Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
В САЩ и Германия бдят за всеки глас, у нас нехаят
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:257 « Предишна Страница 7 от 13 5 6 7 8 9 Следваща »
Benedicta
21 Апр 2009 17:09
Мнения: 17,577
От: Bulgaria
[/quote]mitkog
НО както гледам разминаването ни идва от допускането дали в БГ въобще има демокрация - била тя добра или лоша.
Моят отговор е НЕ.
Имаме слободия, имаме израждане, изкривяване на закон морал и общество до степен че ненормалното го възприемаме като абсолютно естествено явление.
Виж демокрация обаче не мисля че имаме. Била тя добра или лоша

Митко, и си прав, и не си прав. Имаме демокрация, защото това е система за безкръвна смяна на властта. Вместо да тръгнат Бялата и Червената рози да се бият за короната- имаме избори. Там привържениците на различните претенденти за властта се противопоставят един на друг, но с бюлетини, а не с оръжие в ръка. А че всичко у нас е изродено, изкривено и ненормално вина има въпиещата липса на морал преди всичко- морал да не се облагодетелстваш когато си на власт, морал да напуснеш властта, когато си сгафил, морал да изпълниш обещанията...Морал липсва в БГ....
Със закъснение...
Христос възкресе, скъпи колеги!



Редактирано от - Benedicta на 21/4/2009 г/ 17:16:32

XYZxyz
21 Апр 2009 17:10
Мнения: 26,211
От: Antigua and Barbuda
Manrico е пак под влияние на чувствата си:
харесва му, значи е демокрация,
не му харесва, значи не е демокрация.
Коя е тази държава, която "мнозинството от народа да избира кой да го управлява"? Няма такова нещо. На електората му налагат между кого да избира и той избира, както в България де, ама тук е прекалено явно, а там са поскрили как стоят нещата. Това, че някой гласува за дадена партия изобщо не означава, че той иска точно тази партия да управлява в държавата му. В най-добрия случай мозъка му е промит към тази партия, въпреки неговите желания.
OLDMAD
21 Апр 2009 17:10
Мнения: 45,665
От: Bulgaria
Параграфе, щом ще я караме "без извинение", аре ми кажеш - като за "Чий Ху*", точно когато опозицията имаше "Голяма нужда" от подкрепата на Атака, вие се скатахте под предлог - "Това е един мръсен, гаден, долен Парламент, и Атака няма да участва в парламентарните изгъзици"?!
"Шесто чувство", да?!
Е, "ручайте" си Сега последиците, у пцувайте волно "наляво-надясно"!
"Народът" може и да ви разбере...
Ама "Електоратът" - едва ли!
Ловкия
21 Апр 2009 17:12
Мнения: 56,087
От: Ghana
Воистина воскресе, Бени!
XYZxyz
21 Апр 2009 17:13
Мнения: 26,211
От: Antigua and Barbuda
В.Лянча,
а не мислиш ли че в България сме около 5-5.6 милиона? Останалите 2-2.5 милиона са забегнали от България, кой за постоянно, кой временно, но не са в България.
Сократ-май
21 Апр 2009 17:24
Мнения: 30,841
От: Bulgaria
Манрико,

Добра дефиниция.
Демокрацията не е нищо повече от начин за участие в избирането на властта. Тъй че всякакви клетви или възторзи по отношение на демокрацията са също толкова безсмислени, колкото и, да речем, по отношение на една тухла четворка. Кеф ти - строиш с нея; кеф ти - зареждаш се с нея на покрива и чакаш комшията да мине.
Benedicta
21 Апр 2009 17:33
Мнения: 17,577
От: Bulgaria
Лянча, ти много се тревожиш за демографските ни проблеми. Но вече се съобщава за увеличаване на раждаемостта, така че аз вярвам , че нещата ще се оправят. Същият проблем е имала Ирландия, когато е била много бедна държава, но сега... имат голямо увеличение на населението. И българите няма да загинат като нация, щом са преживели такива исторически нещастия , и пак са на този свят.
Manrico
21 Апр 2009 17:41
Мнения: 31,153
От: Bulgaria
Имах предвид демокрация в най общия смисъл на 'действащо обществено устройство и общество управлявано по определен ред'
То има нещо общо, защото най-често подредените общества са и демократични. Но има и контрапримери - демократични нецивилизовани общества - някои африкански страни, фундаменталистки, донякъде България... Случвало се е да има и подредени недемократични общества - при една разумна диктатура.

_______________________
Блогът на Манрико
Mitev
21 Апр 2009 17:41
Мнения: 20,056
От: Bulgaria
Че 8% бариера е политическо решение, което желае да спъне Синята коалиция е факт. Факт е обаче, че всяка процентна бариера над 0, 4% (на колкото е равен един депутат в 240 членен парламент) е произволна и политическа. Още повече, че когато за една партия бариерата е Х, то е логично за 2 партии да бъзе 2Х, за три 3Х и т.н..
-
Интересно защо и тук се пропуска най скандалното нарушение на Конституцията и равенството на гражданите - въведеният от НДСВ през 2005 г. и потвърден и увеличен сега имуществен ценз за участие в избори, чрез внасяне на 50 000 лв. депозит от партия, 100 000 лв. от коалиция и 15 000 лв. от инициативен комитет.
-
И за да стане още по ясно, колко скандално и противоконституционно е това, то нека да вземем само примера с независим кандидат, който (или неговият инициативен комитет) трябва да внесе 15 000 лв. за да участва в изборите.
Ако кандидатът е беден или инициативният му комитет е съставен от бедни хора, то на него напрактика му е забранено да участва в избори. И забележете - не на друго основание, а на имуществено състояние.


Брайтман,
този път
Цитирах те изцяло, за да го прочетат повече хора.

хунвейбин
21 Апр 2009 17:42
Мнения: 9,895
От: Bulgaria
В.Лянча
***
Демографският срив включва само НАМАЛЯЛОТО население.
То е около 1 500 000.
Миграцията е отделен показател и е над 1 000 000.
Демографската катастрофа в България няма аналог в историята.Такова жестоко и вампирско унищожаване на живота в една страна могат да постигнат само ТЪПОТЕТАТА.
Ако се вземе унищожаването на живота спрямо броя на населението , пред тъпотетата , Хитлер Сталин , Мао започват да приличат на оперетни герой.
Днес демографската катастрофа е още по зловеща , защото показатели като продължителност на живота , смъртност и особено детска смъртност , са най високи в създаденото от тъпотетата , по точно е вампирите , Блато.
Не ти помага жълтата фанела.Лъжите не могат да променят обективната истина.
Всички авторитетни агенции , включително и международните , твърдят че Блатото е в състояние на демографска катастрофа.

Редактирано от - sybil на 21/4/2009 г/ 21:09:22

Зевзека
21 Апр 2009 17:46
Мнения: 7,255
От: Bulgaria
Въртиме го, сучеме го и накрая все опираме до въпроса:
Що е то демокрация и има ли почва у нас?
Марскисти-ленинисти правят демокрация.
Benedicta
21 Апр 2009 17:46
Мнения: 17,577
От: Bulgaria
Mitev

Че 8% бариера е политическо решение, което желае да спъне Синята коалиция е факт. Факт е обаче, че всяка процентна бариера над 0, 4% (на колкото е равен един депутат в 240 членен парламент) е произволна и политическа. Още повече, че когато за една партия бариерата е Х, то е логично за 2 партии да бъзе 2Х, за три 3Х и т.н..[
Брайтман,
този път
Цитирах те изцяло, за да го прочетат повече хора./quote]

Митев, ти като вдигаш палци, мислиш ли....? С какво си съгласен....? С това, че 7.5% българи, които са гласували за коалиция, НЯМА да имат свои представители в НС ли?



Редактирано от - Benedicta на 21/4/2009 г/ 17:49:47

хунвейбин
21 Апр 2009 17:50
Мнения: 9,895
От: Bulgaria
Ако демокрацията в Блатото се дефинира от реалните процеси-нейното определение е , унищожаването на народа и присвояване на общественото богатство от милозливите капутета-вампирите.
Mars Attack
21 Апр 2009 18:01
Мнения: 12,996
От: Bulgaria
Генек,


Както и да го "сучем", или има демокрация, или няма. Да, който е с присъди, "хлопа му дъската" (психично болен), или няма нужната възраст по закон - не млже да гласува. Другите ограничения са доста изкуствени, както посочиха други: един възрастен човек може да е напълно с всичкия си и много по-деен или прогресивно мислещ от едно младо "пале", дето още не увиа, но формалео покрива изискванията. А ако говорим за безработните: имаш късмет, че работиш или ти върви бизнеса. Ето сега заради кризата милиони остават без работа - защо да ги лишаваш да гласуват, че и в такъв съдбоносен момент (не ти казвам само у нас, става дума за една световна криза и милиони безработни в цял свят). Не е правилно. Има безработни поради структурни промени в икономиката, има хора, временно безработни по болест, и т.н.


В. Лянча:


Съвпадаме с теб в това, колко е била БГ през 1989 (8, 9 мил.) и колко е сега - 7, 2 мил. постоянно живеещи. Колко от разликата (1, 7 мил.) не са в БГ поради емиграция и колко - поради демографския спад - трудно ще разберем, защото статистиката си е "най-голямата лъжа" след политиката. Но не мисля, че общият брой на емигрантите от 1990 до 2008 е само 500 000. А това, че БГ емигранти "не са поискали" чцжда националност - ами че много от тях нямат и право, защото не покриват местните изисквания по закон...


Но, пак повтарям, в интерес на страната е българите в чужбина да гласуват, били те 500 000 или 1 мил., защото огромната част от тях ще гласуват за промяна и срещу сегашното статукво- това е просто очевадно (никой не гласува за тези, заради които е напуснал страната).

San De Cannes
21 Апр 2009 18:04
Мнения: 2,778
От: United States
Добре, но ако някой фалира , например човек с образование , имал винаги много в живота и ... изведнъж няма нищо , освен заеми. Н един пирон да няма , а дължи на банка или на обществото ... На този човек да му дадем ли правото на глас и кога ?

Потапов
21 Апр 2009 18:05
Мнения: 1,220
От: Bulgaria
Бени,
Ако изместиш десетичния знак в ляво примерът ти ще бъде коректен (0, 75%). Май и ти не четеш внимателно какво е писал Брайтмън за бариерата.
генек
21 Апр 2009 18:17
Мнения: 36,327
От: Bulgaria
Не е правилно.

Хм, хм, хм! Марсе, тая с правилното и неправилното малко ме смущава. Защото винаги има еталон и бариери.
От друга страна, правилното се определя от някого. Правилно е, викат, за коалиции 8%. Защо? Ами защото ние определяме правилното.
За възрастта. Хич не съм стар, ама и отдавна не съм млад /освен по душа и тук-там по тялото /. Та включвам и себе си в това число.
То, впрочем, критиките към въртоглавите млади също идват от консервативното "правилно" - нашето е БИЛО правилно. Но това е друга тема.
А демокрация, Сан, у нас няма и никога не е имало.
Демокрация е имало само в Атина, когато 10 000 атиняни са били равноправни /кеф им - осъждат Сократ - не тоя!, кеф им - гонят Есхил/. И пет пъти по толкова роби се грижели за битието им, та да могат демократите да обсъждат спокойно и демократично проблемите. А жените са гледали домовете и децата - да не пречат на демократите с недемократични приказки.
Обаче, това, което е - става чудесно за пример на демокрация. Имат ли всички права? Имат. Ама били на книга...Имат ги! Могат ли да избират? Охо, и последният циганин - ако изтрезнее - може да гласува наравно с най-примерния бачкатор. Могат ли да бъдат избирани? Да, бе - пише го даже. Е, някакви пари там...Ама това са детайли. Избират ли се "народни представители"? Ъхъ! Да видиш документите за изборите - всичко е цъфнало и вързало.
Така че - демокрация за чудо и пример.
Benedicta
21 Апр 2009 18:18
Мнения: 17,577
От: Bulgaria
Потапов, Брайтман си го е написал много ясно. Смята за логично щом има 4% праг за партии, то за коалиция от две партии да е 8 %.....Само че тогава 7.5 % или 7.9% гласували българи наистина няма да имат свои представители в НС, като говоря по принцип....а не за определена коалиция.

Редактирано от - Benedicta на 21/4/2009 г/ 18:19:20

zlobarcheto
21 Апр 2009 18:18
Мнения: 949
От: Bulgaria
Поздравления, гусин Смилов!Хубаво че някой повдига въпроса за законност, що се отнася до изборите, защото обикновено в такива случаи нещата се свеждат до това, колко струва един глас-2 или 5 кебапчета. ОБАЧЕ:
1. нито думичка не споменавате за най-недемократичното условие в избирателния закон, което е много по-неконституционно от останалите, а именно, прагът на избирателна активност. Според нашия демократичен закон дори на изборите да се явят само кандидатите и техните жени, избори ША има. Кой знае защо, дори в недемократична Сърбия не е така, но пък на нас тФа не ни пречи?!
2. Като е неконституционна настоящата ситуация с мажоритарния вот, какви адекватни на констЕНтуцията алтернативи предлагате? Да се върнем изцяло към пропорционалната система, която доказа своята неефективност? Е, кой знае защо, ама такъв изход ми прилича много повече на политическа манипулация, отколкото на защита на законността.
San De Cannes
21 Апр 2009 18:32
Мнения: 2,778
От: United States
Здравей Генек,
На мен лично ми прави впечателние, че в България , а и във форума се обсъжда много техниката на изборите и с право, разбир се, ... но толкова бих искал да се говори за качеството на хората които се избират ... и това какво носят те в себе си и със себе си ... Защото каквато и да е изборната технология в България , искам да ви уверя, че положението ще остане непроменено ... с този "тип" хора ...с хора с този начин на мислене, който вече 21 години се пребоват , опитват и НЕ МОГАТ И НЕ ИСКАТ ДА СЕ НАУЧАТ И НИКОГА НЯМА ДА МОГАТ ! Докато се дискутират технологиите на избора , България беше отнесена от простотията , образно казано.
Истината е , че в България няма среда за да се появи по-различен тип човек ... лиспва , поне за сега. И не става върпсо за един или двама или 100 ... а за критична маса от хора .
Добави мнение   Мнения:257 « Предишна Страница 7 от 13 5 6 7 8 9 Следваща »