Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Ирански ядрен шамар по западната политика
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:72 Предишна Страница 2 от 4 1 2 3 4 Следваща
Чок觧
26 Сеп 2005 08:10
Мнения: 7,337
От: Israel
Когато САЩ има за съюзник путьовци като ЕС, естествено, че ще им е трудно!
Докато европейците не се убедят, че колкото повече приклякат на мюсулманите, толкова повече ще си го нанизват-оправия няма да има!
Пък може и да им харесва-знам ли?
Няколко по-яки атентата на Ал Кайда в Западна Европа и ще им се оправи резбата!
Зую
26 Сеп 2005 08:19
Мнения: 3,322
От: Bulgaria
Оло,
аз ти говоря, че никой не мечтае как да воюва и е неподходящо да използваш тази дума в разговора, но след като така предпочиташ.
Обясни ми, след като е безплодна европейската мечта за преговори до изчерпване на възможностите им, защо САЩ клекнаха на европейската мечта, ами не започват веднага да мятат бомбите?

Редактирано от - Зую на 26/9/2005 г/ 08:21:15

oIo
26 Сеп 2005 08:28
Мнения: 8,618
От: Bulgaria
Защо ме караш да повтарям до болка познати неща. Върни се съвсем малко назад и виж как Европа се справи със събитията в Югославия. Отговор: никак. Накрая благодарение и на европейската безпомощност, дойдоха янките и въведоха рад. Да, редът е по американски и не се харесва на всички. Пита се, къде бяха европейците да въведат своя хуманен и незнам си какъв още ред. Къде им бяха заврени ръцете, докато 10 години на запад от нашата граница се избиваха?

Да се връщаме ли за още примери в историята? Те са изобилни.

Зую
26 Сеп 2005 08:34
Мнения: 3,322
От: Bulgaria
Оло,
а според теб американците оправили ли са се с Ирак?
ЗИП
26 Сеп 2005 08:38
Мнения: 34,590
От: Bulgaria
О Гаспаринчо ти пак ли си препил?Ще те взимам на подбив докато не ти дойде акъла в чутурата
Колко пъти да ти обяснявам че Иран е недосегаем?Днес сме 26.09.2005г.И на 26.09.2006 пак ли да ти обяснявам същото, а?Може да цвърчиш от яд ама това е положението.
oIo
26 Сеп 2005 08:39
Мнения: 8,618
От: Bulgaria
Какво е общото с темата "Иран" на всичко това? Общото е, че няма ясно изразена единна воля на основните сили, че Иран трябва да прекрати ядрените си магии незабавно. За Китай и Русия нещата са ясни, там пролетарската солидарност и революционни мераци още не са изживяни. Но ако Европа е единна с Америка в твърдата си позиция, тогава и болшевиките ще клекнат, бъди сигурен. Затова шикалкавенето и дребните сметки, идващи на талази от Европа изглеждат отвратителни. Ето защо думата гъвкава за европейската политика по въпроса е просто един евфемизъм.

За това става дума. Бомбите са лесни.


***
ПП Американците не са в Ирак за да оправят себе си. Те оправят Ирак.

Редактирано от - oIo на 26/9/2005 г/ 08:47:17

Зую
26 Сеп 2005 08:42
Мнения: 3,322
От: Bulgaria
И какво са оправили в бивша Югославия? Че с бомби свалиха Милошевич от власт ли? Косово оправено ли е? Така го оправиха, че същата работа се пренася в Македония. Оправиха Косово, като узакониха експанзията на мюсюлманското малцинство. Ама сегашната им политика спрямо ислямското настъпление е обратна на тогавашната.
oIo
26 Сеп 2005 08:52
Мнения: 8,618
От: Bulgaria
Именно, Зую. Няма как да ти харесва. Затуй Европа да се беше взела в ръце, да си въвежда ред в собствения двор, а не да чака като бедно боливийче на американските бомби, пък после да вряска колко несправедливо било. Ама не - чакаха десет години. Преговори, брато.

Аре, писна ми от мечтатели!
Зую
26 Сеп 2005 08:54
Мнения: 3,322
От: Bulgaria
Оло,
наистина Европа е по дребните сметки, защото едрите са за Щатите.
Петролните милионери станаха милиардери.
Единството не се гради на базата- каквото каже Буш.
Зую
26 Сеп 2005 09:02
Мнения: 3,322
От: Bulgaria
Оло,
че какъв ред трябваше да въведат европейците в бивша Югославия? Ти доволен ли си от сегашния ред? Точно тогава американците правеха вятър на мюсюлманите и им угаждаха, докато не им издумкаха небостъргачите. Добре, че тогава не се надигнаха българските турци.
Зую
26 Сеп 2005 09:24
Мнения: 3,322
От: Bulgaria
Оло,
с това ще приключа за тази вечер.
Ти май не разбираш, че новите световни предизвикателства налагат САЩ и Европа да се интегрират, а не да се противопоставят. Ако американският електорат е готов да се действа джаста-праста, то европейският не е склонен. Трябва да се търсят общи и приемливи варианти за всички.
ano69
26 Сеп 2005 09:48
Мнения: 714
От: Bulgaria
Whatsup, каква е точно разликата? Обясни кратко в едно-две изречения. Чалмите са си чалми, от малки ги надъхват да видят как изглежда обърнатия хастар на всеки християнин, евреин или примерно будист, изобщо с различна вяра от тяхната. Били те араби, тюркски племена, албанци или потомци на персийците -- това няма значение. Не твърдя че всички обикновени хора от изброените искат това, но със сигурност процента фанатици далеч надхвърля нормалния процент (да речем повече от половината мъжко население). А когато фанатизма стане държавна политика е страшно. Не ме карай да ти пожелавам да се родиш жена в такава напредничава държава. Айде със здраве.

tzamburko
26 Сеп 2005 10:36
Мнения: 1,022
От: Bulgaria
olo каза -
Американците не са в Ирак за да оправят себе си. Те оправят Ирак.

ХАХАХАХА - голям смях
Сгугню
26 Сеп 2005 10:37
Мнения: 15,094
От: Rwanda
В допълнение към статията:
Икономическият интерес на Иран от разработването на ядрено гориво за енергийни цели е безспорен. Иран е четвъртият по-големина петролен производител в света, с 230 млн.т., но е 5ти износител, при това разликата между добива на Иран (230 млн.т.) и на 6 тия износител - Нигерия(добив - 137) е доста по-голяма, отколкото тази на техния износ - съответно 145 и 129 млн.т. Преминаването на иранската енергетика на атомна основа (Иран има собствени залежи на уран), ще освободи още поне 50 млн.т. нефт за износ. 1 тон нефт са 6.289 барела и при цена от 70 долара за барел лесно може да се пресметне, че Иран ще получава допълнително още 20 млрд. долара от износ. При това пазар за тези 50 млн. има и това е Китай, който се превърна в третия в света вносител на нефт. Обвръзката на Иран с китай има и още перспективи, предвид бързо размимащата се китайска икономика, който предпочита Иран за енергоснабдител. Добивният капацитет на Иран е поне 300 млн.т. годишно (нива, които страната имаше през 77 и 78г.), така че Иран може да поеме увеличението на китайския внос за поне 10 години напред.
mamut
26 Сеп 2005 10:47
Мнения: 4,182
От: Bulgaria
"Москва настоя иранската ядрена програма да ограничи обогатяването на уран само за нуждите на атомната си енергетика. Това обаче не променя факта, че между Москва и Техеран съществуват договори за ядрено сътрудничество за милиарди долари. Русия ще бъде основен доставчик на ядрено гориво за бъдещите централи, а в същото време ще прибира и отработеното"- ало авфтора, уран се преработва за стане ядрено гориво или бомби, неможе ем да обогатяваш уран във собствена инсталация и едноверменно с това да внасяш ядрено гориво.

Ядрено гориво се внася когато реакторите са тип вода -вода ВВЕР и от този тип те са предназначени само за производство на ел.енергия. Когато искаш сам да си обогатяваш урана и да го ползуваш за военни цели , хорат си купуват реатор например тип "КАНДУ", РБКМ(чернобилски тип) и др. такива при тях отпадъка се използува за направа на ядрено оръжие. Китай и Пакистан, Индия , Южна корея имат купено поне по едно "канду", а на Румъния също са на "Кандута" , ама никой не говори нито зелени, нито хамериканци, нито европейци. При ВВер отпадъка е отработено ядрено гориво, което се връща на купувача.
Сгугню
26 Сеп 2005 10:47
Мнения: 15,094
От: Rwanda
Още допълнение:
Подкрепата на Русия за Иран е обяснима - Иран е значителен пазар на руско оръжие и техника, както и на енергийни разработки. В геополитически план пък, това е добра компенсация за Русия спрямо американското икономическо и политическо проникване в Средна Азия и Кавказ. Предвид нестабилността на Афганистан, остава само Иран като най-удобна дестинация за трасиране на петро и газопроводи от Средна Азия. Което САЩ няма да приемат и което ги насочва автоматически на север, в по-близки към Русия ширини. Засега отговорът на Америка е проводът Баку-Джейхан, в перспектива и през Каспия. Но той, поради дължината си и районите през които минава (дъната на 2 морета, множество планини, близо до Чечня и през размирен Кюрдистан) крие доста рискове. Най-удобни остават руските петро и газопроводи на север от Каспия до новоросийск, с тяхното естествено продължение на западния бряг на черно море - Бургас-Александруполис. Но те устройват повече Русия, отколкото САЩ.
Su38
26 Сеп 2005 10:48
Мнения: 13,718
От: Bulgaria
Боже, колко мъка имало на този свят!
Сгугню
26 Сеп 2005 10:56
Мнения: 15,094
От: Rwanda
Още допълнение:
По-трудно обяснима е подкрепата, която Китай дава на Иран. Вярно е че Китай търси независими от САЩ (но и от Русия) енергоизточници в достатъчен мащаб - а Иран е такъв - той има 3тите в света петролни залежи и 2рите залежи на газ. Вярно е и това, че в геополитически план Китай ще се притовопоставя все повече и повече с течение на времето на САЩ, поне в района на Азия - към това го тласкат както общите му геополитически амбиции и нарастваща военна мощ, така и факта, че САЩ защитават независимостта на Тайван, чието присъединяване е основен приоритет за Пекин.
Но, заедно с всичко това, следва да се има предвид, САЩ са главният външнотърговски партньор на Китай. С китайски износ за САЩ от 133 млрд. долара и внос от само 42.5 млрд. Китай ежегодно печели от двустранната търговия по 90 млрд. - значителна сума и за страна с такива мащаби.Едно затягане на търговските отношения, едно ограничаване в митнически или в качествен (изисквания за стандарти, например) аспект от страна на САЩ не е в никакъв интерес за Китай. Отделно от това, САЩ са и огромен инвеститор в Китай.
С други думи, Китай играе опасна игра с подкрепата си за техеран и при една по-решителна администрация във Вашингтон може да загуби части от ползите, които САЩ му носят, а те са твърде значителни.
Вероятно в Пекин е направена преценка за това, доколко има наличие на решителност в тази посока у Вашингтон и досегашните събития показват, че такава няма.
Armadillo
26 Сеп 2005 11:58
Мнения: 1,464
От: Bulgaria
Какво ще се промени, ако ООН я няма? Нищо
ОГНЯН ДЪСКАРЕВ 25/9 - 17:28 ч.





Помпозната 60-а юбилейна среща на Общото събрание на ООН на 170 президенти, крале, премиери и кървави диктатори завърши с провал в Ню Йорк. Участниците се съгласиха, че тероризмът е лошо нещо, но не успяха да постигнат съгласие какво точно е това. Разширяването на Съвета за сигурност беше отложено за неопределено време. Световните ръководители се упражняваха по безплодно красноречие, така типично за ООН. Президентът на Зимбабве Робърт Мугабе призова организацията да “остане вярна на първоначалните принципи и цели, за да се бори за мир, сигурност и развитие”. Това щяло да подари на бъдещите поколения много по-сигурен, процъфтяващ и стабилен свят. Без да обръщам внимание на тази позабравена лексика, характерна и за близкото българско минало, бих искал да напомня, че този борец за справедливост през май т.г. изравни с булдозери бедняшките квартали край Хараре, в т. нар. операция по прочистване. В резултат около 300 хиляди души се оказаха без дом, тези, които се съпротивляваха, бяха изпратени в концлагери. Същият оратор “експроприира” 22 милиона акра от белите фермери, като промени за 17-и път конституцията след независимостта от Великобритания (1980), за да си осигури съдебен имунитет.


Уго Чавес, президент на Венецуела, известен още като помагач на наркотерористите от ФАРК и на комунистическия режим на Кастро, произнесе банална антиамериканска реч под бурните ръкопляскания на присъстващите.


През януари 2003 благодарение на ротационния принцип Либия беше избрана за една година председател на Комисията по човешките права на ООН въпреки съпротивата на САЩ. Дори само този странен избор, появата на “експроприатора” и речта на антиамериканеца от Венецуела на световната трибуна са ярко доказателство за моралния банкрут на ООН. Не е необходимо да си спомняме за Сребреница и Руанда.

Натиснете тук

Pavlik Morozov
26 Сеп 2005 12:34
Мнения: 15,811
От: Bulgaria
Иран засега печели в играта на нерви със западните страни и натрупа точки сред фундаменталистите по света като техен лидер.

а, не, не на фундаменталистите. има една група държави, известни като non-aligned държави, чийто лидер преди време за кратко, след успешното опълчване на сащ, беше кастро (преди да се изложи като не осъди инвазията на афганистан). иран се превръща в един success story сред тези non-aligned държави, които искат да се развиват без да се кланят на някоя от силните на деня. докато БГ е на другия полюс - ние сме се одупили на всички и на всеки тутакси даваме без спор и замисляне каквото ни поиска

Добави мнение   Мнения:72 Предишна Страница 2 от 4 1 2 3 4 Следваща