Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Трудният свободен труд
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:204 « Предишна Страница 6 от 11 4 5 6 7 8 Следваща »
Пламен Кафадаров
02 Май 2006 14:46
Мнения: 901
От: Bulgaria
"хун ....нам кой си..":
"А климата в Китай няма нищо общо с климата в България."
ТО такава държава като днешна България няма никъде по света.Създадена от прекомерната глупост, гарнирана с обилни количества алчност, подправена с наглост , бескруполност, селски таркатлъци.Преход с една единствена цел да дадем на собствените си деца цялата власт и държава, а другите българи в държавата кучетата ги яли.
P.S. ..Perpetum лапачо няма никъде по света в никоя държава.Или по точно има само в държави докато бъдат излапани до край.А след като бъдат излапани държавите идва ред и на лапачите, защото те остават най хранителните.Такава е безжалостната хранителна верига по света.Иначе не не изповядвам законите на джунглата.Но е хубавао да се знаят за обща култура и защита!
sasoss
02 Май 2006 14:51
Мнения: 6,068
От: Bulgaria
Дори и в присмиването имаш същия талант.
Старшината
02 Май 2006 14:57
Мнения: 20,650
От: Bulgaria
абре, Кайли, ти гледа ли снощи някакви новини? навсякъде по света за 1-ви май демонсстрации, протести ... такива работи. а у нас - хора се вият, бири и кебапи ... значи: всичко си е наред
хунвейбин
02 Май 2006 15:03
Мнения: 9,895
От: Bulgaria
Кайли ще използувам , , логиката” на Манрико.
Ако препикаеш две неща , в случая Българи и Китай , а след това питаш , не са ли еднакви гърнета-аз няма начин да ти отговоря.
И на Манрико не мога да отговоря
, , Можеш ли да докажеш на човек, видял розови слонове, че те не съществуват?”
Така пита Манрико.
Ми Манрико да пита , дали някой някъде не е взел баданарка и не е боядисал слон в розово.
Той самият българския капитализъм в такъв розов слон го пребойдиса с неговата баданарка, та нищо чудно да има хора четящи форума дето виждат розови слонове
Затова не се опитвам да му кажа , че има и розови слонове , от баданарката зависи.И от Манрико.
paragraph39
02 Май 2006 15:05
Мнения: 80,095
От: Bulgaria
Сринаха ромско гето

http://WWW.ACTUALNO.COM-02.05.2006

Незаконното ромско гето на Симеоновско шосе в близост до кв. "Малинова долина" беше премахнато преди обяд по разпореждане на прокуратурата. Фадроми бутнаха около 30-те паянтови бараки, а служители на полицията охраняваха разчистването.

Ромското население не се е възпротивило и доброволно е събрало багажа си. От Столичната община коментираха, че най-вероятно ромите ще се настанят другаде в столицата.


`Kaily
02 Май 2006 15:09
Мнения: 4,963
От: Bulgaria
Предполагам, че ромското гето се е настанило на земята на некой мутрафон, щото горе кварталът е само за богати. Затова са ги сринали.
Лично Цветелин Кънчев пъчи гърди сабахлем по талавизиите, че гетото било незаконно.
Че то мутра мутру око вади ли?
Циганите да са се настанили на общинска земя, да не са ги сривале, ама да се настаняват на места, заплюти от мутри, си е бая неоцеляваща перспектива.

_____________________________________
Що значи моята добродетел? Все още тя не ме е накарала да беснея!
nikolavj
02 Май 2006 15:17
Мнения: 91
От: Bulgaria
*****

Натиснете тук, за да разберете как да кирилизирате мнението си

Редактирано от - bot на 02/05/2006 г/ 16:43:17

Gan(ю)гоТрий
02 Май 2006 15:19
Мнения: 20,679
От: Bulgaria
Manrico правилно отбеляза, че за китайския икономически разцвет си има отделна тема. Но както той така и разрухата у нас се дължат на правилна/грешна технология, а не на хубави/лоши заклинания както си въобразяват някои. Ето какво нахвърлих вчера в голямата раздумка с кафе:

Според мене причините за неадекватното и мизерно състояние на държавата и народа се дължи на ловкото блокиране на основните механизми за развитие.
1) Средна класа -> гражданско общество контролиращо “високите етажи на властта”. До 1996 набираше скорост дребния и среден бизнес и от нищо правеше нещо. Ограбването на банките, т.е. парите на гражданите и фирмите стопира създаването на средна класа и се отвори пътя на олигархията.
2) Децентрализация на средствата. Това щеше да доведе до процъфтяващи общини и брожение там където са аутсайдерите. Централизираната държава държи хляба и ножа и поръчва музиката.
3) Недопускане на класови инвеститори които са независими от политиците и които не дават парите си на тях, а на тези които им ги заработват.
4) Липсата на реален капиталов пазар като същият е манипулиран и не излиза от определен благословен кръг(обръчите)
Това са нещата за които има смисъл да се атакува и които са захранващата система на престъпността и корупцията управляващи БГ по време на т.н. "прехода".
дъртреалист
02 Май 2006 15:32
Мнения: 11,678
От: Bulgaria
Странен форум, твърде много приказки, а малко попадения. Както и статията. Но тя поне поставя важни въпроси...
Според мен нито трудът ни е по-евтин, нито производителността ни е по-ниска. Редица фактори синергично притискат нивото на заплащането на минимум. Най-напред - нямаме национално отговорна политическа "класа", която да я интересува нормалното развитие на населението. Причини за това много, даже и конспиративни.
После - МВФ-то като изискваше замразяване на заплатите мафията-държава пикна от кеф. Защото изнесеният продукт си има цената, както в Китай номерът.
Като цяло политическият процес у нас е заграбен от мафиоти. Защо тогава се чудим на рекета, което е една от точните думи като се говори за заплати?
Глупаво е също да се крием зад географски и други количествени причини, че нямало мащаб да се развие бизнес. И капитали има достатъчно.
Това, което нямаме е добра воля на бизнеселита да се състезава честно.
Да развърже кесията и да позволи да се образува средна класа.
Ясно защо - че по-удобно е да управляваш гладни хора, още повече като нямаш съвест да ти пречи.
Сиреч морал. Но тая дума бе избягала от родителите на тези които държат конците на държавата, не вярвам да се е върнала и при техните деца...
Тези хора които наричат себе си бизнес елит (а е вярно, че те командват парада) не са никакъв елит, а че и бизнес, сори значи.
Когато се държиш като еничарин и башибозук в своята държава, не може да си бизнесмен. Това тяхното не е бизнес, а далавера. А при един "елит" трябва да има и осъзнат дълг и отговорност пред обществото.
Дългът на водача.
А човек който върши далавери е просто далавераджия.
Сиреч - дребен тарикат.
А не бизнес-мен, моля.
Да, така мисля аз... и го твърдя...
И питам, кой подмени нормалността в наш'та държава, бе, кой?
И как да я върнем?

`Kaily
02 Май 2006 15:33
Мнения: 4,963
От: Bulgaria
И всичко по-горе изложено от Ганю се дължи на едно единствено нещо-на власт у нас са хора с манталитет на ракова метастаза.
Раковата клетка изяжда нормалните в съкратени срокове, след което сама загива.
мдам, всичко опира пак до писаното в ония книжки - в началото бе правилното мислене. Или неправилното такова.
А сега некой може да ми обясни с каква тапия се "освидетелства" правилното мислене и на колко чужди езика е равно.

_____________________________________
Що значи моята добродетел? Все още тя не ме е накарала да беснея!
Mrx++
02 Май 2006 15:34
Мнения: 20,876
От: Bulgaria
Тук аФторот се е упражнявал да мисли икономически и доста я е забъркал.
За да стане ясно с няколоко думи какво е искал да каже, то е:
Много е убав капитализмът ама всички трябва да станат като дамата, която се трудила на 3 места. Ако не станат трябва да се борят.
Въобще пълно разминаване с реалността. Тази дама дето се трудила на 3 места ще да е някоя връзкажийка дето е забърсала 3 проекта по ЕО. И за малко работа получава много пари. У нас типичния случай е вторият с този дето взема 300лв. И с кого той да се бори. Има и 3-ти типичен случай, когато човекът няма работа.
Манрико и той раздава акъл щото го има много и в излишък. Селският стопанин трябвало да има машини. Абе то имаше машини ама много чевръсто ги приватизираха. Сега на селяните, който е успял да си върне земята им се падат средно по няколко декара. За да ги обработят те трябва, обаче да платят на тези дето приватизираха машините.
По времето на АПК-тата 60000 декара, които се засяваха с машинно обработващи се култури се обработваха от 6 механизатора. На кооператор се даваха 16 декара земя за лично ползване, като тя му се обработваше машинно, само от него се искаше там където е нужен ръчен труд и с получената продукция той отглеждаше частно животни.
Сега огромна част от земите пустеят.
Проблемът, обаче е още по-тежък, зашото даже да се разработят селяните те не могат да си пласират продукцията, понеже в градовете хората нямат пари, защото приватизираха и индустрията и след това чорбаджиите я ликвидираха.
Ей това е в общи линии положението у нас.
A, че в света е въведена икономика, за която не се плаща според труда става все по-ясно, защото там където най-много се трудят и най-много произвеждат получават най-малко- в Китай и югоизточна Азия например, а американски адвокати, лекари и какви ли не са си сложили хонорар на час, толкова, колкото е средната заплата на българина за месец.
Gan(ю)гоТрий
02 Май 2006 15:50
Мнения: 20,679
От: Bulgaria
дъртреалист е прав – в България има много пари, но те са обсебени от малко хора или не се инвестират за бъдеща обществена полза или застояват. Примерно 20-30% от парите за т.н. обществени поръчки се прибират и ИЗЯЖДАТ от партиите. Тези пари са напрактика недадена по-висока заплата, по-малко приход в други фирми(получават по-малко поръчки) и по малко постъпления в хазната. Друго - огромните капитали в банките с неизвестен произход се “инвестират” в потребителски кредити а не в производство и развитие където да бъдат умножени минавайки през много ръце и създаващи доход. Огромната печалба се прибира от чуждите собственици и напуска страната. И т.н. и т.н за каквото и да се хванеш.
хунвейбин
02 Май 2006 15:51
Мнения: 9,895
От: Bulgaria
Gan(ю)гоТрий
Ако искаш прибави още едно мнение.
Грабежа е наистина страшно зло.Той е съчетан ОСВЕН с огромна мерзост и с ОГРОМНА ТЪПОТИЯ.
Китай копира Япония.Копира основното.
Започва като строи промишленост на най високото бизнес ниво-техническо , технологично , мащабно.От това ниво търси изхода.Движението е от горе надолу.В техниката колелото и Америка не се преоткриват.Дребен и среден бизнес , сам по себе си и сам за себе си няма.
Това е втория и третия ешелон на икономиката.
Разграбването на България , разграбването на огромният ресурс , я лиши от този подход.
А приказките за среден и дребен бизнес са огромна фантасмагория, когато това ниво го няма.
Конкретен пример.Големите магазини.За магазини става въпрос.Появиха се късно.Разориха всичко около себе си.
Ако се бяха появили в началото и първи , дребните собственици нямаше да си хвърлят парите труда и времето на хаос.
Същото го наблюдаваме по морето и на много други места.По разбираеми са тези примери-затова ги давам
Средна класа , дребен бизнес , няма начин да се появят , без голямото ядро на големите и значими технически и технологични проекти.
Разграбването на България , я върна във средновековието .Пътя от дребен , среден бизнес към големият и значимият , отстои сега точно на това разстояние.От средновековие , трябва да се придвижим в днешна Европа. Освен обреченост в момента има още по страшна обреченост , напред във времето и тя се мери с около 50-100 години.
gtch
02 Май 2006 15:54
Мнения: 1,659
От: Bulgaria
Мда, оформи се много съдържателна тема на фона на посредствената статия (за което трябва да благодарим на автора, все пак) и доста разнопосочни коментари се появиха, всеки от които съдържат късче от цялата истина и заради това следва да бъдат уважени до едно. Наистина отдавна не се бях зачитала толкова задълбочено в някоя тема. Поздравления към всички

Редактирано от - gtch на 02/05/2006 г/ 15:58:35

`Kaily
02 Май 2006 15:56
Мнения: 4,963
От: Bulgaria
И Цветелин кънчев сабахлем още рече, че са раздадени над 400 милиона долара отвън за решаване на ромския проблем.
И рече, че ако 50% само беха откраднати, а останалите 50% дадени за решаване на проблема, ромите да са цъфнали и вързали вече.
Ама те били 100% откраднати.
Това по повод необоснованите твърдения на Ганю, че 20-30% отивали за партиите.
Как 20-30% бе?!?
100 на 100
КПД

_____________________________________
Що значи моята добродетел? Все още тя не ме е накарала да беснея!
gtch
02 Май 2006 16:12
Мнения: 1,659
От: Bulgaria
Маркса е прав за твърдението си, че високата производителност на труда е характерна за Китай и страните в Югоизточна Азия, където заплащането е в много ниски равнища, но за сметка на това икономиките на подобен род държавите се изхранват именно от производството на единица продукция на глава от населението - т.е. от производителността на труда, осигурявайки нисък жизнен стандарт на гражданите си, но и безплатно здравно и медицинско обслужване и образование.

Редактирано от - gtch на 02/05/2006 г/ 16:13:25

олезатвориочички
02 Май 2006 16:13
Мнения: 1,759
От: Turkmenistan
И пожарната им е безплатна. А здравно осигуряване нямат, имат само медицинско.
Зевзека
02 Май 2006 16:18
Мнения: 7,255
От: Bulgaria
Да живей, живей труда....Едно време комунетата бяха записали в Конституцията, че всеки имал право на труд. Това кажи-речи звучи като всеки има право на три кебапчета и една бира на ден. Гарантирани, прошнуровани, конституционализирани. Само дето комунетата не бяха изяснили въпроса кой ще плаща кебапчетата и бирата. Затова и комунизмът навири петалите. Осигурен труд има само в затвора. На свободния пазар трудът е стока, която си има пазарна цена и се търси продава като стока. Някъде тази стока е скъпа, другаде е евтина. Ако се намират кандидати да работят за 300 лева заплата, значи толкова струва дадения вид труд. Ако не се намират, тогава работодателят ще си направи сметката и ще качи надницата или ще затвори дюкяна. Ако работническата класа започне да извива ръцете на работодателите за да повишат изкуствено надниците, работодателите затварят кепенците и се изнасят на друго място. От това губят главно наемниците.
Зевзека
02 Май 2006 16:33
Мнения: 7,255
От: Bulgaria
Маркса просто не разбира нещата. Повреден му е чипа. "Високата производителност" на труда в Китай се дължи на това, че Западът внася техологиите до последния детайл и използва евтиния китаец само за сглобяване. Китаецът не влага нито стотинка в R & D (research and development). Това се прави от Запада. Дизайнът е най-скъпоструващата част на производството. Така Западът няма главоболия с прогресивните елементи на работническата класа и идеите световния пролетариат. Китайска комунистическа партия се заела с важната задача да усмирява непокорните пролетарии и да ги пердаши когато се наложи. Но и там вече се появяват богати хора, социалните проблеми се усложняват и трудът поскъпва.
gtch
02 Май 2006 16:36
Мнения: 1,659
От: Bulgaria
Права е Кайли в твърдението си, че генезисът на проблема у нас трябва да се търси в липсата на грижа към работника (добавям, от страна на държавата, синдикатите и работодателите) и направената с това аналогия в правото с грижата на добър стопанин, защото в човешкия фактор подобно на производствения и технократския, трябва да се инвестира и развива до равнище, до което се позволява търсенето и получаването на максимална печалба на база висока ефективност и добро заплащане. Последното не се прави от родните инвеститори, защото те не са насърчени /стимурилани/ от държавата да го извършват, а последната не създава благоприятна среда за родното производство и респективно за по-висок жизнен стандарт, защото разчита основно на тлъсни комисионни от чуждестранни инвеститори, за които единствен апетит у нас създават именно ниската производителност на труда и ниските заплащания на фона на тромавата бюрокрация, корупционната среда и псевдоправосъдието.

Редактирано от - gtch на 02/05/2006 г/ 16:59:45

Добави мнение   Мнения:204 « Предишна Страница 6 от 11 4 5 6 7 8 Следваща »