Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Никола Саркози: Такъв капитализъм не ни трябва
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:139 Предишна Страница 3 от 7 1 2 3 4 5 Следваща »
KillJoy
03 Фев 2010 08:26
Мнения: 313
От: Bulgaria
Саркозито верно се е наатакизирал!

ПП че какво ли е попречило тази статия да е била напечатана заедно с калин- маноловщините от вчера?
Top Gun
03 Фев 2010 08:34
Мнения: 5,874
От: Bulgaria
От дълго време е назряла тази дискусия - за нов икономически ред, за капитализъм с човешко лице и държавна регулация в основните сфери на публичния интерес. Либералния подход води икономиката към "свободно падане" и стохастични процеси, което в съвременния свят на сложни взаимовръзки се изразява с ефекта на доминото. Това е полезно четиво за нашите саморасли "визионери"!
BWW
03 Фев 2010 08:54
Мнения: 908
От: Afghanistan
Дали ще запееш гордо France, France или USA, USA uber ales е едно и също и едните и другите отиват по дяволите, защото са най-алчните безбожници, които историята е раждала за времето след краха на Великата орда и Чингиз хан. Капитализма е изграден благодарение на християнската етика в едно време съществувалите протестански страни - Германия, Швейцария, Холандия, Великобритания, Шотландия, Швеция, Норвегия, Дания, САЩ. Сега тези държави са официално безбожни и единственото им обощо верую е Теорията на еволюцията на гражданина Дарвин. В тази теория морал и ценности няма, просто по-силния оцелява, а по слабия умира. А в нашия случай и по-силния ще умре, но от преяждане и препиване, каква ирония и какъв естествен край на едно безбожно общество.
Muktadasaxkoburgidiotski
03 Фев 2010 08:57
Мнения: 14,528
От: Mali
Интересна и визионерска реч на Сарко...Знаменателно е не толкова съдържанието /банални факти/ - колкото времето и мястото на произнасянето. Франция /и Германия/ са моторите на ЕС. ЕС е най-голямата икономика в Света. Трябва внимателно да четем , тука в Б-я , какви са вижданията на водещите европолитици. Очевидно е , че Саркози , който загуби доста от популярността си вътре във Франция, прави резонни стъпки на ляво. Западноевропеецът има про-социална настройка за обществото и моралните правила в икономиката...А изказването , че Франция по време на председателството на Г-20 ще съдейства за премахването на монопола на Световната валута , буди само адмирации !
chengel
03 Фев 2010 09:01
Мнения: 755
От: Bulgaria
Брайта пак е по-умен от всички, даже и от Сарко...Що седиш зад ПеЦето да си губиш времето, я се фащай с политика, барем я разбираш.
StrikeEagle
03 Фев 2010 09:03
Мнения: 21,073
От: Bulgaria
"Спасяването" на одески банки с народни пари е престъпление!
Трябваше да бъде оставена системата да работи -
т.е. да погинат алчните и непредвидливите.
bot-il
03 Фев 2010 09:17
Мнения: 169
От: Bulgaria
А, наште тука въведоха плоския данък, В държавни институции без никва работа се раздават баснословни суми, като бонуси...Банките се занимават само с дране на лихви и "такси" за услуги... и тези неща продължават в условия на криза...?!
StrikeEagle
03 Фев 2010 09:22
Мнения: 21,073
От: Bulgaria
Да не забравяме, че голямото престъпление извърши Уилям Джеферсън Клинтон под натиска на др.Моника Левински - Унищожи ограниченията за смесване на кредитори, застрахователи и борсови играчи от 1930 г.
Докато това не се възстанови - всичко е от лукавия.
И в Европа, разбира се.
товарищМаузер
03 Фев 2010 09:49
Мнения: 9,625
От: Bulgaria
Ако не бяха те, САЩ можеше и да ги няма. Ремембър Лафайет

Ако не бяха те, САЩ щеше да ги няма. И не е само Лафайет. Рошамбо тоже. И 30 линейни кораба и 6000 морски пехотинци. Абе с две думи: едно "мерси боку" винаги трябва да имат наум америкосите като говорят с франсетата.
Cruella de Vil
03 Фев 2010 10:18
Мнения: 18,747
От: Bulgaria
Финансите бяха освободени от контрол, за да може по-лесно да покриват дефицитите на онези, които консумираха прекомерно чрез излишъците, от другите, които не консумираха достатъчно.

Само това е рационалното зърно. Как така капитализмът функционираше нормално десетилетия наред с консервативно банкиране, а сега "изведнъж" се стигна до финансова криза? Безсилни да се справят с изтичането на работни места към Индия и Китай западните правителства негласно напомпаха по този начин вътрешното потребление и създадоха изкуствено работни места за сметка на огромните кредити без покритие, раздадени на гражданите. Е да, ама нали същият този гражданин е изтискван да плаща огромни данъци за огромните бюрократични държавни апарати, социални нужди и да храни паразитни прослойки. Отделно и профсъюзите "бдят" да не се засегнат правата на работещите: 7 часов работен ден, огромни отпуски и др. социални придобивки. Ако не успеят с изнудването - стачки! Докато европейците стачкуват, китайците бачкат и произвеждат. Държави с по 10% безработица внасят имигранти да им вършат черната работа, защото, видите ли, нямало кандидати сред местните. Отрежете им помощите, пък ще видите как ще се намерят.
Те това е! Пък после защо компаниите се изнасяли на Изток. Ми защото повече не сте (не сме) ефективни! Признайте го най-сетне публично и престанете с тези нови регулации и другите тинтири-минтири!
А пък и намесването на глобалното затопляне като световен "проблем" съвсем забърка кашата в главата на Сарко. Европа се парализира от студ тази зима, той се бори срещу глобалното затопляне. Колко още фалшификации на данни трябва да се разкрият за да стане ясно и на малките деца, че "зеленото лоби" взема всички ни за канарчета.
Осъществяването на тези идеи на Сарко е директен път към тресавището на продължителна криза без шанс за измъкване.
Cruella de Vil
03 Фев 2010 10:19
Мнения: 18,747
От: Bulgaria
Таварищ,
Дай да не споменаваме двете световни войни, защото ще се окаже, че и франсетата има за какво да са благодарни.
BOLGAR
03 Фев 2010 10:27
Мнения: 5,074
От: Bulgaria
Блаженни са верующите!
toly
03 Фев 2010 10:30
Мнения: 4,974
От: Bulgaria
Да резюмираме: Трябва да потребява този , който произвежда. Финансовите трикове да се ограничат. Американците да духат супата на китайците, щото в противен случай перманентна криза.
Angel Kandiloto
03 Фев 2010 10:40
Мнения: 3,829
От: Burkina Faso
Ако французите не бяха продали Луизиана , сега щатите нямаше да ги има и нещата щяха да са съвсем други !!!
А за всичко са виновни хаитяните с техните революции !!
Пенка от Прокатния
03 Фев 2010 10:41
Мнения: 2,210
От: Bulgaria

Чарли Дарвин:
Проблемът е системна криза. Богатите са прекалено алчни, в процеса на обмяна на пари срещу труд и стоки стрещу пари трупат излишъци от блага. Но консуматорите на тия блага в голямата им част са бедните. И за да се върти икономиката, богатите почват да дават пари на заем на бедните. С лихва. Алчност прим.

Богатите стават все по-богати, бедните все по-бедни, и по-трудно си изплащат дълга към богатите. Съответно започват да потребяват по-малко. И да не си връщат дълга на богатите. Те пък не искат да отпишат тия си вземания. Продължаваща алчност. Тъй колеловъртежа на финансооборота в мироикономиката се замедля и следва криза.

Радвам се, че тази интерпретация намира все повече и повече привърженици!
Това ме кара да мисля, че и решението на този проблем един ден ще намери също така повече привърженици. А решението не може да е друго освен:
1. Задължителни инвестиции на акумулирани над определен размер средства. Примерно над 25 млн. долара годишно.
2. Ограничаване на кредитирането на крайното потребление (ипотеки, лизинги, потребителски заеми). А това ще бъде "естествена" спирачка и за всички останали спекулации защото ако нещо не може да се реализира (продаде) на крайния пазар, то то е безсмислено. А проблемът при кредитирането не е толкова лихвата. Да, тя се вижда с просто око, но основния проблем на кредитирането е банковата мултипликация, която позволява едни и същи пари да се дадат няколко пъти назаем. Едновременно. Това създава диспропорция между създадената парична маса и труда положен за спестяването й (преди това). Т.е., на практика, банковата мултипликация ограбва труда (чрез обезценяване равно на коефицента на мултипликацията). Именно чрез нея досега бяха източвани ефектите от увеличаващата се производителност на труда и на практика нещата, които се купуват на кредит (като жилища, автомобили) не са поевтинели (а десетина години даже поскъпваха) въпреки многократно нарастналата производителност на труда.

Що се отнася до това къде да се инвестират средствата, то отговорът е: ако има свободно движене на работна сила, може да има и свободно движение на капиталите. Ако не - не.

Свръхпроизводството е друга бира и там, поне засега, друго решение освен намаляване на работното време (както казва Параграфа) и аз не виждам. Крайно време е да се премине към четиридневна работна седмица например. Или на едно и също работно място да работят двама души - по 2 или 3 дена от седмицата всеки. Това, освен друго, намалява и проблема с изчерпването на земните ресурси защото колкото по-малко се работи, толкова по-малко суровини (руда, нефт, СО2 и пр. и пр.) се потребява. А те не са неизчерпаеми. И като стана въпрос за това, и в тази насока следва отново да се подчертае пагубната роля на кредитирането: Защото кредитирането, което на практика е обещание взетите назаем пари да бъдат върнати в бъдеще, ни задължава каквото и да става, да работим. Т.е. да черпим още и още ресурси, въпреки че реално бихме могли да минем и без това.

Накратко: Кредитирането беше полезно защото, като една положителна обратна връзка (каквато дефакто е), ускори процесите на индустриализация и съответно развитието на човешката цивилизация. Това не може да се отрече и следва да се "благодари" на кредитирането за тази му роля. Но тя вече не е нужна, а даже е и вредна. Кредитирането беше като турбокомпресор прикачен към двигателя на икономиката - изстреля ни напред, но за сметка на изключителни разхищения на всякакъв вид ресурси. Затова е време да изключим турбото и да продължим на нормална скорост. В края на краищата, заникъде не бързаме. Нали така?!

____________________________
Всеки, който вярва, че експоненциалният растеж на паричната маса може да продължи до безкрайност, в един ограничен свят, е или луд или макроикономист

Редактирано от - Пенка от Прокатния на 03/2/2010 г/ 12:26:53

bot-il
03 Фев 2010 10:42
Мнения: 169
От: Bulgaria
Саркози , яно ще преоткрива европейкия капитализъм с френски привкус..., но без европейска армия нема да стане...?!
draco
03 Фев 2010 10:52
Мнения: 1,271
От: Bulgaria
Саркози както обикновено говори популистки глупости. Колко дърветата могат да налагат регулации на кълвачите, толкова и държавите на мултинационалните банки и компании.

Утопии за наивници... гледайте го какво прави, а не го слушайте какво приказва.
Играчка Плачка
03 Фев 2010 10:53
Мнения: 433
От: Bulgaria
Хубаво е, когато се казват истини и на най-високо ниво! Браво на Саркози! Не ми е силата в икономическите науки, но мисля че проблемът се ражда и от това, че в продължение на повече от 30 години в световното общество се стимулира стремежа да живеем в един, единствен ден, в който да спечелим колкото нашите бащи не са успели да спечелят през целия си живот. Всичко и веднага - - това е водещия потребителски манталитет, който бе стимулиран, без значение можеш ли да си го позволиш. Е, след като успешно наложиха този модел на поведение, кредитните институции се възползваха от него. Това е начин на живеене, начин на мислене, който много успешно се насложи в съвременното еднодневно общество. Този модел на поведение има нужда от промяна-ако нямам пари да ям телешка пържола не е нужно да взема заем, за да я изям. И със свинско може да се нахрани човек. А освен това бива ли да се свежда съществуването ни до едното просто потребление на стоки?! Някак по-различна ми се ще да е мярката за успех в обществото-не какви и колко маркови стоки съм потребил в днешния ден, а как съм помогнал на себе си и на околните в днешния ден, ако щеш на колко човека съм се усмихнал.
В.Лянча
03 Фев 2010 11:04
Мнения: 6,509
От: Bulgaria
Какво излиза? Че за 2500 години не научихме нищо и не изтласкахме роба от себе си? След 25 века конфуцианска... „Вярвай твърдо в правилното учение, с живота си защищавай правилния път. Ако в Поднебесната цари дао, е срамно да бъдеш беден и незнатен; в държава, в която няма дао, е срамно да бъдеш богат и знатен“ Натиснете тук... и 20 века християнска етика, от огледалото ни гледа робът. Обсебен от алчност и егоизъм, парализиран от страх и подозрение към ближния. Господи, пази децата и животните! И дай поне малко човечност на робите, и справедливост на държавите!
Якодим
03 Фев 2010 11:12
Мнения: 252
От: Bulgaria
Докато четях мислите на Сарко и се питам, дали речта му не е писана от Брайтман и Пенка с техните "неравномерности" и кредитните балони"
Истината, истината има много лица.
Инвестирам с кредит във високи технологий, пройзвеждам стоки потребни за обществото, но не мога да ги продам и по себестойност дори и кво праим.
Боледувам не само аз, а и тези около мен, включително и банките.
Трябват ми оздравителни мерки. Разсрочване, облекчения, държавна протекция, неща, които направиха в USA .
Винаги трябва да мислим, че има утре и отпушването е в печатницата, за съжаление.
Добави мнение   Мнения:139 Предишна Страница 3 от 7 1 2 3 4 5 Следваща »