Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Обидени учители бойкотират увеличението на заплатите
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:120 Предишна Страница 3 от 6 1 2 3 4 5 Следваща »
Хаджи Смион
29 Май 2007 13:15
Мнения: 447
От: Bulgaria
Баси смотаната държава!
Вчера развяваха байряците пред мавзолея, днес вече се прескачат едни 'Економисти' и теоретици на пазарната икономика, свят да ти се завие. Ми като сте толкова добри, що са ви голи тумбаците, бре, алооу?
hamer
29 Май 2007 13:20
Мнения: 10,867
От: Bulgaria
Шофьори, полицаи, военни, чистачки, шофьори, гардове и секретарки в парламента и министерския съвет, персонала от правителствените резиденции и почивни бази, - те са обект на обгрижване от всяка власт. Сещате ли се защо?
Д-р Тормозчиян
29 Май 2007 13:21
Мнения: 8,152
От: Botswana
Настояваме да отпадне наредбата за регулиране на заплатите и наредбата за болничните, чието изплащане се бави с по три месеца, каза Александър Радев, заместник-председател на федерацията на транспортните работници. Единственият начин да се привлекат нови хора в системата е да се промени заплащането. В момента не достигат 200 шофьори, хората карат без почивни дни и отпуск и "капят" от преумора и това създава риск и за гражданите, допълни той.

В същия стил и аз да питам защо шофьорите в Пловдив, дето са на по 250 лева и при това не си я получават по 8 месеца, стоят там, ами не дойдат в София? Нали е пазарна икономика - където дават повече, там отиваш.
И второ, има ли държава с изцяло или поне преобладаващо частно основно и средно образование?
Heat
29 Май 2007 13:33
Мнения: 13,716
От: Bulgaria
В същия стил и аз да питам защо шофьорите в Пловдив....

Ами защото ще има и отговор в същия стил. Има учители които изкарват по няколко хиляди месечно от частни уроци. Защо мрънкащите за високи заплати не напуснат държавните училища и да почнат само с частни уроци?
P.S. Колко учители не достигат в софийските училища?
А изцяло частно начално и средно образование (поне доколкото аз знам) в този свят който наричаме "цивилизован" няма.

Редактирано от - Heat на 29/5/2007 г/ 13:36:10

Lowec
29 Май 2007 13:35
Мнения: 14,522
От: Zimbabwe
Кое им е правото - само да искат А какво дават, като образование в училищата, / не след това с частните уроци/, колко часа са ангажирани с работа де факто, колко ученици учат в една паралелка?
Съпругата ми е гл. счетоводител в училище от 1 до 12 клас. Заплатата и е 280 лв., средната на учител около 380, с лекторски, дрехи и др. прийоми 600. Тя работи 8 плътни часа , учител средно 2, максимум 3.5 астрономически часа. На всеки 45 мин. - почивка. Около 80-100 дни реална почивка от ваканцийте в годината. Паралелките от около 30-35 ученика, сега са около15 - 20 средно. По селата не надвишават и 12 деца. Знаете ли колко висшисти, работят в сфери на заплащане от 180 - 250 лв., за 8 часов труд, като какви ли не, поради невъзможност да работят по специаността си? Те не издържат ли семейства, деца, не са ли гладни?
Решението е едно и то е повече от наложително: Паралелките да не са под 30 ученика, /достигали са и до 45 навремето/, съкращаване на некадърните учители, като предварително се създадат критерий за това, макар, че в едно училище всички знаят кои са. Досега няма нито един съкратен учител Освободения ФРЗ да се разпредели на действително можещите и работещи учители, като съответното заплащане ще е около 800-1000 лв.
Dedovec
29 Май 2007 13:57
Мнения: 3,803
От: Bulgaria
Топло, ако беше толкова просто, защо е тоя напън на частните училища и лобито им да спрат външно проверяване на матури и тестове? Щото каквито талпи влизат при тях, такива и излизат. Нищо, че богатите родители плащат купища пари. Като говориш за частни уроци, ами разширете пазара на частните уроци като направите матурите с анонимни проверители и случаен контрол. Хората ще си докарват добри пари като доучват тюфлеците от частните училища.
Д-р Тормозчиян
29 Май 2007 13:59
Мнения: 8,152
От: Botswana
От частни уроци по няколко хиляди изкарват само единици, и то университетски преподаватели, обучаващи кандидат-студенти. А учителите, които дават частни уроци, изобщо не са толкова много. Това е възможно само по някои предмети. Ако примерно си учител по физика, трудно ще намериш ученици за частни уроци. А пък тия, които могат, трябва да са вътре в системата, за да се доберат до частни уроци. Системата е повече от известна - учителката заявява на родителите, че детето им има нужда от частни уроци по предмета Х, като препоръчва колежката си. Тя пък на свой ред й връща жеста. С лепене на обяви по спирките или пък пускането им в интернет тоя номер не става. В България без изнудване нищо не се получава, така че, докато учителите по примера на шофьорите не успеят да изрекетират държавата, няма да видят по-високи заплати.
Heat
29 Май 2007 14:07
Мнения: 13,716
От: Bulgaria
Това за частните уроци е само илюстрация за подход, не е сериозно предложение ( ), просто да се види, че има сравнително платени шофьори има и учители с добри доходи. И от двете категории има и с ниски доходи. Ако някой покаже шофьорска книжка и иска висока заплата само за това, всички хорово ще се изсмеем. Е същото го правят някои учители (лекари и пр.) и не се смеем.
Образованието е една от сферите където трябва да има сериозно държавно участие, но не само в ролята на сипващия с черпака колкото му поискат.
XYZxyz
29 Май 2007 14:08
Мнения: 26,211
От: Antigua and Barbuda

"Разделяй и владей" в действие.
Сега под формата на "не е важно на мен да ми е добре, важното е на Вуте/учителите/ да е зле".
Абе вие замисляте ли се, че при сегашните условия в България при заплата под примерно 800-1000 евро престават да действат разните там правила дето сте ги зубрили по учебниците. После някой нещо пак плямпа за производителност на труда, а не се сеща кое е в случая вече отдавна е първично - заплащането или производителността на труда. 17 години в България има само производителност без заплащане, крайно време е да се обърнат нещата - първо плати, после искай труд, за парите коите си дал, но тъпите мутри-работодатели изобщо не се сещат за това, а тяхната държава по отношение на учителите в случая също не се сеща. Мутренска икономика, мутренска държава, и куп лъжи - работи, някога в светлото ... бъдеще ще започнем да ти плащаме.
Heat
29 Май 2007 14:14
Мнения: 13,716
От: Bulgaria
матурите с анонимни проверители и случаен контрол

Ами нещо подобно. Лично аз смятам, че ако се стигне до матури и се види лошо обучение вече е прекалено късно. Проверки по стандартни тестове всеки срок, с независими наблюдаващи и оценяващи и то за всички образователни институции независимо държавни или частни. Естествено с публикуване на резултатите. След поглеждане на данните няма да има нужда от широки дискусии кой заслужава повече и кой трябва да си ходи.
ИВ
29 Май 2007 14:20
Мнения: 249
От: Bulgaria
Не се чудете, бре хора-каса трябва, КАСА, за да се укепези ептем работата.И за пенсийте е същото.Това е то ТКЗС-то.Как може за 40, и повече години да вземеш 84 лв.МОЖЕ, даже и по-малко.Тия междинни институций са все паразитни колелца в държавната машина.Какво говоря, има ли въобще държава?Не зная докъде ще я докарат стриганите......БОГ да ни е на помощ.
hamel
29 Май 2007 14:27
Мнения: 65,681
От: Bulgaria
Преди няколко дена в предаването на Коритаров по Нова, една чистачка (като такава се представи по телефона) беше категорична, че не трябва да се повишават заплатите на учителите, щото имали големи отпуски, малко часове и т.н. Като чета форума - много чистачки, много нещо.
Петко Фенерски
29 Май 2007 14:50
Мнения: 806
От: Bulgaria

ПРИМЕР ЗА ДОКУМЕНТНА ДЕМАГОГИЯ

В него повечето казани пт Вълчев неща показват, че това е просто чуждо на образованието тяло, сложено по погрешка там.

========================================= =====

ПРИВЕТСТВИЕ НА ЗАМЕСТНИК МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛЯ И МИНИСТЪР НА ОБРАЗОВАНИЕТО И НАУКАТА ДАНИЕЛ ВЪЛЧЕВ ПО ПОВОД 24 МАЙ

Уважаеми учители, преподаватели и учени,
Уважаеми български творци, хора на словото и духа,
Уважаеми ученици, студенти и родители,
Госпожи и господа,

Отново сме в навечерието на един от нашите най-обичани празници - 24 май - Деня на българската просвета и култура и на славянската писменост. Утре за 156-и път ще отдадем почит на делото на светите братя Кирил и Методий, ще изразим нашето уважение към словото, към знанието, към българския национален дух. Начело с иконите на Светите братя Равноапостоли, под звуците на „Върви народе възродени", с развети училищни знамена, нашите деца, учителите, преподавателите и учените ще минат отново по улиците и площадите на българските градове и села.

Тази година за пръв път ще посрещнем 24 май като граждани на Европейския съюз. И въпреки че далеч не всички българи са почувствали значението на тази промяна, можем да бъдем основателно горди, задето българският език зае своето заслужено място сред официалните езици на Съюза, а кирилицата, благодарение на нашата страна, стана една от трите официални европейски азбуки.

В днешна Европа без граници ние, българите, повече от всякога трябва да ценим и пазим своята духовна идентичност. Повече от всякога трябва да познаваме и уважаваме българското слово и българската национална култура. Повече от всякога трябва да изискваме уважение към българската история и със самочувствие да отстояваме нейния автентичен прочит. И повече от всякога трябва да мислим и работим за образованието и възпитанието на нашите деца, за да могат един ден те да поемат нашите отговорности и на свой ред да ги предадат на своите деца.

Уважаеми госпожи и господа,

В изпълнение на „Националната програма за развитие на училищното образование и предучилищното възпитание и подготовка" започнахме въвеждането на първите компоненти от една национална система за външно оценяване, която обективно да отразява знанията на децата, независимо къде учат. Елементи на тази система са проведената проверка на знанията на четвъртокласниците, новата форма на кандидатгимназиалния изпит, пробните държавни зрелостни изпити. В края на следващата учебна година пред нас стои предизвикателството да проведем първата задължителна матура (както популярно наричаме държавните зрелостни изпити). Сигурен съм, че в това усилие за осъвременяване на образователната система ще получим подкрепа не само от учители и родители, но и от всички ученици, които вярват в своите знания.


Вече направихме и уверени стъпки за превръщане на училището в по-желана територия за децата, в място, където те не просто учат, но и могат да изразят себе си, да проявят дарбите си, да намерят общо в различието. За пръв път през последните две десетилетия са заделени средства за извънкласни и извънучилищни дейности, за укрепване на училищните ритуали и за осъвременяване на спортните салони и площадки. Тази година продължаваме оборудването на училищата с компютри и мултимедийни проектори, а от догодина започваме да преоборудваме и кабинетите по химия, физика и биология.

Днес имам високата отговорност не само да изразя нашата искрена благодарност към българските учители за техните усилия и тяхната подкрепа. Бих искал да подчертая и нашето разбиране, че високият авторитет и достойното заплащане на учителската професия е не просто дълг към днешните учители. Това е инвестиция в бъдещето, гаранция, че новото поколение учители също ще бъдат мотивирани, отговорни и всеотдайни хора.

Уважаеми госпожи и господа,

В началото на 21 век повече от всякога е ясно, че само една силно развита в образователно, научно и технологично отношение страна може да посрещне предизвикателствата на бъдещето. Днес бих искал отново да заявя решимостта на екипа на МОН да продължи работата по изработване на стратегия за развитие на висшето образование. Без жизнени и конкурентни висши училища, разчитащи на силна финансова подкрепа, без ефективна система за постоянно осъвременяване на знанията, придобити на ученическия чин или университетската банка, България няма да може да реализира напълно своя потенциал.

Още през идващите месеци сме готови да организираме и широко обсъждане на съвременна и ясна стратегия за развитие на научните изследвания в България. В тази стратегия по един задълбочен и разбираем начин следва да очертаем приоритетните области на научни изследвания, да постигнем съгласие относно оптималната мрежа от научни институции и инфраструктура, да създадем нови принципи на финансиране на научната дейност и да посочим механизмите, чрез които само за няколко години ще бъдем в състояние да подмладим научния потенциал на страната, откривайки възможности и перспективи за млади, талантливи и високо мотивирани учени.

Уважаеми госпожи и господа,

Утре отново е 24 май - празникът, който усещаме най-силно чрез нашите деца.

Нека в утрешния ден си припомним, че мисленето е най-достойното занимание на човека и негов най-висш дълг, а обичта неизменно стои в основата на човешката същност.

Наша обща отговорност е да научим децата да мислят и обичат, защото човек, който умее да мисли и може да обича, няма от какво да се страхува.

Честит празник!

арта
29 Май 2007 14:58
Мнения: 220
От: Bulgaria
Да се оценява производителност на труда на учителите? Това е нелепост.Защото в процеса на обучение има 2 страни - обучаващи и обучавани.Както първата, така и втората страна са субективни фактори.Дори и първата страна да влага усилия и да е на ниво, ако втората страна няма качества или желание/усвояването на знания е осъзнат волеви процес/, то тогава усилията на първата страна са обречени на неуспех и резултатите са незадоволителни. Учителите не могат да си "подбират" децата, които обучават.Хората се раждат с различни таланти и интелектуални възможности, затова не могат да бъдат и социално равни.
Kamenec13
29 Май 2007 14:59
Мнения: 1,278
От: Bulgaria
Въпроса с учителските заплати може да се реши само по един начин . Ефективна стачка . Това означава горе-долу следното: Учебната година не завършва нормално т.е. няма оформяне на оценки , дипломи и т.н. Провал на приемните изпити на всички нива. Проблема ще засегне почти всички български семейства . И тогава всички знаем , че пари ще се намерят .
BoloY
29 Май 2007 15:06
Мнения: 200
От: Bulgaria
Значи въпросът, на който трябва да си отговорят управляващите е, каква искат да стане България. Ако ще бъде бачкаторска държава, черноработници за Европа и света, то тогава никакво увеличение за учителите. Даже намаление. Децата като знаят горе долу да четат и смятат, стига им.
Обаче ако искаме държавата да излезе от това си положение, доста инвестиции са нужни в образованието. Една от тях са учителските заплати. Професията учител трябва да стане много привлекателна, хората да се бият да станат учители, а не като сега - който не е искал, той не е станал.
Учителят/преподавателят са най-важното нещо в училището/университета. Като бях студент, предметите си избирахме по това кой ще ги води, а не толкова по съдържанието.
ами сега
29 Май 2007 15:11
Мнения: 1,753
От: Bulgaria
Било по-лесно да се преподава в елитна гимназия, отколкото в средно-статистическо училище???!!! В Америка учителите били сред най-добре платените професии???!!!

Абе хора, от небето ли падате?

Много малко хора могат да бъдат учители в елитни гимназии - много малко имат умствен и личностен капацитет да бъдат преподаватели в елитни гимназии. Ами нали ако не си на ниво - на високо ниво, всеки час - учениците от елтна гимназия ще те направят на бъз и коприва; няма да смееш да минеш покрай гимназията - да не говорим да влизаш в час. Отношенията между учителя и учениците е 'кой кого'. Само да усетят, че учителят не им е на нивото - куца нещо със знанията, емоционално нестабилен, комплексар - ученции от елтно училище ще му видят сметката; ще го направят сам да си говори...
Manrico
29 Май 2007 15:13
Мнения: 31,153
От: Bulgaria
В крайна сметка нещата излизат прости. Учител, който не знае, че съществува такова нещо като performance appraisal, включително и в образованието, очевидно не е компетентен и не трябва да получава увеличение на заплатата. Който знае, ще приеме, че ще бъде подложен на него.

_______________________
Можеш ли да докажеш на човек, видял розови слонове, че те не съществуват?
Старшината
29 Май 2007 15:21
Мнения: 20,650
От: Bulgaria
performance appraisal

... и ти изперка, бре.... ако напишеш това и на гръцки - ще ти повярвам ..
Антиглобалист
29 Май 2007 15:23
Мнения: 138
От: Bulgaria
"Учител, който не познава добре съветския челен опит, да бъде отстраняван от училище! Ако стахановската идея може да бъде приложена в рудниците, защо да не може да бъде приложена в училище?" - това май си го спомням. Както и масовите курсове по руски език. Учил яко руски език - добре, не учил - некадърник и класов враг. Даже и да знае три други езика... Манрико, мислех, че си разумен човек...
Добави мнение   Мнения:120 Предишна Страница 3 от 6 1 2 3 4 5 Следваща »