Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Езиковите гимназии са най-добри на матурите
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:138 « Предишна Страница 5 от 7 3 4 5 6 7 Следваща
probuzhdane
19 Юни 2008 18:38
Мнения: 1,243
От: Bulgaria
len, Създаването на системата от езикови гимназии по социализма целеше, от една страна, да се създаде и отгледа интелектуалния елит, с който да “бием Запада”, от друга, да има къде потомството на политически привилегированата класа да бъде образована. Сега тази система, независимо от чудесните резултати, които все още дава, е ненужна и пречи. Чрез нея достъп до качествено средно образование има и потмството на непревилигированите класи, пък и тя успешно конкурира частните училища. Бъдещото разбиване на езиковите гимназии, пък и на други успешни училища, цели няколко неща: лапването на апетитната хапка качествено средно образование чрез пълната подмяна на добрите държавни училища с частни такива /собствениците им - неслучайни/. /Все още българинът дава мило и драго и е готов да тегли големи кредити, за да образова децата си/. Което ни води до втория ефект, скрит държавен протекционизъм към институциите за финансово кредитиране, т.е банките /При постоянно обедняване на населението, образоването на потомството ще бъде чрез дългогодишна задлъжнялост/. Последното ще доведе до третия ефект: дисциплинирането и закрепостяването на наемната работна сила и безусловното и безапелационно заздравяване властта на привилегированите класи – политическата и тази на едрия и в най-добрия случай на средния капитал. Дребният – да не се надява, него и без друго няма да го има. И ако до сега не е стопроцентово сливането на политически елит с едър капитал, то тогава това ще е факт.
------
Жалко, че хората не се усещат на къде бият нещата и демонизират учителите – единствените които са останали край децата им.
-------
Много започнах да говоря - ще си имам неприятности.
len
19 Юни 2008 19:15
Мнения: 5,045
От: Bulgaria
Пробуждане
Абсолютно съм съгласна, но ми е мъчно, че ще стане така.
pedro
19 Юни 2008 19:31
Мнения: 242
От: Bulgaria
Преписвало се - ами много ясно, винаги е било така на матури и ние преписвахме преди 15 г. Все пак малко или много субективният фактор се изчиства на фона на общото. Квесторите не са подсказвали - тва е смешно. В едно училище има 2-3 учителя по БЕЛ, как ще подскажат на всички?! Схемата в момента е: даскалите пишат отговорите на един лист и другите ги разпространяват. Това може да се реши до голяма степен като за квестори се сложат учители от друго училище, т.е. да си разменят местата. Също така да се разработят примерно 10 еднакви теста, но с разместени отговори и въпроси (с цел да се спести разработването на отделни еднотипни теми, макар, че това е по-добрият вариант). Разбира се тарикати и шмекери винаги ще има.

При строга система на изпитване, няма да го има ефекта с треперенето на партенките, защото учениците няма да се келешат през годините, а ще имат предвид факта, че накрая няма каде да избягат. Срамът от това да не завършиш с останалите е голям стимул да внимаваш в час.

Аз лично съм твърдо убеден, че МОН са на прав път, макар да вървят патешката.

В момента ситуацията от гледна точка на ученика е абсолютен фарс:
Ще ме мъчат 12 г. с глупости, простите даскали са изчаткали оръфляци, на какво могат да ме научат те как се правят пари, че те цял живот с 400 лв. аз как ще стана милионер? Ще завърша с 95852 извинени с фалшиви бележки (2 лв. е парчето - к'во му плащаш), после ще кандидатствам в 15 университета - все някаде ще ме приемат, само и само да се махна от дъртаците. Ако не ме приемат отивам на морето да бачкам и като изкарам някой лев, ще избягам в чужбина на бригада. След 1 седмица ще се чупя от бригадата и ще си намеря свястна работа за много пари и съм готов в живота.

90% от абитуриентите, които познавам са точно с тия разсъждения. И защо? Защото ги боли патката - няма начин да не завършат, даскалите ще ударят едно рамо, длъжни са, дето са ги търпяли.

Матурите трябва да са разработени като IQ тест, много въпроси за време и да не са със състезателен характер (не като кандидатстудентски изпит примерно).

Материалът в училище трябва да се опрости значително, часовете да се намалят, да се въведат истински незадължителни допълнителни часове за хора, които искат да наблегнат на определен предмет (още ги има за щастие).

Оттук идва и извода, че матурите НЕ трябва да се ползват като основа при кандидатстването в университет. А примерно най-голяма тежест да имат незадължителните занимания на ученика. Примерно ходил на допълнителни часове по история (а.к.а. СИП) и има съответната оценка, която е балообразуваща в съответната специалност. Нещо подобно на амеркианския тип кандидатстване, но с по-малко субективен характер.
Така, на който му се ходи да върти гюбеци по дискотеките - да ходи, на който му се кандидатства - ще се учи.

В последствие в университета няма да кара второ средно, както е в момента.

При все, че оценката по СИП е важна за кандидатстване, мераклии да ходят ще има много и ще се избегне проблемът с празните стаи, с по-малкото задължителни часове през деня (примерно 4), учениците и учителите няма да се претоварват повече от сега.

Аде аз си начесах езика.
probuzhdane
19 Юни 2008 19:35
Мнения: 1,243
От: Bulgaria
Хора, четете "1984" на Джордж Оруел - бъдещето ви е предсказано преди шест десетилетия. То вече, уви, се случва пред очите ви, има ги вече и техническите средства това да стане. Жалко, че тези, които ще са най-потърпевшите са и най-слепи, но това не е случайно.
достамногозле
19 Юни 2008 19:47
Мнения: 555
От: Ireland
правилото при антиутопиите е, че те се случват на онези, които са склонни да се терзаят от евентуалното им сбъдване Апокалиптичното мислене е същото. Или както вика па един герой на Селинджър - религиите са измислени за онея, които не могат да оценят в какъв чуден и прекрасен свят живеят. Ма пусто възпитание 50 год в борба за секви справедливости - и те сега - кошмар до кошмара за целокупното население у наше село
Карамфилов
19 Юни 2008 19:56
Мнения: 2,535
От: Bulgaria
Пробуждане, направо изби рибата. Никакви неприятности няма да имаш, напротив, разнородният колектив на любителите на конспирацията ще те приеме от с разтворени обятия
Това обаче ще се запомни. Значи, унищожават качествените държавни училища за да дадат път на частните такива. Дотук добре. Но.... за да кандидатстваш в частно у-ще требе много пари, ерго - взимаш заем и ставаш доживотен длъжник на финансовите акули. С всичките последици - закрепостяване, дисцоплиниране, абе кажи го - робство. 1984 иде.
Една малка подробност - 1984 ние го живяхме и го знаем добре. Гърмяни зайци сме ние, не мож ни уплаши!
Не се сърди де, майтап да става.
А ти сериозно ли мислиш, че проблемите в образованието започват от сегашния министър? Айде Петко го остави, той си има някаква лична вендета. Мойте деца се изучиха точно преди този министър и положението беше СЪЩОТО! Е, сега е още малко по-зле. Та как изобщо в една скапана държава образованието може да е добре?
len
19 Юни 2008 19:57
Мнения: 5,045
От: Bulgaria
Педро, много идилично звучи, ама май е неосъществимо.
Пробуждане, вярно, че и на запад, елитните училища са основно частни. Ама при нас нали всичко е наопаки. Повечето частни училища са на по-ниско ниво от държавните, защото знаем чии дечица учат там. Как тогава да има дисциплина и контрол, и реални оценки. Всичкото ни е сбъркано. Преди години бяха писали из пресата, че отроче на някой от нашите управници, дали не беше хубавото Наде, не съм сигурна, било пратено в швейцарско училище, но много бързо си дошло, щото не издържало на дисциплината. Всички сме чели за английските принцове, как в елитния Иитън и Хароу ги третират наравно с другите. Да, ама аристокрацията на запад, както и богатите, много добре знаят, колко е важно образованието и не глезят наследниците си. Бе какво да говорим.
Calina Malina
19 Юни 2008 20:11
Мнения: 6,931
От: Bulgaria
Охкайте, охкайте, влезли сте в кожата на мъчениците на обществото и няма излизане.
pedro
19 Юни 2008 20:20
Мнения: 242
От: Bulgaria
идилично е, то ясно че не може да се осъществи, но разработването на тестове е напълно изпълнимо, както и намалянето на часовете и въвеждането на избираеми предмети (т.е. тях си ги има)
probuzhdane
19 Юни 2008 20:27
Мнения: 1,243
От: Bulgaria
Опа, нямаше как да не мине и без калинка-малинка. Къде е колегата Heat? Карамфилов, лъжеш се, положението стана много по-зле. Обяснимо е да не знаеш като нямаш директни наблюдения. Попитай бившите учители на децата си, ако им имаш вяра.
достамногозле, добре че не съм честолюбива, за да тръгна да споря с теб и да те убеждавам. Безсмислено е, ако не виждаш това, което наблюдаваш. А конспиративните теории в 99, 99% са ми чужди и будят смях в мен, така че ако искаш да ме искараш техен любител, лъжеш се. Хайде останете си със здраве и се грижете за потомството си.
Calina Malina
19 Юни 2008 20:37
Мнения: 6,931
От: Bulgaria
"Опа, нямаше как да не мине и без калинка-малинка."
probuzhdane, не е ли нахалничко?! При условие, че от 90 постинга ти си автор на 11 до тук? Опитваме се обилно да напоим с жалби по отминало време пространството, А?! И всеки, който не е съгласен с теб, е платен?!

Редактирано от - Calina Malina на 19/6/2008 г/ 20:39:48

imho
19 Юни 2008 20:39
Мнения: 303
От: Bulgaria
Карамфилов, въпросът е: какви проблеми на системата реши тазгодишната матура? Добре, твърде много сме очаквали от нея, прекалено новаторски идеи се подхвърлят от колегията, от друга страна мрачните обществени настроения е трябвало да бъдат овладяни и затова задачите са били леки, пък и за да има все пак кандидатстуденти. И сега гледаме с поглед в светлото бъдеще за някакъв по-приемлив вариант догодина и подогодина и тъй нататък.


Първо - досега почти всяка година се променя видът на изпита след 7 клас, сега пък от догодина ще се влиза само след 7 клас, тазгодишната матура догодина ще бъде коренно променена... На мен ми намирисва на хаос. Старата система не беше добра, но пък предвидима и трайна. Такива промени трябва да се правят обмислено и трайно, а не всяка година да се дотъкмяват.


Второ - матурата се доказа като несполучлив вариант за кандидатстудентски прием. При средна оценка на някои матури над 5, 50 логично се задава въпросът не е ли било нивото прекалено ниско. Аз все си дъвча матурата по математика, която е на светлинни години от задачите за прием във ВУЗ и в нея отсъства 3/4 от изучавания материал. По нея не може да си проличи и се обособи някакво високо ниво и математическа мисъл, то е все едно да изпитваш седмокласник на азбуката - всеки ще се справи на сходно ниво. Не случайно някои университети изреваха, че може да преразгледат позицията си за прием с матури за догодина.


Матурата донякъде е оценка за подготовката на абитуриентите по БЕЛ. За другите предмети нищо не може да се каже, защото имаше по-лесни и по-трудни матури. Какво ли би се получило, ако учениците от езикови и математически гимназии се бяха явили не на език и математика, а на география или история, или философия. Може би тогава щяхме да говорим колко са били високи оценките по тези предмети. Ако всички ученици държаха матури по всички предмети - има резон да се прави някаква класация. Но така не.


Има редица предмети, които не са матуритетни - всичките специални предмети в професионалните училища, информатика и информационни технологии, рисуване, музика, физкултура. А тези учители как ще бъдат оценени външно?


По повод на преписването - МОН не се постара да направи външно оценяване - може би от страх за лоши резултати - те си направиха едно типично вътрешно оценяване, където учителите пазеха своите ученици. Още по мое време на така организирани матури се преписваше като за световно. Това се е случвало десетки пъти и на МОН му е било кристално ясно, че ще се случи и сега. Но никакви мерки в тая посока не бяха взети, даже обратното - учениците бяха улеснени. На пробните матури по-миналата година се преписваше жестоко, брат ми тогава беше 12 клас. Разни пропаднали професионални училища тогава бяха на нивото на математическата гимназия. Заплюхте учителите, че били лоши квестори - ми дайте идеи как да стане, да ви видим. Работа се върши качествено, като има примамливо заплащане, съответно конкуренция, подбор на качествени хора, съответно добре проведени изпити. А тук - без стимули, без никакъв контрол преписвало ли се е или не, без една елементарна анкета на изпитваните във всяка зала - как аджеба се държаха квесторите, позволяваха ли преписване, пречеха ли ви. Също може да се направи корелационен анализ на отговорите във всяка зала - ако грешните отговори са сходни, значи се е преписвало. И тези учители на следваща година няма да бъдат наемани за квестори. При едни такива условия, ако няма достатъчно кадърни учители, за квестори можеха да се назначават и други хоха на държавна служба- администрация в държавни учреждения, военни, полицаи и други. И по метода на стимула и тоягата до няколко години отговорните квестори щяха да се отсеят. Да сте чули МОН да е направило нещо от тези неща? Тъкмо обратното - МОН популистки си затвори очите. Затова не искам да чувам, че учителите били виновни за препиването. МОН няма система да отдели мършата от стадото и тези, които са позволявали преписване, са знаели, че никой няма за цел да ги контролира.
Монтен 1
19 Юни 2008 20:54
Мнения: 3,218
От: Bulgaria
Че преписването е било ОГРОМНО вече е факт. Би трябвало някой от МОН вече да е уволнен за това.
--
Преписването се преодолява с елементарна процедура: разместване на учениците в различни училища.
sowa7
19 Юни 2008 20:58
Мнения: 844
От: Bulgaria
Мисля, че поне в София стана реално разместването на квестори - от моето училище начални учителки бяха в Бистрица, в Банкя, колеги от среден курс - в някои централни училища, имаше в Казичене, в Люлин. А в нашето училище дойдоха колеги от други райони. Така че поне при нас не е имало учители, които да са квестори на собствените си ученици. А и нали уж искаха да се попълват разни декларации.. Аз, напр., не мога да съм квестор, защото преподавам в 12 клас, колеги - защото имат деца в 12 клас (каква е логиката не ми е ясно, защото може да си квестор в друго училище, по друг предмет, но както и да е... що ли да търся логика в МОН..)
Manrico
19 Юни 2008 21:13
Мнения: 31,153
От: Bulgaria
Уффф, не разбраха ли тези хора, че ако искаш да играеш срещу всички и да ги изнудваш, трябва да го правиш от позиция на някаква сила. И да я покажеш и докажеш тази сила. Другият вариант е да покажеш на обществото, че си заедно с него и искате заедно да се противопоставите на някого (правителството, например). Ама то само с мрънкане не става, трябва и акъл

_______________________
And if I spend somebody else’s money on somebody else, I’m not concerned about how much it is, and I’m not concerned about what I get. And that’s government.
Milton Friedman, Fox News interview (May 2004)
imho
19 Юни 2008 21:16
Мнения: 303
От: Bulgaria
Специално в нашето училище имаше квестори и от нашите учители.
Heat
19 Юни 2008 21:21
Мнения: 13,716
От: Bulgaria
Къде е колегата Heat?

Е така жестоко не бях обиждан досега.
А вече сериозно, много пъти е ставало въпрос, че половината бройки от учителската гилдия са излишни. Нищо лично, просто аритметика. Ако половината хлебари или плочкаджии станат излишни никой няма да реши да ги държи на работата им защото такава е професията им.
Колкото и да се търсят причини някъде извън учителството, истината е че те са отговорни за по-голямата част от резултата на образователния процес. Вижда се че има такива които се справят има и такива които не се справят. Не искам да съм лош като кажа какво трябва за тези които не се справят с професията си.
А, да не забравя, при нормална система на оценяване много над половината от учениците на "матурите" са получили слаби оценки.
Карамфилов
19 Юни 2008 21:25
Мнения: 2,535
От: Bulgaria
Добре, разбирам, преписвало се е. Квесторите (учители) са си затваряли очите. Причините за това, обаче, не са в тях, а в:
а) ниските заплати,
б) липсата на контрол дали се преписва (ами нали затова са квестори, да конролират дали не се преписва, т.е. някой трябвало да контролира тия дето контролират, ама го нямало, уф, обърках се...)
в) разбира се МОН, който е виновен, че не е подменил негодните квестори с годни такива, а и за всичко останало.
Вижте какво, просто ми е обидно, че ни ги пробутвате тия.
Все пак не сме в трети клас.
Що просто учителите не кажат, че са в перманентна стачка, т.е те никога не са я прекратявали, а само са минали от улична в скрита фаза?

Manrico
19 Юни 2008 21:28
Мнения: 31,153
От: Bulgaria
Е така жестоко не бях обиждан досега.
Айде сега, не го взимай толкова навътре. Казали са го по аналогия хората - щото дуднеш срещу екологията и пазара в енергетиката както и те срещу министъра си

_______________________
And if I spend somebody else’s money on somebody else, I’m not concerned about how much it is, and I’m not concerned about what I get. And that’s government.
Milton Friedman, Fox News interview (May 2004)
Manrico
19 Юни 2008 21:29
Мнения: 31,153
От: Bulgaria
в) разбира се МОН, който е виновен, че не е подменил негодните квестори с годни такива, а и за всичко останало.
Което си е вярно, вярно си е. МОН и лично министърът са виновни за много неща, за липсата на смели реформи, а в частност и защото не уволниха много боклуци!

_______________________
And if I spend somebody else’s money on somebody else, I’m not concerned about how much it is, and I’m not concerned about what I get. And that’s government.
Milton Friedman, Fox News interview (May 2004)
Добави мнение   Мнения:138 « Предишна Страница 5 от 7 3 4 5 6 7 Следваща