Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
20 години след 1989 г. зарзаватчиите искат реванш
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:119 Предишна Страница 2 от 6 1 2 3 4 Следваща »
SINDBAD
10 Ное 2009 09:48
Мнения: 6,430
От: Bulgaria
Ми ще го публикуват при ингилизите, щото това четиво е смилаемо за тях и АБСУРДНО НА 99% ЗА българите!1Едно е да предъвкваш информация за навън, друго е да живееш в това общество а трето и четвърто да бъдеш разбран!!
BuboLechka
10 Ное 2009 09:49
Мнения: 4,484
От: Bulgaria
Толкова излишни приказки за "ренационализацията на елита". Елита се пази старателно.
malechko
10 Ное 2009 10:06
Мнения: 4,799
От: Bulgaria
Мислех си да коментирам 10 ноември, но........Има ли смисъл!?
По-добре да ви припомня един стар виц от моите студентски години - средата на 70-те:
"Кои са трите фази на развитото социалистическо общество?
1. Грешки на растежа.
2. Растеж на грешките.
3. Бавен и мъчителен преход към капитализма."

Редактирано от - malechko на 10/11/2009 г/ 10:07:01

Mrx++
10 Ное 2009 10:10
Мнения: 20,876
От: Bulgaria
Статията е един напън на автора певец на капитализма и неолиберализма да напипа реалността. Събитията след 1989г. не са революция, а реставрация на капитализма точно тогава, когато той е в една съвсем различна фаза - глобализъм =неолиберализъм. И точно когато техния балон се спука. А ние знаем, че реставрацията е много тъжен период, това е описано от Балзак и др. автори при реставрацията на феодализма в западна Е№вропа след наполеновите войни. Наивните представи на голяма част от народонаселението ни за капитализма следствие на лъскавата му фасада в Западните страни, без да гледат грозната му фасада в Африка, Латинска Америка и Азия доведе до това, че много си въобразяваха, че ще станем като Запада - спомнете си за Швейцария на Балканите. Вместо това ние, които се движехме между 20-25-то место в света сега сме между 65-70-то. Голямата лъжа беше за средната класа, към която ттрябваше да принадлежи и зарзаватчията - сега в България навлизат големите вериги, като Кауфланд, Карфур, Била, Плус, които сриват дребните търговци. Вацлав Хавел пише, че големият стремеж на чехския зарзаватчия е била ваканция в България, сега, обаче големият му стремеж е да оживее търговията му. Тук трябва да се спомене за продажната политика на нашите политици-ибрикчии на Запада, които приеха на драго сърце неолибрализма, с което бастардисха и държавата и индустрия и селско стопанство - всичко, на цената на някаква илюзорна свобода да се говори. Споменете си, че когато затваряха 4-те реактори се обещаваше, че ще се построи Белене, сега вече почва да се говори, че Белене не е нужно. Наш Бока, поради пълна неадекватност и поради продажност на Запада слеша лелиното Симеон Дянков, а леля му Кристалина вече говори за "нова нормалност", при която нарастването на БП щяло да бъде малко, т.е., българския народ да свиква с беднотията.
Benedicta
10 Ное 2009 10:17
Мнения: 17,577
От: Bulgaria
Авторът
Някои не го разбрали, други не го харесали, за трети не е удобен...Свят широк- хора всякакви, но истината трябва да се казва

Редактирано от - Benedicta на 10/11/2009 г/ 10:17:30

Калки
10 Ное 2009 10:21
Мнения: 20,000
От: Bulgaria
Свят широк- хора всякакви, но истината трябва да се казва
Само дето няма такова нещо като абсолютна истина, benedicta.
Benedicta
10 Ное 2009 10:24
Мнения: 17,577
От: Bulgaria
Днес Димитър Иванов / шеф на дирекция в ДС/заяви по БТВ, че социализмът е бил обречен, защото никога не е бил и е нямало да бъде водещ в развитието на света, а винаги е бил догонващ капиталистическите държави...Та, марксе, най-естественото е експериментът "социализъм" да бъде финализиран, както и стана през 1989г. , а експерименталните държави от източния блок да се върнат в изходна позиция..
UNIVERS
10 Ное 2009 10:26
Мнения: 5,614
От: Bulgaria
Ей, тук някои форумци си позволяват да хулят Центъра за изследане на демокрацията/ ЦИД/ , сорсчетата и прочие.
Долу ръцете от тях !
Какъв би бил определяния от някои като криминален прехода, без техните "анализи" и прочие алабализми, без финансирането им от задгранични центрове , без услужливото публично легитимиране на сбирките им от всеки от идващите на власт именно заради факта, че чрез тях се дава правата линия на партията. А понякога / като ЦИД например / помагат да се преразпределят и пазари чрез манипулативни кампании, използвайки авторитета на ЕК......Какъвто случай имаше.
Долу ръцете от Безлов, Ангелов и компания !
Benedicta
10 Ное 2009 10:29
Мнения: 17,577
От: Bulgaria
няма такова нещо като абсолютна истина, benedicta.

Това е друг въпрос... философски, което не значи, че ние трябва да се откажем от всекидневното търсене на истини в техния частен случай.

Редактирано от - Benedicta на 10/11/2009 г/ 10:30:29

Mitnicharъ
10 Ное 2009 10:30
Мнения: 6,877
От: Bulgaria
И аз ще вдигна по един палец на постингите на д-р Тормозчиян, и на този на Йори, с който той дообяснява без заобиколки "феномена" Ив. Кръстев.
bat izo
10 Ное 2009 10:43
Мнения: 1,366
От: Bulgaria
прекалено големи бяха илюзиите в началото за да няма разочаровани. а за това най-виновна е скапаната соц.пропаганда, която до такава степен отричаше и очерняше запада, че съвсем естествено хората не вярваха на нищо дори и на истините. нямаше един да хване и да обясни простички неща като що е страх от безработица, икономическата зависимост от това да ти лежат 2-3 лизинга и кредита на врата (щот пък иначе ще спестяваш точно толкова за всяка стока от бита колкото тогава се чакаше ред), още по-голямото разслоение на демократичните общества и публичната показност на тази разлика, безумния стремеж към консуматорство налаган за да не се мисли върху несправедливостите на една демокрация. та за краха до голяма степен е виновна самата върхушка а не разни природни закони и естествени ходове на нещата (то така и векове наред са защитавали феодализма примерно "по божия воля". но виновни сме и всички като общество, защото позволихме тази върхушка да се откаже от формалната власт запазвайки я реално като икономическа.
XYZxyz
10 Ное 2009 10:55
Мнения: 26,211
От: Antigua and Barbuda
Хубаво щеше да е, ако в статията се използваше български език, а не побългарен ангийски. Меритокрация като дума я няма в българския, освен ако някои не са я въвели набързо, поради незнание на българския. В крайна сметка не ми се рови да науча какво точно означава, а и не си заслужава. Иначе статията се чете, въпреки че с много неща не съм съгласен, особено с дежурните фрази според силните на деня. По изводите също може да се поспори, но всеки си има право на мнение.
Perdekiriz
10 Ное 2009 10:59
Мнения: 747
От: Bulgaria
Просто съм стъписан от повърхностните разсъждения на сума ти участници, робуващи на шопски мирогледи (генетично наследени, май). Какво Ви /ни интересува във биографията на Ив.К., та по нея трябва да съдим дали статията е стойностна или не? ІМНО - който чете и разбира предоставения материал, може и да си направи извод, дали изразеното е стойностно или блудкаво. НО - задължително е да прочете поставените тези, да ги осмисли (струват или не) и да се съгласи или отрече подадените заключения. И тъй като сме непосредствени свидетели, а мнозина и непосредствени участници в събитията, нека да сложим ръка на сърце и да кажем кое от мирогледа на зарзаватчията е погрешно - дали философията му как да оцелее в "развитото социалистическо общество", или недоволството му от меритократите и техните издънки? Begemot Benedicta за второто включване.

XYZxyz
10 Ное 2009 11:00
Мнения: 26,211
От: Antigua and Barbuda
През 2004 г. двама изтъкнати социолози с лява ориентация - Андрей Райчев и Кънчо Стойчев, публикуваха книгата "Какво се случи? Разказ за прехода в България 1989-2004 г." Книгата има ясно и безпристрастно послание. Политическата поляризация е приключила: няма десница и левица.
Грешно. Има и левица и десница, но хаоса е пълен. Лява партия няма, а представящата се за лява партия БСП, всъщност е най-дясната партия. Останалите партии са десни. Почти всички избиратели са леви, но по-голямата част се самоопределят като десни. При това това са само избиратели, а не някаква организирана група хора, било в партия, било в профсъюз, който да защитава професионалните им интереси или в някакъв друг тип обществена организация.
Salman Rushdie
10 Ное 2009 11:02
Мнения: 2,738
От: Bulgaria
"Тежко е да си представи човек подтистничеството и терора на който беше подложен нашият народ през тези години."


Реч на президент Медведев за Сталиновия терор

има я на Президентската страница в Internet

http://eng.kremlin.ru
В.Лянча
10 Ное 2009 11:03
Мнения: 6,509
От: Bulgaria
Един въпрос към всички, които гледат на действителността през ... идеологията, политологията и другите логии. Възпитано да ги наречем така въпросните умствени гимнастики, а вие си сложете по една звездичка вместо всяка буква ...
Та: Колко пъти съвкупният, на български "брутният" ни национален продукт днес е по-малък от този през 1989?
генек
10 Ное 2009 11:04
Мнения: 36,327
От: Bulgaria
Д-р Тормозчиян -
Статията -
Като говори за зарзаватчиите, синчето на активните партийни другари, да беше се сетил, че на краставичари краставици не се продават.
Ето малко поезия:
Преди 20 години

Станах аз на тази дата

и почесах си…брадата.

Тя е знак за революционера –

с него никой не се мери.

Щом с бръснача не се бори –

срещу Партията говори.

Митинги, слова, „ура” –

тъй си времето мина.

Останалото е -
Натиснете тук
XYZxyz
10 Ное 2009 11:08
Мнения: 26,211
От: Antigua and Barbuda
Революциите винаги са чествани заради освобождаването на хората. Но друга интерпретация на събитията отпреди 20 години печели все повече привърженици: че през 1989 г. се освободиха елитите.
Всъщност точно това го разбраха много хора още тогава. Преди 1989-та имаше силни спирачки пред забогатяването и разкоша, които сега ги няма. Тогавашните управници и децата им, ходеха по света и видяха какъв живот биха могли да водят, ако се смени системата и го направиха. Разликата с тогава е, че ако тогава 1 на 10000 или повече живееше на наш гръб, то сега станаха много и доста по-разточителни. Няма друг път за осигуряване на тези средства от многократното обедняване на повечето хора, както и стана в България. С други думи елитите си осигуриха възможноста да няма ограничения пред тях, но не всички упсяха да я използват. Беше изпуснат духа от бутилката - мафията.
Сократ-май
10 Ное 2009 11:13
Мнения: 30,841
От: Bulgaria
Един наивен въпрос.
С какво ние СЛЕД "революцията" от 1989 година се различаваме от френското простолюдие ПРЕДИ революцията от 1789 година?
генек
10 Ное 2009 11:17
Мнения: 36,327
От: Bulgaria
По цивилизационното развитие след 89 /която и да е/ година.
Добави мнение   Мнения:119 Предишна Страница 2 от 6 1 2 3 4 Следваща »