*
2. Колкото и да е мъчни и неприятно на неколкцината кимунисти тук насилието присъстваше в училищата на България. И то имаше няколко източника - огромните тълпи слабо и набързо обучени учители (често първо поколение граждани) с полувисше образование, които обяха оснавната маса преподаватели на основните ни училища, комунистическата идея за това що е то възпитание на деца и липсата на уважение към индивидуалността на всеки човек. По мои спомени в основното ми училище "Елин Пелин" в Пловдив с висше образование бяха май само учителите ми по български, учителката ми по музика и учителя ми по биология. Изпитах огромно интелектуално облекчение, когато в 8-ми клас попаднах в езикова гимназия с качествено друг учителски състав и съученици. Репресията в гимназията ми беше от съвсем нормално и търпимо естество - не на дънките и дънковите поли, защо не ти е прибрана косата и други нормални забележки, които получва и щерка ми тук, в Ню Йорк. Имах учители всякакви - от г-жа Сребрева, която не пропусна да ни запознае с всичко ново, което става в българска литература и имаше доста аристократични маниери до учителката ми по математика, която ме беше избрала за помагач при преподаването на новите си уроци и всички знаеха, че ако още не затворила вратата казаваше "Нели, излЯз" (т.е. да се явя пред черната дъска на нейния диалект) това означаваше, че изпитване няма да има и направо минавахме към новия урок.
.
Когато говоря за насилието в моето детство това не означава, че имам някакви отрицателни емоции към родната си страна. Подобна мисъл е примитивна. Човек критикува защото иска да види да се твори нещо по-добро от вербалното, физическо и морално насилие на което сме били свидетели. В тукашния печат темата за насилието и в частност за домашното насилие е отворена тема. И никой не му идва наум да обвини съответния журналист в липса на родолюбие, защото е посмял да напише, че Родригез днес пак е насинил Джесика. По тукшаните вагони на метрото ще видите десетки реклами какво може да направите, ако сте жертва на домашно или друго насилие. Затова, ако Нели каже, че не желае дори да си спомня за пияницата бай Иван от съседната къща, който се връщаше в 3 през нощта и започваше да бие подред домочадието си това не означава, че Нели мрази България. Прозорецът на детската ми стая беше на равнището на тяхната спалня и тези картини, сенките зад пердето им, крясъците и до сега са в моето съзнание. Не зная защо този митичен бай Иван винаги ми напомня за една друга зимна картина с негово участие - той и 10-на негови другари и езическите им обреди над квичащо прасе. Пак повтарям - това бяха картини от моето детство - добро или зло то беше точно такова каквото го описвам. Но това не ми пречи всяко лято да си ходя с голямо удоволствие в Стария град в Пловдив, на Алеко в София или да летувам вече 20 години на Ривиерата на Златните.
*
3. Конкретно по едно ваше питане - това, което е окачено на никовете ни, е дело на администратора на форума Лъчо и е направено под натиска на шепа форумци, които поддържат близки ресторански връзки с редацията на Сега. Предполагам, че разбирате, че то не обижда нас, а тези, които го сториха. Това е опит да се заглушат либералните гласове в този форум и беше направено след като нашите постинги продължаваха да излизат от компютрите на други форумци въпреки спирането на достъпа ни през март 2004.
kaily
07 Авг 2004 22:46
Мнения: 35,647
От: Bulgaria
Приятели го тургам към културата...поради липса на друго.
Като Зую ме светне за истинската култура и запълни празнотата, ще го махнем.
Gan(ю)гоТрий
07 Авг 2004 22:51
Мнения: 20,679
От: Bulgaria
Всъщност Зую е прав за повечето неща. Проблемът е, че телевижъните са заляти от хамериканска продукция, където всяка 3-та реплика е “мамка му” и всяка 3-та минута има убит или жестоко пребит. Паралелно с това в гейм залите тинейжърите тренират почти аналогични тъпи игрички в които има единствено насилие и убиване и НИЩО друго. Тия неща се копират бездарно в разните “шоу” предавания. Така, че самото споменаване за “достойнствата” на американската култура предизвиква крайно негаттивни асоциации.
kaily
07 Авг 2004 22:53
Мнения: 35,647
От: Bulgaria
Зую, ние не изнасяме култура, ма не изнасяме и война, само се водим по чужд акъл.
Освен това никога не сме претендирали да изнасяме демокрация и ценностни системи.

Америка претендира, че целият свят е длъжен да се равнява по нея-затова и питам по кое точно по нея?
И питам за културата и духа и-щото това развива цивилизацията.
Т.е. доколко е добре за цивилизацията да се равняваме по американските ценности.

Какво се въртиш като обран евреин и не отговаряш директно. То това ти вмятане за българската култура е от типа на-А вие що биете негрите, а?

След като славославите Америка, дай ми културата, която тя произвежда и която ще ме убеди да се присъединя към вашата групичка или да злобея, че не мога респективно.
Геновева
07 Авг 2004 22:55
Мнения: 24,361
От: Bulgaria
Може и да сте прави, може моделът на производство ----> износ, да е сбъркан някакси или това съотношение за Америка да е друго. Или - структурата и качеството на износа отразява ли пряко структурата и качеството на производството? Некои по-прости може да си мислим, че е така, ама вече може и да не е.
Та вместо да се връщам към съветските военни филми - част от които са пет нива над Тора-Тора и подобни бълвочи, по въпроса за качеството и производството, си спомням, колко ме беше срам в Москва от българските домати, за които се редяха на опашка. Те беха просто отвратителни и нямаха нищо общо с доматите, които се продаваха в България.
Може и с американската култура да стои въпроса така, както с българските домати, знае ли човек? Само че нема симетричност - излиза, че в единия случай колонията изнася за метрополията кофти стока, а в другия е обратното. Изглежда зависи от колонизатора, а?

paragraph39
07 Авг 2004 22:56
Мнения: 80,095
От: Bulgaria
ЗУЮ,
/:/ "Параграфе, ти пак изнесе една кратка лекция за американската култура. Точно такъв род литературни източници имах предвид."
......................................... ......................................... ..

Обявам ти ДУЕЛ НА ЧЕСТТА- с пистолети или със саби, по твой избор! Забележка: ако НЕ дойда в уречения час- започвай САМ !!!
...
Колко пъти да повтарям и да пиша, че аз ЗА т.нар."американска култура" НЕ съм и НЕ бих могъл да "изнасям лекции" тук /и не само тук!/, тъй като, по мое ТВЪРДО убеждение, такова нещо, като "американска култура", НЯМА / с изключение, може би, на Културата на червенокожите американски индианци?!/и НЕ МОЖЕ за има!!! Писал съм горе АРГУМЕНТИТЕ ми да поддържам такава моя теза! Къде са твоите КОНТРАаргументи на моите?!?

kaily
07 Авг 2004 22:57
Мнения: 35,647
От: Bulgaria
Нели,
стига с тоя Кант и Хайдегер, де.
Дай нещо по-американско.
Да не си се изнесла из Германия?
Или тялото ти е в Америка, но духът - там дето витае духът?

П.С. Аз не съм била по времето на шепата форумци, които пожелали от Лъчо таквоз злодеяние....съжалявам за което....съжалявам, че не съм била.
Зую
07 Авг 2004 23:01
Мнения: 3,322
От: Bulgaria
Кайли, приветствам спонтанното ти желание да се ограмотяваш по отношение на чужди култури. Но дай да видим с българската как си. Ти посвети сума постинги на онези, които тепърва ще ги учиш. Покажи да видим знанията ти за нашата култура! Нещо научила ли си, не си ли? Какви ти са вижданията? Някакви критични забележки, някакви предпочитания, препоръки? Сещаш ли се за някой български автор? За самите телевизионни предавания се изкажи, за водещите!
Подозирам, че и с българската култура не си много близка. Само не ми казвай, че в България цялата култура се върти около к......а.
Зую
07 Авг 2004 23:04
Мнения: 3,322
От: Bulgaria
Ама Параграфе и аз това казвам. Че Кайлито повтаря същото, че няма американска култура. Пълно отричане.
kaily
07 Авг 2004 23:19
Мнения: 35,647
От: Bulgaria
Зую, не измествай темата и не се опитвай да отклоняваш вниманието ми.
Не нам, тия трикове ги умеем и ние.
Придържай се към моя въпрос, който ти зададох, или си признай, че нямаш отговори, само общи приказки.
В момента аз говоря за липсата на качествена американска култура, което говори за липсата на дух, извън предприемаческия такъв-което си е една гавра със самото определение на ДУХ.
Говоря за агресивна-АГРЕСИВНА политика от страна на Америка на износ на всичко, що е решила, че е ценно за света, пък тя произвежда.
Ако си беше седяла на гъза, нямаше да говоря за нея, както не говоря за Франция, Италия, Англия и прочие.
Не говоря за ни една друга страна в момента, защото те в момента и последните десетилетия не проявяват да изнасят квото си имат и им е повод за гордост-демек да го налагат връз останалия свят.
Кажи културата повод за гордост ли е у американците и ако да-коя култура-дай примери.
Може па яз да съм неграмотна и неограмотена и да не знам с какво се опитва да ни залее Хамерика, вместо това, с което си мисля, че ни залива.

Защото ако ще говорим за цивилизация и човешки дух, искам да видя американската извисеност, което и дава право да се налага и да води останалия свят към светли висини.
kaily
07 Авг 2004 23:21
Мнения: 35,647
От: Bulgaria
Зую, аз не повтарям, че няма американска култура, аз искам от теб доказателства за тази култура!
Не демагогствай, а давай доказателствата!
Нели
07 Авг 2004 23:22
Мнения: 5,661
От: United States
Наистина, г-н Скаличански, няма как доброто да не победи. Дори и в този форум.
*
Зую, днес искрено ме кефиш. Обясни на Кайлито, че разцвет на култура има само там където има нормална икономика и съответно законодателство, което прави изгодно влагането на пари в нея. Не може да се надяваме, че един успешен произвидител на тоалетни чинии ще бъде ентусиазиран потребител на Стравински, но определно може да кажем, че децата му добре ще познават този композитор и дори ше имат нужда да го слушат.
*
Тъй като съм страстен поддържник на нагледа, ще дам само един пример. Приятелката на сина ми - 17 годишно миловодно, дребно 40 кг. девойче, в момента е в последния етап на издаване на книга с 2 нейни приятелкки. Започнали са съвсем невинно - като дневник на 3-те приятелки в 6-ти клас. А ето днес книгата ще излезе от печат. Правенето на тази книжка е центъра на живота им от една година. В същото време дъщерята на един мой много близък роднина в България - също тънко и миловидно девойче, прочело също толкова книжки колкото и американското девойче, и която само преди 2 години ме молеше да й занеса на немски последната книга на Умберто Еко (което, разбира се, направих), днес споделя, че най-голяма й мечта в живота й е...еди-каква-си марка автомобил. Ете, това е метафората на културата в България и САЩ. Винаги ме е поразявал факта, че в не в Аамерика, а в България гледат "Дързост и красота", не американчетата, а българчетата са консуматорски настроени. И като резултат - 15 години след 1989 България е все още страна, където глада и старастта за вещи е по-силен от всичко друго. Така беше в детството ми - cool бяха не умните, а облечените в американски дънки и черно/бял/малиново (според модата) поло (така нарчиаха в България turtleneck-a) притежатели на кесетофони.
*
Бени, здравей.
*
Керпеден, благодаря за чисто човешката ти позиция. Никога не съм искала всички да са съгласни с мен. Нямам нищо против цивилизован спор, но желая той да е изчистен от вербаното насилие, което ни поднасят всекидневно "новите" форумни никове. Както ти, така и аз добре знаем, че това са хора, които се броят точно на едната ръка.
*
Другари, опитайте се да ни наддумате с аргументи и факти. Другото (мръсотията и псуването) е само част от историята на форума.
Зую
07 Авг 2004 23:33
Мнения: 3,322
От: Bulgaria
Кайли, ще започна малко по отдалеч. Кажи ми, според теб ние способни ли сме да произвеждаме домати?
kaily
07 Авг 2004 23:38
Мнения: 35,647
От: Bulgaria
... разцвет на култура има само там където има нормална икономика и съответно законодателство, което прави изгодно влагането на пари в нея.

Нели, за това говоря-по твоята логика
1. В сАШ културата трябва да е в пик!!!!! Не опонирай, а дай доказателства за разцвет на американската култура, иначе ще излезе, че си с пръст в уста и се опитваш да се измъкнеш и утре пак ни лук яла, ни лук мирисала ще твърдиш колко е върховна Америка.
Ето-има разцвет на икономиката, с това нали все се хвалите-сега чакам доказателства и за разцвета на културата!!!

Но нещо много по-важно - култура има там, където ПАРИТЕ НЕ СА НА ПЪРВО МЯСТО А ДУХОВНОТО Е НА ПЪРВО МЯСТО!
И тогава разцвет на култура има там, дето културата е ценност сама за себе си!
А там, дето парите са ценност, култура ще има, както сама казваш, само доколкото е изгодно влагането на пари.
НЕ РАЗБИРАШ ЛИ КАКВО КАЗА ТОКУ ЩО? ЧЕ ПАРИТЕ СА ПО-ЦЕННИ ОТ КУЛТУРАТА!!!! И ТОВА Е АМЕРИКАНСКАТА ЦЕННОСТНА СИСТЕМА-ПАРИТЕ!
Добави мнение   Мнения:409 « Предишна Страница 9 от 21 7 8 9 10 11 Следваща »