Потребител:
Парола:
Регистрация | Забравена парола
Запомни моята идентификация
Последните острови комунизъм
Отиди на страница:
Добави мнение   Мнения:147 « Предишна Страница 5 от 8 3 4 5 6 7 Следваща »
vetov
27 Сеп 2010 10:38
Мнения: 2,780
От: Bulgaria
...общество на тарикатите дето имат нищожни възможности и безкрайни потребности.


Забележете, че предложението на автора не е да се отмени солидарността, а да се намали солидарността от 100 на 80 процента.
Ама това значи, че все пак трябва да бъркаш и в собствения си джоб, а не само в солидарния такъв.
Сократ-май
27 Сеп 2010 10:39
Мнения: 30,841
От: Bulgaria
Олди,
Май отдавна не си чакал пред джи-пито час и половина докато бабата вътре се наприказва.
хунвейбин
27 Сеп 2010 10:54
Мнения: 9,895
От: Bulgaria
Това е истината.
За да победи капитализмът , окончателно и завинаги , трябва да се закрие комунистическото здравеопазване и образование .Още от утре.

Пенсионери няма да има , така че не знам от какъв зъбобол страда др Хърсев , на кучешките зъби или на мъдреците?


Това е кратък справочник-как се плаща , колко се плаща , от кого се плаща.

http://evristika.eu/normativni/здравни%20 осигуровки-2010.htm

Поне нахалството , поне буботенето на необразованите и нахалните , че се събират повече пари от лекуването на един зъбен пулпит , поне то трябва да се сложи под контрол?
ba_ra_ba
27 Сеп 2010 10:55
Мнения: 1,384
От: Bulgaria
Не мога да разбера, абе вие, "червенеещите" форумци наистина ли ви е мъчно за социализъма и бай Тошо? Манифестациите и партийните секретари? Доносниците и невъзможността да се пътува "на запад"? Корекома и НарМаг. Все си мислих, че поне до социалдемокрация ви е узряла главата...
Ами май не е трудно да разбереш, че държавният монопол в една или друга сфера неминуемо води до диктатура. Държавния монопол не може да се въвежда и отменя през 4 години. Той си иска дългосрочност. Е да, ама ако здравеопазването, образованието, енергетиката, транспорта и т.н. са държавни монополи, като дойде дясно правителство на власт, то какво да прави? Да либерализира пазара на киселите краставички ли? Значи ясно, няма да идва друго правителство! Разкарваме опозицията, слагаме член Първи, ограждаме се с кльон и всички на манифестация!
-
Недъзите на социализма не са извращения, бе хора! Те са му вътрешноприсъщи! Толкова много опити, и все същия резултат. Ей го на, сега Чавес, само го гледайте! Социализъм ще прави, ама почва с диктатурата. Пак ли извращения, тя идеята иначе си е добра? Що така все не става, бе... Как поне един път не им се получи...
Krydderi
27 Сеп 2010 11:01
Мнения: 2,761
От: Bulgaria
За какъв социализъм и монополи говориш. Казва се приоритет. Загубените капиталисти взели, че сметнали колко им струва дългото боледуване и отсъствие от работа и инвалидизирането, което се плаща от другия джоб на данъкоплатеца и си направили свястно здравеопазване на солидарен принцип.
vetov
27 Сеп 2010 11:03
Мнения: 2,780
От: Bulgaria
..и си направили свястно здравеопазване на солидарен принцип.

Въпросът е 'как са го направили'.
OLDMAD
27 Сеп 2010 11:13
Мнения: 45,665
От: Bulgaria
Сократе, при меня все още е по социалистически..
На вратата на джипито(другарче по чашка), чукам с крак, щото ръцете ми са заети. Бабичката ако е дошла на лафче, моментално бива наритана, след което..заключваме кабинета, а сестричката вади чашките.
При "спеца" - бартер!
Аз на него колата, той на мене нервата..
Седма кола смени покрай мен пичагата, а юли го уредих "на келепир" с един Нисан-Примера Р12/2007-ма - още не мой се оправи с бордовия комп. завалията.
А е светнало нещо, край на паленето.
Та се лъжем един-друг де..
Krydderi
27 Сеп 2010 11:15
Мнения: 2,761
От: Bulgaria
Как ли, ами в основата на концепцията стои индивида, без значение дали е събран от улицата бездомник, който трябва да се провери за туберкулоза или е банковия директор с болежки в черния дроб, третират се еднакво. И понеже в здравеопазването никога не достигат парите, се правят сметки как събраните парички да се изразходват така, че да доведът до по-голяма ефективност на системата.
emacs
27 Сеп 2010 11:15
Мнения: 7,577
От: Bulgaria
Системата описана от Хърсев е горе-долу идентична на тази в Белгия. Ще я опиша много бегло. Целият трик е да се обуздае някак лекарската алчност. Здравните касИ плащат не повече от 80-90% от лечението - за някои неща повече, за някои по-малко. По този начин населението се стимулира да не се литка по разни докторски мераци за скъпи процедури и да си брои париците. Това е основно положение - някой трябва да брои парите и това най-добре се прави от клиентите (болните). И като резултат болници има за всеки, и доктори има за всеки, и лекарите не взимат астрономични заплати, и качествено се лекува, и не е скъпо. Какво става с тия останалите 10-20-тина процента плащани от болните? Те могат да бъдат поети от допълнителна застраховка - напълно доброволна. Има и още един много важен социален момент - един гражданин не може да плати над ~2000 евра на година за здраве. Ако сумите заплатени от болния за година станат над 2000 евра, включва се солидарния елемент и здравната каса започва да му покрива всичко на 100%. По този начин се гарантира, че никой няма да банкрутира поради болест. Както се досещате обаче, не са много хората дали от джоба си 2000 евра годишно при тази система.
Бармалей
27 Сеп 2010 11:18
Мнения: 15,926
От: Bulgaria
Продължение на "Капиталът" да бе написал - при това заглавие - и то в Сега - какво може да очаква?

***
Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>
Caravaggio
27 Сеп 2010 11:20
Мнения: 13,610
От: Italy
И заглавие "Кармен" да му сложи, пак ще дъвче същите трици отдолу.
Gabara
27 Сеп 2010 11:21
Мнения: 584
От: Bulgaria
Иво Кинчев, 150 лв заплата, ама киловатчас ел. енергия 2 ст срещу 16ст сега, а саламът - 2лв. срещу 12 лв сега. Тъй че много под въпрос е дали тогавашните 150 лева по покупателна способност не са повече от сегашните 800. Лесно е да се приказва(пише) като си в чужбина и вземаш евра(долари).
Дето се вика на чужд гръб и т.н. Ще го разбереш проблема, ако (не ти го пожелавам) на входа на операционната като се разболееш стои счетоводител и ако нямаш пари отиваш директно към моргата.
А хърсевия по-добре да престане да пише простотиите си. Явно е много далеч от реалностите - ...като няма хляб, яжте пасти...
ba_ra_ba
27 Сеп 2010 11:29
Мнения: 1,384
От: Bulgaria
Емакс, ами то ако се въведе доплащане в болниците, заедно с потребителската такса при джипито, то горе-долу същия модел и при нас. Демек Тирана, дето ке пада тия дни, май на прав път! Е сега те нагазиха прашковците!
Бармалей
27 Сеп 2010 11:38
Мнения: 15,926
От: Bulgaria
...150 лв заплата, ама киловатчас ел. енергия 2 ст срещу 16ст сега, а саламът - 2лв. срещу 12 лв сега...

Ндаа...ама и телевизорът - Опера, а колата - след петнадесетгодишно чакане - Москвич 403...И чушкопек, а не микровълнова...и пералня "Елпром", а не Зануси...
P.S. А за хладилник ще приказваме, кога си купиш телевизор

***
Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>
Caravaggio
27 Сеп 2010 11:43
Мнения: 13,610
От: Italy
Ъхъ, доживя до Аркадия, а? Плазма връз плазма, а вакуумът в главата - още по дълбок.
Germanik
27 Сеп 2010 11:46
Мнения: 3,187
От: Bulgaria
Хърсев, най-сетне нещо смислено!
А не глупости като онзи ден в "Референдум"-а при Чежмеджиева!
Хузе, ти да не се обиждаш на "комунист"?!

Редактирано от - Germanik на 27/9/2010 г/ 11:47:17

Бармалей
27 Сеп 2010 11:55
Мнения: 15,926
От: Bulgaria
Бе, ти, нямаш ли стотинки поне за едно пакетче сода-бикарбонат?

***
Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>
Сирена
27 Сеп 2010 12:00
Мнения: 3,190
От: Bulgaria
Хърсев е пропуснал, че застраховките (дето щели да покриват 20-те % доплащане) също са солидарна система - всички плащат, а имащия нужда ползва. И като е така (останалите плащат), то се губи и мотивацията на "плащащия" да следи цените. Логиката е - щом застраховката го покрива защо да търся по-евтино?! Факт. Затова, за да работи системата с доплащането и всеки да е заинтересован за своите 10-20%, не трябва да има частни застраховки (забраняват се частните фондове), а да се плаща от личния джоб. Но понеже има хора, които живеят толкова лекомислено и ден за ден, че и 10% доплащане може да им се окаже непосилно, то трябва да се въведат лични сметки - част от здравните осигуровки влизат в лична сметка, която може да се харчи само от внеслия парите и само за здраве. Т.е. доплащането първо е от тази лична сметка и чак когато тя свърши, тогава човек си бърка и в джоба.

П.П.
На тези, които ще ми опонират, че хората, които не успяват да спестяват нищо, правят така защото са им ниски заплатите, а не защото са лекомислени, ще кажа, че когато същите тези хора вземат кредит и някой друг им удържа от заплатите вноските по изплащането на кредита (че даже и с лихви отгоре), тогава те успяват. Но сами да се ограничат малко им е мисия невъзможна. Затова и със здравните вноски трябва да е така - държавата им ги отделя, но в тяхна лична сметка. И когато я харчат, знаят, че като свърши ще плащат и от джоба си.
Caravaggio
27 Сеп 2010 12:04
Мнения: 13,610
От: Italy
Ти нямаш ли стотинки за някой по-ефикасен ласатив? Може да ти олекне, ама надали...
emacs
27 Сеп 2010 12:10
Мнения: 7,577
От: Bulgaria
ba_ra_ba, не знам какъв е модела на Тирана, щото той има навика много често да си мени моделите. Но принципите трябва да са много ясни - системата трябва да се саморегулира и да се самоограничава като разходи - парите никога няма да стигат. Никъде по света парите за здраве не стигат. Като резултат не може касата да покрива 100% от разходите. Просто се получава пълнене на бездънна бъчва. В това отношение Хърсев е абсолютно прав каквото и да приказват червенотиквеничковчетата. И пак в това отношение белгийския модел излиза сравнително смислен - силно солидарен и социален, но едновременно с децентрализирани здравни каси и ограничаващ нагушването на дофторята. Може да има и още по-добри вариации някъде в Европа. Не знам примерно как се сравнява моделът в Холандия.
Добави мнение   Мнения:147 « Предишна Страница 5 от 8 3 4 5 6 7 Следваща »