Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Сега онлайн: "Атака" срещу политици и журналисти
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:341 « Предишна Страница 4 от 17 2 3 4 5 6 Следваща »
Графът
26 Юни 2005 11:22
Мнения: 4,109
От: Bulgaria
Сега, когато пресипнаха истеричните викове “....ааа”, дойде време да си чуем сериозната приказка (надявам се! ).
Най-напред по уместния въпрос, който зачепква МОНА ЛИЗА: кой гласува за Атака. Гласува част от хората, които промяната и нашата демокрация изпрати от нещо в нищо с трайна перспектива за бъдещето. Пиша “част”, защото в тази категория са около и над 50 % от българите. Това не е еднаква монолитна маса, ако мога да се изразя графично тя започва от дълбокото подземие до към повърхността.
Тази част, гласувала за Атака, не са с фашистки идеи. Поне не в болшинството. Те са с комунистически виждания за практически действия в класически вариант – с революции, експроприация, национализация, пълно отхвърляне на “неправилните”, раздаване на възмездие според техните правила и т.н. Т.е., крайно леви като нагласа. А като приета идеология не е чудно, че има и хора не от тази група – 9% от гласувалите за тях са висшисти, както каза С.Станишев.
При тях са и крайно десните от същата гледна точка – практическа политическа дейност. Различни варианти, които обобщено (ако не държим на абсолютна прецизност) в сегашно време се наричат (нео)фашисти (от посочените 9 % не малка част са тук).
А се събират заедно, защото “земята е кръгла и който отиде много на ляво се събира с много десните” (ако не греша, нещо подобно беше казал Ленин).
В суматохата на предизборното студио в НДК винаги се изтървава по някое признание от почти всички политици и обикновено минава незабелязано за журналистите по същата причина. Например:
Стела Банкова – всички ли, които гласуваха за нас са фашисти?
Петър Берон – (след упоритостта на журналистката да каже като какви се определят) Ами ние сме леви националисти.

Редактирано от - Графът на 26/6/2005 г/ 12:26:00

Perkoles
26 Юни 2005 11:22
Мнения: 7,433
От: Australia
Мара,
права сте, че Атака е протестен вот. Чиято цена, обаче, тепърва ще се плаща, но не от избраните. Атака-та излезна извън контрола на създателите си. Защо само Сидеров се споменава, защо само тои се изказва, когато става дума за Атака-та, тя, няма ли и други членове. Скрили ли са се?
.
Все по-често ми се случва да научавам такива неща на високо ниво, като:
"Това движение има широка социална база - там са и сини, и червени, и жълти, които са разочаровани." Широка социална база, казвате.
Колкото до другите Ви писания, то видно е да сте попрочели "програмата" на атака, нещо рядко срещано за "обикновенната", многошарена соцялна база съставяща това движение. За какво ни било НАТО, за какво ни било еврото (разбираи да влизаме в Европа) (??) и още въпроси, които са аргументирани на изключително високото ниво с простото "Ами голямата глупост, ..".
Сега ми става ясно, че не бях съвсем прав в началото. Имало и други изказвания.
П.
hamer
26 Юни 2005 11:28
Мнения: 10,867
От: Bulgaria
БГ МУТРА,
Disi
26 Юни 2005 11:31
Мнения: 154
От: Bulgaria
Перко, Добро утро и на другите.Едно кафенце ще пинеш ли бе братле.Не се боите до година пак избори ще има.
Ba4kator
26 Юни 2005 11:41
Мнения: 175
От: Bulgaria
Гласували по възраст
18-29 г. 17, 8%
30-39 г. 17, 3%
40-49 г. 17, 8%
50-59 г. 19, 2%
Над 60 г. 27, 9%
* Данните са на агенция "Сова Харис"
ikonomist2000
26 Юни 2005 11:42
Мнения: 90
От: Bulgaria
Аз не подкрепям Атака.
Въпросът е защо се стигна до това Атака да изпревари всички седесарски групировки, които уж били "най-успешния министър-председател, най-успешния президент" и т.н.
Отговорът е - защото Атака просто казва истината. В продължение на години ни беше втълпявано, че бомбардировките на болници са някаква "цивилизационна ценност", затварянето на АЕЦ е "добро за европейското бъдеще", ниските пенсии, наложени от МВФ, са добри за икономиката, приватизацията на индустриални гиганти за жълти стотинки е правилно. За "граждански" ни се представяха сдружения, които най-официално са финансирани от Сорос. За "приятел на България" ни се представяше Брус Джаксън - в продължение на 8 г. директор в най-голямата оръжейна компания в света. Казваха ни, че е добре България да опрости иракския дълг в момент, когато компанията, която е била ръководена от американския вицепрезидент печели милиарди долари от спечелени контракти за добив на петрол в Ирак.
НДСВ построиха старчески дом за милиони левове в родната община на министър Христова (и на Цола Драгойчева). Често ходя в тази община. Обичайната гледка по пътя са каруци с възрастни хора, тръгнали на полето да прекопаят нивичката си (това са т.нар. от либертарианците "непроизводителни хора, които само чакат на пенсиите, изкарани им от производителните и инициативните - рентиери, лихвари и реститути". Стотици хора работят по полето, за да изкарат прехраната си в момент, когато ЕС ни призна за "развита пазарна икономика". Естествено е при това положение построяването на луксозен старчески дом точно тук да бъде възприето като подигравка.
Какво да кажа за Северозападна България. По т.нар. трансевропейски коридор н-р 4 (Монтана-Видин), който се води "пътят ни за Европа", пътуваш през опустели села, разбити пътища, рядко срещаш автомобил, само някоя и друга каруца.
Аз съм икономист и много добре знам, че нещата в икономиката не стоят така, както ги представят Атака и дори БСП. Но определено не стоят и така, както ни го представят НДСВ и ОДС.
Много добре разбирам, че Атака е една манипулативна партия, но ако продължаваме да маргинализираме тези 400000 хора , те ще продължат да се увеличават.
Изходът е ляво управление, насочено към преодоляване на прекомерните социални различия. Това го показват и резултатите от Гласоводителя (правен между другото именно от фондациите на Сорос). Излиза, че дори и активните хора - тези работещи с компютър и Интернет, са олевели, дори и да не го подозират. Познавам хора, живеещи в София, нямащи нищо общо с комунистическата номенклатура, със собствен бизнес, на възраст 40-50 г. - типичните десни избиратели... Но бях изненадан, че дори те изпитват носталгия "по Тато".
Българите, негласували вчера са потенциални гласоподаватели на БСП и Атака. Сините градове София и Пловдив гласуваха масово, червените - Враца - по-слабо. Десните избиратели , въпреки че са разочаровани от разединението на старото СДС все пак гласуваха за някоя от трите десни формации, само и само да "спрат БСП". Няма други десни избиратели, трябва да ви е ясно.
Българите гласуваха за радикална промяна и всякакви "анти-БСП" коалиции, които да се опитват да продължат политиката от последните 8 г. и да съберат заедно НДСВ, ОДС, БНС, ДСБ, ВМРО, БЗНС-тата, ДРОМ, Гергьовден, ДП, могат да се окажат много опасни и да продължи маргинализирането на големи социални слоеве. Това ще доведе до още по-голям възход на Атака.
Perkoles
26 Юни 2005 11:43
Мнения: 7,433
От: Australia
Диси, за утрото си прав. Добро да е :-)
Кафенце? Мооже.
.
Един от наистина черните сценарии за България е да има нови избори след една година. На това и разчитат някои лъжепророци (не става въпрос за теб :-).
Т.е. част от "програмата" с название "атака" се изпълнява - Невлизане в ЕС.
Сега аз да ви запитам: Кому е нужно това?
Ba4kator
26 Юни 2005 11:46
Мнения: 175
От: Bulgaria
Кой от кого открадна гласове
НДСВ - през 2001 г. 42, 74%
От тях сега са гласували за: НДСВ 50%
КБ 17%
Атака 11%
БНС 5%
ОДС 3%
ДСБ 3%
ДПС 2%
Други 9%
Dominus
26 Юни 2005 12:06
Мнения: 1,056
От: Bulgaria
От предсрочни избори нямат интерес:
- БСП
- ДПС
- НДСВ;
Да не забравяме, че БСП и досега участваше в правителството - така че споразумението между 3-те партии е формален въпрос.
________
Десницата има малки шансове за съставяне на правителство /защото такова без ДПС и НДСВ не е математически реализуемо/. Един съюз между тях е въпрос на политическа далновидност и отговорност. Т.е. - извън хипотезата на "непартийно", "експертно" /т.е. по модела на служебното/ правителство - десните няма да съставят кабинет.
________
АТАКА - големият печеливш от тези избори доказва, че - нека го признаем - има ДВЕ БЪЛГАРИИ - едната, на София, Пловдив, Варна; и "другата" България /не онази на емигрантите - които не дадоха и 4 % за АТАКА/ - на омерзените и неразбрани българи. Не мога да ги виня.
________
ДЕМОКРАЦИЯТА Е ЛУКС ЗА БОГАТИ ДЪРЖАВИ. В бедните държави като България си заслужаваме и подобно представителство. Политиците да се размърдат; Европа да ни чува, защото иначе сценарият е мрачен, тъмно-кафяв.
Disi
26 Юни 2005 12:08
Мнения: 154
От: Bulgaria
Перко, Българя ще влезне у ЕС ако не 2007 до 2013 с сигyрносt.Но без С2 по скоро 2013g. zusammen mit Tü rkai.
antiyuppie
26 Юни 2005 12:09
Мнения: 830
От: Bulgaria
bookmaker, Данов не е “Достойна България”
Данов е “Да живей България”и няма нищо общо с “Достойна България”
“Коалиция “Достойна България” http://www.dotoinabulgaria.org се обедини с емигрантката организация “Движение за реална демокрация ИДЕЯ ЗА БЪЛГАРИЯ” и възприе тяхната програма, която от своя страна бе обнародвана на 20.3.2005 г. в сайта на Движението.Тогава АТАКА имаше принципи в 4 точки и нямаше нищо общо с програмата на Движението.
Вчерашната конференция с Волен, АТАКА неочакквано повтаря, като свои принципи, основните положения на програмата на «Движението…» и «Достойна България» . Ето извадка от тази пресконференция :
«Волен Сидеров не намери политическа сила, за която да каже добра дума.Той представи част от принципите на Атака – сред които: България е еднонационална, официалният език е българският, ревизия на приватизационните сделки, отмяна на договора за затваряне на АЕЦ Козлодуй. Спести обаче принципите, изискващи излизане от НАТО и забрана на етническите партии.”
Което показва, че хората на Волен, напълно безидейни, шетат в сайта на “Достойна България” и “Движението” и крадат от там .
За разлика от програмата на Волен, където са формулирани само принципи, програмата на Движението казва и КАК ще се реализират тези принципи, показва пътищата и механизмите за това с нормите и поведението на реалната демокрация, без да навява на читателя нито миг мисълта, че е “фашиско” Движение или нещо подобно, както става с АТАКА и употребената от нея “стилистика”.
Две неща АТАКА не е заимствала от програмата на Движението- въпросите за издирване и връщане на външния дълг, направен от Лукановци и въпросът с имотите на Сакса. Това показва , че АТАКА не се интересува от тях, защото не иска да разсърди БСП и НДСВ и вероятно е да се коалира с тях или да работи за тях.


Дохс_Читем
26 Юни 2005 12:11
Мнения: 1,144
От: Bulgaria
ikonomist2000, изрекъл си същото с други думи.
Апостола
26 Юни 2005 12:23
Мнения: 799
От: Bulgaria
Леле колко антибългари имало в България!
Нас, българите, тогава не ни очаква нищо добро тук.
Ревнали срещу АТАКА.
Радвате ли се, че процентите на Доган са вече над 12%.
Пфу, ИБРИКЧИИ.
Slex
26 Юни 2005 12:24
Мнения: 278
От: Bulgaria
Едно нещо стана ясно след вчерашната пресконференция на "Атака" - прогнозите на тези, които преди изборите твърдяха, че даже тази формация да влезе в парламента, след това ще стане просто част от многото и ще влезе в обичайното русло на българския парламентарен живот, най-вероятно няма да излязат верни. Друг е въпросът, че дори и от "Атака" да са искали да се държат по друг начин, трудно можеше да стане след откровено негативното отношение на голяма част от журналисти и социолози. Не са много хората, които биха могли да запазят добрия тон след такава кампания срещу тях, да не говорим за Сидеров и някои от неговото обкръжение. Естествено, оставяме настрана това, че в коалицията са събрани хора от кол и въже с доста различни, а на места и противоречащи интереси и виждания за това какво трябва да се прави. В момента визията на "Атака" ми напомня много на един епизод от "Апокалипсис сега":

Kurtz: "What did they tell you?"

Willard: "They told me that you had gone totally insane, and that your methods were unsound."

Kurtz: "Are my methods unsound?"

Willard: "I don't see any method, at all, sir."


И макар че са без управленска визия и капацитет, другото което ми се вижда абсурдно като твърдение за тях са конспиративните теории за тяхното създаване и съществуване - то не беше креатура на олигархията, на ДС, на Москва, на ДПС, на БСП и не знам си още кой. Ако намирате техните конспиративни теории за смешни и абсурдни, то два пъти по-абсурдни са теориите за тайната подкрепа на "Атака" от знайни и незнайни организации. И ако Волен заслужава да му се вика "Болен" заради именно тези си теории, то как следва да наричаме тези, които развиват такива (често противоречащи си) конспиративни теории за "Атака"? Далеч по-нормално е да се смята, че "Атака" обира протестния вот, като много от привържениците й съвсем не споделят крайните виждания на лидера на коалицията. Не е задължително да смяташ, че има заговор на световното еврейство и масонство срещу България, за да смяташ, че в страната бяха извършени кражби с уникално големи размери от управляващия елит през последните 15 години, нито пък да споделяш вижданията на нацистите за 'чиста раса', за да смяташ, че някои български граждани са по-равни от други единствено на базата на етническия си произход. Неизменно за появата на една такава политическа формация, която успя да намери място в парламента, допринесе също така пренебрегването на волята на суверена (ахм, народа) от политическия елит, когато не му изнася, с постоянното тръбене че съществува консенсус по въпроси, по какъвто такъв или няма или т.нар. консенсус съществува, но само сред професионалните политици и е обратното на това, което болшинството от хората искат. И твърденията на същите тези политици, че народът не е дорасъл да избира сам бъдещето си на референдуми, при положение че самите те са избрани от същия този народ.
Не е ясно в каква посока ще тръгне "Атака" и колко дълго ще се задържи като парламентарна група в сегашния си вид, но ако не е тя, ще е някой друг - крайно време беше да се сформира политическо движение, което да получи подкрепата на хора, които смятат, че България не трябва да допусне американски бази, не трябва да затваря АЕЦ и не трябва да продава земя на чужденци - твърде много хора мислят по този начин сред населението, за да остане без представителство в парламента. Друг е въпросът колко те са прави в аргументите си, но е факт, че по някои не толкова важни въпроси има разминаване между голяма част от населението и политическия елит, което говори за демократичен дефицит.
Perkoles
26 Юни 2005 12:35
Мнения: 7,433
От: Australia
Slex,
Добър анализ, ако смея да оценявам. Много ми хареса и сравнението с "Апокалипсис сега". За фон бих добавил само: И на фона на новосъздадената "Евророма" (нали така се казваше)
:-)
hariboy
26 Юни 2005 12:37
Мнения: 82
От: United Kingdom
kolkoto poveche pljujat ATAKA, tolkova poveche mi haresva!ne glasuvah za tjah, no ako ima predsrochni izbori shte im dam glasa si!!!Shtom ciganite i turcite si imat etno partija i bulgarite trjabva da si imame!Turcite da si znajat mjastoto i da ne uvolnjavat bulgari!Po ministerstva i kmetstva-samo turci!e, njamam namerenie v BG da govorja turski!
Христо Тамарин
26 Юни 2005 12:38
Мнения: 160
От: Bulgaria
Много ми харесаха думите на Дилов-син:


Атака не е болестта, нито пък лечението, а болката.



Засега ще отложа коментара си за Атака, а само ще приведа цитат от съфорумника Ba4kator малко по-горе:


Кво му е на Сидера, бе момчета? Луд изяжда и сто зелника, стига да има кой да му ги даде!
Едно е ясно. Във всяка държава има един относително постоянен процент кретени. От време на време се намира по някой тарикат /царо/ или някой друг кретен /Сидера/ дето да ги размърда.
Доволен съм!!!, че процента кретени не е много голям!



И аз съм доволен.


Има и други неща, от които да съм доволен.


НДСВ получи гласове над очакваното с ясно послание да продължи и довърши европейската интеграция.


Вотът за трите нормални десни партии плюс изгубения вот за Новото време плюс дясната половина от вота за НДСВ надвишава вота за левицата. С една дума, България гласува по-скоро за дясно-центристко, а не за ляво-центристко управление, независимо от хвалбите за Станишев.


На горния факт спешно да обърнат внимание г-н Костов и г-н Доган! Ако дясно-центристкото управление през следващите години не се реализира, то вината за това солидарно ще се носи от тях двамата. Ясно е, че г-н Доган "такава вина" не го протеснява. А г-н Костов? Снощи си противоречеше в изказванията си. Най-ясен бе г-н Софиянски - цитирам го по памет: "Ако не стане дясно-центристка коалиция, ще стане ляво-центристка." Ляво-центристката я считайте станала и "готова за консумация". За да стане дясно-центистката коалиция, спешно трябва да се започне да се работи за нея, като първата стъпка е незабавното обединение на трите десни партии. Само така на г-дата Доган и Сакскобургготски може да им се предложи "нещо по-вкусно" от ляво-центристкото управление. Тезата на г-н Костов да се изчака провала при съставяне на ляво-центристката коалиция и едва тогава да се пристъпи към обединение на десницата е погрешна. Такъв провал няма да има - "на трапезата" на г-дата Доган и Сакскобургготски вече има ястие, задоволяващо апетита им - лявоцентристката коалиция с БСП. Тези господа са готови в следващите години да нагъват "баклавички с червена туршия", без да се замислят, че от това могат да си развалят стомасите. Задачата на Костов, Михайлова и Софиянски е спешно да "им сготвят и предложат нещо по-вкусно". Не бива лидерските амбиции на Костов да провалят възможността за дясно-центристко управление в близкото бъдеще.


Призовавам за спешно обединение на десницата. Да се отчете, че "принципът на ветрилото" в този случай сработи и десницата получи достатъчно гласове. Този факт нека да им вдъхне самочувствие, нека да не се оттеглят в ъглите да си ближат раните или да се ръфат един друг като разбити авари.




Редактирано от - Христо Тамарин на 26/6/2005 г/ 13:35:14

Slex
26 Юни 2005 12:39
Мнения: 278
От: Bulgaria
Опс, малка грешка в последното изречение на предния ми постинг. Факт е, че по някои не толкова маловажни въпроси има разминаване между голяма част от населението и политическия елит, което говори за демократически дефицит.

Иначе Ikonomist2000

Dominus,
шансовете на десницата допълнително намаляват да сформират правителство, защото преди около 1-2 часа Петър Стоянов си направи устата да поиска оставката на Хубавото Наде, така че няма да е учудващо ако видим още по-голямо разцепление сред десните сили.

Иначе "Атака" печели повече гласове в Източна България, поне от това, което чух като разпределение на проценти. Най-висок процент взима в Русе - над 12%, а в повечето от останалите градове в източната част (вкл. Варна) взима около 10%. Може би това се дължи на това, че ТВ "Скат" е от Бургас, не знам, но сигурно има някакво обяснение
Ba4kator
26 Юни 2005 12:41
Мнения: 175
От: Bulgaria
Апостоле,
На крив ..... козината му пречи.
Абе я ми кажи с какво точно ти пречат турците? Да не си имал кофти изживявания в турска баня?
Perkoles
26 Юни 2005 12:46
Мнения: 7,433
От: Australia
мани го, тоа апостол си има сертификат за чист българин. Лично подпечатан от хан тодор
Добави мнение   Мнения:341 « Предишна Страница 4 от 17 2 3 4 5 6 Следваща »