Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Демокрацията от ума си тегли
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:245 « Предишна Страница 4 от 13 2 3 4 5 6 Следваща »
Сократ-май
27 Фев 2008 09:27
Мнения: 30,841
От: Bulgaria
Ако посред нощ някой вика под прозореца ти "Пожар, пожар!", възможностите са две:
1. Това е идиот, който си прави лоша шега.
2. Това е човек, който вижда пожар и ти желае доброто.
Трета възможност няма (освен може би още по-голям идиот, който ти мечтае най-лошото и с възторжени крясъци си представя несъществуващия пожар - във форума често срещаме точно това обяснение).
Ако посред нощ някой вика под прозореца ти "Няма пожар, няма пожар!", възможностите са пак две:
1. Това е идиот, който си прави лоша шега.
2.Това е човек, който вижда пожар и ти желае злото (да не реагираш навреме).
Но по стар навик приносителят на лоши вести винаги бива отъждествяван със самите вести. И сега Димитри е виновен, защото вика "Пожар". Гиди комуняка проклет!
И тъй, говорим за демокрация.
Каква демокрация, какви пет лева?
Чрез Патриотичния закон Конституцията на САЩ е суспендирана. На практика са отменени Четвъртата, Петата и Шестата поправка. ЦРУ прилага методи за мъчение, изобретени от червените кхмери на Пол Пот.
Ще кажете: сега сме във война и другояче не може. Добре. Няма лошо. Но тогава поне бъдете откровени - НЯМА демокрация. Демокрацията се отлага за светлото бъдеще. Поне ще е познатият филм, който вече гледахме с комунизма.
А иначе... тия дни чичо Фичо се чудеше дали е възможно Сърбия да бъде демократизирана без бесене по дърветата. Явно не му се вярва да стане.
Hugin
27 Фев 2008 09:30
Мнения: 8,461
От: Bulgaria
Демокрацията е най-добрата измислена досега система за осигуряване на свобода за отделния човек.
Капитализмът е най-добрата измислена досега система за забогатяване на обществото като цяло.
Опитите за смесване и заместване са доста съблазнителни, но в по-дълъг срок изгърмяват...
GreenHawk
27 Фев 2008 09:44
Мнения: 1,367
От: New Zealand
Какво било "демокрацията" - едно съществително име. И като всички думички, и в нея можеш да откриеш каквато си поискаш семантика. Пласт под пласт и около тях пак пластове. Можеш дори и ти да притуриш свой си някакъв смисъл. Димитри ще притури гъбена каша, после ще нареди смешка с ятагани на последната страница, дето по строежите първа ще използват за естествени нужди, Редникът ще му обясни и разясни на стотина страници друго, а Параграфът ще го атакува с трето, като Волен Сидеров сополиво цигане в трамвая. А въпросът е: По-скоро добро или по-скоро зло е демокрацията? И тъй като всичко е относително и отговорът ще е субективен, не ме интересува вие какво мислите по въпроса , което е вече напълно демократично..
toly
27 Фев 2008 09:44
Мнения: 4,974
От: Bulgaria
Много интересно като как сте си представяли демокрацията в една бедна като Б-я държава? Аз например съм си я представял точно такава. Много бавноеволюираща. Ако се върнете 10-15 години назад ще видите значителен прогрес. Ако погледнете най-добрите световни образци ще останете фрустрирани. Погледнато от Африка у нас си е супер. Те това е.
Meto ot Interneto
27 Фев 2008 09:45
Мнения: 17,783
От: Bulgaria
Съдейки по книжките, уманитарите са съгласни за това, какво е "демокрация" само по две неща:
1) Че е управление на народа (каквото е буквалното значение на думата)
2) Че е управление на мнозинството (представително, или пряко)
Оттам нататък секи уманитар си има своя теория - досущ както при икономистите.
Ако критерият е най-малкия общ знаменател, и Зимбабве, и Иран, и Турция са демокрации. Всъщност, по този критерий мнозинството от страни по света, ако не са окупирани от други страни, са демокрации. Дори и страни, управлявани от военен диктатор, ако мнозинството го иска са също демокрации. Ето, вижте например коментара на Цезар. И Сократ май също е осъден много демократично - от жури.
Очевидно, критериите на г-н Иванов, както и на много други са по- взискателни. На първо място се добавят елементи от личната свобода, например, свободата на словото. В ислямския свят свобода на словото няма. В Турция те чака затвор ако отвориш дума за арменския геноцид, или обидиш великото мустафа кемал. В СА и другаде ти режат главата за обида срещу пророка. Затова фанатичният турчин Хасанчо се дразни и обижда г-н Иванов.
Но според мен главното послание на автора е: не забравяйте, че най-добрата система за управление често ни поднася лоши изненади. И не винаги работи, свидетел съм: мнозинството от британските граждани не искаха страната им да участвува в иракската касапница, но Блеър не го послуша. Пример от т.н. "люлка на демокрацията". От страната на торбата с мас, която е казала, че демокрацията била лоша, но по-добра немало.


Редактирано от - Meto ot Interneto на 27/2/2008 г/ 10:14:31

Cruella de Vil
27 Фев 2008 09:46
Мнения: 18,747
От: Bulgaria
Димитри е напълно прав. За съжаление...
То и народът има една поговорка: "Какво ти разбира свиня от кладенчова вода!"
Горе-долу до същите изводи стигнах и аз. Много пъти съм го повтаряла: всеки народ трябва да си изруча жабетата. Ама едните избивали другите в държавата си - оказва се, че външната намеса вреди повече. Нито спира кръвопролитията, а след изтегляне на външните сили те започват наново. Светът харчи милиарди за усмиряване на надигналите се страсти по целия свят, вместо да дава тези пари да помага на народи, на които им е дошъл акълът в главата и биха могли да се измъкнат от мизерията и бедността.
И за западните демокрации е прав. След като кресливите леви либерали решиха да налагат модели, противоречащи на всякакъв здрав разум и да обвиняват притежаващите такъв в расизъм, верска нетърпимост, и всякакви там -изми надигането на исляма (и то в агресивната му форма) на Запад е вече факт. А безмозъчните либерали вместо да се стреснат са готови на нови отстъпки - било добре да се въведе и шериата за някои етнически групи!?
Западът се оплита в т.нар. политическа коректност, вместо да нарича нещата с истинските им имена. Ако някоя известна личност се осмели да го направи, започва такъв вой из медиите (доминирани от либералите), че на човека животът му става черен. Не знам с какво право либералите се самопровъзгласяват за морален коректив на обществото. Ама какво друго може да се очаква от хора, на които само устите им работят, а не са годни за никаква продуктивна и полезна дейност.
Сократ-май
27 Фев 2008 09:49
Мнения: 30,841
От: Bulgaria
Мето,

В дома на отровения не се говори за бучиниш.
Инак - прав си, демократично е било.
Сократ-май
27 Фев 2008 09:53
Мнения: 30,841
От: Bulgaria
Круела

Това е истината!
Откровеност!
Всеки един що-годе цивилизован народ има разум колкото да прецени доброто и лошото. Да избере между либерализъм и наложителни непопулярни мерки. При едно условие: да му се казва истината.
Но Петата велика сила отдавна е овладяла похватите за зомбиране и ги използва в интерес на най-платежоспособния.
КИР СПИТАМА
27 Фев 2008 09:54
Мнения: 888
От: Bulgaria
Боже колко мъка има по този свят !
...парите движели демокрацията....а смисълът й бил да трупаме пари...

Бат Джимо изрично е предупредил, че написаното не се отнася за първосигналните "демократи" !

Щастие за всички даром и нека никой не бъде пренебрегнат!

Tazmanetsdiv
27 Фев 2008 09:54
Мнения: 881
От: Bulgaria
В това, което казва Димитри има логика и по същество е прав. Не забравяйте, че всички пътища към адад са покрити с добри намерения. И демокрацията в България беше едно добро намерение и за съжаление си остана такова - само добро намерение. Наистина започвам да си мисля че за България единственото спасение е военно полицейска диктатура и тотално ограничаване на т. нар. "демократични слободии". Всъщност и при нас диктатурата може би ще се окаже желания резултат от демокрацията. Очевидно тя не работи в България дори и като лоша такава. На злата круша - зъл прът, а на българската демокрация - Пиночет, кютек и сръбска музика. Може би тогава шъ съ опраим. Ха много ви здраве от Тазмания.
garamel
27 Фев 2008 09:58
Мнения: 5,847
От: Bulgaria
Сократ-май,
социолозите в България казват, че било по-добре когато те нападнат на улицата да викаш "пожа-ар, пожа-ар". Било по-вероятно някой да ти се притече на помощ или най-малкото да погледне навън какво става. Това правило, казват, важало и за други държави.
Та, Сократ-май, май че ще стъкмиме и трети вариант. Да не предположиш... Човек се учи цял живот.
The Fool on the Hill
27 Фев 2008 10:01
Мнения: 2,055
От: United States
ДИ днес умело е поднесъл личните си страхове на обществено обсъждане. Лошо нЕма... интересни постинги... редник
Btw, като си знаем (на повечето от нас) първите две цифри от ЕГН-то, нЕкъде къде 50 ще да е граничната линия на придобития скепсис по отношение на демокрацията.
Never mind, take it easy!
Rednik South O.Z.
27 Фев 2008 10:07
Мнения: 2,839
От: Burundi
Димитри .......ще нареди смешка с ятагани на последната страница, дето по строежите първа ще използват за естествени нужди
Зеления чик-чирик, верно ли ще си бършеш задника със статия от вестник? Стига бе, по-добре ходи насран.
Чик-чирик, хумореската на Димитри на последната страница, както и статията му тук, не е за хора без чувство за хумор. Не я чети, ще ти докара запек.
ВеселякУ
27 Фев 2008 10:08
Мнения: 406
От: Bulgaria
Ай сега ще говорим за демоверсии. Демокрацията е демо версия на .... технокрацията. Не случайно в демократичните общества наблягат на техниката ... материалното. Всеки опит за смесването й с религията води до нейния крах.
Демокрацията ти казва - ти си свободен да вземеш решение.
Религията ти казва - ти си свободен да избереш бог или си аут.
..........
Zmeja
27 Фев 2008 10:09
Мнения: 35,948
От: Bulgaria
Демокрацията на робовладелския град – държава идва на власт под лозунгите за равенство и неограничено участие на всички свободни граждани в управлението на държавата. В действителност демокрацията от нейното раждане, та до днес е демокрация само на малка част от обществото, за т.нар. “свободнородени” и някои присламчили се към нея като Черепа, Ванко-1 или Азис, например. Освен това самото политическо ръководство, всички отговорни длъжности в "демократичната държава" се намират в ръцете на ограничен кръг лица, ужким "демократично" избрани. А където са богатството и парите, там е "изборът, там е и властта.
Враговете на гръцката демокрация презрително са я наричали охлокрация (власт на тъпите) и твърдели, не без основание, че това господство е докарало страната до пълна разпуснатост и произвол. Висшите класи били готови на всичко в борбата с политическия си неприятел: и на убийства из засада (Ефиалт), и на открита измяна спрямо отечеството си, и на явно предателство, за което гръцката история ни дава толкова много примери.
Пък после разправят, че историята се повтаряла като фарс. Какъв фарс бе?! То си е едно към едно!



garamel
27 Фев 2008 10:09
Мнения: 5,847
От: Bulgaria
Cruella de Vil,
Предполагаш, че западните общества могат да бъдат хем модел за подръжание, хем да налагат традициите си?
Няма такова нещо. Колкото и да им се иска на обикновенните западняци и политици да помагат и да бъдат добри в собствените си очи, когато проблемите трябва да се решават се опира до "студеният" прагматизъм. Всеки иска да живее най-малкото както родителите му са живели или както той е живял и иска да живее сега, не утре. Затова се стига до сблъсака на идеологията с реалността, заради смъртните, ненаситни и неперфектни хора.
За нещо повече ше има да почакаш..., второто пришествие.
Сократ-май
27 Фев 2008 10:10
Мнения: 30,841
От: Bulgaria
Тасманец,
Къде се изгуби, бе?

Гарамел,
Затуй обичам форума (I love this game) - не знаеш кога ще изскочи нещо ново.
Ей, вчера ме изненадаха - от камуняка ме понижиха до гнил либерал, което определено си е падение.
Rednik South O.Z.
27 Фев 2008 10:16
Мнения: 2,839
От: Burundi
Щастие за всички даром и нека никой не бъде пренебрегнат!
Викаш, бах ти демокрацията, ако не даде даром по едно щастие.
абе Кире в статията на Димитри за демокрацията става въпрос, а не за комунизма или литературното творчество на братя стругацkи. Няма да даде, бе кире, това да не ти е комунизма.....Mежду другото, Круела, ..

Редактирано от - Rednik South O.Z. на 27/2/2008 г/ 10:20:23

Марко Ив. Тотев
27 Фев 2008 10:17
Мнения: 1,837
От: Bulgaria
... Демокрацията от ума си тегли....

Това безспорно е така, нали се разбрахме още в началото, че демокрацията е лошо нещо, но по-добро не е измислено.
Достатъчно изчерпателно са посочени "злините" на демократичното управление, но не се споменават предимствата и спрямо другите системи, а такива очевидно съществуват, доколкото животът на хората в страни с демократично управление е по-добър или поне по-богат от живота на хората в страни, в които няма демократично управление. Емигрират китайци в САЩ, а не обратното.
Хитлер е дошъл на власт с демократични избори, но след това е премахнал насилствено демократичното управление в Германия и е въвел тоталитарно. За това не е виновна демокрацията, а гравитацията
(който не разбира за какво става дума, да не чете нататък)
***
А колкото до смесването на оцета и олиото, именно гърците са измислили магическата смес от зейтин и оцет, която преди употреба трябва да се пораздруса.
(който е летял на Олимпик еъруейз, ще ме разбере)
garamel
27 Фев 2008 10:17
Мнения: 5,847
От: Bulgaria
Сократе,
Не е лошо да си либерал. Хората са либерални отностно специфични въпроси и консервативни отностно други. Зависи от гледната точка.
Добави мнение   Мнения:245 « Предишна Страница 4 от 13 2 3 4 5 6 Следваща »